Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Leipzig oder Stuttgart

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
osoguz

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen osoguz » Prş Şub 06, 2014 6:52 pm

Arkadaslar merhaba,

Ben Ankara da tip fakultesi ogrencisiyim. Ihtisas icin Almanca ogreniyorum.
Bu yaz da 3-4 ayligina dil kursuna Almanya\'ya gitmek istiyorum.
Seviyem Su an A1 ama mayisa kadar A2 olacagim. Forumu iyi arastirdim ama kararsizim.

Leipzig universitesinin bir intensiv kursu var . 2 ayda A2 den B1 e getiriyor. 1090 euro. Kalacak yer bana ait. sonunda testdaf yapiyorlar.

Stuttgart\'ta ifa (Institut fur Auslandsbeziehungen) var. 2 ayda A2 den B1 e getiriyor.720 euro. kalacak yer bana. 2 aylik.

Stuttgart\'da deutschkolleg var. 1.5 ay. kalacak yer bana. 550 euro.

Ben bilemedim. Baden eyaletinde onerdiginiz kurs var mi? Ozel kurslari mi tavsiye edersiniz yoksa universite kurslarini mi?

Yardim eden olursa cok sevinirim.

Sagolun, Varolun.

abdullah cansu

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen abdullah cansu » Prş Şub 06, 2014 8:12 pm

ben stuttgartta deutschkolleg de gittim almanca kursuna gayette memnundum kardes tavsiye ederim.her seyden oncesi kurlar arasi bekleme yok en fazla 1 hafta oda iki kurda bir.ve kisa surede bir ust seviyeye geciyorsun 6 haftada.

osoguz

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen osoguz » Prş Şub 06, 2014 8:38 pm

Abdullah Kardes, tesekkur ederim.
Sen hangi seviyede gitmistin? Nereye geldin/ne kadar devam ettin? Yani 3-4 ayda biliyorum ki cozulmez ama sence kurs sonu vadettigi yere gelebilir miyim?
Sanirim kursdan aldigin kabulle universitenin yurtlarinda da kalabiliyorsun? Sen yurtlari tavsiye eder misin?
Kursun sonunda sertifika veriyorlar mi? veriyorlarsa bi gecerliligi var mi?
ifa hakkinda bir bilgin var mi?

Sorularim biraz yogun ama kusuruma bakma kardesim. Anlayisin isin cok tesekkur ederim.

abdullah cansu

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen abdullah cansu » Prş Şub 06, 2014 8:51 pm

kardes ben a1 di gittim en sona kadar c1 ide orda yaptim. orda kii´seviyeler sunlar a1 a2 b1 b2.1 b2.2 c1 yani sen a2 yi bitirip gidersen ki seni bi sinava sokarlar gene orada ona gore baslatirlar. 4 ayda 2 tane kur bitirebilirsin.her kur da 4 sinav aliyorsun 4 unin ortalamasi ve bir tanede hoca kendisiveriyor hepsinin ortalamasi kurun sonunda verdikleri diplomaya yaziliyor. yurtlar konusunda bi fikrim yok malesef yurtta kalmadim ayrica stuttgartta da degilim artik :)

osoguz

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen osoguz » Prş Şub 06, 2014 9:10 pm

Cok tesekkur ederim.

Baska kurs onerisi olan varsa memnuniyetle dinleyebilirim :)

1

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen 1 » Cum Şub 07, 2014 12:51 am

Ders saatleri onemli. Haftalik kacar saat ders veriyor bu 2 ayda A2 bitiren kurslar?

osoguz

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen osoguz » Cum Şub 07, 2014 10:29 pm

Kardes hepside haftada 25 saat

1

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen 1 » Cmt Şub 08, 2014 1:33 am

oyleyse université kursunu tavsiye ederim.

osoguz

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen osoguz » Cmt Şub 08, 2014 1:02 pm

Yani leipzig olmasi bir avantaj mi? Neden tansiye ettiniz?

Tesekkurler .

technonur

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen technonur » Cmt Şub 08, 2014 2:41 pm

leipzigi kesinlikle onermem nazilerle vs basin derde girer surekli yabancilari dislama sorunuyla karsi karsiya kalirsin bu sachsen eyaletinde genel anlamda boyle ben tu chemnitz de okuyacaktim yabancilar daireside dahil olmak uzere yapmadiklarini birakmadilar ve oralarda yabancida cok az sehirlerde cok kotu heleki leipzig onlarin anavatani

1

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen 1 » Cmt Şub 08, 2014 4:46 pm

hic Leipzig\'te bulundunuz mu technonur?

