Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kayit Belgesi hakkinda yardim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Blondel

Mesaj gönderen Blondel » Sal Oca 24, 2012 3:41 pm

Arkadaslar kusura bakmayin, tam olarak anlayamadim. Anladigimin teyidi icin sormak istedim.

Liseyi 3 sene okuyanlar(eski donem) uni oncesi studienkolleg okumak zorundalarmis. Bir esit agirlikci olarak isletme kazanip Almanyadaki bir universitede muhendislik okuyabilir miyim?

Bazi konularda studienkolleg de onun kursunu almalisin vs konular gecmis ama kafamda bi netlik kazandiramadim ne kadar arama yapsamda. Ya da hangi zamanlarda ve hangi sartlarda gecis yapabilirim muhendislige.

Bu konularda bilgi edinmeye calisiyorum, yardimci olursaniz cok sevinirim.

italian_stallion

Mesaj gönderen italian_stallion » Sal Oca 24, 2012 10:48 pm

Selam Blondel bildigim kadari ile cevaplayim,sitede daha bilen arkadaslarimizda var onlarda yazicaktir.
Liseyi 3 sene okuduysan studienkolleg yapman gerekiyor bunun icin a2 b1 b2 seviyesinde dil goethe veya tomer\'den alicagin dil sertifakasiyla Studienkolleg e basvurman gerekiyor.Sorunun tam cevabi ise universiteler-makaleler kisminda mevcut hangi bolumu kazandiysan ona gore kurs okuyorsun Almanya\'da.kafana takilan birsey varsa sor lutfen.Burda sana herkes yardimci olmaya calisir.
adrian: why do you wanna fight? rocky: because i can't sing or dance. ....

Blondel

Mesaj gönderen Blondel » Sal Oca 24, 2012 11:20 pm

cevap icin tesekkur ederim italian_stallion. Forumda neredeyse ilgili tum konulari okudum. Bazi bilgiler birbirini desteklerken bazilarininsa tam tersini soyledigini gozlemledim.
Acikcasi tek birsey ogrenmek istiyorum.

Benim gibi lisede esit agirlik okuyup isletme ve benzerlerini kazanan birisi hangi yolla Almanya da muhendislik okuyabilir. ilk basvuruda veya sonra fark etmeksizin bu mumkunmudur? Mumkunse nasil olur? Bunun cevabi benim Almanyada egitim karari almam icin cok onemli. Yardimci olmaya calisan arkadaslara tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 25, 2012 2:04 pm

NRW eyaletinde Studienkolleg kalkti , ama genede bir iki universite istiyormus diye duydum.
Duisburg-Essen ,Bochum ve Dortmund istemiyor onu biliyorum.

Eger Turkiye\'de muhendislik bolumu kazanabilirsen herhangi devlet veya ozel bir universitede o zaman illaki Almanya\'da da kabul alma sansin var.
Katsayilar kalkti diye biliyorum.

EA mezunu ve isletme kazanmis birisi Muhendislik okur mu , bunun cevabini okullara basvurarak alabilirsin ancak.
Bizim genel kanaatimiz kabul alamayacagin yonunde ancak mucizelerde oluyor bu Almanya\'da.
Cunku bunda her universite kafasina gore hareket ediyor,acikcasi universitenin Intern. Office \'nde gorevli kisiyede kalmis biraz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Blondel

Mesaj gönderen Blondel » Çrş Oca 25, 2012 3:31 pm

tesekkur ederim FuNdeRSchatteN. Biraz once Almanya\'da bulunan saglam bir kaynak universite ile gorustu. Almanya\'da ki her universitede 1.donem sonrasi ogrencilerin istedigi bolume gecebilme hakki varmis dedi bilmiyorum ne derece dogrudur ama istedgimiz bolumu kazanamazsak onu deneyecez artik. sagolun tekrar arkadaslar

Bir de FuNdeRSchatteN, studienkolleg\'in kalktigi universitelere girme sansimiz yok mu biz liseyi 11 sene okuyanlarin. Nasil olacak egitim denkligi bilginiz var mi acaba

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Çrş Oca 25, 2012 3:37 pm

ben isletme kazanan birinin muhendislikten kabul alabilecegini dusunmuyorum ki mantiken de imkansiz.Senin yerinde olsam isletme de kafami yormayip az bir soruyla muhendislik olmasa bile sayisal-2 girisli bir bolumu tercih ederdim.Ben duisburgdan kabul alirken international officede\'de ki bayan NRW\'de harclar kalktigi icin pakistan ve dogu asya bolgesinden yogun talep var muhendislik bolumleri icin demisti.Bunlari da dusununce senin yerinde olsam tam isabet yaparak makine muhendisligi kazanmaya calisirdim.Vakif unilerinde cok az puan ile kazanma sansin var.

Blondel

Mesaj gönderen Blondel » Çrş Oca 25, 2012 3:42 pm

[quote]nlhaarlem tarafindan yazilan metin:

ben isletme kazanan birinin muhendislikten kabul alabilecegini dusunmuyorum ki mantiken de imkansiz.Senin yerinde olsam isletme de kafami yormayip az bir soruyla muhendislik olmasa bile sayisal-2 girisli bir bolumu tercih ederdim.Ben duisburgdan kabul alirken international officede\'de ki bayan NRW\'de harclar kalktigi icin pakistan ve dogu asya bolgesinden yogun talep var muhendislik bolumleri icin demisti.Bunlari da dusununce senin yerinde olsam tam isabet yaparak makine muhendisligi kazanmaya calisirdim.Vakif unilerinde cok az puan ile kazanma sansin var.[/quote]

Yani bolum degistirme olayinin bir gercekligi yok dogru mu anliyorum. Bilgisayar muhendisligi istiyorum ornegin sanirim informatik oluyormus Almanya\'da. Bunun icin en iyi cozum Turkiye\'de sayisal-2 girisli bi bolumu secip oyle kabul almayi denemek olabilirmi (sayisal girisli herhangi bir bolum).