Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

SAP Nedir? Cok Acil degil arkadaslar

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Oca 10, 2014 5:42 pm

6 yilda 9500 mesaj yazmisim, simdiye kadar hep ben sizin sorularinizi cevapladim. Bu sefer de sizlerin bilgisine ihtiyacim var. :)

Bana kisaca birisi SAP nedir anlatabilirmi? Hangi departmanlara ayrilir, ne tur bir egitim almak gerekir, kurslarini nerden bulabilirim? SAP sistemini programlamadan ayiran ozellikler nelerdir ve en azindan birisi almanca, ingilizce veya turkce sap ye giris konularini iceren bir skript.pdf paylasabilirmi?

SAP nin kendi sitesinde aciklama var ama sanki direk olarak 10 yildir bu programla ugrasiyormusun gibi anlatiyorlar. Daha aciklayici bilgi verebilirseniz cok sevinirim:

http://www.sap.com/germany/index.html
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

1

Mesaj gönderen 1 » Cum Oca 10, 2014 8:48 pm

ilk cumleden sonra "sap, 9500 mesaj yazana denir" seklinde gidecek sandim (alinmaca yok).

onur224

Mesaj gönderen onur224 » Cum Oca 10, 2014 8:49 pm

Bu benim unide sap icin yaptigim sunum.Aklindaki sorulari cevaplar.

http://dosya.co/cu4cvgq3eudq/Blatt_4_Au ... 3.pdf.html

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Cum Oca 10, 2014 11:30 pm

Staj yaptigim firmada SAP tabanli depo-sevkiyat-operasyon takip modulunu kullaniyoduk biz. iyiydi. hostu. saglamdi. ama eksikleri vardi.
Expatrio Referans Linki
https://expatrio.com?p=deutschstudent

TransferGO Referans Linki
https://transfergo.sjv.io/zad7RM

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 11, 2014 12:37 am

Number 1, sap esprisi iyiydi. :)

Paylasim icin tesekkurler Onur, ama iyice kafam karisti simdi.

Simdi anladigim kadariyla SAP farkli alanlara ayriliyor ve ESR sistemi sadece firmalarda kurulan muhasebe ve isletme agirlikli bir programmi? SAP cok genis bir kavram ve tam olarak sistemi anlamiyorum. Ornegin bir fizikci olarak yogunlasmam gereken bir alan varmi?
www.deutschstudent.com

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cmt Oca 11, 2014 12:54 am

sap fizikcilerin isine pek yaramaz sap nin amaci butun departmanlarin birbiri ile iletisimini saglamak , maliyetleri raporlandirmak vs gibi isletmelerin kontrolu kolaylastirmasini saglayan bir erp yazilimi. fizikci olarak ancak raporlama kismi belki isine yarayabilir ama buda cooook buyuk bir projede vs gorev aliyorsan avantajina olur onun haricinde sap icin modul yazmasini ogrenmek vs gibi islere kalkismak bir fizikci icin gerekli olmayan birseydir

http://de.wikipedia.org/wiki/SAP_ERP suradan daha detayli bilgi alabilirsin

isine yarayabilecek modulleride
IS-A (Automotive)
IS-AD (Aerospace & Defense)
IS-AFS (Apparel and Footwear)
IS-DFPS (Defense Forces & Public Security)
IS-HER (Higher Education & Research)
IS-MP (Mill Products)
IS-OIL (Oil & Gas)
IS-U (Utilities)

supplychain

Mesaj gönderen supplychain » Pzr Oca 12, 2014 1:45 am

Merhaba Physiker. Sap nedir kisaca aciklayayim departmanlar arasinda iletisim icin bir yazilim. Ancak bu yazilimlarin genel ismi ERPdir. SAP ise bu ERP yazilimlarimdan en yaygin olarak kullanilandir. Sap gibi netsis var mesela. Hemde turk firmasi :)
Bir kac cesit daha var ama dedigim gibi en cok kullanilan sap. En pahali olan da sap tabi ki. Her bilgisayara ayri kullanici ile kurulmasi gerekiyor bu da ciddi maliyet.

Sap paket bir program degildir, isletmeye ozel sekmeler yapiabilir ki zaten sap in en buyuk ozelligi bu.

