Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada TIP oku(yama)mak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kitapkolik

Mesaj gönderen kitapkolik » Cum Ağu 15, 2014 5:35 pm

Merhaba,
Oncelikle boyle bir forum actiginiz ve bizi bilgilendirdiginiz icin tesekkur ediyorum.Yaklasik iki yildir sizi takip ediyorum, Almanya´ya gelirken bilgilenme noktasinda bana cok yardimci oldunuz.Konuya gelirsek eger(biraz uzun yazdim);
Ben Istanbul universitesi Molekule Biyoloji ve Genetik bolumunu kazandim. tip okumak ve yurt disinda egitim gormek istedigim icin gecen sene Mart ayinda buraya geldim DSH2 yazdim ve simdi de uni basvrularimi yaptim.Fakat ablehnungsbescheid lar birer birer gelmeye basladi:((Diploma notuma(93) guvenerek bu yola cikmistim ama sadece LYS puaninin goz onunde bulundurulmasi ortalamami dusurdu ve ben bunu buraya gelirken bilmiyordum-.-simdi 1,9 ortalamaya sahibim.Hedefim Heidelberg de okumakti hatta buradaki Propaedeutikum kursuna bile gittim Gutachten aldim buna ragmen kabul edilmedim...Bayerische Formel ile birlikte bizlere cok buyuk haksizlik yapiliyor.eger birsey degistirmek istiyorlarsa en azindan hem diploma notumuzu hem de lys sonucumuzu beraber hesaplasinlar.Kursta da sahit oldum ozellikle Arap ogrencilerin birsy bildigi yok soruyorum notlarini 1 nasil oluyor bu is(Yanlis anlasilmasin irkcilik yapmiyorum)Biliyorsunuz buradakiler iki matematik islemini yaparken zorlaniyorlar biz ise onlarin cozemediklerini saniyeler icinde buluyoruz.Yani demek istedigim bizim bir eksigimiz yok diger ogrencilerden..Ve ben bu duruma cok uzuluyorum,bu benim tek hedefim alti yasindan beri bunun icin calistim.Buraya geldim burda da boyle bir sorun var.Nasil bir sistemdir bu!!!,magdur ediliyoruz resmen..maddi imkanim olsa bu duruma karsi yasal haklarimi kullanacagim.Artik Almanyada da tip okuma inancimi yitirmek uzereyim.Inanin ne yapacagimi bilmiyorum belki sizler bu konuda bana yardimci olabilirsiniz diye yazdim eger ilgilenirseniz simdiden sag olun...

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Ağu 15, 2014 6:44 pm

Magduriyetin varsa bu Turk insani yuzunden. Niye mi? Lys sonuclarinin dikkate alinmasi, Turk ogrencilerin lise notlari iyi olsa bile yetersiz olmalarindan kaynaklaniyor. Liselerin kaci duzgun ve adaletli not veriyor ki Turkiye\'de? Gazetelerde okuyorum liselere giris sinavi sistemi degisti diye bazi okullar butun ogrencilerine 100 veriyormus surekli. Diploma notlari saibeli ise ve gelen ogrenciler de yetersiz ise genel olarak, Almanlar da isi Lys puanina bakarak cozmeye calismis olabilirler. Diyebilirsin nerden bilecekler notlarin saibeli oldugunu. Artik herkes ogrenmis durumda Turkiye\'de islerin nasil yurudugunu. Bu durumda kimin yuzunden magduruz (magdur isek)? Tabi ki yine ve her zaman oldugu gibi Turk insani yuzunden. Turk insani calismasin, etmesin (genel olarak) ardindan da yabancilar saibeli gordukleri durumlarda sartlari sikilastirsin ama magdur yine biz olalim.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Cum Ağu 15, 2014 9:16 pm

senin magduriyetini anliyorum ama lys notuna gore degil de lise diploma notuna gore olursa cgrenci alimlari cok daha fazla insan magdur olacaktir. ornegin izmir fen lisesinden 75 ortalamayla mezun olup lysde 520 puan alan biri ile(gayet olagan bir durum) ozel x anadolu lisesinden 75 ortalamayla mezun olup 320 puan alan insanlarin ayni gibi degerlendirilmesi daha sacma olurdu benim fikrimce. lys notunun icinde(ufak bir etki de olsa) okul notlarinin payi zaten var ve bu sebepten dolayi onlari ayrica hesaba katmiyorlar ki bu gayet mantikli.

elaaa

Mesaj gönderen elaaa » Cmt Ağu 16, 2014 3:45 pm

Ben bu durumu kesinlikle haksizlik olarak goruyorum. Tipa girmek icin 1,0 veya 1,1 not ortalamasina sahip olmamiz gerekiyor bu da demektir ki LYS\'de 560 ya da en dusuk 547 puan yapmaliyiz buda imkansiza yakin. Banglades vs gibi ulkelerden gelen ogrenciler benden cok daha dusuk lise not ortalamasina sahipler ve bizim aldigimiz egitimin yaninda cok yetersiz egitim sistemleri var. Fakat onlar tip okuyabiliyorken Turkiye\'den gelen hicbir ogrenci okuyamiyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ağu 16, 2014 7:14 pm

birincisi bangladesh, hindistan, pakistan, suriye, filistin vs butun arap ulkelerinden gelen ogrenciler direk lise diplomalariyla universiteye baslayamiyorlar. Toplam liseyle beraber 13 yil okula giden bir fasli ogrenci dahi studienkolleg yapma zorunda. O yuzden yanlis bir kiyaslama yapmayin lutfen. Turkiye den meslek lisesi cikisli olmayan herkesin lise diplomasi direk olarak taniniyor. Simdi bu duruma bir hintli ogrneci cikip isyan etse yine hakkidir. Cunku hintli bir ogrenci, Turkiye den gelen bir ogrenciye gore cok daha donanimli oluyor.

