Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Koln Karnavali - Rosenmontag 11.02.2013

Kultur Sanat & Moda Muzik
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Şub 10, 2013 9:47 pm

Yarin yani 11.Subat 2013 Koln\'de Karnaval var , ve imkani olanlarin katilmasini tavsiye ediyorum.Asagida ki yazida size genel bir bilgi verecektir.Simdiden iyi eglenceler.

Kaynak:
http://www.maximiles.com.tr/Maximiles/s ... /koln.aspx

Karnavalin tarihi

Karnaval, duzenlenmeye baslandigindan beri Koln’de kutlanir. 1814 yilinda Fransiz askerleri Koln’u terk ettikten sonra organizasyonu Prusyalilar devralir ve karnavali organize etmeye baslarlar. Boylece 1823 yilinda ‘Festival Komitesi’ olusturulur. Yillar gectikce sokak karnavali, kapali festivaller, gecit torenleri ve Rosenmontag gibi gelenekleriyle Koln Karnavali ortaya cikar.

Festival komitesi; 100’un uzerinde karnaval derneginin ortak standartlarini temsil eden ve besinci mevsim gelenegini surduren bir semsiye orguttur. 10 Subat 1923’te ilk Rosenmontag, yani Gul Pazartesi kutlanir. Rosenmontag, sadece Koln degil, Almanya’da kutlanan tum karnavallarin en ust noktasi sayilir ve Hristiyan kokleri goz onune alinarak, kilise takvimine gore belirlenir.

Karnaval eglenceleri

Karnavalin ilk gunu, geleneksel karnaval sarkilari soylenerek ve Koln’e ozgu bir bira olan Kolsch tuketilerek gecer. Besinci mevsim’in resmî acilisinin kutlandigi bu gunde; birbirinden farkli kiliga burunmus katilimcilar, bazi sarkilarda kol kola girip cember olusturur ve sarkiyi bir agizdan soylerler. Karnavalin klasik sarkilarindan birinin adi da; “18 numarali tramvay bugun Istanbul’a gider”dir. Sarki, tramvayda otururken Istanbul’a gitme hayalleri kuran bir Kolnlunun hikâyesini anlatir ve ayni zamanda Koln Karnavali’nin cok kulturlu yaninin bir gostergesidir.

Kutlamalar perhiz baslangicindan onceki Persembe gunu Wieberfastnacht, Kadinlar Karnavali ile baslar. Kadinlar, satafatli elbiselerini giyip Altermarkt’ta toplanirlar. Eglenceli bir atmosferde gecen karnavalda kadinlar, erkeklerin boynuna taktiklari kravat benzeri seyleri kesme ve onlari opme hakkina sahiptirler.

Sonraki pazartesi ise, karnavalin en sasaali gunu olan Gul Pazartesi’dir. O gun Koln’de tum is yerleri kapalidir. Karnaval gecitleri duzenlenir. 4-5 saat suren 6,5 km’lik buyuk bir yuruyus yapilir. 1,5 milyondan fazla kisinin izlemeye geldigi yuruyuse 350 atli, 117 bando ve 10 bin kisi katilir. Resmigecit yapanlar, halka seker, cikolata, ciklet, cicek, oyuncak ve baska hediyeler dagitirlar.

Aschermittwoch yani Kul Carsamba, karnavalin son gunudur. Bu gunden itibaren dindar Katolikler perhiz donemine girer ve Paskalya’ya kadar 40 gun boyunca yagli gidalar ve et urunleri tuketmezler.

Ortacag’da karnaval eglenceleri lanetlendigi icin, karnavalin son gunu gece yarisinda; katilimcilar, meyhane kapilarinin ustune ya da meydanlara asilan kuklalari yakarak ve tum suclari kuklalarin uzerine atarak gunahlarindan arindiklarina inanirlar.

Acik ve kapali alanlardaki yuruyusler, maskeli balolar ve cesitli kutlamalarla gecen karnavalin slogani ise ‘Kolle Alaaf!’, yani ‘Koln hayatta!’dir

Karnaval kostumleri

Karnavalin olmazsa olmazlarindan biri de yaraticiliklariyla dikkat ceken karnaval kostumleri ve makyajdir. Prens, ciftci ve bakire; karnavalin uc ana figurudur. Bu uc ana figuru festivalde temsil edebilmek icin katilimcilar organizasyona belirli bir odeme yaparlar. Bunlarin yaninda kral, kralice ve Napolyon gibi tarihî kisilik figurlerine de sikca rastlamak mumkundur.

Ayrica, karnaval eglencelerinin Ortacag’da lanetlenmis olmasini ve Katolik kilisesinin tavrini; katilimcilar seytan, korsan, palyaco ve hayvan kostumleriyle alaya alirlar. Hayvan figurleri de farkli anlamlara sahiptir: Ayi ve domuz istah, horoz ve keci sehvet, esek tembellik, ejderha kiskanclik anlamina gelir.

Karnaval kostumlerini, karnaval baslamadan gunler oncesinde sehirdeki pek cok magazadan ya da sokaklarda bulabileceginiz kostumcu dukkânlarindan satin alabilirsiniz.

Karnaval Muzesi

2005 yilinda acilan Karnaval Muzesi, Almanca konusulan dunyada turunun en buyuk ve modern muzesidir. Baslangicindan gunumuze kadar karnaval tarihini sunan muzede ayrica, Klasik Antikite’den baslayarak farkli konularda sergiler de bulunur. 1823 Koln Festival Komitesi arsivlerine kadar giden muzede karnaval kulturunun farkli formlari gorulebilir.

Muze, acilisindan bir yil sonra ‘Fikir ve Yenilik Yeri’ odulu almistir.

Adres: Maarweg 134-136 D-50825 Koln
Tel: +49 (0)221 574 00-76
Faks: +49 (0)221 574 00-75
E-posta: info@kk-museum.de
Web: www.koelnerkarnevalsmuseum.de, www.kk-museum.de

Kaynak:
http://www.geziyorumlari.com/index.php? ... temid=144

Karnaval doneminde bir sehri ilk kez ziyaret etmek ne kadar akillica bilemiyorum ama eger yolunuz dusmusse elden geldigince iyi vakit gecirmekte fayda var. Simdi sizleri Koln’de kisa bir gezintiye davet ediyorum.

Almanya’nin en eski sehri olan Koln’e ayak bastigimiz anda beni en sasirtan sey trenle sehrin gobegine direk ulasabilmemizdi. Gezdigim cogu Avrupa sehrinde ana gar hep eski sehrin biraz disinda yer alir. Ilk kez trenle sehrin bu kadar icine icine, sehrin simgesi Koln Katedrali’nin dibine kadar varmistik. Turistler icin cok pratik olmakla birlikte sehrin dokusunun muhafazasi konusunda problem oldugundan eminim ama II. Dunya Savasinda neredeyse tamamen yikilmis bu bolgeye klasik anlamda pek de eski sehir demek dogru olmaz.

Karnaval

Subat ayinda Koln “crazy days”(cilgin gunler) demek! Karnaval tarihcesi sehrinki kadar eski ama organize olarak yapilmaya baslanmasi 1823’de ilk festival komitesinin kurulmasi ile baslar. Sehrin “besinci mevsimi” her yil 11 Kasim saat 11:11’de start alir ama asil yogunluk Aschermittwoch(Ash Wednesday) denilen perhiz baslangici carsamba gunu oncesindeki bir haftada yasanir. Bu donemde sehirde kapali ve acik alanlarda cesitli yuruyusler, eglenceler, maskeli balolar, kutlamalar gerceklestirilir. Bu yil sokak karnavalinin resmi acilisi olan 31 ocak persembe gunu kadinlar karnavali icin hanimlar en satafatli kiyafetlerini giyip Altermarkt’da toplandi. Cumartesi gunu sehrin kalbi Neumarkt’da atti, pazar cocuklar yuruyusu ve Rosenmontag (Pembe Pazartesi) yapilan buyuk paradla tum cilginlik doruga ulasti. Sali gunu kutlamalar sehrin disindaki banliyolere tasti ve karnaval mevsimi 6 subat carsamba gunu sona erdi. O gunden itibaren dindar katolikler perhiz donemine girip paskalyaya kadar 40 gun boyunca yagli ve et urunlerine veda ederler, her yerde geleneksel olarak balik yemekleri servis edilir. “Carne vale” esittir ete veda! Karnaval boyunca katilimcilar renk renk, cesit cesit kiyafetleriyle balo havasini yasatiyorlar. Sikliktan ote yaraticilik cok onemli- giyimde, maskelerde, makyajda ne kadar canli ve parlak renkler kullanilirsa o kadar guzel kabul ediliyor. Karnavalin uc ana figuru olan prens, ciftci ve bakirenin yanisira kral, kralice, Napolyon gibi cesitli tarihi kisilikler, hayvan figurleri siklikla rastladiklarimizdandi. Ozellikle grup halinda ayni temada giyinenler cok hostu: cilek grubu, inek grubu, palyaco grubu gibi... Rosenmontag’da yapilan buyuk yuruyus 6.5 km uzunlugunda, 4-5 saat suruyor, 350 atli, 117 bando, 10.000 kisi, izlemeye ise 1.5 milyondan fazla kisi katiliyor. Resmi gecit yapanlar sehrin sokaklarinda dizilen halka kilolarca seker, cikolata, ciklet ve cicek--140 ton seker, bir milyon adet cikolata, 300,000 demet cicek, binlerce oyuncak ve diger hediye malzemeleri dagitiyor. Karnavalin butcesinin 2,3 milyon euroya vardigi gercegi hacmi konusunda bir fikir verir sanirim. En cok sevinen pek tabii ki cocuklar-hediyeleri toplamak icin birbirleriyle yaris ediyorlar ve super yontemler gelistirmisler. Bez, plastik torbalarla gelenler, buyuk sapkalariyla veye semsiyelerle atilan hediyeleri yakalamak icin birbirleriyle kiyasiya mucadele eden kalabalik...Turizm ofisindeki yetkili karnavali izlemek icin en iyi mekanin katedral bolgesinin disinda oldugunu belirtmisti, mutesekkiriz. Gercekten de surekli tren, S Bahn ve U Bahn’la sehre akin akin gelen yerli ve yabanci turist kafileleri en yakin nokta olan katedral cevresinde konuclaniyordu. Soguk havada ben iki kazak, kalin palto, atki, sapka, eldiven ile kendimi Antartika’dan gelmis gibi hissediyorken karnaval katilanlarinin incecik gomlekler, mini sortlar, file coraplar ve cilginligin sinir tanimadigi her tur kostum ve muhtesem sapkalar esliginde etrafta salinmalari “yaslandigimi” animsatti bana... Nerede o genclik gunleri diyecegim ama ben oldum olasi hep usurum zaten!!

