Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sartli kabul hakkinda

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Cum Ağu 22, 2014 12:32 am

Merhaba Arkadaslar.
Ben bir universitenin dil kursuna basvurdum ve diyelim ki bana kayit icin onay verip davetiye - belge v.b bir dokuman gonderdiler diyelim.
Bu belge ile ogrenci adayi vizesi alabiliyor muyum ? yoksa dil vizesi mi alabilirim.

Ve de eger bir universitenin dil kursundan degilde herhangi bir dil kursundan vize almis olsam, bunun ile ogrenci adayi vizesine basvuramiyor muyum ?

Son olarak da bir sorum daha olacak. forumda hep okudugum kadariyla dil vizesi son tercihiniz olsun alabilirseniz ogrenci - adayi vizesi alin demisler. Dil vizesi aldigimda ne seneye tekrar vizeye basvurup ogrenci vizesi almak icin ugrasmak disinda ne gibi sikintisi oluyor ?

Frankfurter

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Frankfurter » Cum Ağu 22, 2014 1:24 am

[quote]Faruk06 tarafindan yazilan metin:

Merhaba Arkadaslar.
Ben bir universitenin dil kursuna basvurdum ve diyelim ki bana kayit icin onay verip davetiye - belge v.b bir dokuman gonderdiler diyelim.
Bu belge ile ogrenci adayi vizesi alabiliyor muyum ? yoksa dil vizesi mi alabilirim.

Ve de eger bir universitenin dil kursundan degilde herhangi bir dil kursundan vize almis olsam, bunun ile ogrenci adayi vizesine basvuramiyor muyum ?

Son olarak da bir sorum daha olacak. forumda hep okudugum kadariyla dil vizesi son tercihiniz olsun alabilirseniz ogrenci - adayi vizesi alin demisler. Dil vizesi aldigimda ne seneye tekrar vizeye basvurup ogrenci vizesi almak icin ugrasmak disinda ne gibi sikintisi oluyor ?[/quote]

Selamlar Faruk,

DSH kayit belgen ile birlikte ogrenci aday vizesi alabiliyorsun. Bu DSH kursu universiteye ait olmak zorunda degil ama kayit oldugun kursun seni DSH\'ya hazirladigi acik ve net gorunmek zorunda. Dil kursu vizesi ve ogrenci adayi vizesi apayri konular, lutfen karistirmayalim. Universite okumak isteyen bir sahis mutlaka ogrenci vizesi ya da ogrenci aday vizesine basvurmak zorundadir, universitenin senden bekledigi de zaten budur. Sikinti suradan doguyor: Dil kursu vizen biter bitmez Turkiye\'ye donmek ve tum ogrenci adayi vizesi icin tum formaliteleri sifirdan tekrar yerine getirmek zorundasin. Saygilar

Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Cum Ağu 22, 2014 2:11 am

Hocam gercekten de cok tesekkur ederim yaa. cok yanlis biliyormusum. ben direkt universiteden kabul almak gerek saniyorum. Yani su anda ne kadar tesekkur etsem azdir beni buyuk bir dertten kurtardin. Universitelerden nasil kabul alabilirim diye kara kara dusunuyordum :)

Frankfurter

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Frankfurter » Cum Ağu 22, 2014 2:32 am

Hocam gercekten de cok tesekkur ederim yaa. cok yanlis biliyormusum. ben direkt universiteden kabul almak gerek saniyorum. Yani su anda ne kadar tesekkur etsem azdir beni buyuk bir dertten kurtardin. Universitelerden nasil kabul alabilirim diye kara kara dusunuyordum :)[/quote]

Almancan C1 seviye ise ya da Test-DAF 4444, direkt kabul de alablirsin. Kolay gelsin.

Edit: Yanlis anlama diye soyluyorum, kursu nerde yaptigin onemli degil ama sinava yine universitede giriceksin.

lwntygt

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen lwntygt » Cmt Ağu 23, 2014 7:29 am

Bence dil vizesi icin yada ogrenci adayi vizesi icin basvuru yapma derim yinede siz bilirsiniz tabi ama okuldan kabul almak bi okadar onemli ya gercekten saglam gireceksiniz yada redde hazirlikli olacaksiniz ben alman Dili Edebiyati bolumune yerlestim bu bile dil vizesi icin yeterli gorulmez dediler arkadaslar ogrenci adayi vizesi nasil olur tam bilmiyorum ama kabul yoksa yine dil vizesi statusunde bisey sanirim dsh kursu yada normal kurs farketmez bence vize konusunda zamaninda bu yolla giden cok olmus galiba simdi isi siki tutuyorlar yinede siz bilirsiniz tabi

Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzr Ağu 24, 2014 10:56 am

[quote]lwntygt tarafindan yazilan metin:

Bence dil vizesi icin yada ogrenci adayi vizesi icin basvuru yapma derim yinede siz bilirsiniz tabi ama okuldan kabul almak bi okadar onemli ya gercekten saglam gireceksiniz yada redde hazirlikli olacaksiniz ben alman Dili Edebiyati bolumune yerlestim bu bile dil vizesi icin yeterli gorulmez dediler arkadaslar ogrenci adayi vizesi nasil olur tam bilmiyorum ama kabul yoksa yine dil vizesi statusunde bisey sanirim dsh kursu yada normal kurs farketmez bence vize konusunda zamaninda bu yolla giden cok olmus galiba simdi isi siki tutuyorlar yinede siz bilirsiniz tabi[/quote]
Hocam universitelerden sartli kabul alamiyorum ne yazik ki. 0 almancaya sartli kabul veren universitelerin basvuru tarihleri dolmus. rtw aachen e basvuracaktim o kabul ediyordu yanilmiyorsam. beni dil kursuna yonlendirmislerdi , dil kursuna mail attim fakat dil kursu dolmus.

Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzt Ağu 25, 2014 12:30 pm

[quote]Frankfurter tarafindan yazilan metin:

Hocam gercekten de cok tesekkur ederim yaa. cok yanlis biliyormusum. ben direkt universiteden kabul almak gerek saniyorum. Yani su anda ne kadar tesekkur etsem azdir beni buyuk bir dertten kurtardin. Universitelerden nasil kabul alabilirim diye kara kara dusunuyordum :)[/quote]

Almancan C1 seviye ise ya da Test-DAF 4444, direkt kabul de alablirsin. Kolay gelsin.

Edit: Yanlis anlama diye soyluyorum, kursu nerde yaptigin onemli degil ama sinava yine universitede giriceksin.[/quote]

hocam bir sorum olacakti. elt ye mail attim. aynen mesajim suydu :

Ben universiteye degil de DSH dil kursuna kayit yaptirdigim taktirde yine ogrenci veya ogrenci adayi vizesi alabiliyor muyum ?

adamlarin gonderdigi cevap ise su oldu: Maalesef , sartli kabul olmadan uzun sure dil egitimi kursuna kayit olamiyorsunuz , en fazla 3 aylik dil kursu kayidi icin basvuru yapabiliyoruz.
Zaten uzun donem dil egitimi alabilin diye sartli kabul aliyoruz.

yani benim burada anlamadigim nokta su : Ben sadece dsh dil kursuna kayit ile ogrenci adayi alip Almanyaya gidip o sure zarfinda bir universiteden sartli kabul alirsam bu ogrenci adayi vizesini uzatabiliyor muyum ?

Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Pzt Ağu 25, 2014 12:40 pm

Bir kurs farkli soyluyor diger kurs farkli.
unitutor.de (Rheinland Privatschule duisburg - essen ile antlasmali Turk Dil kursu)
Aynen su mesaji atti :
* ogrenci adayi vizesi/konsolosluk icin gerekli olan belge, sizin herhangi bir universiteye adayliginizi onaylar nitelikteki ( sartli kabul belgesi) dir; bu belge universitenin kendisi tarafindan verilir, bunun haricindeki baska bir kurumdan gonderilen davetiye/belge ile konsolosluktan ogrenci adayi vizesi almaniz mumkun olmamaktadir,

Ama duisburg-essen ile antlasmali bir baska kurs da(http://steinke-institut.de/) aynen su mesaji atti :
Ein Sprachvisum oder studienvorbereitendes Visum ist nicht auf 3 Monate beschraenkt, sondern kann, wenn eine entsprechende Anmeldung und Bezahlung bei der Botschaft nachgewiesen wird, auch fur eine laengere Zeit ausgestellt werden oder aber in Deutschland beim Auslaenderamt verlaengert werden (bis zu einem Gesamtzeitraum von 1 Jahr). Einzige Bedingung ist die Buchung eines Intensivkurses in Deutsch, den unsere Sprachschule bietet.

Birbirinin tam zitti seyler. Elt ve yukarida verdigim firma Mumkun degil derken bu ve birkac firmada sizin gibi mumkun diyor. mumkun degil diyen firmalar universiteden kabul icin ekstra ucret alacak galiba. sanirim bunun icin boyle diyorlar..

lwntygt

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen lwntygt » Pzt Ağu 25, 2014 1:01 pm

En iyisi biraz beklemeniz sahsen bir yil bekledim kabulu aldim sizde bi kac ay bekleyip alabilirsiniz bu isler hemen olmuyor maalesef

Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Sal Ağu 26, 2014 12:07 am

Hocam ne kadar erken o kadar iyi. yoksa Turkiyede felan dil ogrenilmiyor. yani ogreniyoruz da pratik yapamiyoruz. boyle oluncada dil cok yavas gelisiyor.

Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Çrş Ağu 27, 2014 4:33 pm

Arkadaslar biri su durumu aydinlatabilir mi ?
dil kurslarindan aldigim davetiye veya dekont ile ogrenci adayi vizesine basvuramiyor muyum ?
@frankfurter yapabilirsin demisti. ama diger dil kurslarindan yapamazsin gibi sozler duyunca kafam karisti..

Frankfurter

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Frankfurter » Çrş Ağu 27, 2014 8:20 pm

Arkadaslar biri su durumu aydinlatabilir mi ?
dil kurslarindan aldigim davetiye veya dekont ile ogrenci adayi vizesine basvuramiyor muyum ?
@frankfurter yapabilirsin demisti. ama diger dil kurslarindan yapamazsin gibi sozler duyunca kafam karisti..[/quote]
Selamlar Faruk06,
DSH kayit belgesi derken, senin sartli kabul aldigini farzederek cevap verdim. Daha once yazdiklarimi tekrar okursan "Universite okumak isteyen bir sahis mutlaka ogrenci vizesi ya da ogrenci aday vizesine basvurmak zorundadir, universitenin senden bekledigi de zaten budur. " sartli kabul olmadan ogrenci aday vizesine basvuramayacagini sana soyleyebilirim. Zulassungsbescheid oder provisorische/bedingte Zulassung istenen kesin belgeler arasinda ogrenci aday vizesi icin.

Faruk06

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen Faruk06 » Prş Ağu 28, 2014 12:54 am

@Frankfurter tamam hocam anladim simdi.
tesekkur ederim yardimin icin :)

emrahbil

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen emrahbil » Prş Ağu 28, 2014 5:24 pm

Mrb,
Okuldan gelen evraktaki baslikta (Zulassung zum studienvorbereitenden Deutschkurs )
geciyor Sartli kabulmu oluyor? 5_D

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 28, 2014 5:29 pm

Evragin hepsini koyarsan daha net bisey diyebilirim belki :)

emrahbil

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen emrahbil » Prş Ağu 28, 2014 5:42 pm

Ekledim yardimci olursaniz sevinirim.

Herr ..... aus der Turkei, geboren am ....., ist Studienbewerber der Justus-Liebeg-Universitaet Gießen (JLU) fur das Studienfach „Agrarwissenschaften“. Am Akademischen Auslandsamt der JLU ist er fur den studienvorbereitenden Intensivkurs „Deutsch als Fremdsprache – A2“ angemeldet (17.11.2014 – 23.01.2015, 160 Stunden, montags bis freitags 08.45 – 12.00 Uhr). Die kursgebuhr in Hohe von 407,-€ wird nach Kursbeginn faellig.
Voraussetzung zur Teilnahme ist ein A1-Zertifikat, das Herr .... zum Kursbeginn vorlegen oder an der JLU am 14.11.2014 ablegen kann.
Herr .... bereitet sich mittels der Deutschkurse an der JLU auf die Aufnahmeprufung fur das Studienkolleg Mittelhessen vor, die zweimal jaehrlich (Januar und Juni) stattfindet. Die Teilnahme am Studienkolleg ist fur Herrn .... Voraussetzung fur ein Fachstudium. Nach dem erfolgreichen Besuch des Studienkollegs wird Herr ..... fur einen zulassungsfreien Studiengang, der seiner Fachbindung entspricht, zum naechstmoglichen Semester zugelassen.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 28, 2014 6:03 pm

Evet sartli kabul. , Studienkolleg yapmak zorundaymissin , Liseyi nekadar okudun burda ?

emrahbil

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen emrahbil » Cum Ağu 29, 2014 1:23 am

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Evet sartli kabul. , Studienkolleg yapmak zorundaymissin , Liseyi nekadar okudun burda ?[/quote]
MRb cevabiniz icin tsk ederim, Duz Lise 3 yil ve 4 yillik fakultenin 2 yilini okudum sizce bu durumda studienkolleg icin zorunlumuyum? Bilen kimse varmi?
studienkolleg sebebi icin uniye mail attim, bekliyorum

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Sartli kabul hakkinda

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Ağu 31, 2014 3:19 pm

http://deutschstudent.de/news.php?readmore=83

Bence yapman gerekmiyor ama tabi Uniyle konusman en mantiklisi.