Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Soziale Arbeit

Universitelilerin ders destek ve paylasim alani
Rockstar

Soziale Arbeit

Mesaj gönderen Rockstar » Çrş Şub 27, 2013 1:17 am

Merhaba, ben Soziale Arbeit icin BA yapiyorum. 1. somestr bitti. Bolum hakkinda bilgi isteyen olursa yardimci olabilirim ;)

Karthus

Soziale Arbeit

Mesaj gönderen Karthus » Prş Şub 28, 2013 11:33 am

[quote]Uni-Assist tarafindan yazilan metin:

Bu bolumu genelde Turkiye\'den gelenler tercih etmiyorlar. Daha cok, Almanya\'da dogmus veya uzun bir sure yasamis kisiler tercih ediyor. Sence neden? Hem de iyi kazandiran bir meslekken...[/quote]

Turkiye\'ye ozel bisey degildir bence yurtdisindan gelen herkese oyledir.Aksi halde sisman birinin diyetisyenlik okumasi gibi birsey olur ve bence dogru karar.

Rockstar

Soziale Arbeit

Mesaj gönderen Rockstar » Prş Şub 28, 2013 10:12 pm

Pek aciklayici olmadi giris mesajim, kusura bakmayin bu nedenle. Oncelikle neden bu bolumu sectigimi anlatayim. Ben zaten tip cevirmeniyim, Daha once Ege Ing. Dilini bitirdim, sonra Ingiltere\'de 1 yil calistim, MA yaptim, PhD\'ye basladim ama ramak kala terk edip Istanbul\'a dondum. Istanbul\'da 10 yili askin suredir ceviri sektorundeydim. Alman esimle tanisinca buraya gelmeye karar verdim, evlendik. Simdi isimi serbest meslek olarak yurutuyorum.

Sosyal hizmetler okumayi kafaya koymamin nedeni Sarrazin tartismalari oldu. Tepem oyle bir atti ki, ben de burada yasayan yabancilara yardimci olacagim dedim. Gittim uni-assist uzerinden basvurdum ve kabulumu aldim. Simdi hem calisiyorum, hem okuyorum, arada kalan zamanda cocugum ve esime zaman ayirmaya calisiyorum.

Sosyal hizmetleri tavsiye ederim aslinda, Almanya\'da kalmayacak olsaniz bile. Turkiye\'de yeni gelisiyor ve cok acik var, ayrica Ingilizceniz varsa, Ingiltere\'de de cok acik oldugunu biliyorum.

Bolum icin NC var, ama oyle korkulacak bir NC degil bu, cogu okulun NC ortalamasi 2,0 civari, sadece iyi olanlarda 1,0 kusurler araniyor. Bu alanda en iyi okul Alice Solomon, Berlin. Genellikle FH ve Protestan ve Katolik Yuksekokullar bu bolume sahip. Universitelerde pek bulamazsiniz, orada cok yakin egitim dali olan Sosyoloji var.

Giris icin DSH 2 isteniyor, ancak aldanmayin buna, DSH 3 ve uzeri ancak kurtarir. Dersler donemlik oldugu ve cok odev istendigi icin Almancanin iyi olmasi lazim.

Ders icerigine gelince, genellikle Beratug, Abhaengigkeit, Sosyal Hizmet yasalari, psikiyatri (ozellikle depresyon, sizofreni, demans hastalik tablolari ve bagimliliklar, sosyal hizmetlerin ugrastigi alanlar yani), Integration, Migration, Schulsozialarbeit, Methoden in der sozialen Arbeit alanlari var. Sinavlar oyle feci aman aman zor degil. Derslere duzenli girip iyi not alirsaniz, biraz daha kendi basiniza arastirma, geciliyor sinavlardan. Odevler biraz daha zorlayici, ama surundurecek cinsten degil. Her FH\'nin ders agirliklari farkli, benim FH\'da daha cok yasalara ve devletin yapisi, yardim kuruluslarinin yapisi onemli. Bunlara agirlik veriliyor, zaten benim de ogrenmek istedigim buydu. Yani, Alman Devleti icten nasil isliyor, bunu gormeyi cok istedim, haril haril da bunu arastiriyorum.

