Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mumkunse onerilerinizi bekliyorum

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Kas 01, 2012 5:53 pm

[quote]hayat tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar mumkunse onerilerinizi bekliyorum.
1 yil Almanya\'da dil kursuna gittim ve kursum bitincede Turkiye\'ye geri dondum. BIr aydir buradayim. Yalniz kursumdan hic verim alamadim. Oylesine iyi olarak tanitilmis bir kursa bir yilimi 5000 euro mu harcadim. Dil kursu vizesiyle gittigim icinde vizemi uzatma imkanim olmadi.
Almanya\'da bir universiteden master icin sartli kabul aldim ve ocakta dil kursu baslayacak.
Yalniz ben gidip gitmeme konusunda kararsizim. Verilen emeklere , harcanan paralara degecek mi bilemiyorum. Gecen sene vize icin 8000 euro yatirdim ve harcadim dolayisiyla. Bu sene de yeniden vize icin basvuru yapinca bir 8000 euro daha yatirmam gerekiyor. Dil kursundaykende calisma olanagimiz da yok. Dil kursu bitincede ertesi sene tekrar 8000 euro isterler mi o da muallak. Ayrica sartli kabul edilmis olmak master icin bolume gecmeye olanak saglar mi?

Gelecek olsam bir 3 yilim daha gececek en azindan. Ya sonra? Almanyada verdigim emeklerin karsiligini alabilecek miyim? Sosyal hak olarak buradan cok daha fazlasini sunduklari kesin. Calisma saatleri de daha az. Her yerde issizlik bas gosterirken almanya yabanciyi tercih eder mi? Sonucta egitim sistemimiz cok farkli. Onlar en az 3 dile lisedeyken hakim oluyorlar. Bu kadar yil okuduktan sonra bunun karsiligini alabilecek miyim yoksa hepsi bosa kurek cekmekten mi ibaret bilemiyorum. Hem yuksekokul hem de universite mezunuyum. Belki orada okursam Turkiye de iyi bir is bulabilirim. Ama sadece okumakla olmuyor ki isverenler tecrube istiyor. sonra yas siniri felan derken is sarpa sariyor.

Ama malesef Turkiye sartlarinda verdigim emegin karsiligini bulamiyorum. Cok fazla calisip hak ettigin ucreti alamiyorsun. Adamlarin 1500 tl yi verecek olmalari ellerini titretiyor.
Piyasa da cok fazla muhendis olunca ucretler dusuyor, farkedilebilmek icin ekstra bir seyler yapmak gerekiyor.Hic okumayip garson olsaydim daha fazla para kazanirdim.
Sonuc itibariyle daha iyi sartlarda calisabilmek icin yollara dustum ama istenileni elde edemedim. Acaba diyorum kaderime razi mi olmaliyim. Artik ne cikarsa bahtima deyip ozel sektore mi baslamaliyim. Aileme cok fazla yuk oldugumu dusunuyorum. Omrum okumakla gecti. Okula gelince bir sekilde sansim yaver gidiyor ama is hayatinda istenilene ulasamiyorum. Bir yillik almancada bir ise yaramadi. Mercedese gorusmeye gittim ama dildeki yetersizlikten o da olumsuz sonuclandi. Simdi gecen bir yilimi sileyim mi hayatimdan silmeyeyim mi bilemiyorum. Burada kalacaksam o kadar para verdikten sonra almanca yi gelistirmek icin kursa gitmeliyim. Burada da kurs tamamlama 7000 tl ve 2.5 yila yakin zaman aliyor. Yani parasal olarak pekde degisen bir sey yok.

Almanya iyi hos guzel ama ben oraya isinamadim. Bir defa ya benim sansimdan ya da gercekten oyle yabancilari sevmiyorlar. Bunu her hallerinden, bakislarindan hissedebiliyorsun. Ayrica tiplerimiz cok farkli bariz bir sekilde yabanciyim diye bagiriyoruz gorsel olarak. Dile hakim olamamak ise icin en can alici noktasi. Insan susmayi ogreniyor cevap vermesi gereken durumlarda. Sonra hepsi icinde birikiyor birikiyor ve bir noktadan sonra patlama oluyor. Bu da tabi ki aileye. Ben burada yapamiyorum cok mutsuzum felan diye. Aileden uzak kalmak hic azimsanacak bir sey degil.

