Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ne Sorarsaniz Sorun Cevapliyorum...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Nis 22, 2009 8:39 pm

Almanya\'da egitim ile ilgili sitede bulamadiginiz (bilmiyorum mumkun mu!) sorulariniz mi var hala. Sorun burada. Ilk 10 kisinin sorusuna cevabi garanti ediyorum sonrasina bakariz. Herkesin tek soru sorma hakki var, Physiker haric. Ozel hayatim ile ilgili sorularida kabul etmiyorum :blu Sadece egitim...

Soru Soranlar

der Nordostwind (x2)
melihC
memet34
pspoor
gunay91
Hipokondriyak
sadi
cantona7

Daha 1 kisilik kontenjan bulunmaktadir.. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Nis 22, 2009 8:47 pm

physiker kadar kafana tas dussun =)

hiPoKoNdRiyAk

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Çrş Nis 22, 2009 9:03 pm

Gurkan bu aralar Deniz seni disliyor mu ne :D

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Nis 22, 2009 9:21 pm

NRW\'DE testdaf3 veya dsh 1 ile kabul veren universite var mi, varsa hangi bolumler, kabul edersede ileri ki zamanda bu sinavlari olmasi gerektigi gibi verme sarti var mi?

deniz kusura bakma araya virgul koydum tek soru hakki verdigin icin :D:D

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Nis 22, 2009 9:35 pm

[quote]der Nordostwind tarafindan yazilan metin:
NRW\'DE testdaf3 veya dsh 1 ile kabul veren universite var mi, varsa hangi bolumler, kabul edersede ileri ki zamanda bu sinavlari olmasi gerektigi gibi verme sarti var mi?

[/quote]

bizlere bu hakki verdiginiz icin cok tesekkur ederim...

bu arada sizlere ozel mesaj yazan arkadaslara sesleniyorum... beklemeyin daha yaww alin iste firsat, sorun soruyu :D

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Çrş Nis 22, 2009 9:39 pm

[/quote]

gicikli yapma hakkimi kullanip bu soruna var cevabi verip bitirmek istiyorum ama seni kirmiyayim.. :)

Universitelerde zor bulursun Testdaf 3 ile kabul veren ama FH var.

FH Bielefeld = Sanat Bolumleri digerlerini pek hatirlamiyorum, bulmam icin okumak istedigin bolumleri ve ne yapmak istedigini (bachelor, master) soylemen gerekiyor.

SOn sorunu pek anlamadim ama zaten soru sinirini gectin :D. Sen testdaf yaz, 3 al biz sana her yerde buluruz okul :)

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Çrş Nis 22, 2009 9:43 pm

[quote]maniaturk tarafindan yazilan metin:

[/quote]

gicikli yapma hakkimi kullanip bu soruna var cevabi verip bitirmek istiyorum ama seni kirmiyayim.. :)

Universitelerde zor bulursun Testdaf 3 ile kabul veren ama FH var.

FH Bielefeld = Sanat Bolumleri digerlerini pek hatirlamiyorum, bulmam icin okumak istedigin bolumleri ve ne yapmak istedigini (bachelor, master) soylemen gerekiyor.

SOn sorunu pek anlamadim ama zaten soru sinirini gectin :D. Sen testdaf yaz, 3 al biz sana her yerde buluruz okul :)[/quote]

tesekkur ederim deniz,:alkis gelecek yil marmarada girmeyi dusunuyom sinava... valla ben w.. informatik gibi bisey istiyom veya isletme bolumume yakin masterde olabilir... neyse soru sormiycam... hele alalim testdaf 3u, sonra sorarriz, belki ozamanda verirsin soru hakki bole :D:D:D

melihC

Mesaj gönderen melihC » Çrş Nis 22, 2009 10:03 pm

abi merhaba ben okuluma sordum dusundugum gibi oldu bizim okulun herhangi gir erasmus programi yada ab kurmyla iliskisi yok istanbyl uni icinde 4 yillik yuksek okuluz ogrenci belgesinin altina not dusulurse ogrencinin almanyada staj yapmasi uygundur diye vize alabilirmiyim ordanda sirket bulunca_? yada turist vizesiyle cikip staj yapip gelemem degilmi:D

memet34

Mesaj gönderen memet34 » Çrş Nis 22, 2009 11:45 pm

benim sorum su:) 5 aydir deutschlanddayim. 3 ay dil kursu yaptim b1 seviyesinde belgem war. tr de ogrendigimden dolayi. and.lisesi mezunuyum. ossyi kazandim. kis semesterinde uni de dil kursu yapip bidahaki semestere fh da derslere baslicam ins. bu yerlesti belgemin olmamasi bi sorun cikartmaz diimi?????????? cok tesekkurler simdiden ..

