Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yatay gecis basvuru kosulu ( lise diploma,uni transkript)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Dasein

Mesaj gönderen Dasein » Sal Ara 03, 2013 11:28 am

Arkadaslar merhaba.Turkiye\'de ozel bir universitede Bilgisayar muhendisligi 2.siniftayim.Onumuzdeki sene egitimime Almanya\'da devam etmeyi dusunuyorum ve bundan dolayi en kisa zamanda burada goethe ye baslayacagim(geri kalan kurlari orada tamamlamayi dusunuyorum)Fakat soyle bir sorum olacakti , oradaki iyi bir universiteye basvururken (rwth ,tu munchen , heidelberg vs.) tesdaf skorunun yaninda lise diplomam mi onemli bir rol oynayacak yoksa suana kadar yapmis oldugum universite diploma notum mu ? Lise diploma notum iyi olsa da ayni seyi universitedeki notlarim icin pek soylemeyemem.Yorumlariniz icin tesekkurler simdiden..

johannical

Mesaj gönderen johannical » Sal Ara 03, 2013 11:53 am

Tu Munchen varini yogunu isteyebilir.Hem lise hem univ. Notlarin mukemmele yakin olmali diye biliyorum.Bolumune nc uygulanip uygulanmadigini bilmiyorum.Onu bir arastir.Birde seni en son mulakata davet edip ona gore ogrenci eleyip aliyorlardi benim bildigim.

Dasein

Mesaj gönderen Dasein » Sal Ara 03, 2013 12:31 pm

[quote]johannical tarafindan yazilan metin:

Tu Munchen varini yogunu isteyebilir.Hem lise hem univ. Notlarin mukemmele yakin olmali diye biliyorum.Bolumune nc uygulanip uygulanmadigini bilmiyorum.Onu bir arastir.Birde seni en son mulakata davet edip ona gore ogrenci eleyip aliyorlardi benim bildigim.[/quote]

Cok tesekkur ederim evet tu munich in girilmesi zor bir universite oldugunu biliyordum.Peki ayni seyi rwth veya heidelberg icin soyleyebilir miyiz ?
''Arzularinin yanginlari icinde yurur insan''

William Blake

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 03, 2013 12:33 pm

TU Munchen icin konusayim;

almanyanin koklu universitelerindendir ve kabul sartlari biraz yuksektir. TestDaf TDN4 istiyodu en son hatirladigim.

kabul asamalarinda cogu bolum icin mulakat da var. 2 sene falan once bakmistim ama hatirladigim kadariyla 3 ya da 2 kriter degerlendirilip ona gore aldigin puanla kabul ediliyosun. kriterlerden biri diploma notu olmasi lazim.

yabanci ogrenciler uni-assist uzerinden basvuru yapiyo olmasi lazim ve uni-assistin son zamanlarda diploma notunu alman sistemine cevirirken OSS yerlestirme puanini da hesaba kattigina dair paylasimlar oldu. universiteden mezun olmadigin icin kabul asamasinda transkriptlerini vermen belki kanaat acisindan degerlendirilir. onun disinda bi degerlendirme kriteri olcagini sanmam.

TU Munchende zamaninda sordugumda bana sartli kabul vermiyoruz demislerdi. 2006da mi ne sormustum ama o zamandan bu zamana cok sey degistigini sanmam. hala daha olmayabilir. okul kabulun olmadan da vize almanda sorun cikma ihtimali var.

tamamlamayi dusunuyorum diyosun ama sistem o sekilde yurumuyo, hangi derslerini sayip hangilerini saymicaklarini bilmiyosun. bunun icin hem ders iceriginin hem de dersin kredisinin uymasi gerek. yani turkiyede ben bu dersi gectim bunu saycaklar diye bisey yok.

