Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almanyada universite kayit

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 1:16 pm

bu sene lise bitecek benim.ve almanyada universite okuyucam.teyzem bremende yasiyor.bende bremen universty i dusunuyorum.sorularim olcak simdi.
1.Turkiyede ilcedeki kultur merkezinden almanca kursu alcam agustosta 160 saatlik b2 seviyeye gelirim internet sayesinde oraya gitmek icin illa bi kursa yazilmam gerekiyo mu?
ben universitenin yapacagi dsh sinavini kazansam gerek kalio mu kursa ve kazandigim taktirde 1sene hazirlik okuyacakmiyim?
2.okul icin herhangi bi on basvuru yapmak gerekiyo mu ? gerekiyosa ne zaman basliyo kayitlar?
3.dsh sinavi ne zaman giriliyo ?
4.vize icin kurs sertifikasi gerekio mus ben sadece kultur merkezindeki 160 saatlik e gitcem bu yetmez sanirim cunku internet uzerinden ogrencem. ama sole bi soru var b2 ile kazabirimiyim bilmem ama 160 saatlik kursun olcak sadece sertifikasi geri kalani bnm internetten ogrendigim illa sertifika ile kanitlamam mi gerekiyo
5.lys sonuclari agustosta aciklanio ki ben 1donem kaybetmeden yazilmam lazm okula gec kalma durumu var mi?vize pasaport ve bunlar icin bi ton islem gec kalama sansim yuksek onerileriniz neler ?
6.orada kalacak yerim var ki haliyle yemek fln da var teyzem saolsun giderim nekadar olur? ve sadece burdan oraya gitme giderlerim ne olur ucak vs haric.demek istedigim kurs mecbursa o ve diyer belge fiyatlari?
7.son olarak bankaya parami ne yatircakmisiz 7.716 € ki bu baya para yapar mecbur mu ?? 7.716 EURO ( 12 x 643 Euro. ) olaraktan benim kalacak yerim var para sorunuda cekmem o yuzden orada akrabam var cok yakin cunku (teyze) mecbur yatacak mi bu para??<<en onemli kisim bu

Bremen universitesine kayit olcam buranin yabancilara sagladigi avantajlar neler(Bilgisayar muhendisligi) veya bremen e yakin olan bi universiteye gidicem. mesela ???

(((kultur merkezi almanca kursu aciklamasi bu :http://sefakoykultursanat.com/KursDetay ... manca.aspx)))

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 11, 2013 3:30 pm

[quote]cok kapsamli bisi oldu sanirim ama cvp lanmasi gerek ben ve bnm gibi olan herkez icin :) [/quote]

zaten hali hazirda cevaplanik bu sorular. forumu daha iyi arastirman gerek.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 11, 2013 6:03 pm

Ilk once bir soruya cevap almamiz gerekecek diger sorulara cevap icin:

Su anda hic almancan yok ve 160 saat ders alip halk egitim merkezinde B2 sertifikasimi alacaksin?
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 6:08 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Ilk once bir soruya cevap almamiz gerekecek diger sorulara cevap icin:

Su anda hic almancan yok ve 160 saat ders alip halk egitim merkezinde B2 sertifikasimi alacaksin?[/quote]

suan grameri bitirmeyi dusunuyorum kursa kadar kurstaki ile b2 e yaklasik bisi olucagini tahmin ediyorum.gecen seneden itibaren sadece kendi kendime internet sayesinde yane ttnetprog kitaplar vs ingilizcem advanced seviye ki gunde 12 bolum dizi izliyorum bu calismayi almanca olarak devam ettircem.ve o kursla 160 saatlik b2 e yaklamayi dusunuyorum :) almanyadada okul baslamadan sinava girmeden 1.5 ay gecirip pratik yapsam olur blki b2 tabi elimde belge olmicak sadece 160 saatlik olanin olcak dsh-2 e hic bi kursa yazilmadan gip kazansam olmuyo mu illa kurs mu diolar :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 11, 2013 6:11 pm

o cok zor ama soyle kisaca cok genel bilgileri tekrar edeyim:

1- B1 sertifikasi yeterli su anda alabilirsen. B1 sertifikasi alinca ilk olarak Bremen universitesine basvuru yapacaksin.

