Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

heidelberg dil kursu

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Oca 30, 2009 6:12 pm

arkadaslar ben heidelbergin dil kursuna gittim ve ve orda DSH sinavini basardim. istersen burda bu dil kursu ile ilgili sorulari yonlendirin. ben de cevaplandirmaya calisayim. ilk once sorular gelirse kompozisyon seklinde yazmaktan kurtulurum. malum sayisalcilar pek yazamazda.

Serhan

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen Serhan » Cum Oca 30, 2009 6:31 pm

Bende heidelbergte ciddi dusunuyorum kurs ucreti ne kdar 1 kur ne kdar suruo sehrin yasam sartlari uygun mu uninin harclari ne kdar semestr ticket veriliyomu kurs hangi seviyedn itibarn kabul veriyo ?

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Oca 30, 2009 7:35 pm

arkadaslr ilk once kursun sitesini vereyim.
http://www.uni-heidelberg.de/zentral/isz/D_Kurse.html
kurs heidelberg universitesinin dil kursu. bu kursa kayit olundugunda ogrencinin butun haklarindan yararlaniyorsunuz. arada hic bir fark yok. yemekhaneden kutuphaneye donemlik ulasim kartina kadar butun haklardan faydaliniyorsunuz. aldigin donemlik ulasim kartina heidelberg mannheim kaiserslautern dahil. ucretsiz bu sehirlerde gezebiliyorsunuz. ucretide 127euro
6 aylik gecerli.
kursun ucreti eger kalacak yerle birlikte isterseniz 4 aylik 1400euro. eger uniden herhangi bir bolumde kaydiniz var ancak dil yeterliliginiz yok uni sizi bu kursa yonlendiriyor. eger derseniz benim kalacak yerim var o zaman 4 aylik icin 880 euro odeniyor. Eger unide herhangi bir bolumden kabulunuz varsa o zaman 350Euro; oluyor. bence gayet ucuz. ancak bence 1400euro secenek daha mantikli. heidelbergte cok ogrenci var. ev bulmak zor bulsanizda normal odalar en az 200-250euro. yurtta yer bulursaniz oda 200euro en az aylik vermeniz gerekecek. yani deymez bence. hem kurstan da arkadaslariniz orda olacagi icin daha iyi pratik sansi yakalanabilir. yilda iki kere kurs duzenleniyor. 4 er aydan. birde iki semster arasinda 4 haftalik tatil kursu var bunun da ucreti 260euro sabah kahvaltisi dahil.
kurslar ekim basinda ve nisan basinda basliyor.(genelde) kurslarin baslamasindan 1 yada iki hafta once sevi tespit sinavi yapiliyor. burda seviyeniz belirlenip baslaycaginiz kurs belli oluyor.
bu sevi tespit sinavlari cok onmeli. su nedenle
heidelbergte intern(yani sadece oberstufe ogrencilerinin ve studienkolleg ogrencilerinin girdigi sinav) ve extern sinavi(disaridan bir secicilik yok). sevi tespit sinavinda oberstufe cikarsaniz kurs boyunca yapilan sinavlardan iyi bir ortalmaniz olursa sinav icin buyuk avantaj saglar. sinftan gelen puan yuzde 50 sinavdan gelen puan yuzde 50. yani cok buyuk etkisi var.
ekim ayinda baslayan birinin bir senede vermesini istiyorsa sifirdan ekimde ki sinava girmesi temmuzda olan intern icin sakincali. neden derseniz. sifirdan gelen bir ogrenci martta olan sevi tespit sinavinda ober cikmazi zor. cikmaz demiyorum ama biraz zorlamasi lazim kendini. yani 200-300 saat yada bellirli bir temeli olan biri icin daha yararli olur.
heidelbergte uc kursa gittim en kalitesi de bu kurstu. ve bence heidelbergteki en iyi kurs bu. cunku sadece ogrenciler var. o havayi hissediyor insan. hocalrda isini iyi biliyor. dokumanlarlada harika. bence kurs cok iyi. birde ober stufe olursaniz sinavi basarma oraniniz yuzde 90.
sehir eski bir sehir. neckar nehri sehre daha bir guzellik katiyor. cok buyuk bir sehir degil ama universitesi almanyada 1. yada 2. univesite. yanliz yasam sartlari biraz daha pahali diger sehirlere gore. bunu bir cok kisiden duydum.
kursa sifirdan da baslanabiliyor. o konuda sorun yok. kursa basvuru tarihi normalde 15 ocak ve 15 temmuz son. ama bildigim kadari ile sadece kursa yani uniden zulassung almandan bu zamandan sonrada basvurulabiliyor. ama bu biraz riskli. ayrica cevp gelmesi vize isleri derken o zaman zaten sizin icin gerekli bir zaman olacak.
atladigim yerler olabilir. varsa eksik biraktigim yer sorabilirsiniz

kitty26

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen kitty26 » Cum Oca 30, 2009 10:42 pm

daha once tebrik etmistim diger basliktan ama tekrar gecmis olsun arkadasim ben sana ne kadar surede verdigini sormak istiyorum? kac ay kursa gittin yani...birde bu surede nasil bir yol izledin biz sinava girecek arkadaslar icin onemli bir deneyim

ipek

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen ipek » Cum Oca 30, 2009 11:40 pm