Basligi acan arkadasim, sana tavsiyem Testas sinavina gir. Madem kendine guveniyorsun ki Heidelberg de hazirlik kurslarina da gitmissin, cok iyi bir puan alip testas dan ortalamani yukseltebilirsin. Fakat 1,4 bile olsa Heidelberg TIP i unutmalisin. Cunku Heidelberg TIP egitiminde avrupanin en iyi bir kac unisinden birisi. 1,0 lari aliyorlar sadece.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

elaaa

Mesaj gönderen elaaa » Cmt Ağu 16, 2014 10:44 pm

Elbette egitim sistemleri taninmadigi icin fas gibi ulkelerden gelen ogrencilerde magdur fakat onlara studienkolleg yapip tip okuma imkani veriliyor. Bizim bu hesaplama sistemiyle tip okumamiz mumkun gorunmuyor. Keske studienkolleg yapma sansi bizede taninsa ama studienkolleg yapsak bile tipa giris icin hicbir faydasi olmuyor.

kitapkolik

Mesaj gönderen kitapkolik » Pzr Ağu 17, 2014 12:41 am

Yorumlar icin diyecegim; herkesin bakis acisi farkli tabii.Tavsiyeni dikkate alacagim Physiker...

Elifnur

Mesaj gönderen Elifnur » Pzt Ağu 25, 2014 5:09 pm

Merhaba, basligi okuyunca biraz kafam karisti.. Ben de uzun bir suredir Almanya\'da tip egitimini arastiriyorum, Turkiye\'de psikoloji okuyorum. Ama tekrar sinava girdim ve Yakindogu uni. tip fakultesini kazandim 350 puanla. Lise not ortalamam 75ti, Anadolu lisesi mezunuyum. Ayrica psikoloji bolumunde not ortalamam oldukca yuksek sayiliyor, 4 uzerinden 3.5, bunun bir faydasi olur mu bilmiyorum. Ben burada bir tip fakultesi kazanmanin yeterli sart oldugunu duymustum, son durum nedir? Cunku etrafimda bircok insan var biyoloji kazanarak Almanya\'da tip okuyan, boyle olunca kesin kabul edilirim diye dusunuyordum ama su an tedirgin oldum...Bilgi verebilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim..

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Ağu 25, 2014 5:45 pm

[quote]Elifnur tarafindan yazilan metin:

Merhaba, basligi okuyunca biraz kafam karisti.. Ben de uzun bir suredir Almanya\'da tip egitimini arastiriyorum, Turkiye\'de psikoloji okuyorum. Ama tekrar sinava girdim ve Yakindogu uni. tip fakultesini kazandim 350 puanla. Lise not ortalamam 75ti, Anadolu lisesi mezunuyum. Ayrica psikoloji bolumunde not ortalamam oldukca yuksek sayiliyor, 4 uzerinden 3.5, bunun bir faydasi olur mu bilmiyorum. Ben burada bir tip fakultesi kazanmanin yeterli sart oldugunu duymustum, son durum nedir? Cunku etrafimda bircok insan var biyoloji kazanarak Almanya\'da tip okuyan, boyle olunca kesin kabul edilirim diye dusunuyordum ama su an tedirgin oldum...Bilgi verebilecek arkadaslara simdiden tesekkur ederim..[/quote]

bknz : http://deutschstudent.de/forum/viewthre ... post_83814

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Çrş Ağu 27, 2014 1:25 am

[quote]aylinnn tarafindan yazilan metin:

Elbette egitim sistemleri taninmadigi icin fas gibi ulkelerden gelen ogrencilerde magdur fakat onlara studienkolleg yapip tip okuma imkani veriliyor. Bizim bu hesaplama sistemiyle tip okumamiz mumkun gorunmuyor. Keske studienkolleg yapma sansi bizede taninsa ama studienkolleg yapsak bile tipa giris icin hicbir faydasi olmuyor.[/quote]

Ben Studienkolleg\'de yapmasi zorunlu olmadigi halde sadece istedigi icin katilan bir iki kisiyle tanistim. Amaclari dersleri Almanca olarak gormek ve mumkun oldugunca notlarini yukseltmekti. Tam kurallar nedir emin degilim ama belki universiteler ile konusursaniz bu konuda daha kesin bilgi alabilirsiniz. "Sansim yok" diye bir mantik yok yani, gerekli neden sunarsaniz ve giris sinavini gecerseniz Studienkolleg yapabilirsiniz gibime geliyor.
Lutfen ozel mesaj atmayin.

Bitte keine PNs.