2- On kabul geldikten sonra B2 ve C1 kurslari icin kayit yaptiracaksin Bremen de ozel bir kursta veya kontenjan varsa Bremen universitesinin kendi kursunda.

3- Kurs bitince dsh sinavina gireceksin ve gecince egitimine baslayacaksin ama gelecek sene en gec 15 temmuz a kadar vermen gerekiyor. Sayet su anda b1 seviyesinde isen cok rahat yetismesi lazim.

4- Bloke hesap actiracaksan eger 8040 euro yatiracaksin.

5- Vize basvurusu yapacaksin.

6- Asagidaki linkten baslayarak biraz daha sakin kafayla arastirma yapacaksin sitede.:)

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=89

Viel Spaß =)
www.deutschstudent.com

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 6:15 pm

block hesap sorun :D 8040 € 15-16 milyar para yapio sanrm baska yolu yok mu bunun teyzem orda bakacaklarina dair fln bisiler imzalasalar??

ben orda kayit yapticam kursa da daha lys girmicekmiyim turkiyede ? nasil olcak? ve kurs bitene kadar orda kalmak zorundayim ozmn lys ye nasil hazirlancam hadi hazirlandim diyelim amanyaya nasil gitcem vize almadan okul on kayiti yetio mu vize icin ?? en onemliside block hesap dedigim gibi illa parami yatirmak gerkio ? o parayi orda ne yapcam oda var harcayamam ki teyzemler harctmaz bi kere bos bos yatar orda her ay bana 300-350 € gonderen biri olarak para harcatmasi olanaksiz ama bana bakacagina dair her belgeyi imzalar ?? az da deil para 16 milyar

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 11, 2013 6:18 pm

yukardaki linki incelersen sorunun cevabi var.
www.deutschstudent.com

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 6:32 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

yukardaki linki incelersen sorunun cevabi var.[/quote]

ohhhh saolll Garantor Belgesi is yapar suan 11.7.2013 tarihi benim lys sinavim X.8.2014 de aciklanacak benim garantor um -aralik-ocak gibi okula gitip ben olamadan beni on kayit yapacak ve kursa yazilcam ordan istek gelecek ve sinavlar aciklanmdan gidip dsh girip dsh-2 yapmam gerekecek ve o sonucla gelip turkiyeden vizemi alacam olay bu mu simdi?

0.garantor ilk konsolosluga mi gidecek yoksa ik okul sonra konsolosluk mu ?
1.ben simdi ocak ayindan temmuza kadar almanyada mi kalacagim universite baslamadan ?ve sonra gelip lys e girip bi daha gidicem ??
2.lys de puan onemi yok sanrm gidip yazarim van da hakkaride 4yiillik pc muhendisligi o yetio mu? ve dsh i kazanamazsam 1yil hazirlik mi okucam? ole olcaksa 1yil daha hazirlanip girerim dsh ye garantilerim hem ama bu sefer orda nasil kalcam vize bitmis olucak buyuk ihtimal on kayit vizesi ile gelmistim cunku basta :)

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Tem 11, 2013 7:59 pm

kardesim allah kolaylik versin yarisini okuyabildim gerisini kaldiramadim daha mantikli cumleler kurarsan sahsim adina yardimci olmak icin elimden geleni yapicam.

sorularini 0 dan baslayip oyle soran dunyada tanidigim ilk insansin :)

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Tem 11, 2013 8:20 pm

kardesim biraz once sinavdan ciktim gercekten cok karisik yazilarin aksama ben tekrardan yazmaya calisicam bu arada bence almanyada nasil ogretim gorulur neler yapman gerek siteyi bastan oku cunku cogu seyi yanlis anlamissin anladigim kadariyla

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 8:28 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:

kardesim biraz once sinavdan ciktim gercekten cok karisik yazilarin aksama ben tekrardan yazmaya calisicam bu arada bence almanyada nasil ogretim gorulur neler yapman gerek siteyi bastan oku cunku cogu seyi yanlis anlamissin anladigim kadariyla[/quote]
benimde kafam karisti iste :D toplu bicimde cvap a ihtiyacim var biliorum garip sorular ama ben turkiyede teknik liseyim(duz+meslek) mtok sistemi farkim var universite 5yil ama universiteler 300 puan fln normal istedigim bolum 4yilliklar 430-450 den basliyo ben almanyada en az 1 veya 2 sene kar etmek istiyorum orda uni. 3yil bide bn 1sene hazirlik yaparsam ki 4 yil olcak 1yil kar bide alman diplomasi alcam sonucta :)
bi ust mesajimi kafan rahat yazarsan cok memnun olurum git yat uyu simdi bos ver burayi :D:D