Rockstar

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen Rockstar » Cmt Şub 08, 2014 7:38 pm

Technonur, seninle bu konuda konusmustuk. Farkli yaklasimlari oldugunu, durust ve acik iletisimden yana olduklarini ve tarzlarinin sert olabilecegini soylemistim sana. Kavga ettiysen, konuya baglidir. Durup dururken olacagini sanmiyorum.

Leipzig ve Sachsen eyaleti bence doguda en guzel yerler. Ben Brandenburg\'un kalbinde yasiyorum ve soyleyebilecegim, Brandenburg daha sert. Ozellikle Leipzig benim severek gittigim bir sehirdir. Orada 2 sene bir arkadasim yasadi ve polisten tutun mahkemelere kadar bir cok isi oldu ve diyebilegim, cok yardimci oldular dil bilmemesine ragmen.
Leipzig uluslararasi ogrencilere aliskin bir sehir, universitesi de Dresden\'den sonraki 2. universitedir tum doguda. Disiplinli ve okumak zordur, diplomani hakkiyla alirsin.

Cok *** gitmeme ragmen yabanci dusmanligini birakin, garip bakislarla bile karsilasmadim. Ziyaret icin gittigim Bremen\'de daha fazla yabanci dusmanligi gordum.

Bir de son olarak, Leipzig\'de, dogunun cogu kentinde oldugu gibi Kurtler yerlesmis durumda. Dogru durust Turk bulamazsiniz. Ne yazik ki kurtlerin cogu da PKK\'li (nereden mi biliyorum? sosyal hizmetler okuyunca ister istemez istatistikler hakkinda bilginiz oluyor ve calistigimiz kesim de agirlikli olarak Kurt kesimi).
O yuzden son yillarda "Turk" imaji bu Kurtlerin yasam tarzlariyla ozdeslesiyor. Siz karsilikli olarak birbirinizi sakin gitme etme diye gaza getirirseniz, burada yasayanlar farkli Turk gormeyecek. Siz de kotu Turk imajlari var diye suclar durursunuz.

1

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen 1 » Cmt Şub 08, 2014 8:05 pm

Arkadaslar... Leipzig ve Dresden gibi, yabanci ogrencilere, diger sehirlerin sunamadigi imkanlari sunan ucuz sehirler, nedense "Oralar nazi dolu, tavsiye etmiyorum" yaftasi altinda yok sayilmakta. Bu, bazi kesimler tarafindan kasitli bir sekilde, bazi kesimler tarafindansa suru psikolojisi ile sikca dile getirilmekte. Oralarda bir cok yabanci ogrenci bulunmakta. Bunu, bir onceki mesajimda da yazmistim, ama tartisma cikmamasi icin silmistim. Rockstar da ayni minvalde seyler yazinca, tekrardan yazasim geldi. Bu iki sehir de cok guzel sehirler.

PKK mevzusuna gelecek olursak. PKK\'nin asil merkezi Leipzig ve Dresden degil, NRW eyaletinin ta kendisidir. Bunu, NRW\'de yasayan arkadaslar dogrulayacaklardir.

Rockstar

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen Rockstar » Cmt Şub 08, 2014 9:08 pm

PKK\'nin merkezinden bahsetmedim aslinda. Anlatmaya calistigim, burada yerlesmis olan ve Turk pasaportu tasiyan insanlarin cogu ya siginmaci olarak gelmis, ya da Almanla evlilik yoluyla, ya da siginmaci statusutundeyken Almanla evlenerek oturum hakki almis kisiler. Ve buradaki "Turk" imajini bu kisiler belirliyor. Baska karsilastirma yapabilecekleri alternatifler yok.
Okuyan kesim bir birlerini gaza getirip aman batiya gidelim derse, calisanlar da aman batida kalayim derse, bu imaj degismez. Ben iste buna uzuluyorum.

Benim gibi hem okuyan hem de yasayan Turk yok denecek kadar az. Tek tuk Cottbus\'ta ogrenciler var. Tek tuk Leipzig ve Dresden\'de ogrenciler var. Ancak halkla iliskileri az.