Bunlar disinda sap i soyle aciklayayim. Bir fabrikadasin iscilerin devamsizliklarini, stok durumunu ,anlik uretimi , satin alma taleplerini, uretim planlarini vs herseyi gorebilecegin bir yazilim. Ancak her departmanin yetkisi yoktur tabi ki. Her departman kendi isiyle alakali kisimlari gormeye yetkilidir. Baska bir sorun veya aklina takilan bir sey olursa bana sorabilirsin . Hergun kullandigim bir yazilim :)

Bir fizikci olarak kullanman gerekir mi iste o nerede caliscagina baglidir. Dedigim gibi cogu isletme de bu yazilim var . Ancak oyle kursa gitmeye de gerek yok. Butun fonksiyonlarini degil senle alakali olan az sayidaki fonksiyonlari kullancaksin cunku.

Yeri gelmisken sunu da ekleyeyim bazi firmalar sap kullanmaz mesela hugo boss , boss manufacturing system yani BMS isimli kendi yazilimini kullanir .i

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Oca 12, 2014 5:37 pm

[quote]supplychain tarafindan yazilan metin:

Merhaba Physiker. Sap nedir kisaca aciklayayim departmanlar arasinda iletisim icin bir yazilim. Ancak bu yazilimlarin genel ismi ERPdir. SAP ise bu ERP yazilimlarimdan en yaygin olarak kullanilandir. Sap gibi netsis var mesela. Hemde turk firmasi :)
Bir kac cesit daha var ama dedigim gibi en cok kullanilan sap. En pahali olan da sap tabi ki. Her bilgisayara ayri kullanici ile kurulmasi gerekiyor bu da ciddi maliyet.

Sap paket bir program degildir, isletmeye ozel sekmeler yapiabilir ki zaten sap in en buyuk ozelligi bu.

Bunlar disinda sap i soyle aciklayayim. Bir fabrikadasin iscilerin devamsizliklarini, stok durumunu ,anlik uretimi , satin alma taleplerini, uretim planlarini vs herseyi gorebilecegin bir yazilim. Ancak her departmanin yetkisi yoktur tabi ki. Her departman kendi isiyle alakali kisimlari gormeye yetkilidir. Baska bir sorun veya aklina takilan bir sey olursa bana sorabilirsin . Hergun kullandigim bir yazilim :)

Bir fizikci olarak kullanman gerekir mi iste o nerede caliscagina baglidir. Dedigim gibi cogu isletme de bu yazilim var . Ancak oyle kursa gitmeye de gerek yok. Butun fonksiyonlarini degil senle alakali olan az sayidaki fonksiyonlari kullancaksin cunku.

Yeri gelmisken sunu da ekleyeyim bazi firmalar sap kullanmaz mesela hugo boss , boss manufacturing system yani BMS isimli kendi yazilimini kullanir .i[/quote]

Cok tesekkurler bilgiler icin. Simdiye kadar hic bu kadar net ve guzel anlatan bir yazi bulamamistim internette. Turkiye den cok unlu bir alman firmasindan is teklifi aldim fakat gorevlerimin arasinda SAP danismanligi da varmis. Firmaya girdigimde ilk 2 ay bu yazilim hakkinda kurs gorecekmisim. Fakat yine internetten edindigim bilgilerde 2 aylik egitimin genelde formalite oldugu ve pek faydali olmadigi belirtiliyor. Duisburg- Essen universitesinde "Einfuhrung in SAP" kursu buldum, 2 aylik fiyati 500 euro civariydi ama sadece kendi ogrencilerini kabul ediyorlar maalesef. Peki bu yazilimi nerden bulabilirim? PDF olarak bir kac kaynak da buldum, yukarda arkadasin yollamis oldugu paylasim da cok faydali fakat onumde uygulama olmadan sadece okuyarak da birsey anlamak cok zor.
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 08, 2014 1:06 pm

sagolasin Onur.
www.deutschstudent.com

nonearthling

Mesaj gönderen nonearthling » Prş Haz 05, 2014 10:08 pm

Ilk duydugum zamanlar internette ki is ilanlari sitelerinde gorurdum. Basligi SAP UZMANI ARANIYOR seklinde olurdu bu ilanlarin.Allah allah bu nasil bir ilan derdim, gulesim gelirdi. :)
www.suaritmapazari.com

The Prodigy- No Good