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Tem 11, 2013 9:20 pm

he universite 3 yillik bende 3 yilda bitiririm diyosun :) helal reis bidah oku bak anlican aslinda kolay yani o kadar sIKinti yok dizi aralarinda 5 er dakika okusan kaparsin bu isi

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 9:26 pm

he universite 3 yillik bende 3 yilda bitiririm diyosun :) helal reis bidah oku bak anlican aslinda kolay yani o kadar sIKinti yok dizi aralarinda 5 er dakika okusan kaparsin bu isi[/quote]
:D
sorular:
suan 11.7.2013 tarihindeyiz. benim lys sinavim X.8.2014 de aciklanacak benim garantor um aralik-ocak gibi okula gitip ben olamadan beni on kayit yapacak ve kursa yazilcam ordan istek gelecek ve universite sinavlari aciklanmdan gidip dsh girip dsh-2 yapmam gerekecek ve o sonucla gelip turkiyeden vizemi alacam anladigim kadariyla olay bu.
sorular :
0. kurs icin vize almis olcam bide gelip universite icin mi alcam ?
1)garantor ilk konsolosluga mi gidecek yoksa ik okul sonra konsolosluk mu ?
2)ben simdi okul on kayit yapip ocak ayindan temmuza kadar almanyada mi kalacagim bu sene universite baslamadan kurs icin?ve sonra gelip lys e girip bi daha gidicem geri almanyaya ??
3)lys de puan onemi yok sanrm gidip yazarim van da hakkaride 4yiillik pc muhendisligi o yetio mu? ve dsh i kazanamazsam 1yil hazirlik mi okucam? ole olcaksa 1yil daha hazirlanip girerim dsh ye garantilerim hem ama bu sefer orda nasil kalcam vize bitmis olucak buyuk ihtimal on kayit vizesi ile gelmistim cunku basta
4)1sene boyunca dil kursu ucreti ne kadar olur ?(Bremen) ve universitede kendilerinin kursu var mi?
5) su durumda lys nin anlami kalmadi :D 4 yillik univ. yerlesmem gerekmiyomuyd du?? sinava girmeden nasil yerlescm ?
tane tane yazmaya calistim :D

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 11, 2013 9:48 pm

1)garantor konsolosluga falan gitmicek. almanyada kaldigi sehirde yabancilar subesine gidicek. orda senin bilgilerin gerekcek ve ozellikle dil kursu ve universite icin geldigini soylucek. ona gore doldurulcak belge. garantor kisinin son 3 aylik maas bordrolarina ve oturumuna bakicaklar. uygunsa vercekler belgeyi.

2)lys 2 sene gecerliydi sanirsam. tam bilmiyorum yine. suanda istedigin bolume yerlesip almanyadaki universiteye sartli kabul alicaksin, dil kursuna gidip dil acigini kapaticaksin. kapatamazsan okulda bolume baslayamazsin.

3)hazirlik dedigin ne bilmiyorum ama dsh i gecemezsen okula kaydin olmaz zaten. dsh yi vermeden egitime baslayamazsin. sartli kabulle gidersen vizen zaten ona gore duzenlenir yani ogrenci vizesi dil kursu vizesi degil. D tipi vize alicaksin ilk basta 3 aylik olcak. almanyaya gelince oturum iznine basvurucaksin gerekli belgelerle. yani turkiyeye gelip lys ye girmiceksin dhs yi gectikten sonra okula kesin kayit ya da basvuru yapcaksin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Tem 11, 2013 9:49 pm

son degil 3-4 mesaj onceki sorularina cevap olarak yazdim. cok cabuk degistiriyosun mesajlarini :)

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 9:52 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

1)garantor konsolosluga falan gitmicek. almanyada kaldigi sehirde yabancilar subesine gidicek. ordan senin bilgilerin ve ozellikle dil kursu ve universite icin geldigini soylucek. ona gore doldurulcak belge. garantor kisinin son 3 aylik maas bordrolarina ve oturumuna bakicaklar. uygunsa vercekler belgeyi.