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Nis 23, 2009 3:05 pm

[quote]melihC tarafindan yazilan metin:
abi merhaba ben okuluma sordum dusundugum gibi oldu bizim okulun herhangi gir erasmus programi yada ab kurmyla iliskisi yok istanbyl uni icinde 4 yillik yuksek okuluz ogrenci belgesinin altina not dusulurse ogrencinin almanyada staj yapmasi uygundur diye vize alabilirmiyim ordanda sirket bulunca_? yada turist vizesiyle cikip staj yapip gelemem degilmi:D[/quote]

sorularin cok anlamsiz geldi yani biraz daha acik sorabilirdin. Ben anladigim kadari ile cevapliyorum.

1-) Okulun Erasmus Programi YOk = Neredeyse imkansiz. belki sadece sizin fakultenin yoktur. Bu durumda gozune bir universite ya da fachhochschule kestirerek mesela ALmanya\'dan ve tabiki super bir uni olmasin orta halli bir sey, okullarin anlasma yapmasini saglayabilirsin. Bunu yapan bir tanidigim olmustu.

2-) Sen degisim programi ile okumak mi istiyorsun yoksa staj mi yapmak istiyorsun? Yani staj yapmak istiyorsan Sokrates programi var onda dene sansini. O da olmuyorsa firmani bul, fakulteden veya en iyisi profesorlerinizden tavsiye mektubu alarak basvurabilirsin. Vize verirler mi bilmiyorum.. :)

3-) Turist vizesinde calisma hakkin yok staj yapamazsin...

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Nis 23, 2009 3:24 pm

[quote]memet34 tarafindan yazilan metin:
benim sorum su:) 5 aydir deutschlanddayim. 3 ay dil kursu yaptim b1 seviyesinde belgem war. tr de ogrendigimden dolayi. and.lisesi mezunuyum. ossyi kazandim. kis semesterinde uni de dil kursu yapip bidahaki semestere fh da derslere baslicam ins. bu yerlesti belgemin olmamasi bi sorun cikartmaz diimi?????????? cok tesekkurler simdiden ..[/quote]

Aramiza hosgeldin oncelikle,

Sanirim OSS Yerlesti belgen yok. Bunun olmamasi problem olur maalesef. Yani bir cok yerde, ama bilmiyorum bu sekilde de alabilecek birkac yer oldugunu duymustum ama neresi onu da bilmiyorum. Bizim universite almaz mesela.

Su an derslere baslayacagin fh seni bu sekilde kabul etmedimi yoksa sen bunlari plan olarak mi soyluyorsun anlamadim. Ama eger plan olarak soyluyorsan, git konus fh ile belki alirlar. Eger zaten aldilarsa problem yok.. :)

melihC

Mesaj gönderen melihC » Prş Nis 23, 2009 4:36 pm

anlamsiz degil belirttim orda okulun erasmus programi war ist uni en cok bizde war hatta ama bisim bolumumuzun yok ayrica fakulte degil YUKSEK OKULUZ !! bu da br etken ewet staj yapmak istiyorum.o dedigin ise de kalkisikcaktik okullari birlestirmak anlasma saglamari icin cok calabalayan ogrenci oldu fakat arastirma gorewlileri onu biz halletmeye calisiyoruz, olursa DA zaten siz degil ilk biz gidicez dediler.:(gorusune gore orda staj yapma sansim yok hic

memet34

Mesaj gönderen memet34 » Prş Nis 23, 2009 4:46 pm

daha fh ile gorusmedim. ama tanidiklarimin hepsi bi problem olmaz dedi. bidahaki yaz semesterinde baslicam ins. tesekkurler cewabin icin...

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Nis 23, 2009 5:00 pm

[quote]melihC tarafindan yazilan metin:
anlamsiz degil belirttim orda okulun erasmus programi war ist uni en cok bizde war hatta ama bisim bolumumuzun yok ayrica fakulte degil YUKSEK OKULUZ !! bu da br etken ewet staj yapmak istiyorum.o dedigin ise de kalkisikcaktik okullari birlestirmak anlasma saglamari icin cok calabalayan ogrenci oldu fakat arastirma gorewlileri onu biz halletmeye calisiyoruz, olursa DA zaten siz degil ilk biz gidicez dediler.:(gorusune gore orda staj yapma sansim yok hic[/quote]

oncelikle sakin olmani tavsiye ediyorum. Forumda sana yardimci olmaya calisan insanlar ile daha dikkatli konusabilirsin.

Yuksek okul ile fakulte arasindaki farklar nedir pek bilmiyorum. Turkiye\'de okumadigim icindir. Ama arastirma gorevlileri umurumda degil onlar seni engelleyemez. Sen buradan universite bulursan ve sizin fakultenin yurtdisi isleri ile ilgili bolumunu anlastirip imzalari attirip faxlatirsan. Anlasma saglanmis olur. Bu durumda sen de gidecek ilk ogrencilerden olursun sanirim. Tabi bu erasmus icin gecerli yani okuma, staj degil...

