Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Askerlik Ile Ilgili Onemli Duyuru !!!!!!!!!!!!!!!!

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 31, 2013 2:53 pm

Essen Konsoloslugu Egitim Ateseligi\'nin yazdigi uyari metni :

\'\'

DUYURU
ARKADASLAR ASKERLIK ILE ILGILI ISLEMLERDEN DOLAYI ZAMANINDA ATASELIÐIMIZE GELMEYEN ARKADASLARIN 15 SUBAT 2013 TARIHINE KADAR ATASELIÐIMIZE GELEREK ASKERLIK TEHIR VE TECIL ISLEMLERINI YAPMALARI GEREKMEKTEDIR.
BU KONUDA MAIL ILE UYARILARI YAPMAKTAYIM. IKINIC BIR UYARI ,HATIRLATMA YAPILMAYACAKTIR.
ATASELIÐIMIZE SAHSEN GELINMESI GEREKMEKTEDIR. MAIL YADA POSTA YOLU ILE YAPILACAK BASVURULAR ISLEME ALINMAYACAKTIR.

Not: Islemini zamaninda yaptiran arkadaslar bu maili dikkate almasinlar.
Bazi arkadaslarin iyi niyeti suistimalden hatirlatma yapilmadan gelmemeleri aliskanlik haline gelmis bulunmakta. Her hatirlatma ogrenci doyasinda not alinarak yapilmaktadir ve bu sekil devam eden ogrencilere bir daha hatirlatma yazisi cikmayacak dogrudan kapatilacaklardir. \'\'

https://www.facebook.com/groups/1418877 ... p_activity
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Prş Oca 31, 2013 6:59 pm

Bende bugun gittim hem ozel ogrenci dosyasi actirdim hemde askerligi 2018 e kadar tecil ettirdim.

birkan

Mesaj gönderen birkan » Prş Oca 31, 2013 8:59 pm

bir sorum olucak benim, isletme lisans mezunuyum ve bremenden psikoloji bolumu sartli kabul aldim.suanda lisans mezunlarina taninan 2 yillik tecil hakkimi kullandim ve haziran 2014 kadar tecilliyim ordaki memurun soyledigine gore tekrar ister yurt icinde ister yurt disinda lisans okursan tecil hakkimin olamayacagini belirtti.Bu tecil konusunu almanyada cozme imkanim varmidir ?

eses26

Mesaj gönderen eses26 » Prş Oca 31, 2013 9:50 pm

onemli bir konu..

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Prş Oca 31, 2013 9:57 pm

Birkan 29 yasina kadar tecil etyirebilirsin gectiysen gitmek zorundasin

birkan

Mesaj gönderen birkan » Prş Oca 31, 2013 10:35 pm

bak bu iyiymis daha 6 senem var :) cok sagol bilgilendirdigin icin

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cum Şub 01, 2013 6:41 pm

Acaba bu ogrenci uzatmalarini 2018 felan uzatik Turkiyeye kesin donus yaptiginda but tecil bozuluyor mu
So geht nicht !

Borumu

Mesaj gönderen Borumu » Pzr Şub 03, 2013 3:47 am

Tabikide bozuluyor bayanin bana dedigi her somestre notlarini ve ogrenci belgeni duzenli olarak posta ile gonder.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Şub 03, 2013 4:31 am

birkan ben de seninle ayni sorundan muzdaribim. ben de lisans bitirdim ve burda da lisans okuyorum. su ana kadarki edindigim bilgilere gore bi cozumu yok maalesef.

ayni sekilde kanunda da belirtildigi gibi lisans bitirdiysen bi ust egitime gidersen tecil hakkin var. lisanstan sonra master geliyo yani.

almanyada ogrenim amacli oturum haricinde oturuma isci oturumuna sahip olursan 38 yasina kadar tecil hakkin var, ogrenci oturumuna sahip olacagin icin bunu sadece evlenerek yapabilirsin.

29 yasina kadar tecile sahip olabilmen su durumda gecerli. yani diyelimki lisans egitimindesin ve okulun uzadi da uzadi anca o sekilde olabilir. lisansi bitirip son tecil hakkini kullandiysan boyle bi secenek yok.

soyle bi secenegin var. eger lisans bitmeden acikogretime kayit olduysan sakin kaydini sildirme. acikogretimden dolayi tecil devam ediyo bozulmuyo yani

baktin sorun yasamak istemiyosan soyle hakkin da var, almanyadaki oturumun almanyadan 6 ay almanya disinda kaldiginda siliniyo. ama yabancilar subesiyle gorusup bu sureyi uzatma hakkin var ve askerlik durumunda yardimi olduklarini duydum. tabi memuruna bagli bana gore tabi. mesela dil kursun erken bitti, gidip kisa donem askerlik yapip gelebilirsin.

