Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

studienkolleg

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
murat19

studienkolleg

Mesaj gönderen murat19 » Cmt May 26, 2012 6:07 pm

12 Yilik meslek lisesi mezunu studienkolleg yapmak zorundami ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

studienkolleg

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt May 26, 2012 6:33 pm

murat19

studienkolleg

Mesaj gönderen murat19 » Cmt May 26, 2012 7:48 pm

eren benim bu soruyu sormamin nedeni bazi sitelerde 12 yillik lise mezunlarinin studienkolleg yapmasi gerekmiyor yaziyor gonderdigin linkte

9- MESLEK LISELERI ( 3 veya 4 Yillik ) + 4 Yillik Lisans Bolumu Kazandi Belgesi + 0 Yil Universite = Studienkolleg, en az 1 yil okurlarsa direk Universite

bu linke ise
http://www.bakterim.net/egitim/44075-al ... riniz.html

Anadolu, Imam-Hatip, Fen ve Meslek Lisesi Mezunlari

Turkiye\' de 12 yillik bir liseden mezun olanlarin ise Studienkolleg yapma mecburiyetleri yoktur.Bu adaylar Almanca sinavini (DSH) verip direkt olarak universiteye baslayabilirler. Tabii herseye ragmen “OSYS sinavini kazanmis olma mecburiyeti” oldugunu bir daha hatirlatmakta fayda vardir.
Fakat Studienkollegler hakkinda en faydali ve dogru bilgiye, uyguladiklari yonetmelik kurallarina ekte sunmus oldugumuz Studienkolleg\'lerin internet sayfasindan bakabilirsiniz.
boyle yaziyor ? bu yuzden bu soruyu sordum

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

studienkolleg

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 26, 2012 9:01 pm

vermis oldugun linkteki bir cok bilgi yanlis zaten. Sanirim bir danismanlik firmasinin web sayfasindan kopyalanip yapistirilmis.

Tipki asagidaki bilgiler gibi:

Dort Yillik Universite Mezunlari

Turkiye\'deki 4 yillik universitelerden mezun olanlar genel olarak Alman Universitelerince universite mezunu sayilmazlar. Sadece Onlisans (Vordiplom) mezunu sayilirlar. Toplamak gerekirse; Turkiye\'de okunan 4 yilin sadece 2 yili Alman Universitelerince denk tutulmaktadiir. Fakat bu yine de, Universiteden universiteye farklilik gosterebilir. Bu konuda da en saglikli bilgiyi universite ile bizzat goruserek alabilirsiniz. Bununla beraber Alman universitelerinden mezun olanlar Turkiye\'de yuksek lisans mezunu sayilirlar ondan sonra gerek Turkiye\'de gerekse Almanya\'da direkt olarak doktoraya baslayabilirler.

Yuksek Lisans Mezunlari

Turkiye\' de yuksek lisans mezunu olanlar ise Almanya\' da lisans yani bir basska deyisle universite mezunu sayilirlar ve Almanca problemini hallettikleri takdirde Almanya\'da direkt olarak doktoraya baslayabilirler. Yuksek lisansini Turkiye\'de yapmis olup Almanya\'da doktora yapmayi dusunenler ise Almanya\'da bir profesor veya bir enstitu ile yazisip doktora calismasina yardiim edecek bir danisman profesor (Doktoravater) bulmak zorundadirlar.

4 yillik bir bolum kazanirsan Stk yapabilirsin, 1 yilini okuyup butun dersleri verirsen STK den muafsin.

murat19

studienkolleg

Mesaj gönderen murat19 » Cmt May 26, 2012 9:54 pm

bu sitede kendi bolumleri olursa stk okumasina gerek yok diye okumustun suanda onu ariyorum

murat19

studienkolleg

Mesaj gönderen murat19 » Cmt May 26, 2012 10:50 pm

peki 12 yillik duz liseler icin niye boyle?
6- 12 Yillik Normal Lise + OSYM den 4 Yillik bir bolum icin Universite Yerlestirme Belgesi = Hic okumasa bile direk Universite

murat19

studienkolleg

Mesaj gönderen murat19 » Cmt May 26, 2012 11:04 pm

4 yillik duz lise ile 4 yillik meslek lisesinden mezun olaninn farki ne bu meslek lisesi mezunlari bu dezavantajdan nezaman kurtulacak sonucta 12 yillik egitim almisiz

helennpeanuts

studienkolleg

Mesaj gönderen helennpeanuts » Pzr May 27, 2012 3:35 am

Studienkolleg\'i neden zorunluluk gibi goruyor insanlar anlamiyorum gercekten.

Almancanizi gelistiriyorsunuz, yani sira bolumunuzle ilgili dersleri de Almanca olarak goruyorsunuz. Sahsi tecrubemden konusuyorum, bana gercekten cok faydasi oldu. Ayrica eger ortalamaniz cok iyi degilse onu da yukseltme sansini yakaliyorsunuz.

Eger ille de gitmek istemiyorum diyorsaniz, iki sene okuyun Turkiye\'de oyle gelin Almanya\'ya. STK aman kolay niye yapiyorum, diyen tanidiklarim vardi burada. Her somestiri tekrar edip sonra bir sey beceremeden geri donduler Turkiye\'ye. STK\'yi beceremeyen kisi universitede ne yapacak cok merak ediyorum.

Uzun lafin kisasi: STK, ya da 2 sene okuyun da gelin. Duz liseye zorunlu tutuyorlarsa bir bildikleri vardir.

PS: Sert tavrim icin uzgunum, ama anlatmak zor oluyor insanlara.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

studienkolleg

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr May 27, 2012 4:17 am

helennpeanuts + 1 :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

memo21

studienkolleg

Mesaj gönderen memo21 » Pzr May 27, 2012 4:48 am

@helennpeanuts,
Aynen oyledir. Benim de sifimda bir kisi vardi. Benden once bir donem yapmisti ve benimle beraber yine ilk doneme basladi. Ben bitirdim o yine kaldi. :)
Ve cogu kisi kaliyor maalesef.