Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada universite

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mcann

Almanyada universite

Mesaj gönderen mcann » Prş Ara 15, 2011 8:54 pm

Merhaba arkadaslar ben uni-assist ile almanyada bir okula basvuruda bulundum ama hala bir cevap alamadim(Belgeler ellerine ulastigina dair cevap haric) ve benim almancam yok. Ilk once dil kursuna gitmem lazim ve basvuru formunda bunuda belirttim. Simdi benim aklima takilan birkac sey var daha once giden arkadaslara soruyorum.

1.Simdi ben okul icin basvuruda bulundum ama ilk once dil kursuna gitmem gerekiyor. Acaba yanlismi yaptim ? Yani sonucta almancam yok ve okula basvuruda bulundum.Yoksa dogrusuda bumu uni-assiste belgeleri yollayip okuldan kabul alip dil kursunami baslamaliyim ?

2. Direk bir dil kursuna kayit yaptirip vize alip almanyaya gitsemde olur mu ?

Kafam cok karisik arkadaslar daha once uni-assistle gidenler cevap yazarsa cok sevinirim.

harun

Almanyada universite

Mesaj gönderen harun » Prş Ara 15, 2011 9:06 pm

dil kursu icin direk uniye basvurman gerekiyordu ve mutlaka sartli kabul alman gerekiyor almanyaya ayak basabilmen icin.

eger sadece dil kursuna basvurursan( ki sadece dil kursu icin vize wericeklerini zannetmiyorum) turkiyeye donup tekrardan ogrenci vizesine basvurman gerekebilir.

mesela esen uni. sartli kabul verioyor.

Ogun

Almanyada universite

Mesaj gönderen Ogun » Prş Ara 15, 2011 9:55 pm

Merhaba Mcann.

Oncelikle hangi universiteye basvurdun? Sifir almancan oldugu icin seni bu sekilde kabul edicek universitelere basvurman gerekirdi. Eger bunu biliyosan ve yaptiysanda dogru yolla yapmissin su anda beklemedesin.

MiTRaLYoZ

Almanyada universite

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cum Ara 16, 2011 7:41 pm

\'\'mutlaka sartli kabul alman gerekiyor almanyaya ayak basabilmen icin.\'\' HARUN arkadasim boyle bir olay yok. Yani sartli kabul almayipta 100\'lerce giden ogrenci var Almanyada universite egitimi alan...Dil kursunu sonradan ogrenci vizesine ceviren kisiler bunlar

1- Okul basvurusu derken kastettigin su olsa gerek ; dil bilmedigin icin okul sana ilk once dil kursuna gitme sartini isteyecek ve belgeni aldiginda vizeni de alip dil kursuna gideceksin ... Yani ilk yapmak gereken sartli kabul almak oldugu icin bunu anca okula basvuru yaparak saglayabilirsin yaptigin sey dogru olsa gerek...Sonucunu beklemek kalir simdilik.

2-Dil kursuna kaydolup , dil kursu vizesi alip Almanya\'ya gelebilme sansin var , ama soyle bir durum da var ; sen okuldan bir belge almadan konsolosluga gidersen onlar senin universite veya master icin gittigine biraz zor inanirlar yani onlarin insiyatifine kalmis birsey , ama kabul belgesi oldugu taktirde senin amacin zaten egitim oldugu belli oluyor...Yani dil kursu vizeni alip belirli seviyeye gelip tekrar okullara basvuru yaparsin , okulda senin testdaf veya dsh belgeni gordukten sonra zaten kabul eder...Ama sikintida o dil kursu vizesini ogrenci vizesine cevirmekte , ama bunu yapan cok insan var , hatta zaman kazanma acisindan bu daha mantikli ama vize sikintiya girebilir iste , kimse bunu goze almak istemiyor ve son care olarak goruyor (benim gibi )... benimde kabulum gelmedi daha eger cok gecikirse bu yolu deneyecegim...

arsen-lupennn

Almanyada universite

Mesaj gönderen arsen-lupennn » Sal Ara 20, 2011 5:58 am

Acil cevaplandirirsaniz sevinirim.
1-Studienkolleg icin B1 mi yoksa B2 mi gerekiyor? Simdi b1deyiz kursta.Ayni zamanda bildigim kadariyla studien
kollege gitmek icin once bir uniden onkayit almak gerekiyor.Ben Berlin\'de yasiyorum.Ve burda mesela Berlin teknik icin sureler 30.11 ve 15.6 her yil icin.30.11 de basvuru yapamadim cunku dil yetmiyordu :D. Simdi 15.6 ya basvursam bu cok mu gec olur?Bide baktgim kadariyla bu basvuru tarihinden sonra nerdeyse 2 ay sonra dersler basliyormus.Eger boyleyse gec oluyor gibi.Boyle bir durumda studienkollegi yarim donem okuma sansi dogarmi.Ben tr\'de zaten derslerini vermistim yani orda ogretilen bazi derler disinda.Yani orada ders saydirma gibi bir sey olabilirmi?Ne tavsiye edersiniz?
Zaten basvurular berlin teknik ile asagi yukari ayni diger okullarda da.

