Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Yasamak - Uyum Sureci , Zorluklar

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
cronaldo4723

Mesaj gönderen cronaldo4723 » Pzt Mar 11, 2013 2:55 pm

arkadaslar almanya\'ya yalniz basimiza gitmenin zorluklari nelerdir? sonucta tum ailenden ve arkadaslarindan uzaga gidiyorsn.Yani demek istedigim ne tur zorluklar cekecegiz alisma donemi zor olur mu? bunu yasayan arkadaslar bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Pzt Mar 11, 2013 3:01 pm

Maddi olarak zorluk cekeceksin,almanyada is var calisirim deme is bulmak bir dert sonradan is bularak zaman ayirmak bir dert...

Dil ogrenmede en basta pes ediceksin ama kendinden eminsen devam ediceksin...

Onune cok engel cikacak ,etrafindakiler dost gorunup dusman olicak sana...

Her zaman derim eger gitigin yollda engeller yoksa o yol sana basari getirmez...
Daha almanyaya gelmeden onume engell gelmesin deme,engeller insana tecrube kazandirir
So geht nicht !

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 11, 2013 3:22 pm

Adaptasyon Suresi

Bu cok goreceli bir surec...Turkiye\'nin neresinden geldigin , nasil bir kulturde yetistigin ,yetisme bicimin , Almanya\'da yakinlarinin olma durumu , maddi imkanlar , neleri benimsedigin ve nelerin tabu olduguna gore degisir.

Cok arkadas gordum buraya gelip , biraz daha pasiflesen , nesesi kacan , kara kara dusunmeye baslayan veya tam tersi burada gulleri acan , her gun gulen , yeni yeni seyler gordugu icin surekli bir hareket halinde olan ve surekli kesfedenler.

Kendimden ornek vereceksem : benim icin sanki Turkiye\'de A sehrinden B sehrine gelmek gibi oldu burasi..Uyum , alisma , yabancilik cekme gibi hic bir sorun yasamadim.Tek sorun hava durumu benim icin ve bu hala oyle...

Finansal :

Eger surekli bir yardim alacaksan , endise etme. Yok biraz alip sonra kendi yaginda kavrulacaksan eger , planlarini cok iyi yap ve cok onceden is aramaya basla.

Aile ve Arkadaslar :

Bunlar goreceli kavramlar..Kimileri vardir mutlulardir ailelerinden ve bulunduklari ortamdan uzaktalar diye.Kimileri vardir daha Turkiye\'de bir sehirden baska bir sehire kisa sureli giderken bile arkalarindan su atilir ve cok ozlenilir , aglasilir vs.

Almanya\'da hic tanidigin yoksa , tek basina buraya geliyorsan dunyaya yeni gelen bebek gibi oluyorsun bir anda..Herseyi bastan kuracaksin.
Arkadasliklar , tanidiklar ve belkide yeni bir aile.

Sosyal Yasam

Turkiye\'de alisik oldugunuz yasam tarzi neyse onu burada da surdurebilirsin...Ama yapmak isteyipte yapamadiklarin varsa eger onlari Almanya\'da pek fazla zorlanmadan yapabilirsin.
Yani bu yapamadiklarina ulasman Almanya\'da daha kolay ve hizli.

Tavsiye

Buraya gelenlerin bilmesi gereken en onemli konu finansdir...Belirli bir birikiminiz olsun ve asla bir Almanya\'ya geleyimde sonra duruma bakariz diye dusunmeyin...

Ortalama sabit bir gideriniz vardir...En ucuzu hesaplarsak ;
200 kira
70-80 Saglik Sigortasi (universite okuyanlar icin)
10-20 Telefon
5-25 Internet

En basiti 300 Euro kafadan gider.Ve sizin saglikli beslenebilmeniz ve yasabilmeniz icin en az 500 Euro gerekir.

Bir diger tavsiye :

Guven...Kendinize guvenin ve buraya iciniz isinmasa bile Almanya\'da sadece egitim icin bulundugunuzu , gunlerin cabuk gectigini ve egitim bitince burayi terk edebileceginizi ve elinizde saglam bir diplomanin oldugunu ve geleceginizi dusunun ki size destek versin.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari