Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Okuldan sonra oturum, isci oturumu, askerlik

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cum Tem 13, 2012 8:28 am

Arkadaslar merhaba,

2 sene once Almanya\'ya gelmeden once bu forumdan okuyarak baya bir sey ogrenmistim ve islemleri kendim yaptigim icin baya yardimci olmustu. Ben de elimden geldigince benden sonrakilere yardim etmeye calistim.

Simdi koca 2 sene bitti, okul bitti gibi ve malum okul bittikten sonra 1 sene burada is aramak icin bir oturum duzenliyor Almanya.

Lakin ben okul bitmeden is buldum gibi. Simdi sorum su, firmayla sozlesme imzaladiktan sonra bu ogrencilik sonrasi 1 senelik oturum yerine, direkt isci oturumu icin basvurabiliyor muyum?

Bir de yuksek lisanstan sonra Turkiye\'de diploma denkligi almak kosuluyla askerlik hizmetini 1 sene tecil etme hakkim var. Ama denklik denen islem icin istenen belgeler ve kosullar daha isleme baslamadan yaka silktirecek gibi.
Lakin simdi ise girersem denklige ihtiyac kaliyor mu? Yoksa direkt sozlesme ile konsolosluga gitsem isci statusunde tecil ederler mi?

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cum Tem 13, 2012 8:50 am

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar merhaba,

2 sene once Almanya\'ya gelmeden once bu forumdan okuyarak baya bir sey ogrenmistim ve islemleri kendim yaptigim icin baya yardimci olmustu. Ben de elimden geldigince benden sonrakilere yardim etmeye calistim.

Simdi koca 2 sene bitti, okul bitti gibi ve malum okul bittikten sonra 1 sene burada is aramak icin bir oturum duzenliyor Almanya.

Lakin ben okul bitmeden is buldum gibi. Simdi sorum su, firmayla sozlesme imzaladiktan sonra bu ogrencilik sonrasi 1 senelik oturum yerine, direkt isci oturumu icin basvurabiliyor muyum?

Bir de yuksek lisanstan sonra Turkiye\'de diploma denkligi almak kosuluyla askerlik hizmetini 1 sene tecil etme hakkim var. Ama denklik denen islem icin istenen belgeler ve kosullar daha isleme baslamadan yaka silktirecek gibi.
Lakin simdi ise girersem denklige ihtiyac kaliyor mu? Yoksa direkt sozlesme ile konsolosluga gitsem isci statusunde tecil ederler mi?[/quote]

isci olarak tecilettirebilirsin sozlesmeyi belki kabul etmezler ama ise basladiktan sonra tam zamanli olarak calistigini ispat edersin eger vaktin varsa hicbir sorun olmaz

direk isci oturumuda sanirsam her halukarda 3 yil gibi bir durum soz konusu yinede tabi detayli bilgi almanda fayda var ama 1 yil calistiktan sonrada zaten hersey yolunda gittiginde oturum uzatmada hicbir problem yasamazsin sadece stresi olur o kadar :)

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cum Tem 13, 2012 1:14 pm

[quote]technonur tarafindan yazilan metin:

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar merhaba,

Lakin simdi ise girersem denklige ihtiyac kaliyor mu? Yoksa direkt sozlesme ile konsolosluga gitsem isci statusunde tecil ederler mi?[/quote]

isci olarak tecilettirebilirsin sozlesmeyi belki kabul etmezler ama ise basladiktan sonra tam zamanli olarak calistigini ispat edersin eger vaktin varsa hicbir sorun olmaz

direk isci oturumuda sanirsam her halukarda 3 yil gibi bir durum soz konusu yinede tabi detayli bilgi almanda fayda var ama 1 yil calistiktan sonrada zaten hersey yolunda gittiginde oturum uzatmada hicbir problem yasamazsin sadece stresi olur o kadar :)[/quote]

Yok direkt isci oturumu vermezler tabii de, calistigin firmaya bagli olarak 1 senelik verme gibi bir durum yok mu? Yoksa ben mi yaniliyorum.

Benim kafama takilan, atiyorum okuldan mezun oldum ve mezuniyete bagli 1 sene oturum aldim, ayni zamanda da 15 Ekim\'de ise basliyorum.
Konsolosluga gittigimde isci vizesi gibi bir sey isterler mi, yoksa oturumun var, isin var diyip tecil yaparlar mi?

