Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

berlin\'de yasam masraflari

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
sedat47

Mesaj gönderen sedat47 » Çrş Mar 13, 2013 11:16 pm

arkadaslar berlinde yasayan orda universite okuyan veya o sehir hakkinda bilgisi olan var mi ? acaba aylik masraf ne kadar gider bu sehirde, ulasim nasil , bilgi verir misiniz ?

sedat47

Mesaj gönderen sedat47 » Çrş Mar 13, 2013 11:56 pm

arkadas sende abarttin 700 euro mu ? hani yasayanlara sordum en fazla 600 euro diyorlar senin harcamalarin nasil bi listesini verir misin ?

sedat47

Mesaj gönderen sedat47 » Prş Mar 14, 2013 12:06 am

dil kursu ayri, 4 yil boyunca dil kursuna para odeyecek degilsin ya , demekki 500 euroyada gecinilebiliyormus , ayrica hayal kirikligina felan ugradigim yok mantikli yorumlar yapalim ve tutarli konusalim.

sedat47

Mesaj gönderen sedat47 » Prş Mar 14, 2013 12:14 am

benimde soylemek istedigim sey bunlar her ay gerceklesen giderler degil bu soyledigin giderler ortlama 3 aya yayiliyor,haketen cok abartiyorsun aslinda kisiden kisiye degisen bisey sen orda aylik 750-800 euro harciyabilirsin ama orda 550 euroya gecinende var goreceli bisey yani.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Prş Mar 14, 2013 12:40 am

yurt veya wg de kalirsan 200-250 euro, ne kadar ve ne yedigine bagli min 200 euro civari (surekli evde yersen), ulasim normalde aylik bilet 65-70 euro ama uni ogrencisi olunca aylik 30 kusur euroya geliyor semester ticketla, bunlara ek olarak internet+telefon+kisisel bakim+g.e.z.+eglence+egitim materyali+saglik sigortasi gerekiyorsa+dil kursu.... 500 euroya gecinmek zor olabilir ama sana kalmis birsey.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Prş Mar 14, 2013 12:55 am

Sen her yardim edene boyle tepki gosterirsen kimse sana yardimci olmaz kardesim.Illaki bi masraf oluyor sadece yemek barinma ve ulasimla bitmiyor.Illaki canin biseyler cekicek illaki esya alacaksin illaki ogrenci sigortasi yaptiracaksin illaki cep telefonu alacaksin.Kaba taslak 600€ gorur.Ama ben asosyalim yemek yiyip kurs-yurt veya uni-yurt arasinda mekik dokurum diyosan o ayri

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Mar 14, 2013 1:39 am

Neden asosyal olsun ? Bir cok kisi ozel universitelerde okumuyor Turkiye\'de.
Ve bir cok kisinin ailesi zengin degil.Buraya gelirkende borc edip gelenler bile var , egitimi icin.

Cani disari cikmak , starbuckslarda bisiler icmek , sinemalarda misir alip filme girmek istese dahi okul , yurt , kurs arasinda mekik dokumak zorunda olanlar var , ailesinden 5 kurus para almadan ve calisarak hem okumaya calisanlar var..Biraz daha dusunceli olalim diyorum.Tasarruflu veya ayagini yorganina gore uzatmaya calisanlara asosyal demeyelim.

Soruya donersek;
Almanya\'da ilk senense dil kursundan ve esya olaylarindan dolayi masraflarin normalin ustune olabilir.Bana 600 Euro yetiyordu ilk sene , dil kursunda iken.
Ogrenci olduktan sonra 700 Euro fazla bir miktar.Istersen elbette 550 Euro\'ya gecinebilirsin ancak herseyin en ucuzunu ve uygununu bulman sartiyla.
Sadece kira ve saglik sigortasinin 260-70-80 Euro arasinda tutacagini unutma.

Bu arada telefon hatti icin herkese Lidl-Mobile oneririm..Sozlesme yok , 9.95 Euro 400 SMS ve DAKIKA + 300 MB internet.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

totalrub

Mesaj gönderen totalrub » Prş Mar 14, 2013 1:40 am

benim yaptiklarim
dil kursu sureci(aylik)
185 Euro yurt
26 Euro care concept basic
41 Euro aylik olarak hesaplarsak semester ticket
70-100 Euro yeme icme ben 80 gectigim nadir olmustur.
dil kursu parasi buyuk problem burda 200 Euro(aylik) dil bilmeden iste bulmaniz cok dusuk ihtimale en az 6 ayinizi eger caliskan ve tasarufluysaniz boyle heaplayin.

suanki durumum(aylik)
205 Euro yurt(internet ,su elektrik hersey dahil)
78 euro sigorta
43 euro semester ticket aylik gideri
60 euro yeme icme.(not 7 gun falan isyerinde yemek yiyorum.)
bu giderlerin disinda suan benim ekstra giderim yok fakat bunlari en alt limit ve cok idareli olarak hesaplamaniz lazim.

suan yaptigim is garson olarak calisiyorum saat uctei 9 euro genelde aksamlari ve hafta sonlari calisiyorum. iyi bahsiste alirsam ortalama aylik gelirim 595 euro + bahsis oluyor ortalma bahsis aylik 50 euro civari. fakat her ay bu kadar fazla saat calisamiyorum okul ve sinavlar sebebiyle bu parayi herzaman kazanmiyorum. fakat 400 asagi dusmemesi lazim gecinmem icin.

mesale burda yazici parasi falan yok cunku odev dahil hicbirseyi yazdirmiyorum pdf olarak direkt hocaya gonderiyorum.

burdaki sayilar 2013 benim harcamalarimdir. zor fakat imkansiz degil bunlari en alt limit alin bunlarin altinda kendi basina yardim almadan yasayabilen oldugunu sanmiyorum.