2)lys 2 sene gecerliydi sanirsam. tam bilmiyorum yine. suanda istedigin bolume yerlesip almanyadaki universiteye sartli kabul alicaksin, dil kursuna gidip dil acigini kapaticaksin. kapatamazsan okulda bolume baslayamazsin.

3)hazirlik dedigin ne bilmiyorum ama dsh i gecemezsen okula kaydin olmaz zaten. dsh yi vermeden egitime baslayamazsin. sartli kabulle gidersen vizen zaten ona gore duzenlenir yani ogrenci vizesi dil kursu vizesi degil. D tipi vize alicaksin ilk basta 3 aylik olcak. almanyaya gelince oturum iznine basvurucaksin gerekli belgelerle. yani turkiyeye gelip lys ye girmiceksin dhs yi gectikten sonra okula kesin kayit ya da basvuru yapcaksin.[/quote]
simdi ben bu sene 12. sinifi bitircem 12.sinifa giderken gidip dsh e gircem kazanirsam 13 yane univ.1 de direk almanyada baslicam kazanamazsam 1 sene hazirlik mi okuyucam almanyada ?yoksa lys girdikten sonra mi gitcem dsh sinavi na ? hatta mailini verirmisn burdan kirletmeym burayi mail atiyim sana :)

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Tem 11, 2013 10:08 pm

hadi welly275 cik cikabilirsen simdi bu isin icinden :D

kardesim sen 12. sinifa girerken nereye gidip dsh ya giriyon ben anlamadim seni acikcasi 13 yane univ.1 ne burda ne demek istiyosun ? bak simdi cok kisa ve oz yazmak istiyorum

once liseni bitiriyosun sonra lys mys yeni sistemde adi herneyse o sinavda 4 yillik okumak istedigin bolume yerlesiyorsun ozel veya devlet farketmiyor kayit olmak zorunda degilsin,daha sonra okullara basvuruyorsun varsa dil bilgin bunu belgeyle kanitlarsin ona gore bazi universitelerin kendi dil kurslari var oraya gidersin yoksa ozel bi dil kursuna yazilirsin orda calismalarina devam edersin velhasil kelam belirli bi seviyeye geldinmi dsh sinavini yazarsin gecersen eger universiteye yani 13. sinifa gecmis olursun hayirlisi olsun

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 10:15 pm

hadi welly275 cik cikabilirsen simdi bu isin icinden :D

kardesim sen 12. sinifa girerken nereye gidip dsh ya giriyon ben anlamadim seni acikcasi 13 yane univ.1 ne burda ne demek istiyosun ? bak simdi cok kisa ve oz yazmak istiyorum

once liseni bitiriyosun sonra lys mys yeni sistemde adi herneyse o sinavda 4 yillik okumak istedigin bolume yerlesiyorsun ozel veya devlet farketmiyor kayit olmak zorunda degilsin,daha sonra okullara basvuruyorsun varsa dil bilgin bunu belgeyle kanitlarsin ona gore bazi universitelerin kendi dil kurslari var oraya gidersin yoksa ozel bi dil kursuna yazilirsin orda calismalarina devam edersin velhasil kelam belirli bi seviyeye geldinmi dsh sinavini yazarsin gecersen eger universiteye yani 13. sinifa gecmis olursun hayirlisi olsun[/quote]

heh sorun burda lys e girince agustos oluyo dsh sinavida temmuzda diyer dsh sinav taa ne zaman allah bilir 1sene gitmis oluyo !!

simdi 2014 haziranda lise bitmis olcak.agustostada lys aciklanacak.egitim zamani ekimde basliyo bu sure zarfinda nasil olcak butun bu isler 2 ay yane ?? dsh kurs vize ...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Tem 11, 2013 10:52 pm

su an almanca seviyen ne ve sene temmuzda hangi seviyede olacagini dusunuyorsun?

erenarslan

Mesaj gönderen erenarslan » Prş Tem 11, 2013 10:55 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

su an almanca seviyen ne ve sene temmuzda hangi seviyede olacagini dusunuyorsun?[/quote]

temmuzda en az bi b1 veya b2 dusunuyorum ki almanyadada 1.5 ay fkn pratik yaprsam kesn olurum b2.