Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Yuksek Lisans Yapabilir miyim?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 11:50 am

Oncelikle herkese merhaba, foruma yeni uye oldum.

Ismim Ibrahim, 29 yasindayim..

Ben Baskent Universitesi Halkla Iliskiler ve Tanitim mezunuyum. Mezuniyet not ortalamasi 2.11 maalesef:(

Almanyada yuksek lisans yapmak istiyorum fakat bir danismanlik firmasi ile gorustum ve bu not ortalamasi ve yas ile bu egitimi almamin mumkun olmayacagini soylediler.

Ben bu almanya isini kafaya fena taktim ve ne olursa olsun gitmek istiyorum. Sonucta Turkiye sartlarinda kendimize arti deger katmak cok zor. Is hayatinda maalesef cok donanimli iseniz bir yerlere geliyorsunuz. Bu durumu asmak icin yurtdisinda master yapmak istiyorum.

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olabilirse cok memnun olurum.

Ilginize tesekkurler..

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Sal Kas 27, 2012 12:00 pm

imkansiz oldugunu dusunmuyorum ama konsolosluk yas konusuna genelde dikkat ediyor diye duydum. Ayrica askerliginizi henuz yapmadiysaniz , o da buyuk bi sorun olacaktir. Ortalama not konusunda daha donanimli arkadaslar yardimci olacaktir.

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 12:17 pm

Askerligimi kisa donem er olarak yaptim. Askerden sonrada calisma hayatina basladim. Suan da farkli bir sektor ve is\' te calisma hayatimi devam ettiriyorum.

Yuksek lisans yapmak isteyen birinin onune neden yas kriteri sunarlar anlamis degilim :(

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Sal Kas 27, 2012 12:54 pm

[quote][quote]OptimusPrime tarafindan yazilan metin:

Askerligimi kisa donem er olarak yaptim. Askerden sonrada calisma hayatina basladim. Suan da farkli bir sektor ve is\' te calisma hayatimi devam ettiriyorum.

Yuksek lisans yapmak isteyen birinin onune neden yas kriteri sunarlar anlamis degilim :([/quote][/quote]

Yas faktoru biraz sans isi diyelim ancak tabi birde not ortalamasi faktoru var.2.11 oldukca dusuk bir sayi master kabulu icin.Yinede bir basvurun uniye red yerseniz de denemedim demezsiniz.

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 1:07 pm

Takimdasim Oguz tesekkur ederim vakit ayirdigin icin :)

Peki diyelim ki ben yuksek lisans basvurumdan red yedim veya red almam cok olasi. Ben nasil bir yol izlemeliyim orada okuyabilmek icin ?

Yani bir dil okuluna kayit yaptirip daha sonra oraya iyice alistiktan ve dil sorununu cozdukten sonra master basvurusu yapabiliyor muyum? Ne bileyim mesela lisans tamamlama diye bir konu gozume carpti. Yani benim orada yuksek lisans yapabilem alternatiflerim nedir? Illa ki bunun bir cozum yolu vardir diye dusunuyorum.Inat ettim ne sekilde olursa olsun sartlari zorlayip gidecegim almanyaya.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 27, 2012 1:46 pm

Ilk olarak danismanlik firmasi dogru bilgi vermis. Bilhassa not ortalamasi ve yas sorunu sebebiyle vizede sorun cikabilir.

Master basvurusu icin sunu tavsiye edebilirim, fachhochschule lerde Offentlichkeitsarbeit diye bir bolum var, oraya basvuru yaparsaniz kabul alma sansiniz var. Aksi takdirde lisans tamamlama yapabilirsiniz tabiki, lisans bolumune on kabul alip bolum hocalarinda ders tanittirarak.

Son olarak vize basvuru surecinize nerden baksaniz su anda en az 3-4 ayiniz var, islemlere simdi baslarsaniz o yuzden acele olarak bir dil kursuna(goethe veya tomer) kayit yaptirmanizi tavsiye ederim.

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 2:10 pm

Physiker verdigin bilgiler icin tesekkur ederim..

Goethe Enstitute ile gorusecegim bugun kurs icin..Bu lisans tamamlama olayi nasil olacak peki? suan is yerinde oldugum icin cok detayli arama-arastirma yapamiyorum. Sizleri mesgul ettigim icin ozur dilerim simdiden..