burda gelip is bulup okumak isteyen arkadaslara onerim 6 aydan erken is bulma ihtimaliniz alman firmasinda yok ben turk isyerlerinde hic calismadim sistemlerini bilmiyorum. fakat onlardada kolay is bulabileceginizi bilmiyorum. 6 ayda dile iyi calisip ilerletirseniz ondan sonra birazdaha rahat hareket edersiniz.
not:
bu agir tempoya ragmen bu semester 5 sinav 5 praktikum yaptim hepsinide gectim
eger becerebilirsem ss2013 bitirmeyi dusunuyorum.
ornek bu ay param kalmadi kirayi gununde odeyemedim 15 euro gecikme parasi ile bugun odeyebildim.

buraya gelip kendi basina okumak isteyenlere sayilarla ornek olsun fakat hic kolay degil cok iyi dusunun basta cok avantajli gelebilir. hersey toz pembe. hele turkiyeden hic okumadan gelmek isteyenler cok cok iyi dusunun benim arkadaslarimdan bir cogu dondu. yada cok sikintili durumda olanlar var.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Mar 14, 2013 2:06 am

totalrub +1

Planinizi iyi yapin arkadaslar ve oyle 1 sene idare ederim sonra geliyim caresine bakariz diyerekten gelmeyin..
Elbette caresine bakanlar cikiyor , bizlerde hemen hemen boyleyiz.

Ancak buyuk bir cogunluk bunu basaramiyor, sanssizlik , farkli yasam tarzlari vs derken bir cogu geri donuyor veya psikolojisi bozuluyor.
Sagliktan daha onemli bir sey yoktur insan icin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

sedat47

Mesaj gönderen sedat47 » Prş Mar 14, 2013 9:16 am

dedigim gibi bu kisiden kisiye degsen bisey kimi ayda 700-800 euro harcar kimide 450-550 euro harcar , karthus kardes senin sosyallikten kastin heralde hergun icip icip kizlarlar takilmak ve gunde 2 paket sigara bitirmek , almanyada universite okuyorsan ki bence bu ayricalik en iyi sekilde universiteyi bitirmeye bakmali ogrenci , arada tabi eglenirsin .ama her aksamini eglenceye ayirirsan tabii ki aylik masrafin 700 euronun uzerine cikar.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Mar 14, 2013 9:54 am

Staatsmann in dedigi gibi herkesin bir yasam tarzi, kalitesi vardir ve olmak zorundadir.Maalesef herkes ayni butcelere sahip olamiyor.Ve ona gore de yasamali.Bu bazilarina asosyallik olarak da gorunebilir.

Henuz tecrube sahibi degilim masraf konusunda ama bence de yasam tarzi cok onemli.Turkiye de ogrencilik yaparken bile bazi arkadaslarimla masraf konusunda benden 2 kat fazlaydilar.

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Prş Mar 14, 2013 12:14 pm

[quote]sedat47 tarafindan yazilan metin:

dedigim gibi bu kisiden kisiye degsen bisey kimi ayda 700-800 euro harcar kimide 450-550 euro harcar , karthus kardes senin sosyallikten kastin heralde hergun icip icip kizlarlar takilmak ve gunde 2 paket sigara bitirmek , almanyada universite okuyorsan ki bence bu ayricalik en iyi sekilde universiteyi bitirmeye bakmali ogrenci , arada tabi eglenirsin .ama her aksamini eglenceye ayirirsan tabii ki aylik masrafin 700 euronun uzerine cikar.[/quote]

Bir kere imkani olupta gidememek eglenememek farkli benim belirttigim asosyallik farkli lutfen cumlelerimi iyi anlayip okuyun.Asosyallik sadece dar gelirli ailelerde olan bir sey degil.Benim cevremde zengin olup altinda arabasi,baba parasi cebinde,kredi kartlari yani her turlu imkani olup evinden disariya cikmayan tiplerde var.Zaten senin yaptigin asosyallik tanimi gercegiyle yakindan uzaktan alakasi yoktur ve icip kizlarla takilmak eylemiyle sosyal olunmuyor.Evet turkiye sartlarinda her turlu sosyal olunabilir cunku cevre ve arkadasliklarin cok onemli.Kendin gibi tipler her zaman vardir ozellikle universitelerde.Emin olun oraya sizin gibi giden insanlar cok olacaktir.

Son olarak;Her turlu elestiriye acigim fakat bu cok cok sacma bir elestiri sadece sana demiyorum bu konu altinda bana itafen yazan butun uyeler icin.Yine tekrarliyorum "ASOSYALLIK" psikolojik bir durumdur.Bunu maddi imkansizlik olarak goren bir kisi sadece tribunlere oynayandir.Ve "Ama ben asosyalim yemek yiyip kurs-yurt veya uni-yurt arasinda mekik dokurum diyosan o ayri" bu aciklamadan cumlemi daha iyi anladiginizi saniyorum."Ama yemek yiyip kurs-yurt veya uni-yurt arasinda mekik dokuyan asosyaller gibi olurum diyorsan o ayri".Cumlem boyle olsaydi hakliydiniz

sedat47

Mesaj gönderen sedat47 » Prş Mar 14, 2013 2:08 pm

bla bla bla .....

Cansuxx

Mesaj gönderen Cansuxx » Prş Mar 21, 2013 12:39 am

Staatsman ve Eren en yalin cevaplari vermissiniz. Belli bir miktarin altina dusmez elbet bazi zaruri seylerden oturu ama herkesin yasam tarzi farklidir.

dozo

Mesaj gönderen dozo » Pzt Nis 01, 2013 11:53 pm

+1 totalrub kardesim cok guzel yazmissin.