Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Okulu biraktiktan sonra saglik sigortasi sorunu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cum Haz 15, 2012 8:51 pm

Selam arkadaslar, ben Siegen Universitesinde 3. Semester master ogrencisiyim, ancak okulu birakma karari aldim ve Eylul ayinda Turkiye\' ye geri donuyorum. Okudugum bolum beklentilerimi karsilamadi, ustune birde mecburen calisip para kazanma telasina dusunce goturemedim ikisini beraber ve boyle bir karar almak zorunda kaldim...Kafama takilan birseyler var, okul ile ilisigimi kestigim takdirde bu yasal saglik sigortami iptal edip aylik 80 Euro odemekten kurtulmak mumkunmu? Kalan 3 ayimi sigortasiz idare etmek herhangi yasal bir sorumluluk getirirmi bana? Gelecek yil Nisan ayina kadar Vize uzatma derdim zaten yok o yuzden kimse farkina da varamaz diye dusunuyorum, ne dersiniz?

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Haz 15, 2012 9:56 pm

Him...Saglik sigortani iptal ettirmen veya okuldan ilisigini kesmen durumunda vizende iptal olur gibime geliyor buna dikkat etmelisin, ve iptal edilmis vize ile dolasmak pek akil kari olmasa gerek...

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cum Haz 15, 2012 10:38 pm

hicbi sakincasi olmaz merak etme okul hemen bu adam okulu birakti diye haber vermiyor auslanderbehordeye sana tavsiyem ilkonce sigortaya sor exmatrikulation olmadan sigortayi iptal edebilirmiyim diye eger olmazsa exmatrikulation yaptir auslanderbehordeye falanda gitme onlar bilgi verene kadar zaten 2-3 ay rahat gecer boylece hicbi sorun yasamamis olursun

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cum Haz 15, 2012 10:59 pm

Okula kayit olmazsam zaten 31 Eylul\'den sonra vize kesin gecersiz olur orada bi sorun yok, bende zaten Eylul\'un ortasinda Turkiye\'ye donmeyi planliyorum...yani sadece 3 ay kaldi...ama o tarihe kadar otomatik olarak kayitli bir ogrenciyim hala....yalniz sigorta sirketinden erken kurtulsam da mi vizem iptal olur dersin? sirkete mail attigimda, sadece ulkeden cikis tarihini yazili olarak kendilerine bildirmemi istediler....baskada bir belge istemediler, okul cikis belgesi yada ucak bileti vb...bende bundan biraz gaz alarak soyle dusundum: gelecek ay gidiyorum derim iptal ettiririm sigortayi, ama eylulde giderim ve 240 Euro bosa odemekten kurtulurum....

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Haz 15, 2012 11:37 pm

...Senin kararin kardes...240 euro az para degil ama boyle bir riskte almak akillica mi ? Birde adamlar gidis ucak biletinin kopyasini falan sorarlarsa sonradan ? Yada Allah korusun bir olay, kaza falan basina gelcek olsa...Karar senin madem bu somesterde okula kayitliysan bir daha ki kayida kadar okul sorun olmaz...Ama saglik sigortasi, risk almaya deger mi ki ?

myyy

Mesaj gönderen myyy » Cmt Haz 16, 2012 12:07 am

hocam master zaten 4 semester degilmi. pek birsey kalmamis neden oyle bir karar aldinki. Ortamini bilemiyoruz biz tabide, cokmu kotu okul ortami, calisma ortami. Yanlis anlamayin pek akillica gelmedi banada o yuzden soruyorum. Biz orda okumak icin tum imkanlari zorluyoruz, maddi sikintisi olana yasam gercekten cokmu zor.

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cmt Haz 16, 2012 12:21 am

iste korktugum olayda o kardes, ben herseyi bitirdikten sonra olur da karsima oyle bir taleple cikarlarmi.....2,5 yilda 1 kere bile doktora gitmisligim yok, acikcasi kazadan beladan daha cok iste buradaki sozlesmelerden korkuyorum :) kaza falan olsa allah korusun, is kazasi derim isyeri oder :)) zamanin cogu isyerinde ve evde geciyor, cok yakin evim isyerine....ne zor bir durumdur bu ya, gelmesi de gitmesi de bin turlu dert

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Haz 16, 2012 12:55 am

Vize alma surecini cok net hatirliyorum , benim surece benziyor cunku:)Ben olsam o riske girmem surda kalmis 3 ayin kafan rahat olsun en azindan.

