Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Alman Oturum Vizesiyle Uzun Sure Turkiye\'de Kalmak ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Pzt Ara 17, 2012 1:46 am

Arkadaslar benim baya farkli bi sorum olacak. FU Berlin\'de uzaktan master egitim ogrencisiyim, yilda 2 defa 2ser hafta Almanya\'da katilmam gereken derslerim var, geri kalan tum dersler de internetten verilmekte. Bu bolumu ingilizce okuyorum, bu yuzden de universitenin belli bir harci var, ayni zamanda Istanbul\'daki isimde calisarak 4 taksitte bu bolumun ucretini cikariyorum. Ilk donem Ekim\'deydi, 2 haftalik derslere katilmak icin Almanya\'ya gittigimde oturum islemlerinin de hepsini bu sitede okuduklarimla hizlica hallettim, forumlarda yazilan tecrubeler sayesinde gereken islemleri oradayken halledebilmeme sebep oldu, gercekten hepiniz cok sagolun.

Simdi de Nisan 2013\'te ikinci donemin 2 haftalik dersi icin gitmem gerek. Ve malesef isler de buradaki isyerimde cok iyi gidiyor, basindan kalkip derslere gitmeme izin verip veremeyeceklerini henuz bilmiyorum. Ama eger izin verirlerse, Nisan 2013\'te gidip geri gelip, Ekim 2013\'e kadar okulun tum taksitlerini biriktirip tamamlamayi dusunuyorum (ha bi de 1 yillik AOK parami biriktirmem de gerektigi icin yapiyorum bunlari, malesef gelecek sene 30 yasinda olacagim icin primlerim yukseliyor)

Fakat aklima takiliyor, Ekim 2012\'de aldigim 2 yillik oturum izniyle cikisimi yapip ilk donemin derslerine girdikten sonra Turkiye\'ye donerken, haliyle oturum iznine cikis damgasi basmadilar, sanirim zaten kimseninkine de basilmiyor. Ama bu yaptigim cikisin kaydi muhtemelen bi yerlere girildi havalimani polisi tarafindan. Isin sonunda bu vizeyle ilk yil toplamda sadece 4 hafta Almanya\'da bulunmus olmam, okul bitince tekrar uzatirken problem yaratir mi yaratmaz mi sizce? Okul bitince Almanya\'da kalmak istiyorum ve Almanya\'daki akrabalarim 6 aydan fazla disarda kaldigimda bile iznimin direk iptal edilecegini soyluyor, bu yuzden benim durumumda da risk almamam icin Nisan 2013\'te gidip oraya artik yerlesmem gerektigini soyluyorlar. Nisan\'da ya da Ekim\'de gidince 6 ayi gecmis olmuyorum, her girisimde 5,5 ay sonra yenilemis oluyorum, ama dedigim gibi 1 yil sonunda Almanya\'da toplam 4-5 hafta bulunmus olucam. Sizce okul bitince bu bi sorun olur mu? Ne yapmaliyim bilemedim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 18, 2012 6:46 pm

Son paragrafi tam anlamadim isin acigi cok karisikti. :)

Ne tur bir oturumun ve vizen var?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ara 19, 2012 4:45 pm

Kanunen 6 aydan fazla Almanya disinda kalirsan , istersen 20-30 yildir Almanya\'da ol , oturum iznin vs olsun , genede iptal ediyorlar oturumunu ve vizeni.ikis damgasi vs onlar hikaye , dijital ortamda kayitli hepsi.

Yani 6 ay Almanya\'da kalman sart degil , sadece giris cikis yapman sart.Eger 6 ay veya belirli bir sure Almanya\'da kalman isteniyorsa o zaman yeni bir uygulama veya kanun duzenlemesi olabilir.
Dikkat etmen gereken 6 aydan fazla Turkiye\'de kalmaman.

Konuyu Almanya\'da ki akrabalarin yabancilar dairesini arayarak bilgi edinebilirler.
Veya sen mail atabilirsin , isimsiz soru amacli.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Cum Ara 21, 2012 2:36 am

Physiker bende 2 yillik Aufenthaltstitel var. Sanirim master ogrencisi vizesi, ya da klasik oturum vizesi bu. Uzerinde de yilda 120 tam 240 yarim gun calisma iznimin oldugu yaziyor. Son paragrafta sormaya calistigim Almanya\'daki giris cikislarimin kaydedilip kaydedilmedigiydi. Cunku bu tur vizelerin uzerine giris ve cikis damgasi basmiyorlar.

