Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
sallyone

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen sallyone » Pzt Haz 11, 2012 4:09 pm

Arkadaslar, bu yaz boyunca zorunlu stajimi Turkiye`de ki bir sirkette yapmayi planliyorum. Ancak sirket benden zorunlu staj belgesi istiyor. Bende bolumumuzun asistanlarindan stajin zorunlu olduguna ve bu yaz yapmam gerektigine dair bir belge aldim. Ancak sirket belgeyi kabul etmiyor ve sigortamin okul tarafindan odenmesi gerektigini soyluyor. Okulum ise boyle bir odemenin yapilamiyacagini soyluyor. Bu konuda bilgiye sahip arkadaslar beni bilgilendirirse cok sevinirim...

muhammet

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen muhammet » Pzt Haz 11, 2012 5:09 pm

Kusura bakma ama sirket resmen uc kagit pesinde...Sen adamlara staj yapican, sigortani da okul odeyecek :D....Varmi bole bise...Muhtemelen bu sirket staj icin maas gibi bisi de vermeyecektir heralde sana...Yerinde olsam adamlara simdiye kadar hangi stajerlerinin sigortasini Hangi okul yatirmis (odemis) bir sorarmisin ? Ulan uc kagit olurda bu kadarimi olur...

bjk_oguz

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen bjk_oguz » Sal Haz 12, 2012 12:02 am

Sigortayi isyeri oder herzaman hakikaten boyle sacmalik mi olurmus :)

Schrodinger

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen Schrodinger » Sal Haz 12, 2012 12:27 am

2009 yilindan itibaren turkiyedeki staj sigortalari universiteler tarafindan odeniyor. ama almanyadaki okulunun boyle birsey yapacagini sanmam.

muhammet

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen muhammet » Sal Haz 12, 2012 3:22 am

Him...arkadas hakli galiba internette simdi bole bisiler okudum...Sadece zorunlu stajlarinizin sigortasini bolum (dekanlik) odeyecektir diye...Hangi akla hizmet icin boyle bir uygulama baslatmislar anlamadim yanliz...Milet zaten 3-5 hafta staj ancak yapiyordu...Simdi onu da yapan olmayacak..Cok merak ettim simdi dunyada Turkiyeden baska staj sigortasini Universitenin odedigi bir baska ulke daha varmidir ki ? :D:D:D
...Kardes senin isin zor walla gelde anlat almanyadaki okula ki Tr\'de uygulama boyle diye :D.Adamlar arkandan degil, yuzune gulerler bence...

orpheous

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen orpheous » Sal Haz 12, 2012 7:39 am

Herkes ezbere konusmus valla..ya 2008 yada 2009 dan itibaren cogu stajlardaki sigortayi universite oduyor turkiyede..bence bu kanunu resmilestiren bir belgeyi almanyadaki univeritene sunarak durumu acikla.Daha sonra durumlar ne olacak bak bakalim.

ahmet2

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen ahmet2 » Prş Haz 14, 2012 9:20 pm

orpheous\'a kesinlikle katiliyorum, Turkiye de sigortayi universiteler ve/veya liseler tarafindan gerceklestiriliyor. Zorunlu staj cumlesinde ki zorunlu kelimesinden bunu anlamaniz gerekir. kaldi ki bir insanin almanya dan tr ye gelip staj yapmak istemesinin altinda yatan birseyler vardir elbette yuksek not vb. vb. bu nedenle hic sorun cikartmadan sigorta ucretinizi odemenizi tavsiye ederim.

muhammet

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen muhammet » Prş Haz 14, 2012 10:40 pm

[quote]ahmet2 tarafindan yazilan metin:

orpheous\'a kesinlikle katiliyorum, Turkiye de sigortayi universiteler ve/veya liseler tarafindan gerceklestiriliyor. Zorunlu staj cumlesinde ki zorunlu kelimesinden bunu anlamaniz gerekir. kaldi ki bir insanin almanya dan tr ye gelip staj yapmak istemesinin altinda yatan birseyler vardir elbette yuksek not vb. vb. bu nedenle hic sorun cikartmadan sigorta ucretinizi odemenizi tavsiye ederim.[/quote]

Zorunlu Staj = Sigortanin Universite tarafindan Odendigi Staj turu...???
Hic zorunlu staj yaptin mi bilmiyorum kardesim ama ozel sektorde normal calisanin sigortasinin bile dogru duzgun odenemedigi ulkemizde malesef sayin buyukler ozel sektorun gorevlerini, denetlenmesi daha kolay olan, isini daha duzgun yapan, Universitelere yuklemisler diye dusunuyorum...Hadi simdi zorunlu stajin sigortasini universite odesin...Peki durum boyle olursa ozel sektor hic gonullu stajer alir mi ? Hic sanmiyorum...Sonrada isi bilen, deneyimi olan, tecrubeli eleman arar dururlar...