2-Testdaf\'a girsem bu seferde uniye belki almayabilirler.Cunku 2 sene okumadim tr\'de 1 sene filan lisansta okudum.Mesela boyle bir durumda studienkolleg yap oyle gel :D derler mi?

Kisaca bana ne onerirsiniz Su an B1 deyim.Belirttigim gibi 30.11 de malum yetismedi on kayit isi almancadan dolayi.Bunu acaba dersler baslayana kadar yani 30.11deki basvurunun dersleri baslayana dek araya sikistirma sansi var mi?Sonradan basvuru gibi bir sey pek mumkun degil.Yani o yaptiklari sinav galiba ocakta filan oluyor bunu bilen biri belirtirse sevinirim.Basvurudan sonra ne zaman oluyor bu sinav meselesi tahminen? Ve hala girme sansi varmi? sevgiler...

pardon

Almanyada universite

Mesaj gönderen pardon » Sal Ara 20, 2011 12:20 pm

Oncelikle TU Berlin´in basvuru tarihleri oyle degil. WS icin 15.07 SS icin 15.01. Uni´de dersler de 15.10 gibi basliyor. Berlin´in Studienkolleg´i icin B2 istiyorlar ve bir sinava girmen gerekiyor. Sinav da matematik ve almancadan olusuyor. Studienkolleg´e kayit yaptirman icin de universiteye on kayit falan yaptirmana gerek yok bildigim kadariyla. Benim 3 4 tane arakdasim orda su an Studienkolleg´te okuyorlar ve onlar direk Studienkolleg´e basvurdular. 2. sorun icin de, eger Studienkolleg´i yapman gerekiyorsa isterler, yapman gerekmiyorsa istemezler. www.anabin.de den bakabilirsin ona da, sayet ki bakmadiysan. Basvurudan sonra dedigin sinav TU Berlin´de dil sinaviysa, oyle bir sinav yapilmiyor benim bildigim TU Berlin´de. Senden sadece dil belgesi istiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanyada universite

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 20, 2011 12:28 pm

STK lara gore degisir, bazisi a2 ister bazisi B2 ama berlindekiler B2 istiyorlar. Yukarda gordugun gibi gelecek semester icin basvuruya gec kalmisin.

STK yapmadan direk universite okuman gerekiyor, sayet turkiye de 1 yil okuduysan. Tam genel bilgileri asagidaki linkten edinebilirsin:

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=83

arsen-lupennn

Almanyada universite

Mesaj gönderen arsen-lupennn » Sal Ara 20, 2011 2:15 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Oncelikle TU Berlin´in basvuru tarihleri oyle degil. WS icin 15.07 SS icin 15.01. Uni´de dersler de 15.10 gibi basliyor. Berlin´in Studienkolleg´i icin B2 istiyorlar ve bir sinava girmen gerekiyor. Sinav da matematik ve almancadan olusuyor. Studienkolleg´e kayit yaptirman icin de universiteye on kayit falan yaptirmana gerek yok bildigim kadariyla. Benim 3 4 tane arakdasim orda su an Studienkolleg´te okuyorlar ve onlar direk Studienkolleg´e basvurdular. 2. sorun icin de, eger Studienkolleg´i yapman gerekiyorsa isterler, yapman gerekmiyorsa istemezler. www.anabin.de den bakabilirsin ona da, sayet ki bakmadiysan. Basvurudan sonra dedigin sinav TU Berlin´de dil sinaviysa, oyle bir sinav yapilmiyor benim bildigim TU Berlin´de. Senden sadece dil belgesi istiyorlar.[/quote]

