Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

almancayi cok iyi konusanlar..??

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Cum Mar 22, 2013 12:32 pm

Arkadaslar merak ettigim bir konu var. Almanyaya gitmis ve cok iyi bir bicimde dile hakim olmus kisiler olarak Turkceyi unutmak gibi bir durum sozkonusu oluyor mu? sundan merak ediyorum kuzenim yurtdisinda yasiyor yillardir ve bazen sohbet ederken basit kelimeleri bile anlamiyor muhabbeti kaciriyor sonra da saf saf yuzumuze bakiyor. elinize almanca ve turkce olarak ayni metni verseler hangisini tercih edersiniz mesela??
ee:lan

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 22, 2013 2:52 pm

evet ben unutuyor siz nasil diyorsunuz hani aklina gelmiyor basen kelimeler falan.

Insan anadilini unuturmu ya. :) Kelime unuttugun oluyor arada, hatta bazen almanca kelimeler de kaciyor, arada ata sozlerini yanlis soyledigim veya unuttugum oluyor ama insan anadili unutmaz. Bura dogumlular biraz farkli insanlar pek karsilastirma yapma "normallerle".
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Medizinerin_goe

Mesaj gönderen Medizinerin_goe » Cum Mar 22, 2013 3:08 pm

insan anadilini unutmaz ama almanyada almanca turkce karisik konusmaya alistigim icin turkiyeye geldigimde bazi kelimelerin turkcelerini soylerken bi eksiklik oluyo sanki ve eskisi gibi cok akici turkce konusamiyorum.
metin secme meselesine gelince uni kitaplarini almanca olarak daha basit buluyorum . turkce ktaplar ceviri oluyor genelde ingilizceden. almanca kaynaklar daha anlasilir geliyor ya dilim cok ilerledi ya turkce okul kitaplarinin dilicidden cok karisik.

zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Cum Mar 22, 2013 3:16 pm

unutmaktan kastim kelimeler benim de. yani en azindan benim dikkatimi ceken. yoksa genellikle takilarda bir hata yapmiyorlar disarda yasayanlar ama ya devrik cumle kuruyorlar yada kelimeleri hatirlamiyorlar benim gozlemlediklerim.ornek verdigim kuzenim de kelimeleri unuttugu icin sohbeti kaciriyor mesela.bi keresinde bi konu hakkinda konusuyoduk "amcama da sordun mu" gibi bisey dedik.2-3 defa amca kelimesini tekrarlayip suratimiza bakti:D hatirlayamadigi acikti.yada atasozlerini corba yapip soyluyor bu seferde biz hic bisey anlamiyoruz :D hangisi daha akici oluyor onu anlamaya calisiyorum kisaca.sonradan ogrenilen dil anadilden daha akici ve anlasilir hale gelebilir mi ki ?? :S imkansiz gibi geliyor ama yapiliyor:S

Medizinerin_goe

Mesaj gönderen Medizinerin_goe » Cum Mar 22, 2013 3:21 pm

[quote]ezsrdr tarafindan yazilan metin:

unutmaktan kastim kelimeler benim de. yani en azindan benim dikkatimi ceken. yoksa genellikle takilarda bir hata yapmiyorlar disarda yasayanlar ama ya devrik cumle kuruyorlar yada kelimeleri hatirlamiyorlar benim gozlemlediklerim.ornek verdigim kuzenim de kelimeleri unuttugu icin sohbeti kaciriyor mesela.bi keresinde bi konu hakkinda konusuyoduk "amcama da sordun mu" gibi bisey dedik.2-3 defa amca kelimesini tekrarlayip suratimiza bakti:D hatirlayamadigi acikti.hangisi daha akici oluyor onu anlamaya calisiyorum kisaca.sonradan ogrenilen dil anadilden daha akici ve anlasilir hale gelebilir mi ki ?? :S imkansiz gibi geliyor ama yapiliyor:S[/quote]

sonradan ogrenilen dil akici hale getirilebilir ama ana dil baskadir insan anadilini zamaninda iyi ogrenmisse ( almanya dogma buyumeleri kastetmiyorum) kirk yil hic anadilini kullanmasa dahi 41. yilda yine iyi konusabilir. ama sonradan ogrenilen dil nankordur cabuk unutulur anadili de gecemez kanaatindeyim.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Mar 22, 2013 3:22 pm

Burada dogan Turklerin sorunu egitim. Okulda Turkce dersi gormedikleri icin ne grameri biliyorlar ne de kelime hazneleri genis, haliyle kitap da okumayinca sonuc ortada.

