Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Diploma Tanima Yasasi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
kaan_ist

Diploma Tanima Yasasi

Mesaj gönderen kaan_ist » Pzt Kas 14, 2011 11:40 pm

Arkadaslar ben burda yasayan bir arkadasimdan duyduguma gore 2 hafta once yururluge giren bir yasa ile artik Turkiye de alinmis diplomalarin taninacagi haberlerde soylenmis... Kaynak veremeyecegim ama bu konuda herhangi bir bilgi sahibi olan var mi?

Saygilar...

mehmetcobanlar

Diploma Tanima Yasasi

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Sal Kas 15, 2011 11:54 am

[quote]kaan_ist tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar ben burda yasayan bir arkadasimdan duyduguma gore 2 hafta once yururluge giren bir yasa ile artik Turkiye de alinmis diplomalarin taninacagi haberlerde soylenmis... Kaynak veremeyecegim ama bu konuda herhangi bir bilgi sahibi olan var mi?

Saygilar...[/quote]
evet kardesim bende bu konunun takipcisiyim..son 1 yilda iyi gelismeler oldu..Yasa meclisten gecmis yururluge girmesi icin 2012 bekleniyor diye biliyorum.fakat hemen diplomalari tanimaktan ziyade,diplomalarin taninmasinda kolayliga gidilmesi amaclaniyor.Yani bu yolda belki almanyada 3 ay gibi bir sure mesleginle ilgili bir kurumda staj gorebilirsin yada egitim takviyesi yaptirabilirler boyle gorunuyor.umuyorum ve tahmin ediyorum ki bir kac yil icerisinde diplomalar rahatlikla taninacaktir.PPPP
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

zagreus81

Diploma Tanima Yasasi

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Kas 16, 2011 1:18 pm

Bende birkac kisiden bu yasayi duydum. Ama icerigi hakkinda tam bilgi sahibi degilim.

Sonuc olarak bize ne gibi faydalari olacak?

zagreus81

Diploma Tanima Yasasi

Mesaj gönderen zagreus81 » Prş Kas 17, 2011 4:03 pm

Yakin akrabamin soyledigine gore bu konu ekim ayi icinde ATV ve KANAL D avrupa da haber bultenlerinde gecmis. Ayrica ayni konu alman haber bultenlerinde de gecmis. Bunuda bana alman komsum bizzat soyledi.

Yani benim anlamadigim su... Diplomalarimizi tam tanimayan almanya bu kanun yasalasirsa bizi ne yapacak? Is mi verecek yani! Umarim ki ben yanilirim. Pek fazla degisiklik olmayacaksa ne gerek var diye dusunmeden edemiyor insan!

zagreus81

Diploma Tanima Yasasi

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Kas 23, 2011 12:03 am

http://www.sabah.de/diploma-denkligi-kabul-edildi.html

Almanca yabanci kokenlilerin sahip olduklari diplomalarin denklestirilmesini ongoren ve Egitim Bakani Annette Schavan tarafindan hazirlanan yasa tasarisi dun Federal Eyalet Temsilciler Meclisi’nde (Bundesrat) kabul edildi. Bundesrat’ta kabul edilen yasaya gore, Almanya’ya gelen gocmenlerin diger bir ulkede almis oldugu diplomalar en gec 3 ay icinde incelenerek bu ulkedeki diplomalarla denk hale getirilmek zorunda. Inceleme sonucunda Almanya disinda alinan diplomalarin bu ulkedeki diplomalara denk olmadigi sonucuna varilmasi durumunda gocmenlere en azindan boyle bir diplomasi bulunduguna dair belge verilecegi bildirildi.

zagreus81

Diploma Tanima Yasasi

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Kas 23, 2011 12:06 am

Alman Meclisi yabanci diplomalarla ilgili yasayi onayladi

BERLIN - Almanya\'da sayilari yuz binlerle zikredilen gocmenleri ilgilendiren yasa Alman Meclisi tarafindan onaylandi. Yabanci ulkelerde alinan meslek egitimi ve yuksekokul diplomalarinin daha kolay ve hizli taninmasini duzenleyen yasanin onumuzdeki yilin basindan itibaren yururluge girmesi bekleniyor. Yasaya gore diplomalarin taninma islemi en fazla uc ay surecek, bir eyalette taninan diploma ulke genelinde taninmis olacak. Muhalefet partileri yasayi dogru ancak yetersiz bir adim olarak degerlendirdi.

Federal Basbakani Annette Schavan\'in bu yilin basinda mujdesini verdigi ‘yabanci ulkelerde alinan meslek egitimi ve yuksekokul diplomalarinin daha kolay taninmasi\' yasa taslagi nihayet Federal Meclis\'te oylandi. Hukumetteki Hiristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hur Demokrat Partili milletvekillerinin oylari ile meclisten gecen yasa soz konusu diplomalarin daha hizli ve daha kolay taninmasini ongoruyor. Yasa, yaklasik 500 civarindaki meslegi kapsamasina ragmen ogretmenlik gibi bazi meslekleri icermiyor. Bundan dolayi bu yasa eyaletler duzeyinde yeni duzenlemeler gerektiriyor.

Federal Hukumetin Goc ve Uyum Sorumlusu Maria Bohmer, meclis bu yasayi onaylamakla uyum politikalari acisindan cok onemli bir adima imza attigina dikkat cekti. “Yillardir yabanci diplomalarin daha kolay taninmasi icin yogun caba sarf ediyorum. Nihayet 2009 yilinin yazinda gundeme getirdigim yasa meclisten gecmis oldu.” diyen Bohmer, bu yasadan 300 bin vasifli gocmenin yararlanabilecegine dikkat cekti. Bohmer, “Alman hukumeti kabul ettigi bu yasa ile gocmenlere hak ettigi degeri vermis oldu.” diyerek, bu yasa sayesinde yabanci ulkelerdeki vasifli elemanlarin Almanya\'yi tercih etmeleri icin onemli unsur olacagini savundu.