Staatsmann aslinda iyi fikir verdin, yabancilar dairesine isimsiz mail atmak en mantiklisi. Tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Ara 21, 2012 1:23 pm

turkiyede en fazla 6 ay kalabilirsin. sonrasinda oturum iptal olur. ama bu durumu yabancilar subesinden ozel izinle uzatabiliyosun. bunu genelde emekliler kullaniyo. ama durumunu anlattigin takdirde-ki zaten uzaktan egitim, gelip sinavlara girme..vs gibi almanyada kalmak zorunda olmadigin bi durum var- sana da bu iznin verilecegini dusunuyorum. ama madem uzaktan egitim ve sadece sinavlara girmen lazim sen git turkiyeye schengenle gelirsin gibi tam tersi bi durumla da karsilasir misin bilemiyorum..

aklima takilan diger bi nokta da 6 aydan fazla almanya disinda kalmama sarti ogrenci oturumlari icin de gecerli mi ? yasal olarak boyle bi ayrim yapilmamis kanunda, ama yonetmelik ya da usul ve esaslarda boyle bi kisitlama var mi bilgim yok.

bu konuyu yabancilar subesinden kesinlestirmen lazim.

kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Cum Ara 21, 2012 2:04 pm

Bildigim kadariyla bu Aufenthaltstitel denen vize sureli oturum izni. Yani bunla bir kac yil kaldiktan sonra suresiz vizeye gecebildiginiz bir sey. O yuzden anladigim kadariyla kalma/gitme sureleri de diger insanlarinkiyle ayni oluyor.

Derslere Schengen vizesiyle de gidebilirdim, zaten 1 yillik turistik vizem de vardi hazirda. Ama okul bittikten sonra bu yuzden 18 ay oturumum uzatilmaz korkusuyla gidip herkes gibi ogrenci vizesine basvurdum. Zaten sagolsun okulum da bu konuda kafami fena karistirmisti. Once benden ogrenci vizesi isteyip, sonra da ogrenci islerinden bi gerizekalinin yazdigi bana "2ser hafta disinda Almanya\'da bulunmayacagim" kagidini imzalamami isteyen bir kagit mevzusuna donusmustu. Ama okuldaki Iranli ogrenciler sagolsun (kendileri de ayni durumdan muzdarip oldugu icin) bu kagidi daha once kimsenin imzalamadigini, normal ogrenci vizesi almazsam sonradan basima dert alabilecegimi soyleyip beni vazgecirmislerdi.

Ben yavas yavas gitme yonunde kararimi degistirecegimi dusunuyorum bu aralar. Orada sansimi deneyecegim, artik bir degil iki belki uc is yapmak zorunda kalsam bile. Tesekkurler arkadaslar.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Ara 21, 2012 3:07 pm

almanyada ikamet etmek icin verilen 3 izin var.

1) aufenthaltserlaubnis
2) niederlassungserlaubnis
3) blau karte

suresiz/sureli(unbefristet/befristet oturum izni aufenthaltserlaubnis oluyo ve bu izni gosteren belge aufenthaltstitel. niederlassungserlaubnis i alma sartlarindan biri belli bir sure oturum iznine yani aufenthaltserlaubnise sahip olmak. blau karte icin de niederlassungserlaubnis e belli sure sahip olma sarti var.

o dedigin belgeyi imzalamaman cidden cok iyi olmus. yabancilar subesinde 6 ay turkiyeye gidip kaldiginda ogrenim amacli oturum izninde bi sorun olup olmadigini ogrenirsen tum sikintiyi cozmus olursun. 1-2 ay ekstradan uzatmak istersen de onu da sorabilirsin. bu 6 aylik sure dedigim gibi yabancilar subesinden alacagin izinle uzatiliyo. bu arada askerlik zorunlulugu olan kisilerde bu konuda kolaylik sagladiklarini duydum :)