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cmt Haz 16, 2012 1:07 am

[quote]myyy tarafindan yazilan metin:

hocam master zaten 4 semester degilmi. pek birsey kalmamis neden oyle bir karar aldinki. Ortamini bilemiyoruz biz tabide, cokmu kotu okul ortami, calisma ortami. Yanlis anlamayin pek akillica gelmedi banada o yuzden soruyorum. Biz orda okumak icin tum imkanlari zorluyoruz, maddi sikintisi olana yasam gercekten cokmu zor.[/quote]

hocam benimki cok uzun hikaye... teoride 4 Semester suruyor Master ama tabi o zamanda bitirebilirsen...ama ben burada gecim derdine dustum, okulu istemeden ve mecburen 2. plana attim ...ilk sene baya enerjik ve istekliydim dil kursu cok guzel geciyordu 10 ayda kursu bitirip DSH sinavini verdim,sonra donem kacirmamak icin istedigim bolume yazilamadim, ona biraz yakin bir bolume kaydoldum yoksa 6 ay beklemem gerekiyordu.....ailemden para istiyebiliyordum surekli ama zaman gectikce artik daha ne kadar onlara yuk olacam diye dusunmeye basladim...e haliyle buyuyor insan yavas yavas...kucuk kardesimde universteye baslayinca bizimkilere baya yuk oldu, bende burada is buldum bitane mecburen, haftaici sabahlari 6-8:30 arasi UPS kargo firmasinda yukleme ve bosaltma baya agir bir is...sonrada o yorgunlukla okula git gel, ucuz olsun diyede okula uzak yerde ev tuttum eve gelisim gece 9 u buluyordu...sonra sabah birdaha 5 te uyan....yani normal bir ogrencinin gecinmesi icin 600-700 Euro gerekirken ben 350-400 ile idare ettirmeye calistim......sectigim bolumdede hayal kirikligina ugradim, beklentilerimi karsilamadi ve cok zordu... hal boyle olunca insanda sevk mevk kalmiyor, biktim acikcasi umudumda kalmadi okul icin....turkiyeye doner askerligimi yaparim 2 yabanci dil ve 3 Semester Master tecrubesiyle uygun bir is bulurum daha iyi

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cmt Haz 16, 2012 1:11 am

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:

Vize alma surecini cok net hatirliyorum , benim surece benziyor cunku:)Ben olsam o riske girmem surda kalmis 3 ayin kafan rahat olsun en azindan.[/quote]

evet aynen :) sen benden bikac ay sonra gitmistin sanirim......o riski alacam ama son 1 ay alacam Eylul\'de sigorta migorta odemeyecem ay ortasindada yada sonuna dogru Turkiye\'ye gidecem...en mantiklisi bu galiba

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Haz 16, 2012 1:14 am

yok yok hatirliyorum derken cok okudugum icin yoksa benim daha 54. gunum beklemedeyim:) 1ay alinabilir evet ama 3 ay sakincali:)

technonur

Mesaj gönderen technonur » Cmt Haz 16, 2012 2:39 am

sahsen yerinde ben olmus olsam nasilsa kesin donus yapiyorum sigortaya cikis tarihi olarak en yakin sureyi veririm cunku ucak biletini falan isteyeceklerini hic sanmiyorum 24 aylik bir sozlesmede imzalamiyorsun sigorta icin
+ sigortanin oturumla hic alakasi yok ben burada 7 ay sigortasiz kaldigimi hatirliyorum :) tutupta sana sigortan yok ulkeyi terket demezler en fazla uyari mektubu alirsin onuda zaten gideceksin korkun olmasin
+ varsayalimki okul sigortaya yabancilar subesine bildirdi bu adam okula gelmiyo diye bunu yabancilar subesi arastiracak senle iletisime gececek sebeplerini arastiracak cart curt yani kafadan en az bir 2 ay gecer
bir diger noktada varsayalim cok siradisi bir durum oldu ki bunun olmasi cok dusuk ihtimal multeci degilsin kacak degilsin seni apar topar yollarlar ucak bileti icin param yok dersin onlar alirlar hayirli ugurlu olsun :)

birde sunu hatirlatayim yaptigin sozlesmeler vs almanyada gecerli atiyorum telefon sozlesmen var ve turkiyeye kesin donus yaptin bu durumda tutupta seni turkiyede aramiyolar ki zaten kesin donuste butun sozlesmeleri iptal edebilme hakkina sahipsin buda bi dipnot olsun :)

