Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

bloke hesap her sene actiriliyor mu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Sal Tem 16, 2013 8:18 pm

arkadaslar merhaba, basliklarda bakindim ama sorumun cevabini goremedim, varsa pesinen ozur diliyorum.

ben bu sene almanyada universite egitimine basliyorum, simdi ilk olarak dil kursu icin aday ogrenci vizesi alacagiz ve bloke hesap icin 8000 euro\'ya yakin para yatirmamiz gerekiyor. benim sorum su; onumuzdeki sene aday ogrenci vizesi yerine ogrenci vizesi alirken veya ondan sonraki senelerde her egitim yili baslarken bloke hesaba bu parayi yatirmali miyim? ve seneye de ogrenci vizesine cevirmek icin bunu ayni vize islemleriyle ugrasacak miyim?

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Sal Tem 16, 2013 11:41 pm

evet arkadasim eger garantor yerine para godermek istiyorsan her sene bu parayi bloke olarak gostermen lazim .

sanirim tr deki vize islemlerinden burdaki vize islemlerinin farkini soruyorsun gibi anladim eger oyleyse evet arada farklar var burda sana vizen bitmeye 1 ay civari kala bazen 3 hafta randevu verirler bunu mektupla bildirirler randevuya hangi belgeleri goturmen gerektigini sana yaziyla gonderirler bunlarin icinde herzaman ogrenci vizesi icin istenilen standart seyler sunlardir bloke hesap yada garantor belgesi(verpflichtungserklaerung) sigorta kagidin pasaportun, biometrik fotograf , bu sene 80 euro istiyorlar , birde doldurman icin bir kac belge gonderirler . bunlarin haricinde her kisiden farkli isteyebildikleri belgelerde var mesela uniye daha baslamamislardan zulassungbescheid isteyebilirler yani sartli kabulunu . daha aklima gelmeyen seylerde var ama zaten zamani gelince hangi belgeleri istediklerini goreceksin eksigim varsa diger arkadaslar tamamlasinlar basarilar kardsm.
gdld

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 17, 2013 12:22 am

Her yerde ayni degil ama artik sanirim cogu yabancilar polisi istiyor en azindan yarisini gormeyi.Ben hamburga sordum onlar hepsini istediklerini soyledirler.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Tem 17, 2013 12:38 am

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Her yerde ayni degil ama artik sanirim cogu yabancilar polisi istiyor en azindan yarisini gormeyi.Ben hamburga sordum onlar hepsini istediklerini soyledirler.[/quote]

yani bir nevi yabancilar polisinin insafina mi kaliyor durum? yoksa eyaletlere gore degisen resmi bir kural mi bu?

ayrica garantor olarak kendi turkiye\'deki ailesini gosteren bile oluyormus bu durumlarin hepsi yabanci polisinin inisiyatifinde mi?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Tem 17, 2013 12:39 am

Bence evet.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Tem 17, 2013 2:50 am

oturumunu uzaticagin zaman gecerli olabilir. yoksa okul basliyo diye yatirman gerekmiyo.

bazi yabancilar subesi soru bile sormadan uzatabiliyo. bazilari para goster ogrenci belgesi getir diyo. finansman gostermen, ogrenci oldugunu gostermen standart isleyis aslinda. bazi memurlar bu belgeleri gormeden nasil uzatabiliyo cakmadim olayi. ama dendigi gibi islemini yapan memura bagli isterse goturceksin.

burda okulunu bitirmek uzere olan arkadasimin oturumu bitmek uzereydi. bloke hesaba para yatirma durumu yoktu garantoru yoktu. 3 ay gecici oturum(fiktionsbescheinigung) verdiler sonra dedi ben gosteremiyorum is de bulamadim. turkiyeden ailem gonderiyo tmm hesap ozetini getir 3 ayin tmm deyip vermisler oturumu. yani senin durumuna ve memura bagli.

egitimin ortasinda oturumunu uzatmicak degiller sonuc olarak, mutlaka bi yol bulunur.

oguzhanerdogdu

Mesaj gönderen oguzhanerdogdu » Çrş Tem 17, 2013 4:20 pm

peki diyelim bir yabancilar polisi hesap istedi biz de baska bi eyalette yada sehirdekine gitme gibi bi sansimiz var mi?

izzy

Mesaj gönderen izzy » Çrş Tem 17, 2013 4:45 pm

Daha ortada oturumun yokken, oturum uzatmanin pesine dusmen ilginc bir yaklasim.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Tem 17, 2013 4:54 pm

[quote]izzy tarafindan yazilan metin:

Daha ortada oturumun yokken, oturum uzatmanin pesine dusmen ilginc bir yaklasim.[/quote]

Bilelim neyle karsilasacagimizi da hazirlikli gidelim diye dusunuyorum nesi ilginc?

izzy

Mesaj gönderen izzy » Çrş Tem 17, 2013 5:19 pm

Nasil bir hazirlik, bu hazirlik icin 1 seneden fazla vaktin var. Geldiginde evdeki hesabin carsiya uymadigini goreceksin.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Tem 17, 2013 5:27 pm

Hazirliktan kastim, bileyim neyle karsilasacagimi da yol yakinken vazgeceyim vazgecebiliyorken. Cunku ben turkiyede zaten odtu makineyi kazaniyorum. Almanyada okumanin getirisi goturusune degmeyecekse kalir odtude okuyabilirim diye dusunuyorum

izzy

Mesaj gönderen izzy » Çrş Tem 17, 2013 6:10 pm

Bana sorarsan 1 seneni almanca ile kaybedecegine git odtu\'de oku bir yandanda almanca dersi al ve yuksek lisans icin buraya gel.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Tem 17, 2013 8:57 pm

[quote]izzy tarafindan yazilan metin:

Bana sorarsan 1 seneni almanca ile kaybedecegine git odtu\'de oku bir yandanda almanca dersi al ve yuksek lisans icin buraya gel.[/quote]

Onu da dusundum tabi ama odtude de ingilizce hazirlik okuycam, ustelik burda almanca dersi alarak ust duzey almanca bilgisine ulasabilecegimi sanmiyorum. ayrica rwth kendi ogrencilerini(makine bolumu icin konusuyorum) mastera kosulsuz kabul ediyormus not ortalamasi aramadan. Odtude okursam master icin yuksek ortalama yapmam da gerekecek.

izzy

Mesaj gönderen izzy » Çrş Tem 17, 2013 10:18 pm

Oyle degildir o is, Rwth\'de nc olmadigini sanmiyorum ama yoksa bile masterda da yoktur. Ust duzey almancaya gerek yok okadar zamanda c1 bitirirsin oda yeter. Ingilizceye 1 yilda hakim olursun ama almanca oyle bir dil degil. Dedigimi bir dusun sen ayrica burda da ingilizce okuyabilirsin.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Çrş Tem 17, 2013 11:02 pm

Oyle oldugunu bizzat rwth\'da 3. Senesini geciren birinden duydum. Ben zaten 0 almancayla gelmiyor olucam b1 diplomam var elimde yani almanca ogrenememekten korkmuyorum ama hala dusunuyorum tabi

izzy

Mesaj gönderen izzy » Prş Tem 18, 2013 1:11 am

O sertifikalar gecmiyor burda tekrar sinava giriyorsun valla secim senin yalniz Rwth makina NC olmadan ogrenci almasi bana mantikli gelmedi.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Prş Tem 18, 2013 9:42 am

ayrica RWTH makina fakultesi lisansi hangi notla bitirirsen bitir kendi ogrencisini master programina kosulsuz kabul eder ki bu da sanirim sadece aachenda var (lisansin zorlugundan dolayi not ortalamasi istemez.)

Valla tam olarak bu cevabi vermisti konustugum kisi. Ben zaten hazirligi btu cottbus\'ta yapip dsh verdikten sonra aachen\'a gecmeyi dusunuyorum agustosta bir de sinav icin gelmekten kurtulmak icin

izzy

Mesaj gönderen izzy » Prş Tem 18, 2013 11:01 am

Sen boyle kulaktan dolma bilgilerle geliyorsan gelme hic , sonra hayal kirikligina ugrarsin.

cancolag

Mesaj gönderen cancolag » Prş Tem 18, 2013 12:19 pm

Adam 3 yildir rwth\'de okuyor zaten onun soyledigi mi kulaktan dolma olacak, sen sadece oyle oldugunu sanmadigini soyluyorsun adam bildigini soyluyor

izzy

Mesaj gönderen izzy » Prş Tem 18, 2013 1:37 pm

Sen hic Rwth\'nin sitesini acip okudunmu bunu yapmadan baskasinin lafiyla hayatini degistirecek kadar dusuncesizsen buna kibarca kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek denir. Ben soyleyim siteye baktim NC var ama sen ac bak benim lafimla degil kendi bilginle hareket et. Birde bos lakirdidan vazgec su soyle yapmis bu boyle demis birak bunlari sen ne yaptin sen ne biliyorsun mesele o.