Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Cumle yapisi

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
salvo

Cumle yapisi

Mesaj gönderen salvo » Sal Tem 16, 2013 9:21 am

ya bu almancada bi yapi yokmu ogeler her cumlede farkli yerlerde.ingilizce yine kuralli her seyi.

1. Jetzt rufe ich meine Tante an. (Simdi teyzemi ariyorum.)
2. Meine Tante rufe ich jetzt an. (Teyzemi simdi ariyorum.)

boyle olmasi yerine:

Jetzt ich rufe meine tante an. ayni sey deil mi hem kuralli ozne +fill ve geri kalanlar

ve baska baska cumlelerde gordum yuklem cumlenin baslarinda ama soru deil..

ayrila bilen fiilleri saymiyorum bile.... :o :o :o :o

Kullanıcı avatarı
welly275

Cumle yapisi

Mesaj gönderen welly275 » Sal Tem 16, 2013 11:02 am

almancada modalverb ya da fiiller her zaman ikinci pozisyonda kullanilir grammatik olarak(bazi istisnalar haric). jetzt den sonra bu yuzden fill gelmeli. basa ozne disinda kelime koyman sadece vurgu yapar. baska bi farki yok.

jetzt ich rufe meine tante an, grammatik olarak yanlis bi cumle. ama konusma dilinde duyabilirsin disarda.

salvo

Cumle yapisi

Mesaj gönderen salvo » Sal Tem 16, 2013 11:05 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

almancada modalverb ya da fiiller her zaman ikinci pozisyonda kullanilir grammatik olarak(bazi istisnalar haric). jetzt den sonra bu yuzden fill gelmeli. basa ozne disinda kelime koyman sadece vurgu yapar. baska bi farki yok.

jetzt ich rufe meine tante an, grammatik olarak yanlis bi cumle. ama konusma dilinde duyabilirsin disarda.[/quote]

modallarda modal fill yine ozneden sonra gercek fill sonda bulunuyo da.simdi ozdenen once gelenler vurgu ozaman normal ozne+fill+nese-zaman zarfi diye giden yapi yok ozmn almancada

murat181818

Cumle yapisi

Mesaj gönderen murat181818 » Sal Tem 16, 2013 11:09 am

Subjekt(ozne) genellikle 1. veya 3.Pozisyonda olur
So geht nicht !

salvo

Cumle yapisi

Mesaj gönderen salvo » Sal Tem 16, 2013 11:12 am

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:

Subjekt(ozne) genellikle 1. veya 3.Pozisyonda olur[/quote]

ama bu sefer fill basta olunca soru cumlesi oluyo :D
fill +ozne+geri kalanlar soru
ozne+fill+geri kalanlar normal diye biliodum :D

demekki neymis almancayi ingilizceye dayiyarak ogrenmemek lazim veya turkce :D oznenin cumlenin icinde ne ise var :D olayi anlat anlat en son kime soledigini sole :D

Kullanıcı avatarı
welly275

Cumle yapisi

Mesaj gönderen welly275 » Sal Tem 16, 2013 11:13 am

tmm ya da dedim zaten ve bunun disinda bazi istisnalar da var. fiilin en sonda oldugu durumlar da var.

soruna gelince var. ich rufe jetzt meine Tante an. bu normal kural ve kullanim. ozne+fiil+zaman zarflari+nesne diye gider normal kullanim genel kural olarak. almancada istisna cok haberin olsun.

salvo

Cumle yapisi

Mesaj gönderen salvo » Sal Tem 16, 2013 11:14 am

saolun ingilizcdeki phresal verb lere dondu ezberrr :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Cumle yapisi

Mesaj gönderen welly275 » Sal Tem 16, 2013 11:18 am

ozneyi bastan alip 3ncu pozisyona koycaksan normal kullanimda fillden sonra gelen tumleclerden birini basa koycaksin. yine fiil ikinci pozisyonda kalicak ve ozne 3ncu pozisyona gececek. kural bu.

weil, da, wenn, als, ob ve cumle ici kullanimda wenn, wer, wie der, die, das kullanimlarinda mesela fiil en sona atilir. istisnalar cok, ozellikle artikeller de basli basina dert.

kolay gelsin.

salvo

Cumle yapisi

Mesaj gönderen salvo » Sal Tem 16, 2013 11:21 am

ozneyi bastan alip 3ncu pozisyona koycaksan normal kullanimda fillden sonra gelen tumleclerden birini basa koycaksin. yine fiil ikinci pozisyonda kalicak ve ozne 3ncu pozisyona gececek. kural bu.

weil, da, wenn, als, ob ve cumle ici kullanimda wenn, wer, wie der, die, das kullanimlarinda mesela fiil en sona atilir. istisnalar cok, ozellikle artikeller de basli basina dert.

kolay gelsin.[/quote]

aynen saol :) odeilde almanyaya calismaya gelenler 6-7 ayda ogreniomus .sahsen enistem hic kursa fln gitmeden 6.ayda ogrenmis ki nasil beceriolar anlamiorum dile magruz kala kala demekki

Kullanıcı avatarı
welly275

Cumle yapisi

Mesaj gönderen welly275 » Sal Tem 16, 2013 11:41 am

haha o sekilde gelenlerin hepsi ogreniyo diyemeyiz. ogrenenler cidden guzel ogreniyo ki bunlarin sayisi genelde az ama kulaktan dolma ogrenenlerin konustuklari almanca "aksam geleyim yemek yeriz" demek istediklerinde "ben gelmek yemek aksam beraber" gibi bisey cikiyo ortaya. babamdan biliyorum bikac kez telefonda denk geldim konusurken bazi soylediklerinden ne demek istedigini bile cikaramadim grammer yok yanlis kullanimlar falan ama gel gor ki burdakiler alismis boyle konusanlara. leb demeden anliyolar leblebiyi :)

salvo

Cumle yapisi

Mesaj gönderen salvo » Sal Tem 16, 2013 11:44 am

haha o sekilde gelenlerin hepsi ogreniyo diyemeyiz. ogrenenler cidden guzel ogreniyo ki bunlarin sayisi genelde az ama kulaktan dolma ogrenenlerin konustuklari almanca "aksam geleyim yemek yeriz" demek istediklerinde "ben gelmek yemek aksam beraber" gibi bisey cikiyo ortaya. babamdan biliyorum bikac kez telefonda denk geldim konusurken bazi soylediklerinden ne demek istedigini bile cikaramadim grammer yok yanlis kullanimlar falan ama gel gor ki burdakiler alismis boyle konusanlara. leb demeden anliyolar leblebiyi :)[/quote]

:D:D istanbulda eminonunde %30 luk kesim de ole :D ben gitmek icin sultan ahmet gezmek :D

dil kursu buldm goethe enst. a2-c1 diyo 1045 € ama period 05.05.2014-31.05-2014 26 gun :D nasil ogretcekseler :D