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cmt Haz 16, 2012 3:36 am

valla acayip cesaretlendim bu mesajindan sonra, haklisin denemeye deger.....yarin yaziyorum sigorta sirketine ben 1 Temmuzda gidiyorum diye, okulla irtibata gecmeleri soz konusu bile degil...cunku okul sadece semester kaydi yaparken sigorta istiyor ve ben her halikarda bu semester kayitliyim ve gelecek semester kayit olmuyorum....sigorta sirketi gitmedigimin farkina varacakta, yabancilar subesine gidecekte, onlar benimle iletisime gececekte oooo uzun isler bunlar, 3 ayda bitmez :))

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Haz 16, 2012 4:48 am

aliyuksel86 oncelikle kararindan oturu kutlarim , hayirlisi olsun.Eger bir seyler sonmusse icinde ustelemenin anlami yok zaten , zaman kaybi.

Sanirim isinin zorlugu ve surekli calismaktan ,okula pek gitmedin.Ve anlattigin gibi sabah cok erken saatlerde kalkip ise gitmek , sonrasi okul ,derslerin zorlugu , 350-400 Euro ile kira,saglik sigortasi ,mutfak vs. gecinmeye calismak zaten insani psikolojik olarak baya bir yorar.
Ay sonunu dusunmekten derslerine odaklanman imkansiz gibi bir sey olsa gerek..

Almanya\'ya okumaya gelen arkadaslar bu yaziyi cok iyi okumalarilar ve kararlarini ona gore vermemiler.
Belirli bir maddi destegi olmadan gelenler ,burada is bulurum kendi giderlerimi karsilarim diyenler , dikkat etsinler herkesin kaderi ve sansi buna izin vermeyebilir.

Saglik sigortasina gelince , anlasmali oldugun kurumdan cikmak istedigini ve baska bir kuruma gecmek istediginide soyleyebilirsin.
Yeni kurumdan bir kagit isterler mi bilmiyorum ama bu sekilde de deneyebilirsin.
Zaten en kotu ihtimal okula bildirirler durumunu ve okulda sana uyari gonderir yeni belge getirmezseniz okulla ilisiginiz kesilir diye.

Tum bunlar zaten 3 ay icinde anca olur.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Cmt Haz 16, 2012 11:43 am

Staatsman tesekkur ederim, verilecek en kotu karar bile kararsizliktan daha iyidir diye dusunuyorum...aynen yazdigin gibi gelisti hersey, hayat gecindirme derdine dusunce psikolojik olarak bunaliyorsun ve isler bir noktadan sonra kabak tadi vermeye calisiyor. Burada 3 kurusluk adamlara afedersin hamallik yapiyorsun ve kazandigin parayi ay sonuna yettirmek icin ayri bir mucadele veriyorsun, derslerde diger taraftan seni bunaltiyor ve konsantre olamiyorsun basarilida olamiyorsun.
Gencligi burada butun sevdiklerinden uzakta curutmenin anlami yok daha fazla. Orada adam gibi bir ise girerim, hayatimi kurmaya baslarim cok daha iyi, yas artik 26 oldu askere git gel 27 olacak.
Benimde arkadaslara tavsiyem, eger ki boyle bir dusunceleri varsa "ben kimseye maddi anlamda yuk olmadan hem calisir hemde master yaparim diye" inanki cok zor...birdaha dusunun derim bunu , en guzel ornegini iste ben yasadim

aliyuksel86

Mesaj gönderen aliyuksel86 » Sal Haz 19, 2012 2:07 pm

Bugun sigortami 01.07.2012 tarihi itibariyle iptal ettirdim arkadaslar. Herhangi bir belge istemediler Exmatrikulation , ucak bileti falan. Sadece Turkiyeye ne zaman gideceksin kismina 01.07 yazdilar, ama ben dedimki o tarihte gitmeyebilirim, isyerimden maasimi alip uygun bilet bulunca 1 ay sonra gidebilirim dedim. Bize bildirirsiniz dedine zaman gideceginizi, tabi tabi dedim :):)simdide 01.07 itibariyle okuldanda cikisimi almayi dunuyorum, insallah yabancilar subesine 3 aydan once bildirmezler...benim simdi sigortasiz olusum isyerimde acaba problem cikarirmi 2 ay daha calismak istiyorum sonrada turkiyeye kesin donus

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Haz 19, 2012 6:49 pm

Sorun olcagini zannetmiyorum , kimsede haber vermez.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari