Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Master, Bachelor, Fachhochschule

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kuschel

Mesaj gönderen Kuschel » Prş Mar 20, 2014 2:11 am

Merhaba arkadaslar,

Benim size birkac sorum olacak. Almanca ogretmenligi son sinif ogrencisiyim. Mezun olduktan sonra Almanya\'da "Master" yapma gibi bir dusuncem vardi fakat bunun hic de kolay olmadigini anladim. Cunku Testdaf icin kendimi pek de yeterli gormuyorum acikcasi. Istenen dil seviyesinin biraz altindayim ve derslerde zorluk cekmekten korkuyorum. Zaten amacim kariyer yapmak degil almancayi bir sekilde akici konusabilir hale gelmek ve burada almis oldugum dersleri orada tekrar gorerek uygulama yapma sansi elde etmektir. Boylelikle KPSS alan sinavinda ve akabinde atandigim zaman herhangi bir zorluk yasamamaktir. Her ne kadar almancaya hakim olsam da konusma konusunda sikintilarim var. Yani kisacasi "tecrube ve pekistirme" adina Almanya\'da egitim almak istiyorum.

Soruma gelecek olursak acaba yine kendi bolumumu (DAF olarak geciyor) "Bachelor" olarak tekrar orada okuyabilir miyim? Umarim boyle bir hakkim vardir. Eger varsa ne gibi sartlar araniyor? Bir de "Fachhochschule" de benim icin uygun aslinda. Teorikten ziyade pratik odakli oldugu tercih edebilecegim bir okul turu oldugunu dusunuyorum. Bu konularda bilgi sahibi olanlar yanit verirse inanin cok memnun olurum. Onerilerinizi bekliyorum. Simdiden tesekkurler ~

selintas

Mesaj gönderen selintas » Prş Mar 20, 2014 12:59 pm

Merhaba,
Sadece TestDaf\'a hazir hissetmedigin icin master yapmak istemiyor isen, tekrar dusun derim. Cunku 5-6 aylik bir kursla bu sinava hazir hale gelirsin diye dusunuyorum bolumun sebebiyle. Ben kendimden ornek verecek olursam, ben sifir almancayla gecen sene Almanya\'ya gittim orada B1 de dahil bitirdim iki donemde. Gelip kendi calismalarimla B2 sinavina girdim ve B2 seviyesinde isen Dsh veya TestDaf sinavlarinin hazirlik kurslarina kabul alabiliyorsun. Bu kurslar 1 ya da 2 donem suruyor seviyene gore ve sonra masterin basliyor.Korktugun gibi bir sinav oldugunu sanmiyorum ki sen Almanca\'ya hakimim diyorsun.

Ha lisans alayim ben yine de sebebi bu degil dersen de, lisans egitimi almak icin de normal sartlarda (belki bolumun geregi gerekmeyebilir ancak yalnizca \'Alman Dili ve Edebiyati\' mezunlarinda bu sart aranmiyor diye biliyorum) lisans icin de Dsh veya TestDaf vermek gerekiyor. Bir sekilde bu sinavlar Almanya\'da almanca egitim alabilmek icin aranan sartlarin basinda geliyor.

Mezun oldugun bolumu de Almanya\'da tekrar okuyabilirsin elbette. Basvuru sartlarinda en azindan okumak istedigin bolumun esdegeri bir okulu Tr\'de kazanmis olmak gerekiyor, ki sen mezunsun.

Bunlar benim bildiklerim, basarilar :)