Ikinci konuda: Yuksek Not olayi...Ben stajdan not alindigini hic duymadim...Yok staj kredisi demek istediysen o farkli...Staj mecburiyeti olan bolumlerde mezun olabilmek icin staj kredisini doldurma sarti vardir...Ancak bundan not alindigini zannetmiyorum..Kisacasi Ha Turkiyede yapmissin Ha Tanzanyada yapmissin...Durum ayni...Stajini tamamlayan herkes ayni krediyi kazanir...Stajindan not alan oldu mu hic ?

Genel Anlamda "Zorunlu Staj" = Ogrencinin Gerekli Staj Kredisini Doldurmasi icin yapmak mecburiyetinde oldugu staj turudur...Gonullu Staja oranla stajyere daha az bir ucret odenir...
"Gonullu Staj" ise kredi kaygisi olmadan yapilan staj turudur...
Staj sigortasinin Universiteye odetilmesi durumunu bir Turkiye Klasigi olarak nitelendiriyorum...Cidden de merak ediyorum Dunyanin acaba herhangi baska bir ulkesinde boyle bir uygulama daha varmidir ki ?

ahmet2

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen ahmet2 » Cum Haz 15, 2012 11:55 am

Tabikii stajlarla cok fazla bir sekilde bogustum cok duzensiz olan ve bir cok sorunla karsilasilan yerler genellikle ayak islerine kullanilirsin sonra staj notu/kredisi (degisken bir tur) kafaya gore imzalanip verilir. yapmadigin stajin projesini s. defterine cizersin

> staj veren kucuk capli sirketler bu adam 1 ayda zaten birsey ogrenemez en iyisi ben bunu kullaniyim mantigindadir
>Universiteler ulkenin gidisati belli kimse sigorta yapip 1 ayligina ugrasmaz en iyisi biz yapalim madem zorunlu 1 ay icinde olusabilecek sorunlarda hastalik,yaralanma vb. hic yoktan ogrenci zarar gormesin mantigindadir.

> biraz empati yaparsan bir sirketin oldugunda oraya gelebilecek en iyi kisiyi sende istersin bunlar isin degisik kisimlari sen almanya daki duzene gore yasiyorsun ve burada oyle saniyorsun halbuki ulkemize 3. dunya ulkesi denmesinin sebeplerinden 1 taneside budur.

Orn. sen tr de bir gida fabrikasiyla almanyada herhangi bir otomobil fabrikasina git diyecegin ilk sey : " abi ben bu urunleri yiyorum. bu urunede biniyorum fakat bindigim urunler hakikatten daha temiz bir ortamda uretiliyor dersin. Bizzat her ikisinide gozlemledigim icin verdim bu ornegi gerisini sen anla. :)

Dipnot: butun gida uretim yerleri ayni degildir.

muhammet

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen muhammet » Cum Haz 15, 2012 4:14 pm

Him...anlasilan baya tecrube sahibisin...Ama staj notunu (!) yada kredini kime nasil imzalattin cok merak ettim dogrusu...Ben zamaninda staj raporumu imzalatmistim...Kredi falan imzalatma olayinida hic duymadim...
Universiteninde cok umrundaydi zaten...Ogrenci staja gidecek basina bise gelemesin biz bunun sigortasini yatiralim dicekler...:D
Bu tamamen is bilmezlerin Universitelere yukledigi sacma bir sorumluluk...Yoksa Universitenin cokta seyindeydi zaten, ulkenin gidisatida, gelisatida, ogrencinin sigortasida, sagligida...

Son 2 paragrafinin konuyla ne alakasi oldugunu anlamadim..Ama kurdugun mantik (!) anlayisinida bir universite mezununun seviyesinde gormedigimi belirtmem lazim...
Soyle ki: Almanyada da araba bazi parcalari, elektronik, optik sistemler pek cok gidanin uretiminden cok daha temiz, ve hijyenik ortamlarda (Cleanroom ) uretilirler...Bunun nedeni, yeme, icme, binme meselesi degil...Arabanin uretim teknolosinin bunu gerektirmesi...Istenilen kaliteye ancak boyle ulasilabilmesi...Olaya eknomik olarak bakarsanda yuksek teknoloji urunlerinde ufak bir aksaklik milyonlarca euro zarara neden olabilirken, gida sektorunde bu oran cok cok cok daha dusuktur...