Bende merak ettim ne kadar surede verdin ve nasi bi calisma izledin? Ozellikle konusma konusunda..
Bu arada tebrikler hayirlisi olsun.

alp22

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen alp22 » Cmt Oca 31, 2009 2:43 pm

hocam paylasimlarin icin cok tesekkur ederim.ayrica sinavi verdigin icin de tebrik ederim.bi kac sorum olcak.simdi uni kursu oldugu icin o uniye kayitli bi ogrenci olman gerekior mu.yoksa o unide kaydin olmasa da normal bi ozel kursa kayit yapar gibi kayit yapman mumkun mu..eger cevabin uniye kayitli olman gerekio yonunde olcaksa sunu da sormak istiyorum.master ogrencileri icin de bu kurstan yararlanmak mumkun mu.ayrica dielim ki hukukta istedigim program bu unide yok ve ben bir sekilde baska uniden kabul aldim.baska uniden kabul almis olmam bu kurstan yararlanma konusunda sorun cikarir mi.bi de kursa kayit surecini biraz anlatabilirseniz cok memnun olurum.simdiden tesekkur ederim.

alp22

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen alp22 » Cmt Oca 31, 2009 3:02 pm

hocam bi de su takildi kafama az once biri 200 kisilik siniflarda ders goruolar dedi dogru mu...o kadar kalabalik ortamda dil ogrenilir mi ya.biraz da bu konuyu anlatirsaniz cok memnun olurum

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 01, 2009 6:41 pm

ben aslinda 14 aydir almanyadayim ama kursa 8 ocak 2008 da baslamistim. 23 ocak 2009 da siva girdim kazandim. aslinda 1 yil normal. 2-3 ay eren yada gec olmasi o kadar onemli degil yeterki kayit donemine denk gelsin. ben ilk 8 ayimi yani kursun ilk alti ayini(ilk geldigimde kurstaki program yuzunden gecikme oldu) halamda gecirdim. o donemde acikcasi konusma anlaminda pek bir ilerle kaydedemedim. turkiyede gibiydim. daha cok grammatik uzerine. akrabasinin yaninda kalacaklara tek tavsiyem orda kalirlarsa almancalari cok yavas ilerleyecek. kalan 6 ayimida yurtta kaldim. burda almanca eskiye gore cok daha hizli gelisti. suan iyi konusuyorum diyemem ama aradaki farki size anlatmak istedim. ozellikle heidelberg unisin yurdunda almancam(bu besindi ayim o yurttaki) daha hizligelisiyor. ordaki erkadaslarda kurstan ve studienkolegten oldugu icin anlamak ve anlatmak daha kolay oluyor. tabi dez avantajlari da olabilir. ama bizim gibi temel duzeydekiler icin bence avantajli direk almanlarla muhattab olmaktan. zaten disardada almanlarla muhattab olunabiliyor.
ben master icin buraya geldim. heidelberg unisinde elektrik elektronik muhendisligi yok. ama bu etkilemiyor kursa kayit icin. direk kursa kayit oldum. ayrica hukuk bolumu icin burda yani heidelbergte yuzde 82 yani DSH 3 isteniyor. yani heildebrg unisinde hukuk masteri icin DSH 3 lazim. ama sen kursa gidip DSH 2 alip diger unilerede gidebilirsin. sanirim diger unilerde DSH 2 ilede aliyorlar.
derslerenfazla 20 kisilik siniflarda anlatiliyor. mesela benim sinif 15 kisiydi. 200 kisilik belki universitenin derslerindedir. onun kursla bir ilgisi yok.

kayit icin gerekli belgeler
- kursun formu dolduruluyor
- lise, univesisite(transkript dahil) diplomalari. OSYM belgesi de isteniyor.
NOT: benden OSYM belgesi istendi. bende yok demistim. daha sonra OSS belgesini verdim. ya anlamadi yada anlamamazliktan geldi. kabul etti. ama kabulu uni veriyor. kurs evragi aliyor uniye gonderiyor. uni onayladiktan sonra orada kurs alinabiliyor.
- CV
-vesikalik resim(biometrik)
-5€ yada 5€ luk alman posta pulu

evraklar ingilizce yada almanca olabilir. yanliz hepsi fotokopi degil asli gibidir seklinde olmasi gerekiyor.

buradan downloada basin
http://www.uni-heidelberg.de/zentral/is ... d_ISZ.html
form gelecek en altinda zaten ne istedigini yaziyor. OSYM yi yazmiyor ancak gondermeniz gerekli.

heidelbergte ev kiralamak isteyen arkadaslar almanyaya gelmeden direk turkiyeden halletmek su asamada cok zor ama bir kac bilgi vereyim,
http://www.studentenwerk.uni-heidelberg ... orm&set=42
bu yukarda verdigim linkte online olarak uninin yurtlarina basvurabilirsiniz. inglizcedir link. isteyenler sol ustten almancaya cevirebilir.
http://www.studentenwerk.uni-heidelberg ... ger-de.pdf
bu yukarida verdigim linktede heidelbergteki uniye bagli olmayan diger yurtlar bulunmakta

basvurabildiklerine urkiyeden basvurun. basvuramadiginiza burdan basvurursunuz.

alp22

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen alp22 » Pzr Şub 01, 2009 7:06 pm

abi supersin ya..daha guzel cevap verilemezdi..usenmeden uzun uzun yazdigin icin sagol

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 01, 2009 7:16 pm

onemli degil. sorular olursa cavaplayabilirim.

