Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Uzaktan master egitimi icin vize sorunu

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
kleifarvatn

Mesaj gönderen kleifarvatn » Sal Haz 12, 2012 7:42 pm

Merhaba arkadaslar,

Berlin\'deki bir universitedeki uzaktan egitim programi icin kabul edildim. Kabul kagidim daha dun elime gecti ve benden 5 belge istediler:

1* Kabul kagidimin fotokopisi,
2* Diplomamin fotokopisi (turkce oldugu icin ingilizce tercumesini de konsolosluga tasdik ettirdim)
3* Doldurdugum kayit (enrollment) formu
4* Okulun harcini yatirdigim banka dekontu
5* Ogrenci vizesi (kagitta aynen soyle yaziyor: a valid student visa for the above named field of studies - if you\'re not an EU citizen)

ve bu islemleri 31.07.2012\'ye kadar bitirmis olmam ve okula yollamam gerekiyor. Sorunum su;

1* bu kadar kisa surede vizeyi cikartabilir miyim?

2* basvurdugum programi istanbul\'daki isimde calismaya devam ederek okuyacagim ve sadece ocak ve mayis aylarinin son 2 ya da 3 haftasi (yani yilda toplamda 4 ila 6 hafta) okula gidip derslere girerek okuyacagim. bu durumda ogrenci vizesi icin gereken bloke hesapta tutulacak ve her ay 650€\'ini cekebilecegim parayi odemesem olmaz mi? Yani uzaktan egitim icin farkli bir formul yok mu bu durumda? Zaten okul ucretli, yoksa bir de bunun icin 7000 kusur €\'yu bulmam cok zor olacak.

3* Bir arkadasim ogrenci vizesini buradan cikartamayacagimizi, buradan sadece kayit olmaya giderken lazim olan turistik (C tipi sanirim) vizeyi verdiklerini ve ogrenci vizesini orada alabilecegimi soyledi. Bu dogru mu?

Bu sorunla alakali bildiginiz benzer bir durum var midir? En azindan ben de ona gore hareket edeyim. Cok kafam karisti.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Sal Haz 12, 2012 8:57 pm

Kardes acik ogretimin durumu biraz farkli diye ben biliyorum...Mesela Uni-Hagen var Almanyanin en buyuk acik ogretim kurumu...Orada ogrenci olan birine ogrenci vizesi vermiyorlar...Sebepte derslere katilma sarti olmamasi ve bulundugu ulkede Alman konsoloslugunda sinava girebilmesi durumu...Ama senin yilda 6 hafta kadar devam zorunlulugun var gibi...Once okula kayit isini halletmeye calis..ama Madem senin Ocakta okulda derslere katilman isteniyor...Neden bunlar senden vize istiyorlar kayit icin anlamadim dogrusu.Bence adamlar senin okul hayatin boyunce Almanyada ikamet edecegin kanisina varmislar ve senden vize istemisler..Yerinde olsam okula durumu aynen yazardim..Yani sadece sinavlar icin ve zorunlu gunler icin almanyaya gelecegini belirtmen durumunda senden vize istememeleri lazim...Saten okulun ucretini odedikten sonra onlar senin kaydini yaparlar gibime geliyor...Senden vize istemeleri sacma biraz...Bir diger noktada...Madem almanyada yilda 6 hafta bulunacaksan senden hesapta para tutmani istememeleri lazim...Ayni sekilde sana normal ogrenci vizeside veremezler bu durumda...Yani Almanyada oturumun olmayacak ve hesapta parada gostermeyeceksin...Aksi durumda Almanyada ogrenci oturumu alicak olsan burada surekli bir ikamet adreside gostermen gerekicek vs vs...Zaten konsolosluk kimseye 1 yillik ogrenci vizeside vermiyor...3 ay sureli vize alir almanyaya gelirsin sonra burda ikamet etmen durumunda 1 yillik ogrenci vizeni alirsin ama sen o 3 ay dolmadan isine donecegin icin 1 yillik ogrenci vize alma durumun olacagini sanmiyorum...Bende tavsiye okula durumun anlat ve ders zamani ve sinav zamani 3 er aylik vizelerle okula devam edicegini soyle bence kabul ediceklerdir...Belkide adamlarin EU disindan gelen-giden ogrencilerine yonelik baska bir uygulamasida olabilir...Bol sanslar