Kolsch ve Berliner

Karnaval boyunca her tur cilginlik, her tur eglence serbest... hatta kalabaligin icinde elimizde bira sisesi olmadigini goren Alman genci “icmezseniz zevk almazsiniz, butun bu gurultu, pislik, kirik siseler, yemek artiklari cok cirkin gorunur” diye uyardi bizleri. Oysa biz kendimizce dozumuzu yemek sirasinda almistik. Koln’de bira deyince hemen kolsch geliyor akla. Ozel fermantasyon yontemi ile uretilen ve %4.8 alkol iceren bu bira kolner strangen denen ozel silindir bardaklarda (0,2 veya 0,3 litrelik) sunuluyor ve icimi gercekten muhtesem. Yanina cavdar ekmeginden yapilan ve gouda peyniri, sogan ve hardalla hazirlanan (kelime anlami “yarim pilic” ama pilicsiz bir sandvic) “halve hahn” super gidiyor. Bir de patates, sogan, un ve yumurtadan yapilan meshur “rievkoche”(bir tur patates gozlemesi), yaninda elma puresi ile sikca yeniyor. Koln’de “haute gastronomie”den bahsetmeyecegim ama her gidilen sehrin/kasabanin/ulkenin kendine has yiyecek ozellikleri olduguna inananlardanim ben...Koln’de berliner’e rastlamam da bunun en guzel ornegi... Berliner ozellikle karnaval doneminde cokca tuketilen ici marmelatli bir tatli, bizim poncige benziyor. Eskilerde kalan bu lezzete evvelden pastane vitrinlerinde cok karsilasirdik, simdilerde pek goremiyoruz. Poncigin hikayesine gelince rahmetli dedemi anmadan gecemeyecegim: Daha sonraki yillarda esim olacak erkek arkadasimi dedemle tanistirdigim gun bir iki saat hos besten sonra dedem bana donerek: “cok sevdim bu cocugu, poncik gibi” demisti. O anda cok komigime gittiyse de daha sonra yumusak, ici tatli anlaminda kullandigi bu benzetme beni hep gulumsetmistir, nur icinde yat Dede Aziz!
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Şub 10, 2013 10:01 pm

sali gunu son sinavim var hazir degilim hic te calisasim yok acikcasi hep bu dalgaya hic biyere gidemiyorum ne zaman bole birsey olsa hep bi guzel bahanem oluyor :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Şub 10, 2013 10:19 pm

Sinav daha onemli , ama nasil ki sevgilimiz varken yaptigimiz kacamaklar bizi sevgilimize daha cok bagliyorsa , yakinda oturanlar icin 2-3 saatlik bir Koln kacamagida ders calisma motivasyonunuzu ve ona olan sicak duygularinizi arttirabilir.

Ve istisnalar kaideyi bozmaz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Pzr Şub 10, 2013 11:02 pm

Gecen yil subatta neumarktdaydim karnaval icin cicek ve seker topladim..hadi cicekleri sevgilime verdim de topladigim sekerlerin cogunda jelatin oldugu icin oda arkadasima vermistim.. pff :|
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]