Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Taksitli alisveris hakkinda..

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
eses26

Mesaj gönderen eses26 » Cmt Nis 06, 2013 7:43 pm

Arkadaslar almanya\'da taksitli alisveris yontemleri nedir, siz kullaniyor musunuz?

Bir yazi okudum kredi kartiyla taksit secenegi yokmus alisveris sirasinda, sonrasinda bankayi arayip yapabiliyormussun..

-Benim gibi kredi karti olmayanlar vardir sanirim, secenekler nelerdir?

-Kontoyu kullanabiliyor muyuz?

-Ya da bankamatik kartiyla halledebiliyor muyuz?

-Varsa yontemler amazon gibi sitelerden aldigimiz urunlerde uygulama sekli nasil?

Simdiden tesekkurler..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Nis 07, 2013 2:59 am

Bilgim yok , ama bir zamanlar ayni seyi bende sormustum kendime...Turkiye\'de ki gibi degil sistem , Saturn\'de vs goruyorum taksitli odeme secenegini , sanirim EC Karti ( Banka Karti ) ilede oluyor , bir sozlesme imzaliyorsun vs.

Bunu buldum internette : ( Almanca)
http://www.auf-raten.de/
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Nis 07, 2013 4:36 am

almanyada dikkatimi ceken sey o oldu benim de. almanlar nakit sisteme alisik, bizim gibi cok kart kullanmiyo. kredi kartiyla taksitli satis yok denecek kadar az. saturn tarzi yerlerin bankalarla anlasmasi var ve finansman birimi uzerinden o bankadan kredi cekiyosun, sonra onlar senin hesabindan her ay cekiyolar. faizler degisik mesela bazi magazalarin anlasma yaptigi bankalar belli bir miktara kadar %0 faizle kredi veriyo(ornek notebooksbilliger). bunun icin sartlar tabi. yani sonuc olarak kredili alisveris diye adlandirabiliriz. almanlar finanzierung diyolar. bu sekilde almak istediginde kasaya degil finans bolumune gidip finans yaptirip yaptiramicagini kontrol ediyolar falan filan. burda da Schufa devreye giriyo. kredi alabilitenizi kontrol ediyolar falan.

kartla odeme her yerde yapamayabilirsin. turkiyedeki kadar yaygin degil mesela bazi barlarda yok pos cihazi. kartla odemelerde de turkiyedeki gibi maestro ve visa electron sistemi degil de genellikle EC sistemi(EC kartla odeme diyolar) ya da yeni adiyla giropay sistemi var. kartla alisveris yapiyosun ve sirket senin hesabindan 1-2 gun sonra cekiyo parayi. tabi limitin dusuyo ama. postbank tan hesap actiran varsa benim gibi dikkat etsin, giro basis hesabinda sadece bankamatikten para cekme ozellikli kart veriyolar alisveris edilmiyo. bunun icin giro plus a gecmek gerekiyo. bu hesap turunde otomatikman giropay ozellikli kart geliyo. yani hesap actirirken hesap turune falan dikkat etmek lazim. hesap isletim ucretleri,verilen kart, vs.

konto kullanma dedigin ne anlamadim tam, ama amazon, paypal gibi sitelerde lastschrift diye adlandirilan bi sistem var. hesap bilgilerini veriyosun. hesap no, sahibi, banka kodu... amazonda bu sekilde alisveris ediyosun. zaten cogu site ya lastschrift ya da paypal kullaniyodur. paypalde de yine lastschrift seklinde hesap no, sahibi ve banka kodunu giriyosun. paypal sana 50ct lik havala gonderiyo, havala aciklamasinda da kod var. o sekilde hesabini dogruluyosun ve paypalu kullanarak da odemelerini gerceklestirebiliyosun. bi sitede paypal i secersen ozel paypal sayfasina yonlendiriyo, mail adresin ve sifreni girip paypal odemesini gerceklestiriyosun. paypalde odemeler mail adresi uzerinden gerceklesir. o yuzden mail adresi onemli. paypal senin hesabindan parayi alir, diger kisiye yollar. hesabindan para da 1-2 gun sonrasinda paypal tarafindan kesilir.