Staj icin kendin firma bulursan buradan, okuldan da gerekli belgeni aldin mi vizeye basvurursun.

myanswer

Mesaj gönderen myanswer » Prş Nis 23, 2009 5:20 pm

merhaba,
arkadasim sen erasmus staj hareketliligi programiyla gidebilirsin,bunun icin sizin universite ile almanya da staj yapmak istedigin isletme arasinda bi anlasma yapilacak,ayrica ogretim gorevlilerine oncelik taninmasida soz konusu degil,gerci bu konularda universitelerde cok torpil donuyorda,bence almanya da bi staj yeri ayarla ve okulunun erasmus koordinatorune basvur,hocalardan aran iyi olan varsa onunda destegi ile gidebilirsin,ayrica benim yuksek okulda okuyan bi arkadsim bu programla gitmisti staj icin yurtdisina,bu linkte devletin resmi sitesi burayada bir bak.

http://www.ua.gov.tr/index.cfm?action=d ... N=63881396

melihC

Mesaj gönderen melihC » Prş Nis 23, 2009 5:28 pm

walla benden sakin arkdas goremessin sacma buldugun soruya sacma deil dedim.soru sordum yine tersleniorum anlamiorum kisizi yonetici beyfendi.Gercekten varsa tc de arkin bi baksin bana benden efendi birini bulabilcekmi?size saygisizlik etmek istemedim yuzyuze olsak daha rahat olurdu burdan bole algilaniyor.Kusura bakmayin, ama iste ben anlatmaya calisirum siz anlatmaya calisiorsunuz olmuor.
sevgili maniaturk
tesekkur ederim yardimci olmaya calisiorsun bisim fakulte yok.fakultedeki prosedurler gibi islemiyor kendi binamizda tek bir bolum oldugumuz icin biz yuksek okuluz.ayrica yuksekokulmuzda herhangi bir yurt disi isi ,yada baska o tarz islerle ilgilenen biriside yok.Direk yonetim ilgileniyor orayada biz cikamiyoruz, staja gelince okuldan tek alabildigim okuldan ogrenci belgesinin altina not dusebiliryorlar \'\'adi gecen ogrenci almanyada staj yapabilir diye\'\'oda sanirim ise yaramaz okuldan baska bri belge alamam yane .sagolsun teskkur ederim bilgilernizi paylastiginiz icin

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 23, 2009 8:37 pm

melih bu sitede 200 kusur uye var , simdiye kadar kac bin tane soru soruldu ama nedense hep sana ters cevap veriliyor..

sordugun soruya ben en az 5 kere ayni cevabi verdim maniaturk arkadas da ayni cevabi vermis.. tamam anliyorum bu konu hakkinda bi bilgin yok ama sana tavsiye edenler de cok karisik seyler soylemiyor.. ayrica maniaturk un tavrinda bi tersleme goremiyorum.. sadece soruyu cok ayrintiya girmeden yazdigini soylemis...

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Prş Nis 23, 2009 9:12 pm

kardes selam, bizim univ.dede staj zorunlulugu yok ve staj hareketliligi var ama uygulanmiyor. okula TR icin staj yapabilir belgesi istemeye gittigimde verelimde ne verelim dediler. senin rizanla yaptigin, kendini gelistirmek icin yaptigin staj bizi ilgilendirmez dediler. yeterki bu donem tatil donemine denk gelsin. soyle bak olaya, sen bir konferansa giderken izin aliyormusun? sonucta kendini gelistirmek icin gidiyon. staj hareketliliginin bir onemi var... oda yurt disina cikarken belli bir miktarda euro veriolar sana katki... tek avantaji bu... bana gore bul bir firma Almanyada, sana davet gondersin staj yapacak diye. git onla basvur vizeye, al vizeni, yap stajini...
en iyisi bu...

:)

melihC

Mesaj gönderen melihC » Prş Nis 23, 2009 9:17 pm

hepsinde farkli birsey sordum... sadece bilmiorum melih o dedigin belge olurmu olmazmi diyebilirdin..Pyhysiker arkadasa kirildim bilmiorum umrunda olurmu ama. Ne yapiyim bende elimde firsat varsa diye degerlendireyim die cirpiniyorum.burdakilerde torpille aliyor her yer kusra bakmayin yonetici arkaslar.1 yer wardi burda ayin 25 ide kadardi baswurusu bare onu kacirmiyim die hep soru sordum. sizede tesekkur ederim myanswer

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Prş Nis 23, 2009 9:29 pm

Merhaba deniz,
daha once istedigin bolumleri yaz , dsh1 veya testdaf 3le aliyormu bakariz demistin... w..informatik, otomotiv veya isletmeye yakin bir bolumde master yapmak istiyorum... NRWde bu bolumlere alan universite veya FH varmi bu dil dereceleriyle?

Kilitli