Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mezun olduktan sonra is

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
kleifarvatn

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen kleifarvatn » Pzt Oca 14, 2013 2:10 pm

Arkadaslar, Almanya\'da yuksek lisansimi bitirdikten sonra okudugum bolumle alakali calismak istemiyorum. Fakat yaptigim is ile okudugum bolumun az da olsa ortusen noktalari var, okudugumuz alanda calisip calismadigimizi nasil kontrol ediyorlar? Nereden bilgi alabiliriz bu konuda sizce?

Medya Antropolojisi yuksek lisansi yapiyorum, ama bu benim icin daha cok hobi. Bu bolumu ogrenci olarak okumayi cok istedigim icin basvurmustum, fakat grafik tasarimciyim. Ve mezun olduktan sonra da Almanya\'da isimi grafik tasarimci olarak devam ettirmek istiyorum. Mezun oldugumda bana verilecek uzatilmis oturum izni sirasinda is buldugum taktirde Almanya\'da kalabilecegimi bir yerlerde okumustum, fakat grafik tasarim isi bulursam ne olacak? :) Beni geri mi gonderecekler Turkiye\'ye? Hic tecrubesi olan var mi aranizda?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 16, 2013 12:35 am

Cok alakasiz bir bolum degil bence ve sorun yasayacaginizi sanmiyorum, herhangi bir bilgi alacaginiz bir kurum yok maalesef. Biraz da oturum uzatacaginiz yabancilar dairesinin insiyatifine kalmis, ben de ayni sekilde masteri bitirdikten sonra bambaska bir iste calisiyorum fakat oturum sorunu yasamadim(Sigorta haric):)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kleifarvatn

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen kleifarvatn » Çrş Oca 16, 2013 1:42 am

Cevabin icin cok tesekkurler. Duydugum bi soylentiyi daha sormak istiyorum; mezun oldugumuz bolumu almanca okumus olmamiz mi gerekiyor? Cunku yuksek lisansini yaptigim bolumu ingilizce okuyorum. Bu durumda ne olacak halim? :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 16, 2013 10:42 am

sonucta alman unisinden mezun oldunuz, unterrichtssprache dedikleri sey cok onemli degil :) Yalniz sigorta isinde cok dikkatli olun bir avukata danisin bence, benim basim cok agridi. Okul bittigi icin ve bekarsaniz bayagi yuksek bir mebla odemeniz gerekiyor(aylik 270 euro).

Oturum icinse is sozlesmesi(Arbeitsvertrag) goturuyorsunuz yeterli oluyor. Isverenle araniz iyiyse vertrag i biraz size bolume gore suslesin. :)
www.deutschstudent.com

kleifarvatn

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen kleifarvatn » Çrş Oca 16, 2013 11:08 am

Cok sagolun, icim rahatladi. Bir suredir okul bitince ben napicam acaba Almanya\'da diye dusunup duruyordum. Ayrica o sigorta isi daha simdiden basima bela oldu, 29 yasindayim ve bu yil her ay 70 euro oduyorum AOK\'a. Fakat basvururken adam uyardi ve dedi ki seneye 30 yasinizda olacaginiz icin primler 120 euro civarinda olacak :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 16, 2013 12:22 pm

ogrenciyken oyle, okul bitince ve calisinca gelirinize gore 230-270 euro ya kadar degisiyor fiyatlar. Tavsiyem sayet ozel sektor de calisacaksaniz ve honorarbasis olarak sozlesme yapmayacaksaniz okul bitmeye 3 ay kala aok ya kundigung vermeniz ve privat bir sigorta yaptirmaniz. Ama daha onceden mutlaka bu islerden anlayan bir avukatla gorusun derim.
www.deutschstudent.com

kleifarvatn

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen kleifarvatn » Pzt Şub 11, 2013 5:47 pm

Bir baska sorum daha olacak. Yabancilar dairesinin sitesinde, orada burada bir cok sitede bahsedilen bir mevzu var. Mezun olduktan sonra ya Alman oturum izni aliyoruz, ya da Blau Karte aliyoruz. Her ikisi icin de anladigim kadariyla farkli sartlar var, buldugumuz isin maasi oturum almamiz icin onemli. Yabancilar dairesi sitesinde soyle yaziyor:

As from 1 August 2012 foreign nationals with a recognized university degree or a degree comparable to a German degree will, under the EU Blue Card system, have easier access to the labour market. To obtain the Blue Card, they must furnish proof of their qualifications as well as a concrete job offer that would provide annual gross earnings of at least 44,800 euros. In these cases the approval of the Federal Employment Agency is not required.

In the case of highly qualified foreign nationals with a background in mathematics, the natural sciences or technology as well as medical doctors, the EU Blue Card facilities and arrangements also apply, provided they are offered the same salaries as comparable German employees and their annual gross earnings would be at least 34,944 euros. In these cases the approval of the Federal Employment Agency is required.

Hakikaten yillik bu kadar maas aldiginiz isleri bulabiliyor musunuz? Bu isin en zor kismi degil mi? Kafam allak bullak oldu bunu okudugumdan beri. Ben mezun olunca bu kadar para veren bi isi nasil bulucam diye :) Tabi ki ben de bu kadar ya da daha fazlasini kazanmak isterim ama, tecrubesi olan arkadaslar yazabilirler mi acaba? Siz mezun olduktan sonra bu bahsi gecen kadar ucreti veren isleri nasil buldunuz? Yillik 20,000 euro ise buldugumuz is kesinlikle oturum alamiyor muyuz? Nasil isliyor bu sistem?

pardon

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen pardon » Pzt Şub 11, 2013 7:09 pm

Orada yazan miktarlar brut maaslar. Herkes icin bilemem ama karriere.de den gordugum kadariyla universite (fh degil) mezunu muhendisler ortalama 3700-3800 civari basliyorlar. Duzgun bir bolumden ve universiteden mezun biri icin cok zor degil gibi. Yetistirdikleri bir muhendisi yada doktoru neden kaybetmek istesinler ki? Egitimi boyunca Almanya onlara yatirim yapiyor. Egitimden sonra calisip, vergi vererek karsiligini verme zamanlari.

kleifarvatn

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen kleifarvatn » Sal Şub 12, 2013 2:08 am

evet ama ben muhendis degilim, bu yuzden maasim sanirim daha dusuk olacak. bahsettigin siteye baktigimda asagi-yukari maaslari listelemisler. ve benim alanim olan Mediengestalter\'de durum boyleymis:

Brutto Monatsgehalt 2010:

Ausbildungsgehalt:803 EUR
Einstiegsgehalt:2278 EUR
Gehalt nach 5 Jahren:2690 EUR

Yine bu esigi gecmem zor olacak gibi gorunuyor :) Yanlis anlama ama amacim, ayrinti gibi gozukse de bu konuda biraz icimi rahatlatmak, bu konuda bilgisi olan arkadaslara danismak, dedigini curutmek degil. Umarim yazdiklarim garip gelmiyodur.

pardon

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen pardon » Sal Şub 12, 2013 2:28 am

Niye yanlis anliyayim ki? Sen kendi durumunu ogrenmeye calisiyorsun. Turk konsoloslugunda ucretsiz hukuk danismanligi bolumu var, oraya gidip danisabilirsin. Her konsoloslukta olup olmadigini bilmiyorum, gitmeden ara.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mezun olduktan sonra is

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 12, 2013 11:56 am

Yillik 20 000 brutto universite mezunu icin oldukca dusuk bir maas, zaten o maasa hic bir uni mezunu calismaz. en dusuk brutto maaslar 24 000 den baslar ve o da yeterlidir zaten oturum uzatmak icin. Yukarda verilen rakamlar biraz da yabancilar ofisine gore degisiyor. Ornegin Dusseldorf daki yabancilar polisi cok katidir her konuda. Yukardaki rakami kurusu kurusuna tutturmak isterler. Buna karsin ben kendim de Duisburg da isci oturumuna gectim okulum bittikten sonra, sadece is sozlesmem ve sigorta kaydi istediler. Is sozlesmem de ne kadar maas alacagim yazmiyordu bile. Biraz da sans isi yani. Simdiden bence oturdugunuz sehirdeki yabancilar dairesiyle gorusun ve sartlari ogrenin, ben okulum bitmeden once soylemistim durumu ve kabul etmislerdi.
www.deutschstudent.com