Sadece kendi kasabamdan ornek vereyim. Ben haricinde bir Kurt donerci var. Tum kardeslerini getirdi, kardesleri cocuklarini getirdiler. Cocuklari kadin getirtip onlarla evlendiler. Su anda saniyorum ayni aileden 30 kisi yasiyor, hicbiri dogru durust Almanca bilmiyor, okul basarilari cok dusuk. Almanlarla iliskileri yok, kapali bir toplumda yasiyorlar. Kisaca, tum kliseleri karsiliyorlar. Onlari suclamiyorum aslinda, burada yol yordam bilen Turk yok ki ornek alsinlar veya akil danissinlar. Cogu zaman yonleri yok bu yuzden. Bizim gibi insanlar gelecek ki, hem onlara yardimci olacak hem de Almanlara aslinda kulturumuzun ne kadar farkli oldugunu gosterecekler.

1

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen 1 » Cmt Şub 08, 2014 9:46 pm

Rockstar... Misafir isci olarak 60\'lardan sonra Almanya\'ya yerlesenler ile baslayan Almanya furyasinda, hem Turkler hem de Kurtler bahsettiginiz sekilde bir yerlesim stratejisi sergilememisler midir? Once biri gelir, sonra cocuklar gelir ve sonra da cocuklar kendilerine es getirirler... Bu, amaci iltica olan diger irklara mensup insanlar icin de deneyimlerime gore gecerli. Elbette farkli metodlar da bulunmaktadir.

"Bizim kulturumuz aslinda oyle degil boyle..." yaklasimini ben nedense hala samimi bulamiyorum. Bence, malesef bizim kulturumuz bu. Kulturumuz kose taslari yumusatilmis, takdir edilecek bir kultur degil. Kulturumuzun farkli oldugunu iddia eden kesim, batida azinligi olusturan bir takim farkli kesimler... "Ben Turkum fakat Turk Kulturu\'nden pek nasiplenmedim" demek ile "Turk Kulturu esasen daha baska" ifadeleri farklidir. Tabiri caizse, "kulturunden utanan insanlar"imiz , ikinci ifadeyi kullanmaktalar. Sosyal hizmetler uzerine egitim goren birisi, sayet bu konuda samimi olabilirse, benimle ayni minvalde dusunebilir.

2 gun evvel, online bir oyun oynarken cok entresan bir tartismaya sahne oldum. Sohbetin basini kacirdim, sadece ortalarinda farkettim. Nicki HunTurk olan birisi, "Ataturk sarisindi" diyordu, sonrasinda da "turkler beyaz" diyordu. Bir alman da "avrupali gibi gorunmeye calismayin, oyle degilsiniz. turk, kurt, arap hepiniz benim icin aynisiniz" diyordu. Dusundum, adama hak verdim. Ten rengi kahverengi olup renkli gozleri bulunmayan insanlarda, kendi eksikliklerini kapatmak icin farkli arayislar mevcut. Bu esasen, basli basina bir psikolojik olay. Lider yaratma arzusu... Liderleri benimseme arzusu... Tam da bu noktada, toplumlarin kendisinde bulunmayan ozelliklere sahip liderlerin ilahlastirilmasi devreye giriyor.

Netice itibariyle... Hepimiz dugunlerimizde ama az ama cok kovboyluk yapiyoruz, hepimiz almanlarin kulagini tirmalayan bir dili konusuyoruz, hepimizin dis gorunusleri almanlarin estetik algisinda yetersiz. O yuzden, "yol yordam bilen Turk" tanimlamandan, anladigim, "almanlasmis Turk" olabilir. Cunku gercek Turk Kulturu\'nde kiliselerde parmak uclariyla alkis tutulan bir ortamda evlenmek yok, dilimiz keskin patlamalarin olmadigi bir dil degil. Saymakla bitmez arkadaslar, yanlis da anlasilmak istemiyorum. Ozumuzu yitirmedigimiz surece, Almanlarin tepkisini cekmeye devam edecegiz. Zira "gercek Turk Kulturu\'nden" gelen ve kendisini aydin adleden akademisyenlerin de almanlarin gozunde ne duruma dustugunu biliyoruz. Utopyalar yaratmak, gercekten de gereksiz...

