Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Teknik ogretmen bitirenlere muhendislik sifati ? ( Turkiye)

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Çrş Haz 12, 2013 12:07 pm

Aslinda haberi duyali cok oldu ama forumda konu tartisildimi bilmiyorum . Artik Teknik ogretmenlik bitirenlere 1 senelik bir formasyonla Muhendislik sifati verilecegine karar verilmis Turkiyede ! Zaten baska ulkede olmaz boyle seyler . Boyle bir sacmalik olurmu arkadas hem muhendislerin maasi dusecek hemde zaten %25 olan issiz muhendis sayisi %50 lere kadar tirmanir bu gidisle .
gdld

dzdaw

Mesaj gönderen dzdaw » Çrş Haz 12, 2013 12:29 pm

90\'larda universite mezunu olanlarin ogretmen olabilimesi gibi bir sey iste. :) Bedelini biz odedik ama ortaokuda lisede berbat bir egitim alarak.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Haz 12, 2013 6:28 pm

yakinda cayciyi da gida muhendisi yaparlarsa sasirmam :)

ahmetix915

Mesaj gönderen ahmetix915 » Çrş Haz 12, 2013 8:31 pm

Beyler bilip bilmeden konusmayin lutfen... teknik ogretmenler zaten yillardir bunu bekliyordu. Gordukleri dersleri mufredati bilmeden yorum yapmayin.. Cogu unide muhendislikteki hocalar giriyor derslere... 4 sene zaten yeterince donanimli oluyorlar 1 sene daha okuyup muhendis olmalarimi sikinti ? Atama yok bisi yok ozel sektorde isimleri yok... imza yetkileri yok hic degilse imza yetkileri olsun... 4 sene okuyup teknikerlerle ayni muameleyi gormeleri nekadar dogru peki ? Bunumu cok gordunuz?

ahmetix915

Mesaj gönderen ahmetix915 » Çrş Haz 12, 2013 8:46 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

yakinda cayciyi da gida muhendisi yaparlarsa sasirmam :)[/quote] kardesim cayci - gida muh.. ile teknik ogretmen - muhendis eslestirmesinide bir tutman yorumsuz... helal olsun...

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Çrş Haz 12, 2013 11:30 pm

ahmetix915 o dedigim ironi olarak soylenmis bisey. ama madem ki oyle dedin sen de dahil olmak uzere biz neden almanyada okumaya caba harciyoruz? neden turkiyedeki muhendisler dogru durust maas alamiyo bunun sebepleri ne?

ilk aklima gelenleri sayayim; onune gelenin, universite okuma kapasitesine sahip olmayan birinin dahi universite girmek istemesi. ikinci olarak universitede basari seviyesinin olmamasi, yata kalka 10 senede de olsa universitenin bitirilebiliyo olmasi. ucuncu ve bu konuyla alakali olani; birbirine yakin bolumlerde baktilar ki issiz sayisi cok hemen resmi imza yetkilerinin onunun acilmasi. bildigim konu gida muh; gida muhendislerinin yerine ziraat muh, kimya mezunlari da bakabiliyo imza atabiliyo. arkadas madem digerlerine de yetki verceksin bu bolumu niye actin? madem gida sektorunde calisacaksin neden gida muh secmedin diye sorarlar adama. bu durum da maaslari otomatikman dusuren bi etken. secenek cok isveren dusuk maasi kabul edeni aliyo. rekabet oldukca da maaslar dusuyo. ben suanda turkiyede 1500-2000tl(dolayli olarak devletin belirledigitaban maas 2600tl bu arada gida muhler icin) maasla ise baslayabilseydim gida muh olarak ne isim vardi almanyada?

muhendis olmak istiyosan muhendislige giriceksin. yok su bolum ayni dersleri almis da yok soyleymis orasi hikaye. ona bakarsan 20 yillik bi insaat ustasi bi insaat muhendisinden daha tecrubelidir, bilgilidir. bu durumda bu ustayi da muhendis mi yapicaz? usta ne kadar ogrenim gormus diceksin de kusura bakma ama yeni mezun muhendislerin cogu ustalardan ogreniyo isi.

son olarak baskalarina is saglarken baskalarinin is imkanlarini kisaltabilecek bi karar bu.

