Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Master yaparken vize uzatma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Prş Mar 27, 2014 2:37 pm

Selam arkadaslar,

Ekim 2012\'de Berlin\'e yuksek lisans icin geldigimde Auslaenderbehorde bana 2 yillik vize vermisti, ve Ekim 2014\'te bu vize bitecek. Problem su ki, yeni ogrendigime gore bolumum bizi Ocak 2015\'te mezun edecek. Ekim 2014\'te master tezlerimizi teslim edecegiz ve butun mezuniyet mevzusu Ocak\'ta bitiyor olacak. Aslinda somestr uzamiyo, fakat okulun islemleri uzuyor. Bu arada da Turkiye\'ye gitmek istemiyorum. Ama insanlara sordugum zaman Auslaenderbehorde\'nin bu tip vize uzatmalari icin yine Sperrkonto\'da 8,000€ gormek istedigini soyluyorlar. Ama bi baskasi da vize uzatmaya gittiginde banka hesabiyla ilgili bi belge bile sormadiklarini soyledi. Yani sanirim bu biraz sansa ve o gunku memura bakiyor.

Dun bankama ugradim, Sperrkontoyla ilgili onlar da boyle bise soylediler. Ayni durum daha once musterileri olan diger ogrencilerin de baslarina gelmis. Alt tarafi Ekim\'den Ocak\'a kadar olan bi donem icin gercekten 8,000€ isterler mi benden? Ne dusunuyorsunuz?

2 yil once vizemi alirken memur bana "sana 2 yillik vize veriyorum, ama uzatmak istersen bitmeden gel halledelim" seklinde konusup beni baya sasirtmisti. Acaba ayni kadin mi yine bana denk gelir? Oyle olursa belki daha kolay halledebilirim, cunku 8,000€\'u tekrar nereden bulabilecegimi bilmiyorum.

Son bi soru daha, okulun 4 degil de 5 somestr\'da bitmesi Auslaenderbehorde\'de bi probleme sebep olur mu? Cunku mezuniyetten sonra verecekleri 18 aylik vize uzatmasini okulu 4 somestr\'da bitirenlere sagladiklarini dusunuyorum.

Cevaplariniz icin tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 28, 2014 10:18 am

Son sorundan baslayim, okulu 1 donem uzatman hic bir sorun teskil etmez. Ayrica vize bitiminden, asagi yukari 6-7 ay sonra tezin bitecekse zaten 8040 euro istemesi imkansiz olur. Direk olarak durumunu anlat ve 6 aylik fixionsbescheinigung iste.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Cmt Mar 29, 2014 12:56 am

Cevabin icin tesekkurler Psysiker. Ama merak ettim, vizesini boyle uzatmak durumunda kalanlar varsa ve tecrubelerini paylasirlarsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Mar 30, 2014 3:21 pm

aktardim.:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Sal Ağu 26, 2014 5:10 pm

Tekrar merhaba,

Bu actigim baslikla ilgili simdi baska bir problemim var. Okul bana her somestr basinda 2 tane mavi kagit gonderiyor, bunlardan bazilarini tirtikli yerlerinden koparip ogrenci oldugumu ispatlamak icin gerekli yerlerde kullanabiliyorum.

Haftaya Auslaenderbehorde\'de randevum var ve benden ogrenci olduguma dair Immatrikulationsbescheinigung istiyorlar. Fakat bu mavi kagitlarin uzerinde 30.09.2014 tarihine kadar gecerli oldugu yaziyor, cunku okulum bitiyor. Fakat master tezimin teslimi 07.10.2014\'de ve Ocak 2015\'te mezun olacagim, prosedur malesef boyle. Bolumumden bana bunu Auslaenderbehorde\'ye anlatacak bi belge vermelerini istedim ama onlarin da kafalari karisti, teknik olarak ogrenciligimin 30.09.2014\'de bittigini soyleyip kestirip atiyorlar. Sizce ne yapabilirim? Mavi kagitlari alip Auslaender\'e anlatsam yeterli olur mu? (ki pek umitli olmasam da sormak istedim)

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Sal Ağu 26, 2014 5:29 pm

[quote]kleifarvatn tarafindan yazilan metin:

Tekrar merhaba,

Bu actigim baslikla ilgili simdi baska bir problemim var. Okul bana her somestr basinda 2 tane mavi kagit gonderiyor, bunlardan bazilarini tirtikli yerlerinden koparip ogrenci oldugumu ispatlamak icin gerekli yerlerde kullanabiliyorum.