Hur Demokrat Parti Federal Milletvekili Serkan Toren ise Cihan\'a yaptigi aciklamada, “Diplomalarin kolay taninmasi icin altyapiyi sunduk, simdi sira eyaletlerde. Sosyal Demokratlarin hukumette oldugu 11 yilda bir turlu yapamadigi bu isi biz iki yilda basardik.” dedi.

Muhalefet partililer ise yasayi ‘dogru adim\' olarak degerlendirmesine ragmen yetersiz buluyor. Federal Meclis\'teki oylamada Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti ise cekimser kalirken, Yesiller yasa tasarisini reddetti. SPD Federal Meclis Grubu Egitim Politikalari Sozcusu Swen Schulz daha once yasanin eksik yonlerini dile getirmis, yasanin yabanci diploma sahiplerin gercekten is bulmalari icin destek ve yardimlar ongormedigine dikkat cekmisti.

Arastirma ve Goc Vakfi (SVR) Baskani Prof. Dr. Klaus Bade yaptigi yazili aciklamada yasanin dogru, ama yetersiz adim oldugunu belirtti. Bade, “Yasa nihayet kabul olundu ama cok gec kalindi. Bircok yuksek kalifiyeli gocmen taksi soforu gibi degisik islerde calismak zorunda kaldi. Bunlar kurduklari duzeni birakip cetrefilli islemlere basvurmak istemeyebilir.” dedi.

(CIHAN)

http://www.haberler.gen.al/2011-11-04/a ... dirilacak/

http://www.haberler.gen.al/2011-10-19/y ... de-asildi/

zagreus81

Diploma Tanima Yasasi

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Kas 23, 2011 12:09 am

http://www.tourexpi.com/tr-de/news.html~nid=48282

Alman Meclisi yabanci meslek diplomalari kabul edecek

Pazar, 02. Ekim 2011, 16:18
Almanya\'da sayilari yuz binlerle zikredilen gocmenleri ilgilendiren yasa Alman Meclisi tarafindan onaylandi.

Yabanci ulkelerde alinan meslek egitimi ve yuksekokul diplomalarinin daha kolay ve hizli taninmasini duzenleyen yasanin onumuzdeki yilin basindan itibaren yururluge girmesi bekleniyor.

Yasaya gore diplomalarin taninma islemi en fazla uc ay surecek, bir eyalette taninan diploma ulke genelinde taninmis olacak. Muhalefet partileri yasayi dogru ancak yetersiz bir adim olarak degerlendirdi.Federal Basbakani Annette Schavan\'in bu yilin basinda mujdesini verdigi \'yabanci ulkelerde alinan meslek egitimi ve yuksekokul diplomalarinin daha kolay taninmasi\' yasa taslagi nihayet Federal Meclis\'te oylandi. Hukumetteki Hiristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hur Demokrat Partili milletvekillerinin oylari ile meclisten gecen yasa soz konusu diplomalarin daha hizli ve daha kolay taninmasini ongoruyor. Yasa, yaklasik 500 civarindaki meslegi kapsamasina ragmen ogretmenlik gibi bazi meslekleri icermiyor. Bundan dolayi bu yasa eyaletler duzeyinde yeni duzenlemeler gerektiriyor

Federal Hukumetin Goc ve Uyum Sorumlusu Maria Bohmer, meclis bu yasayi onaylamakla uyum politikalari acisindan cok onemli bir adima imza attigina dikkat cekti. "Yillardir yabanci diplomalarin daha kolay taninmasi icin yogun caba sarf ediyorum. Nihayet 2009 yilinin yazinda gundeme getirdigim yasa meclisten gecmis oldu." diyen Bohmer, bu yasadan 300 bin vasifli gocmenin yararlanabilecegine dikkat cekti. Bohmer, "Alman hukumeti kabul ettigi bu yasa ile gocmenlere hak ettigi degeri vermis oldu." diyerek, bu yasa sayesinde yabanci ulkelerdeki vasifli elemanlarin Almanya\'yi tercih etmeleri icin onemli unsur olacagini savundu.

Hur Demokrat Parti Federal Milletvekili Serkan Toren ise Cihan\'a yaptigi aciklamada, "Diplomalarin kolay taninmasi icin altyapiyi sunduk, simdi sira eyaletlerde. Sosyal Demokratlarin hukumette oldugu 11 yilda bir turlu yapamadigi bu isi biz iki yilda basardik." dedi.

Muhalefet partililer ise yasayi \'dogru adim\' olarak degerlendirmesine ragmen yetersiz buluyor. Federal Meclis\'teki oylamada Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti ise cekimser kalirken, Yesiller yasa tasarisini reddetti. SPD Federal Meclis Grubu Egitim Politikalari Sozcusu Swen Schulz daha once yasanin eksik yonlerini dile getirmis, yasanin yabanci diploma sahiplerin gercekten is bulmalari icin destek ve yardimlar ongormedigine dikkat cekmisti.

Arastirma ve Goc Vakfi (SVR) Baskani Prof. Dr. Klaus Bade yaptigi yazili aciklamada yasanin dogru, ama yetersiz adim oldugunu belirtti. Bade, "Yasa nihayet kabul olundu ama cok gec kalindi. Bircok yuksek kalifiyeli gocmen taksi soforu gibi degisik islerde calismak zorunda kaldi. Bunlar kurduklari duzeni birakip cetrefilli islemlere basvurmak istemeyebilir." dedi.