soyle de bi gercek var; anadilinde egitim alirken notlarin dusukse buraya geldigin yabanci bi dilde derslerin bi kismini anlamiyoken nasil gecer not alicaksin? burada Hochschulede bilgisayar muhendisligi okuyan biri olarak diyorum cidden uzaktan duyuldugu kadar kolay degil. mesela buranin bilmem ne koyunden kasabasindan cikip gelen bizim istanbul turkcesi misali hoch deutsch konusmayan siveli konusan bi hoca geldiginde derste anlatilani anlama oranin %50 falan olacak. he tabi duzenli calisarak bu isi goturursun yaparsin ama dedigim gibi gelip sonra pisman olmaman icin bunlari bilmen gerek.

benim tavsiyem; mademki 2nci siniftasin ilk seneyi atlatmissin, bu sene ve 3 ve 4te biraz notlarini yuksek tutup mezun ol o zamana kadar bi taraftan da almancayi ve ingilizceyi ilerlet mezun oluncaya kadar dil sorununu cozdugunde mezun olup sonra direk master icin buraya gelmeni tavsiye ederim. zaten suanda almanca kursuna baslasan turkiyede 1 seneye yakin zaman lazim TestDaf tan 4 alabilmen icin.

Dasein

Mesaj gönderen Dasein » Sal Ara 03, 2013 1:03 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

TU Munchen icin konusayim;

almanyanin koklu universitelerindendir ve kabul sartlari biraz yuksektir. TestDaf TDN4 istiyodu en son hatirladigim.

kabul asamalarinda cogu bolum icin mulakat da var. 2 sene falan once bakmistim ama hatirladigim kadariyla 3 ya da 2 kriter degerlendirilip ona gore aldigin puanla kabul ediliyosun. kriterlerden biri diploma notu olmasi lazim.

yabanci ogrenciler uni-assist uzerinden basvuru yapiyo olmasi lazim ve uni-assistin son zamanlarda diploma notunu alman sistemine cevirirken OSS yerlestirme puanini da hesaba kattigina dair paylasimlar oldu. universiteden mezun olmadigin icin kabul asamasinda transkriptlerini vermen belki kanaat acisindan degerlendirilir. onun disinda bi degerlendirme kriteri olcagini sanmam.

TU Munchende zamaninda sordugumda bana sartli kabul vermiyoruz demislerdi. 2006da mi ne sormustum ama o zamandan bu zamana cok sey degistigini sanmam. hala daha olmayabilir. okul kabulun olmadan da vize almanda sorun cikma ihtimali var.

tamamlamayi dusunuyorum diyosun ama sistem o sekilde yurumuyo, hangi derslerini sayip hangilerini saymicaklarini bilmiyosun. bunun icin hem ders iceriginin hem de dersin kredisinin uymasi gerek. yani turkiyede ben bu dersi gectim bunu saycaklar diye bisey yok.

soyle de bi gercek var; anadilinde egitim alirken notlarin dusukse buraya geldigin yabanci bi dilde derslerin bi kismini anlamiyoken nasil gecer not alicaksin? burada Hochschulede bilgisayar muhendisligi okuyan biri olarak diyorum cidden uzaktan duyuldugu kadar kolay degil. mesela buranin bilmem ne koyunden kasabasindan cikip gelen bizim istanbul turkcesi misali hoch deutsch konusmayan siveli konusan bi hoca geldiginde derste anlatilani anlama oranin %50 falan olacak. he tabi duzenli calisarak bu isi goturursun yaparsin ama dedigim gibi gelip sonra pisman olmaman icin bunlari bilmen gerek.

benim tavsiyem; mademki 2nci siniftasin ilk seneyi atlatmissin, bu sene ve 3 ve 4te biraz notlarini yuksek tutup mezun ol o zamana kadar bi taraftan da almancayi ve ingilizceyi ilerlet mezun oluncaya kadar dil sorununu cozdugunde mezun olup sonra direk master icin buraya gelmeni tavsiye ederim. zaten suanda almanca kursuna baslasan turkiyede 1 seneye yakin zaman lazim TestDaf tan 4 alabilmen icin.[/quote]