Haftaya Auslaenderbehorde\'de randevum var ve benden ogrenci olduguma dair Immatrikulationsbescheinigung istiyorlar. Fakat bu mavi kagitlarin uzerinde 30.09.2014 tarihine kadar gecerli oldugu yaziyor, cunku okulum bitiyor. Fakat master tezimin teslimi 07.10.2014\'de ve Ocak 2015\'te mezun olacagim, prosedur malesef boyle. Bolumumden bana bunu Auslaenderbehorde\'ye anlatacak bi belge vermelerini istedim ama onlarin da kafalari karisti, teknik olarak ogrenciligimin 30.09.2014\'de bittigini soyleyip kestirip atiyorlar. Sizce ne yapabilirim? Mavi kagitlari alip Auslaender\'e anlatsam yeterli olur mu? (ki pek umitli olmasam da sormak istedim)[/quote]

Bolum baskanina ya da tez profesorune durumu izah edebilirsen ve akabinde tez teslim ve sonuc tarihlerine dair bir belge alabilirsen bu sana yardimci olabilir. Sana tavsiyem hatta bu belgeyi kendin yazip ciktisini alman, bolum baskaninin / profesorun sadece imzasina birakman. Imzaladigi an isin kolaylasir. Ayrica bolumun internet sayfasinda tez bitirme tarihleri acik sekilde yaziliysa (Abgabetermine, Fristen etc.,) bunun ciktisini alirsan, belki isine yarayabilir. Sana §18c ile baglantili vizeyi vermek isterse memur sakin alma cunku bu yasa ogrenim sonrasi is bulma ile ilgili ve su anda mezun olmadigin icin sikinti yasarsin.

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Sal Ağu 26, 2014 7:49 pm

Cok sagol Frankfurter. §18c ile ilgili bi vize verdigini nasil anlayabilirim? Bu google\'da baktigima gore blaukarte ile ilgili birseymis.

Bu baslikta yukarida Fixionsbescheinigung\'dan bahsetmislerdi, israrla onu vermelerini mi istemeliyim?

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Sal Ağu 26, 2014 8:05 pm

Cok sagol Frankfurter. §18c ile ilgili bi vize verdigini nasil anlayabilirim? Bu google\'da baktigima gore blaukarte ile ilgili birseymis.

Bu baslikta yukarida Fixionsbescheinigung\'dan bahsetmislerdi, israrla onu vermelerini mi istemeliyim?[/quote]

Aynen oyle. Kolay gelsin!

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Pzt Eyl 01, 2014 3:30 pm

Selam arkadaslar,

Bugun Auslaenderbehorde\'ye gittim ve Fixionsbescheinigung degil gayet normal 6 aylik vize vererek oturumumu uzattilar. Sperrkonto\'nuz bos olsa dahi son 1 yillik Kontoausdruck\'lerinizi bankadan ilk geldiginizde aldiginiz Sperrkonto yazisiyla birlikte verirseniz hersey kolay halloluyor.

Immatrikulationsbescheinigung ile ilgili de Dekan\'dan yazili bir kagit alip onu da oyle hallettim. Bu konuda birinizin daha destege ihtiyaci olursa diye yazayim dedim (umarim ihtiyaciniz kalmaz.)

