Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken freelance ise fatura kesmek

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Cum Kas 15, 2013 1:44 pm

Berlin\'de ogrenciyim. Calistigim insanlar freelance grafik tasarim isleri aldigimda fatura kesip kesemeyecegimi soruyorlar. Finanszamt\'a gidip bi ara bu konuyu sormak istiyorum ama oncesinde size sormak istedim. Aranizda bu konuda bilgisi olan var midir? Ogrenciyken freelance islere fatura kesebiliyo muyuz? Turkiye\'deyken de bu islere fatura kesemedigimiz icin hic bu islerle alakali bilgim yok.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Kas 15, 2013 2:08 pm

bi arkadasim burda meslek yaptiktan sonra yani ausbildung, kendi bilgisayar servis firmasini kurmus. sadece kendi calisiyo, bunu da fatura kesebilmek icin yaptigini soyledi. senelik belirli bir kazancin altinda oldugunda vergi acisindan da cok buyuk meblaglar odemediginden bahsetti. senelik kazancini aylik baza vurunca yaklasik minijob gibi kazandigini soyluyo. kendimle ilgili sordugumda ben yapsam ayni seyi suanda nasil olcak dedigimde, firma kurmadan belli bir miktara kadar fatura kesebildigimi ama vergi ve tutar ayrimi yapamayacagimi yani firmalara fatura kesemeyecegimi soylemisti sanirsam.

tamamen arkadasin soyledikleri bunlar ama ne kadar dogru bilmiyorum. fikrin olsun diye soyledim. en iyisi finanzamt a gidip duzgun bilgiler alman tabi.