Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Sprachkurs icin para yardimi nerden alabilirim

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Mar 02, 2009 2:53 pm

Merhaba arkadaslar,gelecek hafta bir dil kursuna basliyorum.yalniz bu kursun parasi icin yardim alabilecegim bir kurulus varmidir.normalde isci ailesi oturumum var yani almanyada belli basli haklardan yararlanabilecegimi dusunuyorum.nereye basvurmam gerek para yardimi icin.bu gidecegim kurs studienkolleg icin hazirlik kursu ve aylik 188 euro istiyorlar.cevabinizi bekliyorum tesekkurler.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Mar 02, 2009 11:42 pm

Alman Vatandasi degilsen burs gibi haklardan yararlanman cok zor eger IQ seviyen Einstein\'a yakinsa bazi kuruluslardan burs alabilirsin..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Mar 03, 2009 12:50 am

universiteye baslayinca burs yani BAFOG alma hakkim var.almanyada anne veya babasi en az 3 yil calismis olan ogrenciler BAFOG alabiliyorlar.yani einstein gibi olmaya gerek kalmiyor :D.ama su kurs isi baya kafa karistiriyor,yani yardim edicek bir kurulus vardir ama iste ben hangisi oldugunu bilmiyorum,en azindan burdan bilen biri olursa direk oraya giderim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Mar 03, 2009 1:16 am

[quote]romeo-87 yazdi:
universiteye baslayinca burs yani BAFOG alma hakkim var.almanyada anne veya babasi en az 3 yil calismis olan ogrenciler BAFOG alabiliyorlar.yani einstein gibi olmaya gerek kalmiyor :D.ama su kurs isi baya kafa karistiriyor,yani yardim edicek bir kurulus vardir ama iste ben hangisi oldugunu bilmiyorum,en azindan burdan bilen biri olursa direk oraya giderim.[/quote]

BAFOG ?
Deniz buna basvuruda bulunmustu ancak alamdi..Ailesi daha onceden Almanya\'da varmiydi bilmiyorum ama O yapamamisti..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Sal Mar 03, 2009 2:08 am

almanyada okul masraf,larini calisarak yada burslu olarak cikaranlar cok nadir kisilerdir.
o yuzden burs ihtimalini goz onunde bulundurmadan gelmenizi tavsiye ederim
calisarakta yarisi cikarsa allaha sukur demekten basska bir seyimiz kalmiyor

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Sal Mar 03, 2009 10:37 am

arkadasim eminim sana cok net bilgi vericeklerdir ama ben sahit oldugum bir durumu soyliyeyim senin durumun da bir kurs arkadasim vardi masraflarini arbeitsamt karsiliordu belki sen de denesen olumlu bir sonuc elde edersin ;)

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Mar 03, 2009 2:58 pm

tesekkurler gulcan arkadasim,benimde aklimda arbeitsamt vardi ama dedim belki direk ogrenci yardimi yapan baska kuruluslar vardir diye bir sorayim dedim.yani arbeitsamt cok zaman ve caba yonunden eziyetli oldugu icin daha kolay alabilecegim bir yer olabilirmi diye dusundum.neyse olmazsa oraya giderim mecbuR:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 06, 2009 3:25 am

arbeitsamt , buraya evlenerek gelmis olan ve su anda issiz olan gocmenlere entegrasyon icin dil kursu parasini oduyor.. ama arkadasin durumu cok farkli.. sonucta buraya ogrenci hatta ogrenci adayi olarak geliyor.. burs falan yok elbette, ayrica babanin da son 3 yil icinde almanya da calismis olmasi gerekiyor.. 20 yildir burdaymis, umarim son 3 yili icinde calismistir.. o zaman bafog alabilirsin. ama tabi dil kursunda degil, universiteye baslayinca;)

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Mar 06, 2009 3:40 pm

evet babam 20 yildir geldiginden beridir calisiyor,ayrica ben ogrenci olarak gelmedim almanyaya,aile birlesimi yani annem ve kizkardesimle 3 yil once geldim.yani arbeitsamt yaparmi bilmiyorum ama sormak gerek yinede bakalim.hayatimda su arbeitsamtan para alsam opup basima koyucam valla :)

cuneyt

Mesaj gönderen cuneyt » Cum Mar 06, 2009 4:42 pm

[quote]yolcu54 yazdi:
almanyada okul masraf,larini calisarak yada burslu olarak cikaranlar cok nadir kisilerdir.
[/quote]

mrb.
ben hep avrupa kulturunde genclerin 18 inden sonra kendi ayaklari ustunde durdugunu sanirdim. sizin dediginize gore almanyada universite egitimi almak aile destegi olmadan mumkun degil !? buna \'\'kesinlikle evet\'\' diyebiliyor musunuz?

ikincisi haftada 20 saat calisan bir ogrenci ne kadar ucret alir?

bilgileriniz paylasirsaniz sevinirim. niyetim sadece bilgilenmek. tesekkurler

der Nordostwind

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum Mar 06, 2009 5:12 pm

kardes haftada 20 saat demissin... ortalama 8-9-10 euro olabiliyor saati calistigin yere gore degisiyor..10 desek haftada 200 ayda 800 euro oluyor ama ogrenci olarak calisma hakkin aylik 400 euro