Medizinerin_goe

Mesaj gönderen Medizinerin_goe » Cum Mar 22, 2013 3:25 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Burada dogan Turklerin sorunu egitim. Okulda Turkce dersi gormedikleri icin ne grameri biliyorlar ne de kelime hazneleri genis, haliyle kitap da okumayinca sonuc ortada.[/quote]

Aslinda okulda Turkce dersleri veriliyormus. Ama kendileri almiyor.

zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Cum Mar 22, 2013 3:27 pm

bide yabanci dili yeni ogrenmeye baslarken bile ornegin almanca. almanca dusun turkceye cevirme oyle cevap ver diyolar.iyi de arkadas bilmiyorum ki nasil dusuncem. eninde sonunda o kelimeyi kendi dilinde dusunup oyle ekliyosun ister istemez kurdugun cumleye.bana ondan garip geliyor anadildeki kelimelerin unutulmasi sanirim (:

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Mar 22, 2013 3:29 pm

[quote]Medizinerin_goe tarafindan yazilan metin:

Burada dogan Turklerin sorunu egitim. Okulda Turkce dersi gormedikleri icin ne grameri biliyorlar ne de kelime hazneleri genis, haliyle kitap da okumayinca sonuc ortada.[/quote]

Aslinda okulda Turkce dersleri veriliyormus. Ama kendileri almiyor.[/quote]

Konsoloslugun sitesinde o tarz birseye rastlamistim da her okulda mi onu anlamamistim. Normal bir Alman okuluna giden Turkler Turkce dersi secebiliyorlar mi?

Medizinerin_goe

Mesaj gönderen Medizinerin_goe » Cum Mar 22, 2013 3:33 pm

[quote]Medizinerin_goe tarafindan yazilan metin:

Aslinda okulda Turkce dersleri veriliyormus. Ama kendileri almiyor.[/quote]

Konsoloslugun sitesinde o tarz birseye rastlamistim da her okulda mi onu anlamamistim. Normal bir Alman okuluna giden Turkler Turkce dersi secebiliyorlar mi?[/quote]

her okulda var diye genelleyemem ama almanya dogma buyume bi arkadas turkcesinin kotu oldugundan , okulda da turkce derslerini dikkate alip derse katilmadigini turkce kitap okumasi gerektigi halde okumadigindan yakinmisti. sanirsam grundschule de turkce dersleri vardi.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cum Mar 22, 2013 3:39 pm

Medizinerin_goe

Mesaj gönderen Medizinerin_goe » Cum Mar 22, 2013 3:42 pm

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 22, 2013 3:44 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

evet ben unutuyor siz nasil diyorsunuz hani aklina gelmiyor basen kelimeler falan.

Insan anadilini unuturmu ya. :) Kelime unuttugun oluyor arada, hatta bazen almanca kelimeler de kaciyor, arada ata sozlerini yanlis soyledigim veya unuttugum oluyor ama insan anadili unutmaz. Bura dogumlular biraz farkli insanlar pek karsilastirma yapma "normallerle".[/quote]

Aynen...Ve ekleme yapmak istiyorum.Almancayi anadili gibi ogrenebilenlerin bile Turkce aksani ya da dile hakimiyeti eksilmez.
ANCAK
Bazi insanlar gordum , bazi karakterler tanidim 6 ay 1 yil Almanya\'da kaldiktan sonra Turkce aksanlarini bilerek , kasitli olarak bozanlar , Turkiye\'de bir yabanci ulkeden geliyor havasi uyandirmak isteyenler gordum.