Oncelikle cevaplar icin tesekkurler.Benim muhendislik oldugu icin T yapmam gerekiyor.Pysiker arkadasin verdigi linkten baktim madde 5 bana uyuyor.Ama tabi burda benim sadece 1. donemin derslerini verdim.2. donemin dersleri yok ama tabi 1 sene okulda bulunduguma dair belge lazimsa sorun yok.yani buraya gelecegim icin 2. donem pek anlam ifade etmedi.Ama studienkolleg icin direk okula gidip kayit yapabiliyormuyum yani?(istenen kagitlar dil sertifikasi filan oldumu.)Benim bildigim yani bana soylenen once bir uniden on kayit sonra studienkolleg.Yani bu basvuru icin kisaca belgeler ve dil sertifikasi disinda direk okula gidip basvuru yapmak yetiyormu?Tu ve humbolt ve frei unilerinin hepsinin studienkollegi tu da yapiliyor.Benim baktigim link su:http://www.studienkolleg.tu-berlin.de/m ... bewerbung/ buraya gore sadece iki tarih vermis.Yani T kurs icin ayri bir tarih bulamadim burdan.Hepsine o linkte yazilani vermis.
Birde b1 den alan hangi okullar var?tu,frei ortak bicimde tuda ders isliyorlar.Yani sayfasinda oyle diyor.Sinav dedigim bu verdigim linkte var ornekleri filan.Yani galiba once bu studienkollege basvuruyorsun sonra onlar sana sinav tarihi yeri vs.. bildiriyor sonra o ornek sinavlar gibi bir sinav var.Yani orda Zaten bir almanca sinavi var? ben sertifika alinca B2 orda bidaha mi sinav oluyor.Veya orda bir daha olacaksa Kurstan b2 almadan giremezmiyiz bu sinavlara?
Birde bu 1 yil okuma meselesinde alip verilen dersleremi bakiyorlar yoksa 1 yil okuyup okumamis olmanami?yani atiyorum adam hic ders vermemis olsa hepsinde kalsa bile boylemi?Yani orda 11 yil + en az 2 mi olacak yoksa en az 1 mi?

arsen-lupennn

Almanyada universite

Mesaj gönderen arsen-lupennn » Çrş Ara 21, 2011 2:49 pm

Acill cevaplanirsa sevinirim.Studienkollege basvuru yapicam bu yuzden Turkiyeden
getirdigimiz okul belgeleri isteniyor.Bende sadece turkce asillari var ama auslaenderbehorde de iki kopyasi var.Gidip bir kopyayi ordanmi almaliyiz yoksa eldekini mi cevirtmem gerekecek?Termine gerek varmi bunun icin de?

MERVE ASCI

Almanyada universite

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Çrş Ara 21, 2011 2:53 pm

Oradan vereceklerini sanmiyorum; ama denemekten zarar gelmez. normalde her islem icin termin almalisin; ama cok acil falan diyerek fazla zamanlarini almadan da gidip halledebilirsin. Ben bir seferinde oyle yapmistim.

arsen-lupennn

Almanyada universite

Mesaj gönderen arsen-lupennn » Çrş Ara 21, 2011 3:08 pm

Zaten bende cevirileri olsa da yine Behorde damgasi isteniyor.tesekkurler.

mcann

Almanyada universite

Mesaj gönderen mcann » Prş Ara 22, 2011 10:40 am

Merhaba arkadaslar fazla siteye giremedim. Uni-assistle gorustum ben 2012 eylul somestre icin basvuru yapmisim.Bir yanlislik olmus duzeltilmesi icin email attim ocakta dil kursuna baslamak icin simdide cevap bekliyorum.Yanlis basvuru yuzunden 1 yilim gitmez ins. ocak subatta baslarim su dil kursuna. Cevaplariniz icin cok tesekkurler bu arada Giessen universitesine basvuru yaptim

an_gelir

Almanyada universite

Mesaj gönderen an_gelir » Prş Ara 22, 2011 8:49 pm

arkadaslar turkiyeden herhangi bir ozel universite bitirip almanyada yuksek lisans yapma sartimiz varmi?

ayrica almanyada yuksek lisansi lisans bolumunde ypma sarti varmi?

ornegin turkiyede lisansi kontrol muhendisi olarak yaparsak,almanyada elektrik muhendisligi yuksek lisansi yapabilirmiyiz?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Almanyada universite

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ara 22, 2011 10:37 pm

sartimiz var mi derken ? imkanimiz var mi demek istediysen eger bence olmali aksi cok sacma olur zaten.
iliskili bolumler olmali. kontrol muh. icerigini tam olarak bilmiyorum.

an_gelir

Almanyada universite

Mesaj gönderen an_gelir » Prş Ara 22, 2011 11:21 pm

pardon kardes yanlis yazdim sansimiz varmi diyecektim.ornegin kontrol muhendisligi elektrik muhendisligi ile baglantilidir.ben turkiyeden ozel universiteden kontrol muhendisligini bitirsem,almanyada elektrik muhendisligi yuksek lisans yapabilirmiyim?sorun yasamadan?

MERVE ASCI

Almanyada universite

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Prş Ara 22, 2011 11:32 pm

Bitirdigin bolume yakin bolumlerde de master yapabilirsin;ama alinan dersler cok farkliysa master programinin icinde bazi lisans derslerini de alman gerekebilir.Bu okuyacagin okulun derslerini tanimasina bagli.