Rockstar

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen Rockstar » Cmt Şub 08, 2014 10:42 pm

Bana gore Turkiye cok kulturun ve halkin yasadigi bir ulkedir. Bu yuzden bir yerde kliselesmis tek bir "Turk" imaji olmasi taraftari degilim. Ne kadar farkli oldugumuz bilinsin istiyorum. Bizler sadece doner yapabilen insanlar degiliz, kliseleri siz de biliyorsunuz. Ben benligi kaybetmekten bahsetmiyorum, tam tersine bunu koruyarak bu toplumda ilerlenmesi taraftariyim.
Onun haricinde kulagi tirmalayan bir dilimiz yok. Cok kisi bir cesit Fransizca gibi oldugunu soyler, yumusak bir dil. Goruntumuze gelince, Almanlara gore "yetersiz" ve/veya cirkin gorunmemize katilmiyorum. Goruntu nesneldir.

Yol yordam bilen Turkten kastim, asimile olmus kisi degildir. En basitinden, hangi devlet dairesi ne ise yarar, kanunlar/haklar nelerdir, hangi okul ne egitimi veriyor. Bunlari anlatacak insan yok, Batida oldugu gibi. Berlinde bile zor bulunuyor. Benim istedigim, kendimizi odun vermeden kabul ettirmek. Onun haricinde burada bir orta sinif olussun diye cabaliyorum. Farkindaysaniz, Turklerde universite bitirme orani %10\'dan dusuk. Neden boyle olsun? Birbirimizi tesvik edecegiz, kiskanmadan.
Batida da boyle basladi, simdi Doguda boyle iddiasina katilmiyorum. Batida belirli bir standarda gelindi, bu bilgi birikimi pekala Doguya aktarilabilir, yol kisaltilabilir. Buradaki kapali toplum acilabilir. Gereksiz dusmanliklar olusuyor cunku her iki tarafta, birbirleriyle yasiyorlar ama hic tanimiyorlar.

Berlin\'de yabanci (Turk, Kurt, Bulgar, Roman, Romanyali fark etmiyor) cocuklarla konusuyorum. En yuksek hayalleri Ausbildung yapip ara eleman olarak calismak. Neden universite degil diye sordugumda utanarak gulumsuyorlar sadece. Onlara ulasilamayacak kadar yuksek geliyor. Durumun vehametini buradan anlayabiliyorsunuz saniyorum.

Konu cok uzun, bunu ozelden de tartisabiliriz, gereksiz yere konuyu burada saptirmayalim.

Ozet olarak diyecegim, Leipzig ve Dresden harika sehirler, okumasaniz da gezmeye gelin. Milletin sizi korkutmasina da izin vermeyin.

1

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen 1 » Pzr Şub 09, 2014 3:27 am

Tek bir Turk imaji yok, dogru. Ama genel anlamda kulturler uyusmakta. Cok uc farkliliklar yok. Araplar, turkler, kurtler, persler... Soyle bir bakinca, muzik, dans, sanat vs. cok benziyor. Arabi da halay cekiyor, turku de, kurdu de. Muzikte kullanilan enstrumanlara bakiyorsun, yine uyusuyor. Ha, ama biz ornek vermek gerekirse gitari belki daha fazlada kullaniyoruzdur, dans olarak belki salsa da yapiyoruzdur, ama bunlar, bizim kulturumuzu temsil eden seyler degil. Ben yazdiklarimi "Bizim gibi insanlar gelecek ki, hem onlara yardimci olacak hem de Almanlara aslinda kulturumuzun ne kadar farkli oldugunu gosterecekler." lafinin uzerine kurgulamistim ve bu cumle ile "Bana gore Turkiye cok kulturun ve halkin yasadigi bir ulkedir. Bu yuzden bir yerde kliselesmis tek bir "Turk" imaji olmasi taraftari degilim." cumlesi celismekte. "Almanlara, daha baska kulturlerimizin de oldugunu gostermek istiyorum" cumlesini bir noktada anlamli bulurum. Ama lutfen neredeyse kulturunu unutmus bir sekilde avrupai yasayan azinliklari baz alarak "biz aslinda cok farkliyiz, bakin aynen size benziyoruz"a getirmeyin olayi. Cunku onlar gibi olmadigimiz surece, begenilmeyecegiz. Isterseniz "biz farkli kulturdeniz, bakin halay yerine horon tepiyoruz" deyin, her ikisi de yogun sertlikler icermekte ve adamlar bunu yuzumuze karsi soylemese "barbarlik-geri kalmislik" olarak nitelemekte. Bize goreyse gayet eglenceli... Herkes asli ile ovunmeyi, gerekirse elestirmeyi bilmeli (lafim sana degil).