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Kas 27, 2012 2:30 pm

Universiteden lisans kabulu aliyorsunuz sonra transkriptinize gore ders saydirip ona gore ileri siniftan baslama sansiniz oluyor.

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 2:53 pm

Goethe ile gorustum ve calistigim icin hafta sonu kurslari musait olur dediler..Ve 4 ayda A1 seviyesinin yarisi biter diyor.. Gorusleriniz nedir ? Nasil bir yol izlemem gerek bu dil konusunda ?

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 2:56 pm

Peki universiteden lisans kabulu almam icin burada yapmam gerekn birsey var mi? Daha dogrusu 4 yillik mezun olmam yeterli mi bu konu icin ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Kas 27, 2012 3:02 pm

Tomer de 3 ayda a1 olabilirsiniz goethe de cok uzun suruyor ben tomeri tavsiye ederim.Yeterli siteyi arastirirsaniz gerekli bilgiler mevcut.

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 3:13 pm

Tesekkurler, yordum sizi biraz :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Kas 27, 2012 3:14 pm

Rica ederim ne demek aksam eve geldiginiz de siteyi incelerken merak ettikleriniz olursa yine buralardayiz :)

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 3:57 pm

Cok saolun.. Evet aksam didik didik edicem siteyi :)

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Sal Kas 27, 2012 6:19 pm

Valla arkadaslar almayadan bu islere bakan bir arkadas aradi biraz once ve acikcasi dunyam yikildi :(

Bu sartlarda master yapmaniz cok zor dedi, bulgaristani dusunursen olabilir dedi. Avusturya varsa ondan alayim o zaman dedim :D

Isin sakasi bi yana hakkatten moral dibe vurdu ya :(

sezercik

Mesaj gönderen sezercik » Sal Kas 27, 2012 7:24 pm

moralini sakin bozma. bende su anda almanyadayim. dil kursum bitmek uzere.. unilere basvurmaya basladim. ilk baslarda bana da boyle demislerdi.. ama sen mucadeleye devam et. engellere degil hedefe odaklan ...bildigin heryere sor arstir.. bak sonunda buraya geldiginde diyeceksin ki ne kadar kolaymis... her sey gonlunce olsun...;)

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Sal Kas 27, 2012 7:51 pm

Sartli kabul al A lmanyaya gel uni basla derslerini okut sonra da master yap D: 1 cumle ile yol cizgini acikladim
So geht nicht !

sezercik

Mesaj gönderen sezercik » Sal Kas 27, 2012 7:55 pm

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:

Sartli kabul al A lmanyaya gel uni basla derslerini okut sonra da master yap D: 1 cumle ile yol cizgini acikladim[/quote]

Supersin Hasan Sabbah gibi bir hitap kelimesi kurmussun :D

ama en dogrusu bu..

OptimusPrime

Mesaj gönderen OptimusPrime » Çrş Kas 28, 2012 2:41 pm

Sezercik, Murat18 cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

Gerci baska bir baslikta actim simdiki soyleyeceklerimi ama burayada yazsam faydasi olur.

Simdi onume bir kac secenek geldi bu konu ile ilgili. Bugun UYGAR TURIZM isminde yurtdisi egitim danismanligi yapan bir firma ile konustum ve istedigim 3 universiteden birinden bana kayit-kabul almayi GARANTI ettiler. Israrla sordum, evet garanti veriyoruz bu konuda dediler ama vize islemlerinde garanti veremiyoruz. Ancak siz ulkenize geridoneceginize inandirirsaniz vizede de bir problem cikmaz dediler.

Malum bu isler kolay degil ve kulfeti oldukca agir. Bu kulfeti kaldirmak icinde cok gucum yok acikcasi. Bu sureci ne kadar az kayipla atlatirsam benim icin o kadar iyi. Adimlarimi bilincli sekilde atmak zorundayim yani.

Sizce bu kayit konusunda garanti sunmak mantikli mi? Bu olagan bir sey midir ?

Tesekkurler hepinize..

izzy

Mesaj gönderen izzy » Çrş Kas 28, 2012 3:13 pm

Nekadar para istediler ve hangi okulu garanti ettiler? Neye gore garanti ediyorlar tabi onuda anlamak mumkun degil.