Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

vize sonrasi..

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
eses26

vize sonrasi..

Mesaj gönderen eses26 » Pzt Oca 07, 2013 7:24 pm

arkadaslar merhaba,

04.12.12 de istanbuldan vize gorusmem sonucu 04.01.13 de vizemi aldim..

herkese cok tesekkurler..

kursum 21 ocakta basliyor.. a1.. clausthal tu

1-clausthal sehri ve universite hakkinda duyduklariniz, yorumlariniz nedir? sen dsh\'i ver sonra baska uni. basvur diyenler oldu :)

2-Pons\'un sozluk olarak en iyisi oldugu soyleniyor.. android uygulamasini indirdim :) fakat bugun kitapcida buyuk olan sozlugunu inceledigimde verdigi orneklerin gayet iyi oldugunu gordum.. sizin kullandiginiz sozlukler hangileri?

3-ilk almanyaya geldiginizde eksiklik hissettiginiz, sunu da alsaydim dediginiz seler neler? nufus cuzdanimi, ehliyetimi unutmustum, nevresim alsaydim keske gibi :)

4-yanimda en az ne kadarlik bir parayla gelmeliyim?

5-3g kullanan arkadaslar hangi cep telefon hattini kullaniyorlar? google translate ile forumda yazan hatlari karsilastirdim, turkce oldugundan en iyi anladigim midir bilmiyorum turktelekommibile\'in tarifeleri iyi gibi geldi :) ilk girisi hamburg\'dan yapacagim, bir alisveris merkezinde subeleri varmis..

6-ben hemen oturumu almak istiyorum.. okudugum kadariyla banka hesabi kontrol ediliyormus.. yani o hesaptan para cekecegim icin eksiklik olmasin istiyorum.. hemen oturumu almali miyim?

7-Dil kursunda ne yapmami en cok onerirsiniz? mesela sole bir is bulursan super olur, gelistirirsin kendini vs. yabanci ogrenciler olacak cunku.. yurtta kalmak iyi denilmis fakat clausthal kucuk bir sehir, sanirim yurtta hemen bulamayacagim..

8-yurt ayarlanirsa, flexible, yari flexible olmasina dikkat edilmesi gerekiyor diye bir sey okumustum, giris cikis saatleri gibi bir sey mi?

9-termin nedir?

10-Dil kursundan sonra tekrar oturumu uzatma islemlerim olacak sanirim, yine 8000 gibi bir rakam olmasi sart mi? ayrintili okumaya calistim, dil kursundan sonra 1000 gibi bir gostermelik para da olabiliyor yazili.. en garantisi 8000\'in bankada olmasi ama en orta yol nedir?

cok soru sordum biliyorum, vakit ayirip cevaplarsaniz sevinirim..

Kullanıcı avatarı
welly275

vize sonrasi..

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Oca 07, 2013 9:24 pm

9-randevu demek
7-dil kursundayken bazi kisiler yabancilar subesinin calisma izni vermedigini soylemisti. verirlerse insanlarla direk iletisimde olacagin ve turklerin fazla olmadigi bi is bulabilirsin. ama almanca bilmeden kac kisi seni ise alir orasi muallak
8-ben ne munihteki yurtlarda ne de rosenheimdakilerde giris cikis saati kisitlamasi duymadim. arkadaslar istedikleri saatlerde giris cikis yapiyo. hatta yurtta kalmiyo olmama ragmen ben bile gidip kaldim
6-elindeki giris vizesini 3 aylik vermislerdir zaten. bu sure gecmeden basvurmaya dikkat et. kalacagin yer belli olup adres beyanini ve saglik sigortani yaptirip eline belgelerini aldiktan sonra(bunlarin disinda seyler de isteniyo) ilk gun dahi yaptirabilirsin. hesaptaki para miktariyla ilgili bilgim yok.
5-ben o2 kullaniyorum. o2 hatlara sinirsiz, sabit hatlara ve diger operatorlere 50dk ve sinirsiz internet tarifem var ve aylik 10euro oduyorum. sozlesmeli ama taahhutname yani laufzeit yok. istedigim zaman cikabiliyorum. ogrenci belgesini istedi o2 bu tarifeyi actirmak icin. daha hesapli tarifeler de var ama arastirmadim fazla. munihte genelde o2 kullaniliyo cunku.
4-eger havaalanindan sonraki mesafeye gore yaninda 100 euro falan olsun.
3-turk ehliyeti almanyada 6 ay gecerli. istersen getir. nevresim; eger titiz biriysen mutlaka getir. havlular almanyada pahali turkiyeye gore. ozellikle bornozlar. kalin kiyafetler, bot getir. yanina 1-2 tane de t-shirt koy. belki spora gidersen lazim olur.
2-www.mydictionary.de ya da http://dict.tu-chemnitz.de/ kullaniyorum. ikincisi ingilizce. pons u duymadim, nasilmis bakalim.

eses26

vize sonrasi..

Mesaj gönderen eses26 » Sal Oca 08, 2013 1:19 am

welly275 tesekkurler..

clausthal\'de okuyan yok sanirim yada bilgisi olan..

vhs dil kursummus, vhs pek iyi yorumlar okumadim forumda..

diger arkadaslarimdan da cevaplar bekliyorum.. ozellikle 1, 6 ve 10 hakkinda..