Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'ya ilk kez geldigimde yapmam gereken resmi isler nelerdir ?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
umutglsvr

Mesaj gönderen umutglsvr » Cmt May 19, 2012 4:33 pm

Merhaba Arkadaslar Konu daha once acildiysa ozur dilerim. arastirdim biraz, bulamadim..
kismetse bu ayin sonunda Almanya\'ya gidecegim ve haziranin ilk haftasi dil kursum baslayacak ve ardinda universite egitimi.

Oncelikle pasaportuma yapistirilan vize kagidinda uc aylik bir zaman araligi var. sanirim vizeyi oturuma cevirmek gerekiyor. nasil ve hangi kurumdan yapilacak?

Askerligimi tecil ettirdim fakat burdaki universite egitimimin 1. yili dolmadan kaydimi dondurmak icin dilekce yazdim oda olmazsa kaydimi sildirecegim. Kurs boyunca Askerlik tecili sikinti olurmu ne yapmak lazim?

Sanirim saglik sigortasida yaptirmak gerekiyor. Mecburimidir? nasil ver nerden yapilmalidir?(Tr de emekli sandigindan faydalaniyorum babam memur oldugu icin. sanirim orada bir ise yaramayacak dogrumudur?)

yani kisaca ilk gidisimde yapilmasi gerekenler nelerdir :)

cok tesekkurler...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 19, 2012 9:15 pm

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=76

sadece askerlik konusu yok, onu da burdaki turk konsolosluguna gidip ogrenci dosyasi actiriyorsun ve askerligini tecil ettiriyorsun.