NOT: Auslaenderbehorde Berlin\'e birseyler olmus, hic sira vs yok islemleriniz cok hizli hallediliyor.

friedeyes

Mesaj gönderen friedeyes » Cum Eyl 05, 2014 6:36 pm

merhaba, ben berlin auslaenderbehoerde de oturum uzaticam yakin bir surede icinde. master yapiyorum, 2yillik oturum verilmisti ilk once. ilk sene bloke hesapti.ikinci sene banka hata yapmis, hicbir evrak istemeden blokeyi devam ettirmis. simde vizeyi uzatmak icin bloke hesap isi nasil olucak bilen var mi? normal,yani bloke olmayan hesapta istenen para olsa randevu icin gittigimde sorun cikar mi? banka yabancilar subesinden bloke hesap izni acabilir diye bir izin kagidi istedi..simdiden tesekkur ederim

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Cum Eyl 05, 2014 9:58 pm

banka ikinci senede blokeyi devam ettirmis derken bloke hesabini kapatmadigini mi demek istiyorsun? eger oyleyse bu gayet isine gelir, benim de hesabimda 1 yilin sonunda 600€ kalmisti.

sayet banka hesabini kapatmissa bile bence sana bankanin ilkten verdigi sperrkonto yazisiyla yabancilar dairesine gidebilirsin. bana kontrol etmiyolar gibi geldi, yine de bu konuda daha tecrubeli birisi yazarsa daha iyi olur.

mazlum0049

Mesaj gönderen mazlum0049 » Cum Eyl 05, 2014 11:29 pm

Slm . arkadaslar ben 2 yillik myo bitirdim . Almanyanin essen universiyesinde isletme bolumude okumak istiyorum . Yardimci olursaniz sevinirim ...

Frankfurter

Mesaj gönderen Frankfurter » Cmt Eyl 06, 2014 12:29 am

[quote]mazlum0049 tarafindan yazilan metin:

Slm . arkadaslar ben 2 yillik myo bitirdim . Almanyanin essen universiyesinde isletme bolumude okumak istiyorum . Yardimci olursaniz sevinirim ...[/quote]

Actigin baslik altina yazdim.

friedeyes

Mesaj gönderen friedeyes » Pzr Eyl 07, 2014 4:56 pm

banka ikinci senede blokeyi devam ettirmis derken bloke hesabini kapatmadigini mi demek istiyorsun? eger oyleyse bu gayet isine gelir, benim de hesabimda 1 yilin sonunda 600€ kalmisti.

sayet banka hesabini kapatmissa bile bence sana bankanin ilkten verdigi sperrkonto yazisiyla yabancilar dairesine gidebilirsin. bana kontrol etmiyolar gibi geldi, yine de bu konuda daha tecrubeli birisi yazarsa daha iyi olur.[/quote]

ikinci yil basinda ben bankaya 8000e verdim, onlar da bana her ay 659e verdi, ilk sene acilan bloke hesap numarasiyla.. aynisini 3.yil icin yapmaya gittigimde \'2. yil yanlis islem yapmisiz\' dediler.. yabancilar subesinden yeni bloke hesap izin kagidi lazimmis. onerin icin tesekkur ederim, ben ilk bloke hesap yazisini yanimda bulundururum. yarin deutsche banka bi gidip sorucam bloke icin ne istiyorlar diye.. tecrubeme dayali onerim isbankasiyla ugrasmak cok zor..

Secetok

Re: Master yaparken vize uzatma

Mesaj gönderen Secetok » Çrş Oca 17, 2024 9:14 pm

Arkadaşlar merhaba, bu başlık fazlaca geri tarihlerde kalmış fakat benim sorunlarım güncel. Geçtiğimiz günlerde bir iş görüşmesine girdim ve bana master tezimin verilişini bir dönem daha erteleyebilip erteleyemeceğimi sordular. Şimdi burada sorum benim için her şey okay bir dönem daha fazladan okuyor gibi görünmek zorun değil fakat bu benim 18 aylık iş arama vizemi ya da bulunduğum statüyü kötü etkiler mi? Benim vizem de tezimin verilişi ile aynı tarihte bitmiş olacak. Tezimi bu şekilde erteleme imkanım var mıdır?