Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da yuksek lisans makine muhendisligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Sal Tem 08, 2014 10:45 pm

Arkadaslar oncelikle merhaba ben Gaziantep Universitesi Makine Muhendisligi ogrencisiyim ve 4.sinifa gececegim.Almanya\'da master dusunuyorum da bizim universitede skala farkli mesela bizim universitede 100 luk sistemde 70 CC iken yok 50\'yi CC olarak aliyor.Bu Almanya\'da ki bir teknik universiteye basvuru yaparken yoke gore mi cevrilecek yoksa direkt olarak benim transkripteki 4luk not ortalamam mi kabul olacak? 2.sorum ise master icin istedigim universiteye basvuru yapabilir miyim acaba? Son sorum ise benim not ortalamam 2.50 iken ve Almanca seviyem Turkiye\'de 2 aylik bir baslangic seviyesinde ise hangi universitelerden kabul alabilirim?
Simdiden tesekkurler.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş Tem 09, 2014 8:27 pm

1) Tahminim universitenin skalasina gore degerlendirirler.
2) Gerekli dil belgesini alirsan istedigin universiteye basvuru yapabilirsin.
3) Hangi universiteden kabul alabilecegini kimse kesin bilemez, o donem basvuranlara gore degisebilir ama ortalaman dusuk. Bir kac universiteye basvurarak sansini arttirabilirsin.

MBau

Mesaj gönderen MBau » Prş Tem 10, 2014 11:17 am

Selamlar Burak. Bende Gaziantep Universitesi Makine Muhendisligi mezunu olarak su anda Almanyadayim. Sorularinin kesin cevabini sana Agustostan sonra, yani basvuru sonuclarimi ogrenince verebilirim. Ama tahminlerimi soyleyeyim.

1)Buyuk ihtimalle 100 uzerinden olan skalamizi kullaniyorlar. Notlarimiz Alman sistemine cevirilirken Umrechnung tabelalari kullaniliyor. Bu tabelalar universiteden universiteye degisiyor. Sana fikir vermesi acisindan TU Ilmenaunun tabelasini ekliyorum.

https://www.tu-ilmenau.de/fileadmin/pub ... eb2013.pdf

Ornek olarak bizim sistemdeki 75 notu Alman sistemindeki 2,3"e denk geliyor.

2)Teorik olarak DSH-2 dil belgesine sahipsen cogu universiteye basvuru yapabilirsin. Fakat universiteden universiteye basvuru sartlari degisiyor. Universitelerin Prufungsordnung"larini incelemek gerekiyor.

3)Iki aylik Almanca demek A1 demektir ve bu Almanca seviyesiyle universitelerden ancak sartli kabul alabilirsin. Sartli kabul aldiktan sonra yaklasik 8-12 ay bir dil egitimi gorursun ve DSH sinavini verdikten sonra ogrenimine baslarsin. Hangi universitelerden kabul alacagin ise pardon"un dedigi gibi seninle birlikte basvuran ogrencilere bagli. Benim tavsiyem teknik universitelerin yaninda IYI Fachhochschulelere basvurmak.

Hadi kolay gelsin. Kitler"e selamlar :D

burak0992

Mesaj gönderen burak0992 » Prş Tem 10, 2014 11:44 am

Cok sagolun arkadaslar :)
Peki selamini iletirim Yunus,sanada kolay gelsin basarilar :)