Bir de tam zamanli calistigini kanitlamaktan bahsetmissin, onu sozlesme disinda nasil kanitlayabilirim? Sozlesmede zaten 15 Ekim\'den itibaren suresiz olarak tam zamanli elemanimiz diye belirtilmis. Ise baslamadan is sozlesmesinin feshi de yasak. Yani 15 Ekim\'de %100 tam zamanliyim, kabul etmezler mi ise baslamadan?

Acikcasi iki arada kaldim, denklik mi yaptirayim once yoksa is sayesinde mi tecil ettireyim diye. Cunku fazla zaman yok, dogru tercihi yapmam lazim, yine bakaya makaya kalmak istemiyorum

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Cmt Tem 14, 2012 11:20 am

http://www.uni-hamburg.de/piasta/aufent ... t_2011.pdf

Sayfa 12 de . Calisma izni icin basvuruda neler gerektigini belirtiyor:

..., Bescheinigung des Hochschulabschlusses, Stellenbeschreibung.... usw..
Kisacasi:
Uniden mezun oldugunuzu gosteren BELGE isteniyor calisma izni icin basvuruda. Elinize diploma gecmemis olsa bile cunku cikmasi 2-3 ay alabiliyor. GEcici belge isi cozer. Yeterki sizin orayi bitirdiginiz gostersin o belge. Is arama vizesi cikartmayaa gerek olmaz tezip verip is bulduysak. gerekli evraklilar tamamladiktan sonrasi hikayeyi.

Denklige gelince o islemler bir yila kadar rahat suruyor. OSYM dekiler o kadar hizlilarki inanasi gelmiyor insanin. Cok saygiyla anmisimindir kendilerini :) . Bakaya kalmak cok buyuk bir sorun degil para cezasina cevriliyor genelde sureylede alakali ne kadar kisa surerse baka durumu o kadar rahat. Cok buyutulcek bir durum degil. Yok havaalaninda giris cikista sorun olur korkusuna kapilirsaniz oda sorun yok. Mahkemeden yakalama emri cikmadikca hicbirsey yapamazlar cattt

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cmt Tem 14, 2012 12:25 pm

[quote]Sakura tarafindan yazilan metin:

http://www.uni-hamburg.de/piasta/aufent ... t_2011.pdf

Sayfa 12 de . Calisma izni icin basvuruda neler gerektigini belirtiyor:

..., Bescheinigung des Hochschulabschlusses, Stellenbeschreibung.... usw..
Kisacasi:
Uniden mezun oldugunuzu gosteren BELGE isteniyor calisma izni icin basvuruda. Elinize diploma gecmemis olsa bile cunku cikmasi 2-3 ay alabiliyor. GEcici belge isi cozer. Yeterki sizin orayi bitirdiginiz gostersin o belge. Is arama vizesi cikartmayaa gerek olmaz tezip verip is bulduysak. gerekli evraklilar tamamladiktan sonrasi hikayeyi.

Denklige gelince o islemler bir yila kadar rahat suruyor. OSYM dekiler o kadar hizlilarki inanasi gelmiyor insanin. Cok saygiyla anmisimindir kendilerini :) . Bakaya kalmak cok buyuk bir sorun degil para cezasina cevriliyor genelde sureylede alakali ne kadar kisa surerse baka durumu o kadar rahat. Cok buyutulcek bir durum degil. Yok havaalaninda giris cikista sorun olur korkusuna kapilirsaniz oda sorun yok. Mahkemeden yakalama emri cikmadikca hicbirsey yapamazlar cattt[/quote]

Bilgilendirme icin cok tesekkurler. Evet dediginiz gibi saniyorum once gecici mezuniyet belgesi verecekler ama onunla da oluyorsa super. En azindan Almanya\'da o is bize gore daha hizli. 2 sene oldu Turkiye\'de lisans bitireli hala diploma falan yok ortada. Saniyorum seneye veya 2 sene sonra verilecek bizimkiler... :)

Firmadan sozlesme zaten yakin zamanda gelecek o da hazir gibi.

Denklik islemi dediginiz gibi ucu acik, ustune istenilen belgeler, o ceviriler, noter onaylari falan derken finansal acidan batirir adami. O yuzden o ise hic girmek istemiyorum, hem zamandan kazanmak hem de bir ton para bayilmamak adina.

Adamlar tezin orijinalini istiyor, nasil bir mantiksa. Burada okula soyledim boyle boyle tezi geri verir misiniz diye adamlar dondu kaldi :). Bari bir kopyasini getireyim onaylayin falan dedim ona ikna oldular