Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

5 Yil Sorasi Oturum Tipi Degisikligi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
kaan_ist

Mesaj gönderen kaan_ist » Prş Tem 24, 2014 10:30 pm

Arkadaslar merhaba daha oncede Bafog ile ilgili 5 yildir Almanyada ikamet ediyorsaniz Bafoge basvurabilirsiniz seklinde bir cevap aldigimi dile getirmistim... Bafog merkezindeki gorevli benden Oturum Kartimi istedi ve oradaki bir numaraya bakti ve daha sonra bana bununla basvuramiycagimi Yabancilar subesine gidip 5 yildir burda yasadiginizi ve oturum tipini degistirmek istediginizi anlatin sonra basvurun gibi yeni bir gorusmem oldu,,,
Fakat benim bildigim bizim oturum tipimizi degistirmiyorlar benim bilgim bu yonde...
bu konuda bir bilgisi olan varmi? ben gidip yabancilar dairesine durumu anlatsam Bafoge basvurmam gerektigini okulumun yogunlugu nedeniyle calisamadigimi vs ne gibi bir tepkiyle karsilasabilirim? bilgisi veya ongorusu olanlar benimle fikrini paylasirsa cok sevinirim...
saygilarimla

GK

Mesaj gönderen GK » Cum Tem 25, 2014 12:01 pm

ogrenci oturumunu degistirebilmen icin ya aile birlesimi yapman lazim yada 1 yil ayni firmada calisip oturum tipini isci oturumuna cevirmen lazim bunun icinde 2 yil daha ayni sektorde calisip sinirsiz isci oturumu alman lazim baska turlu degismene imkan oldugunu dusunmuyorum.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Tem 25, 2014 3:33 pm

bafog gorevlisinin bilgisi yok.

gorevlinin dedigi sey;
almanyada 5 sene yasal olarak oturumla kalirsan ve yasam masraflarini karsilayabilecek gelirin varsa niederlassungserlaubnis alma hakkin var. bu direk sinirsiz oturum demek zaten ve bafog almadaki sartlardan biri.

sana uymayan ve gorevlinin bilmedigi noktalar;
ogrenci olarak oturumun oldugu sureler yarim sayilir, yani 10 yildir burda olman gerek onun icin.
ikincisi hadi 10 yil durdun diyelim bi sekilde ogrenci oturumuyla calisma iznin yok. geliri nerden gosteticeksin?

ogrencilik suresince tek caren ya minijob ya da werkstudent olarak calisicaksin eger para kazanmak istiyosan. ogrenciyken gidp anlatarak normal oturum iznine gecmen cok zor(evlilik, vs haric).