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 01, 2009 9:40 pm

ben heidelbergteki turk ogrenci sayisi ne kadar bilmyiorum. ancak heidelbergte yabanci ogrenci cok. turk ogrenci de cok. ama bilmiyorum bunu hangi maksatla soruyorsun. eger amacin turk olmasin seklinde almancami ilerletirim diye dusunuyorsun bundan kurtulus yok. almanyada cok turk var turkceden kacmak imkansiz

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 01, 2009 9:57 pm

heidelberg unisi almanyadaelit bir uni. almanyada 1. yada ikinci uni. yabancilarda bu yuzden tercih ediyorlar. tabi uni siralamasinda. belki bolumlerde degisiklik vardir. incelemedim ama bu bile yeterli yabanci ogrenciler icin.

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzr Şub 01, 2009 10:19 pm

muhendislik fakultesi varda cok az bolum var. bir iki bolum. heidelberg muhendislik uzerine degil. olsa bende giderdim. ama maalesef. muhendislik dusunenler icin uygun bir uni degil

b00ne

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen b00ne » Pzr Şub 01, 2009 10:39 pm

yabanci olarak rus veya azeri varmi ? :)

omier

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen omier » Pzr Şub 01, 2009 10:50 pm

yolcu selam tekrar,

ben bu cuma yani 6 subatta Heilderbergte F+U Academy dil kursunda dsh sinavina giricem.. Kaiserslauternden gelicem..

Bilgin varmi bu kursun dsh sinavi hakkinda ve nasil gidebilirim buraya..

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Şub 02, 2009 6:50 pm

[quote]TurkeSchuler yazdi:
bi kotu oldu iste..:(:( bu var olan bolumler hangisi acaba soruda asiriya kactima ama:) cunku bulamiosun almanca genellikle bilgler tamda anlamiorum..:o:otekrar tekrar saol hersey icin[/quote]
Mechanical engineering --- 6 semester(520€ semester ucreti) hochschule
Computer science, medical---6 semester(500€ semester ucreti) hochschule
yani anlayacaginiz heidelbergte hemen hemen muhendislik hic yok.

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Şub 02, 2009 6:51 pm

[quote]b00ne yazdi:
yabanci olarak rus veya azeri varmi ? :)[/quote]
arkadasim biraz ciddi olursan sevinirim. bu tip muahbbetler baski basliklar altinda yaparsan sevinirim

yorumcu

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen yorumcu » Pzt Şub 02, 2009 6:52 pm

[quote]omier yazdi:
yolcu selam tekrar,

ben bu cuma yani 6 subatta Heilderbergte F+U Academy dil kursunda dsh sinavina giricem.. Kaiserslauternden gelicem..

Bilgin varmi bu kursun dsh sinavi hakkinda ve nasil gidebilirim buraya..
[/quote]
ozel mesajla cavap yazdim omer basrailar tekrar sinavda

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 02, 2009 6:57 pm

[quote]yolcu54 yazdi:
[quote]b00ne yazdi:
arkadasim biraz ciddi olursan sevinirim. bu tip muahbbetler baski basliklar altinda yaparsan sevinirim[/quote]

bi yanlis anlasilma olmus sanirim yolcu, arkadas kendisi azeri ve anadili gibi rusca biliyor, o yuzden sormustur..

ayrica bilgilerini ozel mesajla degil de burda paylasirsan daha cok sevinir ayrica ilerisi icin heidelberg i dusunen arkadaslara daha cok yardim etmis olursun ;)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

der Nordostwind

heidelberg dil kursu

Mesaj gönderen der Nordostwind » Pzt Şub 02, 2009 6:59 pm

[quote]Physiker yazdi:
[quote]yolcu54 yazdi:
[quote]b00ne yazdi:
arkadasim biraz ciddi olursan sevinirim. bu tip muahbbetler baski basliklar altinda yaparsan sevinirim[/quote]

bi yanlis anlasilma olmus sanirim yolcu, arkadas kendisi azeri ve anadili gibi rusca biliyor, o yuzden sormustur..

ayrica bilgilerini ozel mesajla degil de burda paylasirsan daha cok sevinir ayrica ilerisi icin heidelberg i dusunen arkadaslara daha cok yardim etmis olursun ;)[/quote]

Arkadas yazdigi konularda anlatmisti kim olugunu :o