Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienkollegler Kalkti Yalani - UYARI-

Istek, uyari, sikayet, tebrik ve site ile ilgili goruslerini yaz.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Studienkollegler Kalkti Yalani - UYARI-

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eki 14, 2013 7:01 pm

Almanya`da universite egitimi almak isteyen ogrenciler icin daha onceki yillarda uygulanan “Studienkolleg” zorunlulugu artik bulunmamaktadir.

Studienkolleg, yabanci ogrencilerin Almanya’da universite egitimi almadan once katilmalari gerekli bir egitim kurumudur. Bu kurumun amaci Almanya’daki egitim sistemi ile diger ulkelerin sistemleri arasindaki acigi kapatmaktir. Turkiye`deki egitim sisteminde 2005 yilina kadar lise egitimi 3 yildi. Toplam egitimin (Lise egitimi dahil) 11 olmasi Almanya’da egitim almak isteyen ogrenciler icin 1 yillik eksik egitim demekti, cunku Almanya’da toplam egitim suresi 12 yildir.

Ogrenciler Almanya’ya egitim icin karar verdiklerinde oncelikle 1 yillik dil egitimi ve devaminda 1 yil Studienkolleg egitimi almak durumunda kaliyor, eksik lise fark derslerini bu egitim kurumunda tamamlayarak universite egitimine baslayabiliyorlardi.

Artik ulkemizde de lise egitiminin 4 yil olmasiyla toplam egitim suresi 12 yol olmus, boylece ogrencilerimizin Almanya’da Studienkolleg zorunlulugu ortadan kalkmistir.

Yukardaki yaziyi bir danismanlik firmasinin(http://www.avrupaegitim.com.tr/?s=sayfa&id=635) sitesinden aldim. Bunun gibi yine bir cok danismanlik sitesinde gordum ayni haberi. Kesinlikle ama kesinlikle boyle bir durum yoktur. Bu tip firmalara kesinlikle kanmayin. Turkiye de liseler 4 yil oldu dogru ama meslek lisesi veya bazi durumlarda okulun turune gore teknik lise mezunlari da 4 yillik bir bolum kazanma sartiyla Studienkolleg yapmak zorundadir. Ayni sekilde acik ogretim lisesi mezunlari da Studienkolleg yapmak zorundadirlar.

Studienkolleg ile ilgili en aktuel ve dogru bilgiler sitemizde yer almaktadir(Yine bir kac danismanlik firmasinin sayfasinda direk olarak sitemizden birebir kopyalanip yapistirildigini gordum). Asagidaki linkten tekrardan Studienkolleg ile ilgili bilgileri okuyabilirsiniz. Studienkolleg ile ilgili uygulamada herhangi bir degisiklik yoktur:

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=83

Ayrica yine ayni sitede istedigin bolume gecis imkani vs gibi bir cok ogrencinin kafasini celecek yanlis bilgiler yer almaktadir. Tekrardan bu tip firmalara karsi dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com