Bunun disinda insan anadilini unutmaz ama kelimeri bulmakta zorlanabilir.Bu suan tum yabanci kokenli olup , kendi anadilinde kelimeleri bulmakta zorluk ceken arkadaslarimda da oyle ; Fransiz , Yunan ,Turk ,Ispanyol , Italyan ,Rus ,Portekiz kokenli arkadaslarimin hepsinde var.
Burda dogma buyume Turkler farkli , cok iyi ornekte verebilirim ve Turkce anlasamadigim icin Almanca konustugum akrabalarimdanda ornek verebilirim..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Cum Mar 22, 2013 11:06 pm

[quote]Bilge Dede tarafindan yazilan metin:

zaten su turkceyi unuttum ayagina yatip achso ja genau turkcesi neydi aklima gelmiyor simdi falan diyen tipleri gorunce bilge dede olarak carpasim geliyor.

bu ozenti tiplerden vardi bir tanidik, evrene oyle bir "ben alman oldum" enerjisi yayiyordu ki bir gun uyandiginda saclari sariya donusmustu.[/quote]

((((: haha.gozler mavi oluyosa ben de denicem :D

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Mar 22, 2013 11:24 pm

turkce dusunme demek turkce olusturdugumuz cumleyi direk siralama ve anlam olarak direk almanca kelimelerle degistirmemek. mesela en basitleri;

turkcede "nasilsin" diyoruz; almancada "wie geht es dir" deniyo. tam turkceye cevirdigimizde "sana nasil gidiyor" anlamina geliyo. "nasilsin"i direk almancaya cevirirsen "wie bist du" dersin ki bu cok anlamsiz. anlam olarak "sen nesin", "nasil biseysin" gibi bi soru.

ilk baslarda turkcelerinden yola cikarak konuscaksin bu normaldir. bi sure sonra bazi ifadeleri dusunmeden pat almanca olarak soyledigini farketceksin. zamanla olcak bisey tabi pratik lazim falan filan.

ama sunu soyleyebilirim ki turkiyede liseden mezun oluncaya kadar kalmis biri nereye giderse gitsin ne kadar az turkce konusursa konussun turkceyi unutamaz belki bazi kelimeler aklina hemen gelmeyebilir ki bu olagandir. isleyen demir paslanmaz hesabi yani.

zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Cmt Mar 23, 2013 12:20 am

hmmm tesekkurler welly275 bu cok aciklayici oldu cunku almanca dusun deyince ben sinirleniyorum.soyleyene degil kendime.yapamadigim icin.senin soyledigine gore bu normal.cunku yolun basindayim.umarim dil konusunda zorlanmam.ancak ne kadar dili iyi konusan tanidigim varsa hepsi surekli konusmam konusunda uyariyor beni. ancak herkes yasiyor mu bilmiyorum ama ornegin ingilizcede soylenenleri anliyorum harfi harfine nerdeyse ama cevap vermeye gelince ya tekliyorum yada cevabi yapistiramiyorum. cunku cumle kafamda bir turlu oturmuyor. sizler yasiyor musunuz boyle seyler.yada yasadiniz mi?

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Mar 23, 2013 12:44 am

Bence olay Almanca dusunmekle alakali degil de o dili kendi gramer ve kelime yapisi ile ogrenmek.Zaten bu sekilde ogrenildiginde Turkceye ters dusuyor.Burda dogan Turkler ,Turkceyi dogru gramatikle ogrenmedikleri icin cogu ayni konusuyor.Almanca dusunup, Turkce konusuyorlar.Mesela ,seni eve suruyorum diyorlar veya tren,otobus almaya kalkiyorlar :)

zgsrdr

Mesaj gönderen zgsrdr » Cmt Mar 23, 2013 12:52 am

peki gramer nasil oturur ki? konusarak , dogru konusan kisilerin yaninda bulunarak mi yoksa cok okuyup calisarak mi ?? hepsi de olabilir (:

birkan

Mesaj gönderen birkan » Cmt Mar 23, 2013 12:56 am

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Mar 23, 2013 1:02 am

Almanca kitap okumak cok sikici olsa da baya etkili olduguna dair hep tavsiye aliyorum. :) Konusurken sifir grammer hatasiz konusma olayi baya zor bence.