Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 13 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Tem 20, 2012 12:26 pm

Merhaba huseyin digerlerini de silersen cok iyi olur ;) Oncelikle gecmis olsun gorusmen gayet iyi gecmis ancak ankara konsoloslugu biraz zorluyor o yuzden 4 hafta beklemeyi goze al en az;)

Huseyin Mitanni

Mesaj gönderen Huseyin Mitanni » Cum Tem 20, 2012 12:31 pm

4 haftaya dunden raziyim..mesajlardan okudugum kadariyla iki ay bekleyenler var:))zaten kendileri de soyledi 4 ila 6 hafta arasinda cevap gelecek diye..

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Tem 20, 2012 12:34 pm

beni 30. gun de arayip 1 2 belge istediler ve 60 kusuruncu gun dede reddi yolladilar:)

Huseyin Mitanni

Mesaj gönderen Huseyin Mitanni » Cum Tem 20, 2012 12:35 pm

gerekcesini soylediler mi?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Tem 20, 2012 12:38 pm

Klasik sebepler, demek istedigim panik yapmadan beklemekten baska yapcak biseyin yok;)

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cum Tem 20, 2012 3:53 pm

Merhaba Arkadaslar,

siteyi yakin zamanda kesfettim ve tum bilgileri severek okudum. oncelikle emegi gecen tum herkese tesekkur ederim.

06.07.2012 tarihinde Istanbul Alman Konsolosluguna ogrenci vizesine basvurum. evraklarim cok oldugu icin gorevli evraklari tasnif etti. sira numrasi aldim 3 nolu kabinde numaram yandi. icerde keyfi yerinde iyi bir beyefendi vardi.
Gunaydin, Gunaydin seklinde merhabalastik. ortam gayet iyiydi.

evraklarimi istedi, evraklari verdim;

+ Uni Siegen\'den Mimarlik bolumu kabulu
+ uni Siegen bunyesinde mittelstufe duzeyinde dil kursuna kayit belgesi
+ 2 yillik myo diploma- restorasyon bolumu
+ myo transkript
+ meslek lisesi diploma- insaat
+ meslek lisesi transkript
+ kalacagim yurt\'a ait kabul belgesi
+ bloke Hesap
+ B1 seviyesinde ozel dil kursuna ait Almanca sertifika
+ antetli kagida Almanca kursuna hangi zamdan basladigima dair ve benim dile yatkinligim ve amacimla ilgili Almanca Kurs hocamdan konsolosluga referans mektubu
+ lise hocamdan ve altinda bolum baskani ve mudurun bulundugu islak imzali referans yazisi
+ Autocad serifikasi
+ fotografli guzel bir ozgecmis
+ konsolosluga hitaben yazmis oldugum iyi niyet yazisi 1 sf.
+ lise staj belgem, antetli kagida yazilmis- 1 sene -Alman firmasi Metro AG
+ univeriste staj belgem univeriste bunyesinde 3 ay
+ vukuatli nufus kayit ornegi
+ acikogretim 1. sinif uluslararasi iliskiler ogrenci belgesi ve yurtdisina cikmasinda herhangi bir sakicnasi yoktur belgesi
+ askerlik tecil belgesi 2017 yilina kadar
+ ssk ise giris bildirgesi
+ is yeri calisma belgesi
+ sabika kaydi -temiz :)

tum bu belgelerden 2 ser adet ve turkce olanlari yeminli tercuman hocamdan tercume yaptirdim. konsolosluk gorevlisi bu belgerin hepsini aldi.

sadecde hesap cuzdani, tapu fotokopilerini ve ikametgahlarin hicbirini almadi.

bana sadece 3 soru sordu
+ dil kursu universite bunyesinde mi?
evet
+ halen ayni is yerinde mi calisiyorsun?
evet
+ master mi lisans mi?
lisans

6 dk evraklari girdi yanda ki alman kadinla surekli gulusuyorlardi bir konu hakkinda keyfi iyyidi.

islemin bitti dedi. bende hersey icin cok tesekkur ederim dedim
gorevlide rica ederim kendine iyi bak hoscakal dedi.

ilk defa vizeye basvuruyorum. degerli arkadaslarimin yorumlarini rica ediyorum. sizce vize alma olasiligim nedir? yardimlarinizi rica ederim.

saygilarimla

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cum Tem 20, 2012 9:25 pm

Cok iyi gecmis bence alacaksin 3 haftaya;)

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cmt Tem 21, 2012 8:04 am

yorumun icin cok tesekkur ederim eren :) iki hafta gecti dun itibariyle sanirsam 4 ila 6 hafta arasinda aciklaniyormus. bize dusen gorev sadece beklemek :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Tem 21, 2012 9:09 am

Rica ederim 1 haftaya gelir bence;)

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cmt Tem 21, 2012 9:10 am

ins. vizem gelirse hemen haber verecegim. :)

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Tem 21, 2012 9:25 am

vizeni alirsan ki bence alirsin buyuk ihtimal,
dsh icin en guzel yeri secmissin bence ama siegen nrw nin en olu sehridir icin daralicaktir buna eminim derslere surekli katilip verilen odevleri yaparsan sinavdan kotu not alma sansin yok hocalar inanilmaz iyi niyetli.

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cmt Tem 21, 2012 9:41 am

yorumun icin cok tesekkurler Gurhan35. bende oyle umuyorum yani iyi dusunmek istiyorum. evet sehir cok sikiciymis. ben 2 yildir ani bekledim hayalimi gerceklestirecegim Mimarlik ile. Hocalarla ilgili bilgim yoktu. bilgi icin cok tesekkur ederim. rica etsem siegen ve universite ile ilgili baska bilgilerin varsa paylasabilir misin?