Bir dipnotta ben yazayim : Bende zamaninda Turkiyede Gida Muhendisligi okudum...

ahmet2

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen ahmet2 » Cum Haz 15, 2012 4:28 pm

Temizlik acisindan otomobil uretim yerinde beyin tasarimini vb. zaten sana/bana gostermezler ben sadece genel temizlik acisindan dedim duvarlar/yerler, makineler.. birlesimi zaten KUKA robotlari yapiyor. Cleanroom dedigin manyetik alan disi odalar prizma yapimi disardan gelebilecek herhangi manyetizmanin icerdeki devreleri karistirmamasi icin belli basincta,nemdeki odalar

son 2 paragrafta anlatmak istedigim araba uretilen yerde ister istemez kirik dokuk olusabilecek yerler pislenebilecek yerler bu normal birsey fakat gida sektorunde bu kabul edilemez yere dusen bir mayayi alipta geri makineye koyulmasi nemden uretim alanindaki duvarlarin dokulmesi gibi seyler gidada kabul edilemez seyler imalat hanenin catisinda insan diskilari olmasi kesinlikle kabul edilemez seyler buradakiler tecrube ile sabitlendi.

ahmet2

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen ahmet2 » Cum Haz 15, 2012 4:30 pm

staj aninda senin yolunu yordamini gozeten kisi(ler) senin aleyhine iyi kotu not verme yetkisi vardir. bir nevi referans gibi birsey bizzat kotu not aldigim icin cok fazla takinti yaptim bu konu hakkinda

muhammet

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen muhammet » Cum Haz 15, 2012 5:38 pm

Otomasyon, hiz ve hata payini dusurmek amaciyla birlesimnlerin kaba kismi robotlar tarafindan yapilir ancak robotlar tarafindan ulasilamayan noktalarin birlesimi gene insan kaynagi ile yapilir...
Cleanroom un tanimini :
http://en.wikipedia.org/wiki/Cleanroom buradan okuyabilirsin. Anlamadigin bir yer olursa kitapda tavsiye edebilirim...Cleanroom un manyetizma ve prizma yapimi (!)
( artik ne demek istemissen ) kavramlari ile bir alakasinin olmadigini farkedecegini dusunuyorum...

ahmet2

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen ahmet2 » Cmt Haz 16, 2012 12:30 pm

muhammet

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen muhammet » Cmt Haz 16, 2012 12:53 pm

Kardes kusura bakma neden bahsettigini sen bilmiyorsun soyleki:
Tartisma konusu Celanroom ( Temiz Oda )\' du...Sana ogrenesin diye link attik...Sen ise bunlar ayni seymis gibi Anechoic chamber ( Tam Yansimasiz Oda ) nin linkini attin...Tamam sende haklisin ikiside sonucta ODA :)...Yani alakayi burdan mi kurdun bilmiyorum :)...Ama farkettigim bise var sen hala benim ne dedigimi anlamamis kendince bisiler okuyosun...Bir tartisma konusu olan Cleanroom\'un tanimina bak sonra birde o paylastigin pdf dosyasi halindeki resimlere bak...
Sana bir guzellik daha yapayim senin ne paylastigini sana ben anlatayim :
http://en.wikipedia.org/wiki/Anechoic_chamber
..iste bu :) .....Cok benziyo demi Cleanroom\' a :D...

ahmet2

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen ahmet2 » Pzr Haz 17, 2012 12:09 am

Arkadas sana burada iyilik yapmaya calisiyorum sen bana oradan klavye bilgicligi yapiyorsun hayatinda gormeyecegin makinelerin yada sana emanet edilmeyecek(meslek acisindan) tanitimindan sanane? sana bir ornek verdim uzattin da uzattin sen daha stajin nasil ve ne icin oldugunu bilmiyorsun ha tanzaya ha nepal.. diyorsun sen orada bu kafayla iyi okumayi basariyorsun gercekten kaldi ki buradaki ogrenciler avrupada staj yapmak icin yirtiniyor. orada mesela kraft\'in ana sirketleri var iken burada ne ariyorsun ? bunu anlatmaya calistim incitmeden anlaman icin. Sen bana wikipedia\'dan alintilar yapiyorsun unutmadan elinin altinda ki o siteye bir bagis yapta (ki bagis kabul ediyorlar) gelecekte elinin altinda bir kaynak verebilecegin saglam bir yer kalsin ;)

muhammet

Turkiye\'de Zorunlu Staj

Mesaj gönderen muhammet » Pzr Haz 17, 2012 1:20 am

Bana ne iyiligi yapicaksan :D..Sen once kendine iyilik yapta yanlis bildigin seyin dogrusunu ogren...Burda da bilgi kirliligine sebebiyet verme :D...Genclerde yanlis ogrenicek sayende...:D

Cleanroom hakkinda bisiler biliyozda yaziyoz...Oyle sikip Cleanroomla, Anechoic chamber\' i birbirine karistirmiyoz...

Sen canini hic sikma bende kaynak cok :)...Ben wikiyi konu hakkinda hic fikri olmayanlara tavsiye ediyorum...Sen hele bir okumaya basla wikiden...( Ordakileri anlayacak kadar seviyen oldugundan da supheliyim simdi :( )...Anlamagin bir yer olursa ben sana baska kaynaklarda oneririm...