son olarak da kacak kalmak. son cikan yasa degisikligiyle kabahatler kanunu icersinde degerlendiriliyo ve para cezasi aliyosun. turkiyeye giris cikislarda sorun da yasamiyosun artik hakkinda yakalama karari cikmiyo, sadece bildigime gore jandarma kontrolunde denk goruluyomus. yani turkiyeye giris cikislarda da sorun yok.

yakin zamanda bi degisiklik yok sanirsam olsa duyardim, ama duymadiysam da konuyu guncel tutalim arkadaslar :)

birkan

Mesaj gönderen birkan » Pzr Şub 03, 2013 4:46 am

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

birkan ben de seninle ayni sorundan muzdaribim. ben de lisans bitirdim ve burda da lisans okuyorum. su ana kadarki edindigim bilgilere gore bi cozumu yok maalesef.

ayni sekilde kanunda da belirtildigi gibi lisans bitirdiysen bi ust egitime gidersen tecil hakkin var. lisanstan sonra master geliyo yani.

almanyada ogrenim amacli oturum haricinde oturuma isci oturumuna sahip olursan 38 yasina kadar tecil hakkin var, ogrenci oturumuna sahip olacagin icin bunu sadece evlenerek yapabilirsin.

29 yasina kadar tecile sahip olabilmen su durumda gecerli. yani diyelimki lisans egitimindesin ve okulun uzadi da uzadi anca o sekilde olabilir. lisansi bitirip son tecil hakkini kullandiysan boyle bi secenek yok.

soyle bi secenegin var. eger lisans bitmeden acikogretime kayit olduysan sakin kaydini sildirme. acikogretimden dolayi tecil devam ediyo bozulmuyo yani

baktin sorun yasamak istemiyosan soyle hakkin da var, almanyadaki oturumun almanyadan 6 ay almanya disinda kaldiginda siliniyo. ama yabancilar subesiyle gorusup bu sureyi uzatma hakkin var ve askerlik durumunda yardimi olduklarini duydum. tabi memuruna bagli bana gore tabi. mesela dil kursun erken bitti, gidip kisa donem askerlik yapip gelebilirsin.

son olarak da kacak kalmak. son cikan yasa degisikligiyle kabahatler kanunu icersinde degerlendiriliyo ve para cezasi aliyosun. turkiyeye giris cikislarda sorun da yasamiyosun artik hakkinda yakalama karari cikmiyo, sadece bildigime gore jandarma kontrolunde denk goruluyomus. yani turkiyeye giris cikislarda da sorun yok.

yakin zamanda bi degisiklik yok sanirsam olsa duyardim, ama duymadiysam da konuyu guncel tutalim arkadaslar :)[/quote]

gayet acik ,yararli ve benim hakkimda ise dusundurucu oldu :) para cezasini bir nevi kabul ederimde egitimimin yarida kalarak karga tulumba askere goturulmek bana koyar acikcasi :o sen simdi ne kadar tecillisin yada tecilin bittiyse turkiyeye giris cikis yaptin mi ? :) gecenin 4.30 nda ayrica usenmeyip bu bilgileri yazdigin icinde cok tesekkur ederim welly275 PPPP

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Şub 03, 2013 5:36 am

[quote]birkan tarafindan yazilan metin:

yakin zamanda bi degisiklik yok sanirsam olsa duyardim, ama duymadiysam da konuyu guncel tutalim arkadaslar :)[/quote]

gayet acik ,yararli ve benim hakkimda ise dusundurucu oldu :) para cezasini bir nevi kabul ederimde egitimimin yarida kalarak karga tulumba askere goturulmek bana koyar acikcasi :o sen simdi ne kadar tecillisin yada tecilin bittiyse turkiyeye giris cikis yaptin mi ? :) gecenin 4.30 nda ayrica usenmeyip bu bilgileri yazdigin icinde cok tesekkur ederim welly275 PPPP[/quote]

:D hem de nasil dusundurucu...

benim tecil kasimda bitiyo. ama tecili coktan dolmus onlisans mezunu bi arkadasim var. turkiyeye gidip gelmis ve sorun olmamis. suanda lisans okumasina ragmen tecil hakki yok cunku mezun olduktan sonra bi sure tecilin bittigi bi sure var, yarim somestr kadar. bu sureden sonra lisansa basladigi icin tecil hakki olmuyo. yani tecil sebebi tecilin bitmesinden sonra ortaya cikarsa tecil soz konusu olmuyo.

para cezasi asker kacagi kaldigin sureye gore artiyo. bi sureden sonra da sabit kaliyo. ben benim okulu tam zamaninda bitircegimi dusunerek hesap yaptigimda 3-4 binTL kadar ceza oluyodu sanirsam.

birkan

Mesaj gönderen birkan » Pzr Şub 03, 2013 5:56 am

gayet acik ,yararli ve benim hakkimda ise dusundurucu oldu :) para cezasini bir nevi kabul ederimde egitimimin yarida kalarak karga tulumba askere goturulmek bana koyar acikcasi :o sen simdi ne kadar tecillisin yada tecilin bittiyse turkiyeye giris cikis yaptin mi ? :) gecenin 4.30 nda ayrica usenmeyip bu bilgileri yazdigin icinde cok tesekkur ederim welly275 PPPP[/quote]

:D hem de nasil dusundurucu...

benim tecil kasimda bitiyo. ama tecili coktan dolmus onlisans mezunu bi arkadasim var. turkiyeye gidip gelmis ve sorun olmamis. suanda lisans okumasina ragmen tecil hakki yok cunku mezun olduktan sonra bi sure tecilin bittigi bi sure var, yarim somestr kadar. bu sureden sonra lisansa basladigi icin tecil hakki olmuyo. yani tecil sebebi tecilin bitmesinden sonra ortaya cikarsa tecil soz konusu olmuyo.

para cezasi asker kacagi kaldigin sureye gore artiyo. bi sureden sonra da sabit kaliyo. ben benim okulu tam zamaninda bitircegimi dusunerek hesap yaptigimda 3-4 binTL kadar ceza oluyodu sanirsam.[/quote]

arkadasina sasirdim dogrusu bildigin gemileri yakmista gelmis Turkiyeye :) bakalim su vizeyi alip gelirsem Almanyaya 2014 e kadar tecilliyim o zamana kadar forumda yada cevremizde bizim durumumuzda olupta giris cikis yapan arkadaslar olur sanirim 3-4 binlira pek bir para degil o kadar seneye gore ben daha fazla rakamlar donuyor diye biliyorum konu guncel kalmali bu arada hmmm

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Şub 03, 2013 1:00 pm

son olarak almanyada dil kursu dolayisiyla 1,5 sene tecil ettirme hakki var. burada dsh ya diye belirtilmesi sart mi bilmiyorum. 1 sene normal hak, yarim sene de sinavi gecemezsen veriliyo sanirim. boyle durum var. ama sonra yine kacakliga devam :D

birkan

Mesaj gönderen birkan » Pzr Şub 03, 2013 3:06 pm

bak senin icin iyi bu son muhabbet eger dil kursundaysan isini gorur bir sure :) bana yaramiyor :) kurs gordugum surecte zaten tecilliyim :) evlenmek gibi bir secenek daha var ama istemiyorum o secenegi henuz cok citirim :D:D

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Şub 03, 2013 6:47 pm

bak senin icin iyi bu son muhabbet eger dil kursundaysan isini gorur bir sure :) bana yaramiyor :) kurs gordugum surecte zaten tecilliyim :) evlenmek gibi bir secenek daha var ama istemiyorum o secenegi henuz cok citirim :D:D[/quote]

iyi de sen universiteyi soylemezsen ve tecil bittikten sonra ucuz bi kurs bulup kayit yaptirip sonra da tecil ettirsen turk egitim ateseligi bunu nerden bilcek :D sonucta ulkeler birbirinin icislerine karisamazlar ve bilemezler, ta ki sen soylemedikce :D ama oturum kartini isterlerse o zaman yandin iste orda universite yaziyo :D

bakalim bi tecil bitmeye yaklassin ona gore cozum bulucam :)

birkan

Mesaj gönderen birkan » Pzr Şub 03, 2013 8:59 pm

valla legal sekilde yasalardan bir acik yakalayip giris cikis yapmak lazim arada :)
irtibati koparmiyalim PPPP

birkan

Mesaj gönderen birkan » Çrş Mar 27, 2013 5:52 pm

Bugun avukata sordum tecilin bittikten sonra giris cikislarda bir problem yasanmiyormus (arkadaslarinida ornek verdi) ayni zamanda gbt\'den de askerlige ait birsey cikmadigini soyledi.
Sadece askeri cevirmelerde sorun olabiliyormus.

Konjuqe

Mesaj gönderen Konjuqe » Cum Mar 29, 2013 9:21 pm

Merhaba Arkadaslar, Benim askerligim zaten 2014 e kadar tecilli Turkiyedeyken yapmistim Ve simdi almanyadayim Gidip tecil ettirmeme gerek varmidir yoksa zaman yaklastigindami gidip dosya actirayim ne dersiniz ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Mar 29, 2013 11:43 pm

Bence erken daha dur :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Mar 30, 2013 12:48 am

hali hazirda 2014e kadar tecilliyse neyin tecilini yaptircaksin ki suan?

eger lisans mezunuysan ve master okucaksan tecil yaptirabilirsin. yani bi ust egitim seviyesinde okursa tecil olur. lisans bitirdiysen ve lisans okuyosan sansin yok.

bi puf noktasi var olayin. en son mezun oldugundan bi ust seviye okuyosan, isterse tecilin gecsin farketmez. tecilli oldugun sure icersinde okula basladigin icin yine tecil ettirebilirsin. okula tecilin bittikten sonra baslarsan tecil ettiremezsin yine. arayi doldurcak baska bi tecil sebebin olmasi lazim. demek istedigimi anlatabilmisimdir umarim