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş Haz 13, 2013 2:35 pm

Yahu arkadas elini vicdanina koy bulabilirsen koy hadi = ) ( cmylmz)

Acip bakalim muhendis odalari bu olaya nedemis bi okumak lazim . Muhendis sifatinin bir atari kalmayacak bir kac yil icinde 2 katindan daha fazla muhendis olacaktir . Ayni seyi normal ogretmenlik bolumlerindede yaptilar formasyon alan ogretmenler var birsuru sonuc ne iki tarafinda deformasyona ugramasi .
Teknik ogretmenlik son sinifta okuyan arkadas var mesela olayi biraz sordum sinifta herkes havalara ucuyor hepsi basvuracak diyor DGS deki gibi 3-5 kisiden bahsetmiyoruz = ) okulu bitirdikten sonra Ankarada bir sinava girmeleri gerekiyormus %50 yetiyormus sinavda sanirim sonra 2 milyar formasyon ucreti oduyorlarmis 1 senelik egitim icin .

Ben o arkadaslara bisey demiyorum diyemem onlar karar vermediya boyle bir firsatlari var basvuracaklar hemde 2 Diplomalari olacak bende olsam ayni durumda formasyona basvururdum Ama ! empati yapmak lazim su an mesela muhendislik okuyanlarla adamlar oss sinavinda daha cok emek verdiler mezun olduktan sonra zaten buyuk olmayan is sahasi kuculecek ve aslinda onemli olarak gordugum birseyde ( beni ne doktorlar muhendisler istedi sarkisindada meslege verilen deger gozlemlenebilirken bundan bir kac yil sonra X: olum muhendis olmayanmi kaldi zaten degistir lan su sarkiyi gibi tepkilerin dogmasi mumkundur ) vsvs saka bi yana uzucu bir haber.
gdld

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Prş Haz 13, 2013 3:09 pm

aynen Bende katiliyorum size. Turkiye\'nin egitim sisteminin ne kadar yanlis ilerlemeler kaydettigi su goturmez bir gercek. Egitim kalitesizlestikce bununla paralel olarak giden, o bozuk ,her sene tanzime ugrayan egitimin madurlari biz ogrencilerde her gecen sene daha kaliteli sorularla sinavlarda test ediliyoruz. Hadi bizi gecelim belirli olgunluga erismis insanlariz cabuk uyum sagliyoruz ve bazi seyleri cabuk atlatiyoruz .SBS sinavina giren cocuklarin gunahi neydi de o cocuklara ygs sinavinda bile sorulmamasi gereken kalitede , sertlikte sorular soruyorsunuz. Sanki o cocuklara verdikleri egitim de o kadar kaliteli ya! Zamaninda dediginiz gibi 40 gun hizlandirilmis kursa tabi tutulup da ogretmen olanlar bunun cabasi daha neler neler var . Yani uzun lafin kisasi egitim sistemimizin icinde bulundugu durumdan dolayi artik hic bir seye sasirmaz oldum :) Welly275 merak etme o dedigin cayci benzetmesi de bir gun vuku bulur yani..

ahmetix915

Mesaj gönderen ahmetix915 » Prş Haz 13, 2013 3:35 pm

beyler burasi tartisma yeri degil yoksa sizle bu konulari tartisirdim ama nese... bu konuyu silin mevzu daha fazla uzamasin.. kalitesiz yorumlar yapip sitenin kalitesini dusurmeyin....

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Haz 13, 2013 3:40 pm

aynen, kalitesiz yorum yapip polemik yaratmaya gerek yok kardesim...

Deadly Impact

Mesaj gönderen Deadly Impact » Prş Haz 13, 2013 3:45 pm

Ben sahsen seninle bu konuda tartismaya girmek icin mesajimi yazmadim. Sadece yasadiklarimizi ,sahid oldugumuz seyleri yazdim ki bunda da bence bir sakinca yoktur sonucta burasi insanlarin fikirlerini ozgurce soyleyebilecegi bir forum sayfasi . Siyaset yapmiyoruz atifta bulunmuyoruz olani soyluyoruz o kadar.Bu kadar tepki gostermenize de bir anlam veremedim dogrusu .

yazirous1903

Mesaj gönderen yazirous1903 » Prş Haz 13, 2013 3:59 pm

Ogretmenden muhendis olursa muhendisten de doktor olmali bence :). Eger teknik egitim fakultesi bitiren is bulamiyorsa o bolume ogrenci almayacaksin. Eger aliyorsanda sonra o insanlari baska yerlere yama yapmayacaksin. Artik liselilerde soyle mantik oluscak hic birsey olamazsam muhendis olurum :).