Konuyu biraz saptirdik. Bari yazdiklarimizi "Leipzig ve Stuttgart\'taki yabanci algisi ve alginin kaynaklari" altina ithaf edelim de bir alakasi olsun konu ile.

technonur

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen technonur » Pzr Şub 09, 2014 8:27 am

[quote]1 tarafindan yazilan metin:

hic Leipzig\'te bulundunuz mu technonur?[/quote]
Leipzig de bulunmadim fakat ayni eyaletteki Chemnitz ve dresden de bulundum Chemnitz de 1ay anca dayanabildim...

technonur

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen technonur » Pzr Şub 09, 2014 8:39 am

[quote]Rockstar tarafindan yazilan metin:

Technonur, seninle bu konuda konusmustuk. Farkli yaklasimlari oldugunu, durust ve acik iletisimden yana olduklarini ve tarzlarinin sert olabilecegini soylemistim sana. Kavga ettiysen, konuya baglidir. Durup dururken olacagini sanmiyorum.

Leipzig ve Sachsen eyaleti bence doguda en guzel yerler. Ben Brandenburg\'un kalbinde yasiyorum ve soyleyebilecegim, Brandenburg daha sert. Ozellikle Leipzig benim severek gittigim bir sehirdir. Orada 2 sene bir arkadasim yasadi ve polisten tutun mahkemelere kadar bir cok isi oldu ve diyebilegim, cok yardimci oldular dil bilmemesine ragmen.
Leipzig uluslararasi ogrencilere aliskin bir sehir, universitesi de Dresden\'den sonraki 2. universitedir tum doguda. Disiplinli ve okumak zordur, diplomani hakkiyla alirsin.

Cok *** gitmeme ragmen yabanci dusmanligini birakin, garip bakislarla bile karsilasmadim. Ziyaret icin gittigim Bremen\'de daha fazla yabanci dusmanligi gordum.

Bir de son olarak, Leipzig\'de, dogunun cogu kentinde oldugu gibi Kurtler yerlesmis durumda. Dogru durust Turk bulamazsiniz. Ne yazik ki kurtlerin cogu da PKK\'li (nereden mi biliyorum? sosyal hizmetler okuyunca ister istemez istatistikler hakkinda bilginiz oluyor ve calistigimiz kesim de agirlikli olarak Kurt kesimi).
O yuzden son yillarda "Turk" imaji bu Kurtlerin yasam tarzlariyla ozdeslesiyor. Siz karsilikli olarak birbirinizi sakin gitme etme diye gaza getirirseniz, burada yasayanlar farkli Turk gormeyecek. Siz de kotu Turk imajlari var diye suclar durursunuz.[/quote]
Seninle bu konuda konustugumu hatirlamiyorum ve sanmiyorum. Bir ikincisi yabanci dusmanligi kanitlanmis bir eyalet hakkinda bu kadar iyimser olman beni sasirtti acikcasi secim sonuclarina bakarsan radikal sag partilerin hep o bolgeden ciktigini gorursun ve millette keyfinden asla demez oraya gitmeyin diye. Ben cok buyuk hayallerle gitmistim ama nrw ye kosa kosa geri dondum. Bir digeri ogrenciler icin cok fazla imkan var cunku ozellikle Chemnitz uniden bahsediyorum cunku orayi biliyorum ogrencilerin bicogu o bolgede yasayan ogrenciler ve eyalet disi gerekse yabanci ogrencileri cekmek istediklerinden dolayi oluyor nihayetinde ne kadsr cok ogrenci devletten o kadar cok butce. Kurtlerin yogun olmasinin sebebi ise bircok kurt almanyaya asyl olsrak geliyor ve bunlarin kamplari vs genellikle o bolgede Turk olupta asyl olarak gelen yok denecek kadar az oldugu icin Turkler o bolgelere yerlesmiyorlar

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Leipzig oder Stuttgart

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 10, 2014 2:04 am

Sadece google de rassismus in deutschland yazmaniz veya ndp nin hangi sehirlerde en yuksek oy aldigina bakmaniz yeterli aslinda. En aktuel paylasimlardan birisi:

http://www.weltnest.de/Blog/291/rassism ... sere-stadt
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com