Rockstar

Soziale Arbeit

Mesaj gönderen Rockstar » Prş Şub 28, 2013 10:20 pm

Almanya\'da maas konusuna gelirsek, oyle aman aman bir kazanci yok aslinda. Hatta bircok sosyal hizmetler uzmani birlik olamamaktan ve maaslarin dusuklugunden yakiniyor. Genellikle TVOD 10\'a dayandirilmis maaslar alindigi zaman sansli olunuyor. Bu, yakl. 1600 Euro net ayliga tekabul ediyor. Bulunacaginiz eyalete gore cok farklilik gosteriyor, ama Doguda okula girmeden once calismis sinif arkadaslarimdan biliyorum, 1300-1500 arasi ozel sektorde, ve calisma saatleri uzun. Sosyal hizmetler alaninda cok kisitlamaya gidildiginden ya yari zamanli is cok var, ya da maaslar dusuk. Ayrica 2-3 kisinin isini yapiyorsun.

Sevmeden, istemeden yapilacak bir meslek degil, disaridan gorundugu gibi olay insanlara yardim degil cunku. Isin icinde cok politika, yerel yonetim, kurum icin stres ve kargasa oldugu gibi, ugrasacaginiz insanlar toplumun kenarinda olan, ve degismek istemeyen bir kitle. Saglam sinir gerektirir.

Rockstar

Soziale Arbeit

Mesaj gönderen Rockstar » Prş Şub 28, 2013 10:30 pm

Ilgilenen olursa veya bu bolumde okuyan varsa, ders icerikleri konusunda yardimci olabilirim elimden geldigi kadar

Gulinci

Soziale Arbeit

Mesaj gönderen Gulinci » Pzt Ağu 22, 2016 12:28 am

Mesajinizn ustnden epey gecmis ama turkiyede ing.ogretmeniyim kadrolu.8.yilim bitti almanyaya herlesmek istiyorum ama ben.ogretmnlik alaninda yuksek lisans varmi bilemedim ama sozialarbeit diye bi yerde gordum bu mumkunmudur cevaplarsaniz sevinirim

shumurat

Re: Soziale Arbeit

Mesaj gönderen shumurat » Cum Ağu 10, 2018 8:53 pm

Turkiye de sosyal hizmet uzmanıyım almanya da çalışma koşulları hakkında bilginiz var mi?

bade

Mesaj gönderen bade » Pzr Haz 14, 2020 10:55 pm

Merhaba, C1 sertifikam var fakat maalesef konuşma seviyem hala C1 değil. Soziale arbeit+Dual Bachelor'a başvurmayı düşünüyorum. Ders-sınav sistemine tam olarak hakim olmadığım için çekincelerim var. Anlıyorum ama konuşamıyorum almancası ile derslerde başarılı olunabilir mi? Süreç içinde elbette dil gelişecektir ama ders-sınav zorluk seviyeleri nasıldır? Ve dual sistem hakkında ne düşünüyorsunuz? Sonradan almanca öğrenmiş ve bu bölümü okumuş birilerinin deneyimleri yol gösterici olacaktır.

bade

Mesaj gönderen bade » Pzr Haz 14, 2020 10:57 pm

Merhaba, C1 sertifikam var fakat maalesef konuşma seviyem hala C1 değil. Soziale arbeit+Dual Bachelor'a başvurmayı düşünüyorum. Ders-sınav sistemine tam olarak hakim olmadığım için çekincelerim var. Anlıyorum ama konuşamıyorum almancası ile derslerde başarılı olunabilir mi? Süreç içinde elbette dil gelişecektir ama ders-sınav zorluk seviyeleri nasıldır? Ve dual sistem hakkında ne düşünüyorsunuz? Sonradan almanca öğrenmiş ve bu bölümü okumuş birilerinin deneyimleri yol gösterici olacaktır.