Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'dan donerken tutuklandim, simdi ne olacak?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
aeolus

Mesaj gönderen aeolus » Prş Şub 09, 2012 10:18 pm

Selamlar arkadaslar,

TU Munchen\'de ogrenciyim (bachelor). Maalesef yesil pasaportuma guvenerek oturma izni almadim. Ancak yesil pasaportla son 6 ayda 90 gun kalma hakkim vardi ve ben maalesef -farkinda olmadan- 103 gun kalmisim. Aslinda ben giris cikis yapinca o 90 gun sifirlaniyor diye biliyordum ama maalesef oyle degilmis. Birinci donemim daha yeni bitti, Istanbul\'a donerken, pasaport kontrolunde (havaalaninda) polis durumu farketti.

Neyse beni polis burosuna aldilar, sorular, aramalar ve sorgulardan sonra, durumu anlattim, ogrenci oldugumu, yesil pasaportum oldugunu ve farkinda olmadan 13 gun fazla kaldigimi anlattim. Kabus gibiydi. Neyse konsoloslugu aramak isteyip istemedigimi sordular. Aramak istedigimi soyledim. Uzun aramalardan sonra konsoloslugumuza ulasabildiler.(aslinda ciddiyetsiz konsoloslugun rezillikleri ayri bir baslik konusu ya neyse). Cikan kadin bana ifade vermememi, susma hakkimi kullanmami, zira ifademi sonradan carpitabileceklerini soyledi. Sonra polisi istedi, komiserle de konustu. Polisler ogrenci olduguma, calismadigima emin olduktan sonra bana daya mantikli ve insan gibi davranmaya basladilar.

Yeminli bir tercuman getirdiler, ayni zamanda avukatti, o da bunu(ifade vermememi) salik verdi. Bu tarz durumlarda savcinin %99 takipsizlik karari verdigini soyledi. Ayrica herhangi bir para talep ederlerse "param yok" dememi, zira daha sonra parami geri almamin cok zor oldugunu soyledi.

Parmak izim, fotograflarimi cekmeler derken, ifademi aldiktan sonra transit alandan Turkiye\'ye dondum.

Donerken polis komiseri, ikinci donem icin gelirken mutlaka Istanbul\'daki Alman konsoloslugu\'ndan D tipi giris vizesi almami, Almanya\'ya girdikten sonra da oturma izni almami soyledi. En son bir tane dusuk rutbeli memur beni saliverirken, "keske direkt oturma izni alsaydin, simdi yabancilar ofisi seni bir daha kabul etmeyecek buyuk ihtimalle" gibi seyler soyledi.

Inanin cok berbat durumdayim, ne yapmali ne eteliyim, bir fikri olan lutfen paylassin.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Prş Şub 09, 2012 10:25 pm

abicim sen ne yapmissin oyle ya. E heralde tutuklarlar boyle birseye nasil dikkat etmezsin ?

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Şub 10, 2012 1:18 am

...Stres yapma kendine bu konuyu...Konsoloslukla konus vizeye ihtiyacin olup olmadigini sor...Ayrica okulun devam ettigini cok acil vize alip okuluna donmen gerektiginden falan bahset...Ayrica kontrolde basindan gecenide oldugu gibi anlat...Eminim sana vize vericeklerdir...Sen milletin dedigine fazla bakma...Hakli oldugun surece istedigini alirsin...Ama elini islemler icin ne kadar hizli tutarsan o kadar iyi...Birde vize gorusmesine gidince vizenin aciliyetinden de bahset ve Okula devam etmen gerektiginden...Sana kolay gelsin...Basimiza gelen olaylardan hep yeni biseyler ogreniyoz...

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Cum Şub 10, 2012 2:33 am

stres yapma olur oyle seyler,bi sorun yasayacagini sanmiyorum.sinav stresinden felan unutmusum dersin,ifadeye cagirdiklarinda.buyuk ihtimal savciliga evraklarin gitcek ve zannimca orda takipsizlik karari vercek ama hani isleme koyarsa bile birsey cikcagini sanmiyorum.para cezasi en kotu ihtimal ki onu da taksit yaptirma imkanlari var.
zaten takipsizlik karari verilirse,ifadeye felan cagirma durumu olmaz.atlatirsin yani merak etme

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Şub 10, 2012 5:16 pm

Buyuk dalginlik ama dalginliktan ziyade uyaniklik :D .Bu arada Almanya\'da oturumun olmadan okul nasil kayit etti seni oda tabi bir dalginlik olsa gerek :) Sahsen bende bakmisti oturumum var mi yok mu diye.

Nese olan olmus ,eger universiteden kaydin varsa , derslere girdiysen ve de sinav yazdiysan bunlar senin yararina olur.
Yok ama sadece kabul ve kayit varsa o zaman belki terslik yapabilirler.

Eger sinava girdiysen , biliyorsun ki sinav donemi herkes asosyallesiyor ve herseyi unutabiliyor insan.
Ancak anlamadigim 103 gunden once neredeydin ? Yani okula bir ay gec mi basladin ?
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

aeolus

Mesaj gönderen aeolus » Cum Şub 10, 2012 11:59 pm

Arkadaslar cevaplariniz icin cok tesekkurler icim birazcik rahatladi. Ya okulda 3uncu donemim 80 ECTS e yakin ders aldim, basariyla verdim, umarim bir sorun cikarmazlar ya. Yok 103 gun once zaten basladi donem (15 ekimde) isin garibi arada da turkiye ye gittim geldim 2 hafta kadar toplamda kaldim ama onu dusmediler:( Ya TU Munchen hic bisi sormamisti kayit olurken de zaten gecen sene oturma iznim vardi sadece bu donem yaptirmamistim onda da basima neler geldi. Bi daha almiyacakalar beni diye icimicimi yiyor ya :((

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Şub 11, 2012 3:17 am

Once ki oturma iznin neden uzatilmadi ? Dil kursu mu yoksa ogrenci vizesi mi ?

aeolus

Mesaj gönderen aeolus » Cmt Şub 11, 2012 12:06 pm

Yok, onceki oturmayi alirken yesil pasaportum yoktu.

Sonradan yesil pasaport yasini 18\'den 25\'e cikardilar, ben de yesil pasaport aldim.

Bu nedenledir ki oturma izni uzatmak gibi bir durum olmadi.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Şub 11, 2012 12:14 pm

umarim sorun cikmaz. Bence o fazladan kaldigin 13 gun icinde ne yaptiysan onlari belgelemeye calis.Mesela okulda isen o zaman zarfinda onu kanitlamaya calis ki senin amacinin egitim oldugunu anlasinlar.Bunun uzerine sinavlarinin stresini falan bi sekilde soylersin ve sinav vermen de pozitif bir durum.Ama o 13 gun icinde ne yaptin derler de sen sadece sozle anlatirsan pek sansin olacagini dusunmuyorum.Aksi taktir de yesil pass ile gidip 90 gunu gecirenlere 5 yil giremez muhru bile koyabiliyorlar.

aeolus

Mesaj gönderen aeolus » Cmt Şub 11, 2012 12:19 pm

Peki sizce bunu -su anda Istanbul\'da oldugumdan- alman konsolosluguna gidip durumu anlatmali miyim yoksa, baska bir sekilde Almanya ile kontak mi kurmaliyim?

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Şub 11, 2012 12:24 pm

Bence yapabileceksen dedigim gibi belgelemeye calis.Zaten konsolosluga gidince sana; \'\'ne yaptin 13 gun icinde\'\' \'\'neden fazla kaldin\'\' nasil dikkat etmezsin\'\' gibi sorularin gelmesi muhtemel.Senin de iste unutmusum gibi bi cevabin olursa bilmiyorum ama pek bi sansin olmaz gibime geliyor.Bundan dolayi soyluyorum belgelemeye calis diye.Okuluna anlatsin bi arkadasin bu durumu ya da o donemde resmi birsey yaptiysan muhurlu bir sekilde bunu da goster.Yani onlara lafla degil belgeyle cik.

aeolus

Mesaj gönderen aeolus » Cmt Şub 11, 2012 12:38 pm

Hayir zaten, Immatrikulationsbescheinigung\'umda donem tarihlerim de yaziyor, benim donemim 31 Mart 2012\'ye kadar suruyor gozukuyor. Ben sans eseri sinavlarim erken bittigi icin erken geldim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 13, 2012 1:54 am

[quote]aeolus tarafindan yazilan metin:

Yok, onceki oturmayi alirken yesil pasaportum yoktu.

Sonradan yesil pasaport yasini 18\'den 25\'e cikardilar, ben de yesil pasaport aldim.

Bu nedenledir ki oturma izni uzatmak gibi bir durum olmadi.[/quote]

Hayir anlamadin sanirim sorumu..Bilmek istedigim ilk aldigin oturum Almanya\'ya geldiginde neydi ? Dedin ya oturumum bitince uzatmadim.
Ne oturumuydu o ? Dil kursu icin miydi yoksa universite icin miydi ?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Şub 13, 2012 3:09 pm

Bu arada Almanya\'da 3 tane mahkeme Turk vatandaslarina vize uygulanamaz karari verip senin gibi sozde \'\'kacak \'\' yakalanan kisiye vizeye gerek duymadan giris izni vermisti.
Ayni sekilde AIHM \'nin de benzer kararlari var eger savunma ve isterlerse bunuda belirt muhakkak.

aeolus

Mesaj gönderen aeolus » Pzt Şub 13, 2012 11:44 pm

o oturma iznim de universite icindi. erasmus yapmaya gelmistim 2 semester boyunca.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Şub 15, 2012 2:39 pm

Keske erasmus bitiminde okula basvurdugun sirada ,vizeyede basvursaydin o zaman %90 sorunsuz vize alabilirdin.
Ama bence gene alacaksin vizeyi , 1.5 donem okumussun cunku orada.
Tek mantiksiz davrandigin ve suphe uyandiracak durumsa yesil pass ile kalmaya calisman..