Evet arkadaslar durum bundan ibaret. Bilemiyorum dusuncelerimi aktarabildim mi ama onerilerinize ihtiyacim var. Bir ay sonra dil kursu kaydim var. Hayatima yon cizecegim. Bu arada yas 30[/quote]

bence nerde mutlu olcaksan orda devam. mutsuzlugunu burada hal ve tavirlarinla etrafa da yansitiyo olcaksin. bu da senin icin egitim acisindan olmasa bile, sosyal acidan mutsuz olmana sebep olcaktir. ruhsal olarak sikilirsin yani.

okumanin yasi yoktur. benim sinifimda 40 yasinda biri var suanda.

sana denk gelmis sanirsam. benim ilk arkadasim almandi. sessiz sakin biri. surekli de yardimci olmaya calisiyo, anlamadigim zaman anlaticam diye ugrasiyo. biraz burayi sevmemenden kaynakli olarak etrafini yanlis anlamis da olabilirsin. burada insanlar herkese bakiyo. yabanci olsun olmasin. turkiyede kavga sebebi olur bu genelde :) baktiginda da selam verip ceviriyo kafayi.

karar senin yani. tum ihtimalleri dusunup ona gore gelmen lazim geliceksen.

ideen12

Mesaj gönderen ideen12 » Prş Kas 01, 2012 8:38 pm

sizin durumunuz karar acisindan cok zor. turkiyede yukselme sansiniz cok dusuk olay torpil maaslarda dusuk hayat standartlari almanya ile karsilastirilamaz.

eger almanyada master diye tekardan gelirsen basarmadan donmeyi unutman lazim basarirsan burda cok iyi kapilar acilmasa bile turkiyede sansin artiyor en azinda ezemezler

burda kalmayi dusunuyor isen master olmasa bile nasil bir yasam kurcagini planlaman lazim calismak ayip degil muhendisim ama garsonluk yapiyorum care yok ise yapanda cok yani

para ve zamanini kayip olarak dusunme hayat tecrubesi master senin icin yeni bir karar cok dikkatli dusun uzun soluklu isen basla derim

sana bir ornek vereyim arkadasin biri ingiltere master yapmis 29 yasina gelmis finans uzerine turkiye dondu askerlik falan yapti bir firmada 1500 tl is bulup baslamisti en son haberlestgimizde borusana ise basadigini durumunun biraz daha iyi oldugunu soyledi

ayni firmada calisan diger arkdas okuldan sonra direk ise basladi sonra askerlik oda suan tecrubelerini gosterip forda is basi yapti .
basarilar

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Kas 02, 2012 7:36 pm

hayat , kendini cok fazla dinlemissin sanirim.

1 yil dil kursu eger azim gosterilip calisilirsa dil ogrenmek icin yeterli bir sure.Ancak unutmaman gereken , dil ogrenmek her insanin yapabilecegi bir sey degil.Ve CIDDEN cooook calismak gerekir.
Insan zeki olabilir ama bu onun cok kolay veya cabuk yabanci dil ogrenecegi anlamina gelmez.

Yabanci oldugum bariz belli oluyor diyorsun...Bunu yarisi suyla dolu bardaga benzetmen lazim..Bos tarafini gorursen olumsuz dusunebilirsin.Veya bu sende bir kompleks yaratabilir.
Onlarca Alman var melez olan , zenci , esmer , koyu sacli , kara kasli kara gozlu... Onlarda genellemeye bakinca sarisin ve mavi gozlu olmadiklari icin toplumda tum gozlerin kendi uzerlerinde oldugunu dusunebilirler gayet tabi.
Ama sen yabanci gozuksen dahi bardagin dolu tarafini gorur , caliskan , uretken ,kulturlu ve saygili bir yabanci olursan emin ol bir cok Almandan daha cok el ustunde tutulursun.Elbette istisnai durumlar olabilir , seni genellemeye tabi tutabilirler ama bu hemen her yerde boyle dunyada.

Emeklerinin karsiligini almak istiyorsan calisman lazim , bunu yaparim ederim veya biz Turklerin en cok kullandigi tabirle : \'\'Hallederiz yaa \'\' dersen ,bu is olmaz.

Ve sunuda ekleyim ; Turkiye\'de ki rahatligi ,aile olsun , cevre olsun ,es dost ,manzara , iklim olsun burada bulamazsiniz.Genelde bulamazsiniz diyim.

Sonunu dusunen kahraman olamaz derler , sadece , yapacagin seye inan ve yap.

En kotu durumda bile , iyi kotu Pakistan gibi bir ulkede yasamiyoruz...
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Kas 03, 2012 1:42 pm

Insanoglu once hayal kurar sonra hayalin pesinden gider onunde 10 engel varsa bu 10 engelin sadece 2 tanesini gectikten sonra pes eder ve baska yonlere kayar...

Bence hedefini tam belirle ve o yone dogru daha baskin adimlarla gitmeni siddetle tavsyie ederim
So geht nicht !