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Tem 21, 2012 9:56 am

okuycagin bolumde yabanci sayisi az ve uninin en altta olan binasinda olucak butun derslerin yani makina muhendisligi ve mimarlik bolumu ic ice ve bolumunde bayanlarin sayisi oldukca fazla.
sehir tabiki bana gore sIkici ole pek takilan biri degilim ama 11 30 dan sonra yurtlarin coguna otobus gitmiyor dagin basina yuruyoruz,almanyanin en cok yagis alan sehirlerinden birine geliyorsun ona gore kendini ayarla hatta suan bile sagnak yagmurla gune basliyoruz :) bu arada cok sansli bir grup olucak wintersemester daki dil kursu ogrencileri ben uninin icinde degil sehirin icinde ayri bi binada ders goruyodum bu donem cok guzel bir yeni bina acildi uninin tam icine bu donemde aktif degil ogrenciler bos siniflarda ders goruyor baya karisik ama kisin o binaya gecilcek dedigim gibi derslere katilip verilen odevleri guzel sekilde yaparsan sinavda cok buyuk hatalar yapmazsan geciriyorlar ben dsh yi burda gectim suandada burda okuyorum ama degistiricem universiteyi eger degistirmessem her turlu yardimci olurum hangi yurt cikti sana ? burbach ise kotu tercih engsbach cikmissa sanslisindir :)

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cmt Tem 21, 2012 10:21 am

Hocam cok sansliyim ki, ayni universiteden biriyle konusuyorum :) evet cok saganak yagis aliyormus. bende oyle duymustum forum sitelerinden. ben de oyleyim cok takilan biri degilim, yurttan okula okuldan yurta belki hafta sonlari bir kacamak olabilir.

Almanca ogreten hocalar nasil, iyi ogretiyorlar degil mi? benim seviye su adan B1 gibi. kursa da grundstufe ve mittelstufe ortasi baslayacak. 8 ekimde kurs basliyor. demek ki ben bayagi sansli olacagim yeni bina, yeni ogretim. benim yurt studentenwohnheim siegen burbach. neden kotu yurt hocam :( senin bolum ne hocam?

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Tem 21, 2012 10:38 am

b1 isen seni mittelstufe ye alicaklardir direk, hem konulari normal sekilde isliyorsunuz hemde dsh hazirlik seklinde biraz karisik durum ama emin ol ogretmenler cok iyi tabiki dili gelistirebilmek sana kalmis.
Burbach da kalan turk olarak 20 kisi vardir bunlarin cogunlugu erasmus ogrencisi oluyor orda kalan genelde asyali ve afrikali ogrenciler alman sayisi oldukca az buraya geldikten sonra engsbach taki yurttan oda bulmaya bak sen.
bu kadar kotuledigime bakma sadece ortami bana gore kotu oranin ama orda oturup gayet memnun olan insanlarda var yani.
ben Betriebswirtschaftslehre okuyorum.

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cmt Tem 21, 2012 10:48 am

derslere surekli katilimla birlikte azimde onemli tabi ki ortalama ne kadar surede dsh sinavini veriyorsun? ben o yurduda zor buldum benim kuzen Almanya\'da avukat o aradi zor bulduk. eger hosuma gitmezse tabiki degistirmeyi dusunebilirim. universite yemekler mensa\'da mi oluyor? yoksa kantin tarz yerler mi? yurt ta sanirsam yemekhane yok, mutfak var. benim o tek bana ait. tek kisiik, calisma masasi, yatak gardirop, komidin vs.

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Tem 21, 2012 10:56 am

mittelstufe ye girersen 4 ay sonra sinava girersin yemekleri mensada yiyebilirsin 11 ila 14:30 arasi guzel yemekler cikiyor.
yurtlarda mutfak ortak kullanim eger 2 kisilik odada kalicaksan 1 mutfak 2 kisi ile paylasiliyor burda senin komsuna bagli iyi cikarsa rahat yasarsin burbachta :) yoksa normal tek kisilik odalarda kalicaksan 15 16 kisi de mutfagi ortak kullaniyor.

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cmt Tem 21, 2012 11:01 am

ins. vize cikarda kisa zamanda dsh\'i veririm. benim yurttaki o da Doubletten. mutfagi bir arkadasla paylasiyoruz. komsum iyi cikar ins. peki aylik ne kdar gider oluyor abi. ornegin yemekler 3 ogun ne kadar para harcaniyor. mensa pahali mi? birde eyalette ucretsiz gediren ticket diye kart varmis 6 aylik 160 € diye duydum. bilgi verebilirsen cok sevinirim.

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Tem 21, 2012 11:06 am

sen dil kursuna 250 euro vericeksin birde universitenin bunyesinde olucagin cicin 223 euro verip semesterticket alicaksin buda 6 ay nrw eyaletinde sinirsiz ulasimina yardimci olucak.
mensada menu 2,5 euro.
aylik giderim benim 500 euro ama biz 3 4 arkadas alisveris yapiyoruz.
hadi bunu yapmadin tas catlasin burda 550 euro harcarsin ucuz bi sehir. yurtlari ucuz acikcasi sen orada 220 vericeksin sanirim biz 185 oduyoruz.

ersin060

Mesaj gönderen ersin060 » Cmt Tem 21, 2012 11:16 am

ucretsiz ulasim olmasi cok iyi :) sehirin de ucuz olmasi iyi abi. ogrenci adamiz ne de olsa. evet dogru ben 220 euro veriyorum. sehir guvenli bir yer mi? youtube da vide izliyorum siegen yazdim abi polis, nortarz, itfaiye cenaze arabasi felan bayagi dusundurdu beni :( bu arada tum bilgi icin tesekkur ederim

Kilitli