Degerli mesajin icin cok tesekkurler ! Buradaki diploma notum pek iyi degil ama bunun sebebi inan derslerin zorlugundan degil ( ki buyuk bir samimiyetle soyluyorum hicbir derse girmeden son gun calismayla gecilen dersler) ozel hayatimda yasamis oldugum bir takim sorunlar ve cevresel sebepler.Devlet universitesi olmadigindan midir bilmiyorum fakat okuluma pek uyum saglayamadim ( genel olarak insan yapisina).Hem biraz olsun yeni bir kultur ve ortam taniyarak , hem de biraz olsun birey olmanin anlamini kavramak istiyorum.Tabi en onemlisi gercek anlamiyla meslegin hakkini vererek okuyabilmek ki bircok basliga goz attim ne kadar zor oldugunun ayritindayim.Her ne kadar burada gormus oldugum her dersimin sayilmayacaginin farkinda olsamda gordugum temel derslerimin sayilmasi benim acimdan iyi olur ( Calculus 1 -2 , physics 1 -2 , discrete maths , linear algebra vs )Diger bir konu ise buradaki okulum yuzde yuz ingilizce ve dil ogrenmeye yatkin bir insan oldugumu soyleyebilirim genel olarak.Birkac kur u burada halledip geri kalan kismini Almanyada halletmeyi dusunuyorum.TU Munich icin kosullar ne kadar zorlu olsa da genel olarak iyi bir teknik universiteye girmek hedefim ki bu konuda onerilerinizi almak isterim.(informatik alaninda)

Dipnot:Suanki diploma notum 2 fakat bu sene sonunda olasilikla 2.5 - 2.6 civarina cekecegim.Lise diploma notum ise 75 civarinda olmasi gerek.

William Blake

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Ara 03, 2013 3:16 pm

uyum demissin biraz almanlardan bahsedeyim o zaman;

almanlar turklere oranla senin birey olma haklarina daha saygilidir ama arkadaslik iliskilerinde daha soguktur. mesela bizim alman arkadaslardan biri gruplara ismini yaziyoruz diye bize yemek ismarlatti ki turkiyede yazarim nolcak elime mi yapisir der. mesela markete gidersin bi alisveris arabasi icinde herkesin alacagi farkli olur, ogrenci evinde herkesin yiyecegi ayridir uzerinde isimler yazar. bunun disinda ne sende 1 kurusunu birakir almanlar ne de senin 1 kurusunu alirlar. tabi bu dediklerim genelleme. aralarinda tam tersi olanlari da gorceksin turkiyeyi genellersek tam tersi ama almanlar gibi yapanlar da var.

eger notunu 3,5 e falan yaklastirirsan daha iyi TU Munchen icin. sonradan toparladiginin kaniti olur ve kanaat acisindan gayet olumlu olur. tabi semester ortalamasini diyorum genel ortalamayi 3,5 e yaklastirmak biraz zor olur.

Dasein

Mesaj gönderen Dasein » Sal Ara 03, 2013 9:10 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

uyum demissin biraz almanlardan bahsedeyim o zaman;

almanlar turklere oranla senin birey olma haklarina daha saygilidir ama arkadaslik iliskilerinde daha soguktur. mesela bizim alman arkadaslardan biri gruplara ismini yaziyoruz diye bize yemek ismarlatti ki turkiyede yazarim nolcak elime mi yapisir der. mesela markete gidersin bi alisveris arabasi icinde herkesin alacagi farkli olur, ogrenci evinde herkesin yiyecegi ayridir uzerinde isimler yazar. bunun disinda ne sende 1 kurusunu birakir almanlar ne de senin 1 kurusunu alirlar. tabi bu dediklerim genelleme. aralarinda tam tersi olanlari da gorceksin turkiyeyi genellersek tam tersi ama almanlar gibi yapanlar da var.

eger notunu 3,5 e falan yaklastirirsan daha iyi TU Munchen icin. sonradan toparladiginin kaniti olur ve kanaat acisindan gayet olumlu olur. tabi semester ortalamasini diyorum genel ortalamayi 3,5 e yaklastirmak biraz zor olur.[/quote]

Cok tesekkurler.Peki Aachen ve ya Heidelberg hakkinda bir fikrin var mi ?

William Blake

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Ara 04, 2013 1:52 am

maalesef