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Mar 07, 2009 8:59 pm

[quote]cuneyt yazdi:
[quote]yolcu54 yazdi:
[/quote]

mrb.
ben hep avrupa kulturunde genclerin 18 inden sonra kendi ayaklari ustunde durdugunu sanirdim. sizin dediginize gore almanyada universite egitimi almak aile destegi olmadan mumkun degil !? buna \'\'kesinlikle evet\'\' diyebiliyor musunuz?

ikincisi haftada 20 saat calisan bir ogrenci ne kadar ucret alir?

bilgileriniz paylasirsaniz sevinirim. niyetim sadece bilgilenmek. tesekkurler[/quote]

kesinlikle evet degil ama % 90 tek basina karsilayamazsin giderlerini aileden tek kurus almadan..haftada 20 saat yaparsan bu ayda 1004 saat yapar.. yilda en fazla 720 saat calisma hakkin var..

myanswer

Mesaj gönderen myanswer » Prş Nis 16, 2009 3:54 am

Yurtdisinda loan adi verilen egitim kredisi uzun vadeli , dusuk faiz oranli egitim amaciyla verilen kredilerdir. Sadece okul ucretini degil; konaklama , yasam, kitaplar vs egitim icin harcanacak tum miktar alinabilir. Burada sinir sadece kredi veren bankanin koydugu maksimum sinirdir. Bu krediyi vermelerindeki amac ogrenci egitimini tamamlasin, bir ise girsin ve 20 yil gibi uzun vadede kucuk taksitlerle borcunu kapatsin.bu bilgiler amerika icin gecerli,acaba almanya icinde loan kredisi alabilecegimiz bankalar var midir?bilgisi olan arkadaslar paylasirsa sevinirim;)

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Nis 16, 2009 1:15 pm

memik sanirim dedigin loan kredisi almanyada yok.daha once burs ie ilgili basliklari belki gormussundur.yani burs veren bir kac kurulus var ama onlarda mulakattir,yok ders notlaridir yani vermemek icin hersey onceden hazir.almanya yabanci ogrencilere kolay burs imkani tanimiyor.ama nett soyle bir seye rastladim.turkiyedeki bankalardan bazilari hipotek karsiligi almanyadaki egitim icin kredi imkani sunuyorlar.ayrintili olarak bakmadim ama.ordaki bankalarla bir gorus istersen.tabi sadece gorus hipotek isi sakat is yani,ama ogrenmekte fayda var kardesim :)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Prş Nis 16, 2009 3:08 pm

Oncelikle BaFog sorustur tekrar, dil kursu olsada para alma sansin var, staatlich olan egitimlere veriyor krediyi BaFOg onun haricinde arbeitsamt da zor gibi dursada sorusturmadan bir bilgi elde edemezsin, dene sansini cikarsa burada duyurur diger arkadaslara faydali olmasini saglariz deneyim olur senin icinde.. ;)

Normal banka kredisi alabilirsin ama faizli olur. Onun haricinde birde Ogrenim kredisi var ama onu da universite ogrencilerine veriyorlar... Bayaa zor bir durum bence biraz daha zorla kendini basla uniye sonra BaFOG unu al catir catir ye.. :D

myanswer

Mesaj gönderen myanswer » Prş Nis 16, 2009 6:10 pm

tsk ederim arkadaslar;)

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Nis 16, 2009 6:49 pm

der Nordostwind demiski aylik calisma hakkin 400€ boyle birsey yok. sadece bu fiyata kadar genelde ogrencileri calistiriyorlar sebebide vergiden kurtulmak. iste calisma saatleride ortalama olarak soyleyeyiyim 6-7-8€
8€ dan diyelimki hesapladik ve bir yil ful calissan oda 5700€ yapar. bu da yetmez egitim giderleri icin.
yani ben hep 8€ dan ve 720 saati de fulleyecegini zannetmiyorum. ama tabi sansliysan giriskensen almancanda iyiyse 10€ dan is bulursun ve 720 saat calisir yillik masrafini cikarirsin. ama galiba bu hayal. bence yarisini yuzde 60-70ni karsila allaha sukur et. en iyisi bu.

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Nis 16, 2009 9:11 pm

uc gun once bafoge basvurdum,daha dogrusu babam arbeitsamta basvurmustu calistigi halde parasi yetmiyor diye,onlarda o esnada bana bafog icin bir termin vermisler,ne akilda ne fikirde.adamla konustum ve eylulde okulumun basliyacagini, okulum basliyana kadarda dil kursu yapacagimi soyledim.adam uniden belge getirirsem o zaman kafasindaki suopenin kalkacagini soyledi.uniden cevap bir haftaya gelir,bakalim belgeyi verince vericeklermi parayi.:)

myanswer

Mesaj gönderen myanswer » Cum May 15, 2009 8:10 pm

arkadaslar burdaki loan kredisi hakkinda bilgisi olan var mi?veya daha once basvuranlar var mi?

http://www.kfw-foerderbank.de/EN_Home/B ... /index.jsp

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 16, 2009 12:51 am

inceledim linki.. ilk basta yabanci ogrenciler icin kredi imkani veriyorlar dedim ama o yabanci ogrencilerin sadece avrupa birligi ulkelerinden gelen yabanci ogrenciler oldugunu ogrenince hayal kirikligina ugradim.. yani turkiyeden gelenlere yok..