wista59

Mesaj gönderen wista59 » Prş Haz 13, 2013 4:26 pm

Yakinda muhendislik fakultelerini acik ogretimde gorebiliriz :)

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş Haz 13, 2013 6:26 pm

[quote]ahmetix915 tarafindan yazilan metin:

beyler burasi tartisma yeri degil yoksa sizle bu konulari tartisirdim ama nese... bu konuyu silin mevzu daha fazla uzamasin.. kalitesiz yorumlar yapip sitenin kalitesini dusurmeyin....[/quote]

aslinda hic cevap vermeden devam etmem lazimdida tutamadim kendimi . bak guzel kardesim kimsenin tartistigi felan yok herkes fikrini yaziyor arada mizahda kullanilabilir . Sen kendi mesajini degistirirsen hic bir sorun kalmaz .

Demissinki burasi tartisma yeri degil yok konuyu silin yok sitenin kalitesi felan 20 kusur yasinda insansin bu sekildemi insanlar kaliteyi ogrensin senden ? zaten mesajlarda kimse hedef alinmamis kendinide nimetten sayma kaliteyi biz hep beraber saglamaya calisiyoruz herkes isine baksin.
gdld

Jamir

Mesaj gönderen Jamir » Prş Haz 13, 2013 6:52 pm

ortada dalga gecilecek bisey yok aslinda ama mizahsizda olmuyor iste . abartilacak bisey varmi onuda yillar sonra gorecegiz ekmegimizi kazanmaya calisirken Abartmayayim ben onun icin bende Teknik ogretmenlik okusam o formasyonu alirdim umuyorum calisma sahasini genisletirler yada baska bi sekilde dengelerler herkesin hakkinda hayirlisi olmasi dilegiyle kimsenin kalbi kirilmasin cicekler bocekler felan fisman iste.
gdld

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Haz 13, 2013 7:26 pm

Acikcasi ben muhendislik kazanmak icin bir yilimi ya da bir kac yilimi heba edip essek gibi calistiysam ,en basit mantikla sadece bu yuzden buna karsi cikarim.

orhunYTU

Mesaj gönderen orhunYTU » Cum Tem 12, 2013 10:59 pm

[quote]ahmetix915 tarafindan yazilan metin:

Beyler bilip bilmeden konusmayin lutfen... teknik ogretmenler zaten yillardir bunu bekliyordu. Gordukleri dersleri mufredati bilmeden yorum yapmayin.. Cogu unide muhendislikteki hocalar giriyor derslere... 4 sene zaten yeterince donanimli oluyorlar 1 sene daha okuyup muhendis olmalarimi sikinti ? Atama yok bisi yok ozel sektorde isimleri yok... imza yetkileri yok hic degilse imza yetkileri olsun... 4 sene okuyup teknikerlerle ayni muameleyi gormeleri nekadar dogru peki ? Bunumu cok gordunuz?[/quote]

Almanya\'da yuksek lisans yapmayi planladigim icin bu siteye uye olmustum; konulari arastiriyordum ve bu topice rastladim.

Insanlari yargilarken once bilgili olmak gerekir; mufredat, hocalar ve bircok konuda oyle bir demagoji yapmissin ki helal olsun. Teknik ogretmenliklerde muhendislik derslerinin(statik, dinamik, mukavemet, akiskanlar mekanigi, termodinamik,isi transferi) gibi analitik dusunmeyi ve muhendislik uygulamalarini yapabilme yetenegi olan dersler bolumune gore ya 1i ya da hic gosterilmiyor ve ilkokul matematigi sorulari adi altinda tamamlama sinavi ile devsirme bir nevi cakma muhendisler ortaya cikiyor. Bunun yaninda, oss de hak edilmis olan hakkin ve ustunlugun bir anda elden alinmasi var. Ulkede oturtulamayan egitim sistemi ve baskici yonetim sayesinde boyle abuk subuk durumlar ortaya cikiyor.

izzy

Mesaj gönderen izzy » Cmt Tem 13, 2013 11:48 am

Arkadas, isterse Harward\'dan gelsin hocalarin, isterse dunyanin en donanimli muhendislik egitimini al, yinede senin bolumunun adi ogretmenlik yani senin isinde ogretmenlik, muhendislik istiyorsan onu kazanip muhendis olmalisin. Ayrica uslubun bile gosteriyorki aldigimiz egitim seninle ayni degil.