Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Universite Okuma..Ogrenmek Istediklerim...

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
FurkanY

Mesaj gönderen FurkanY » Sal Eyl 27, 2011 10:39 pm

Merhaba arkadaslar,
Ben bu sene Lise 4(Duz Lise) yani son sinifim ve universiteye hazirlaniyorum bir yandanda Almanyada okumak istiyorum:

1-Almanyada okumam icin Turkiye\'de nasil bir universite kazananmam gerekiyor, Turkiye\'de kazandigim herhangi bir universite ile istedigim meslegi okuyabilir miyim ?

2-Halamlar orada nasil bir yardimi dokunabilir bana?(Hamburg)

3-Almancam yok denecek kadar az bunun hakkindada yorumlarinizi ve ne yapmam gerektigi hakkin bilgilendirmenizi rica ediyorum.

4-Almanyaya gidecegim kesin olarak gerceklesirse simdiden neler yapmam gerek?

5-Normal butceli bir Universite icin ne kadar gelir ve gider olur ?

Bu sorularimi , bu konuda bilgili olanlar yanitlarsa cok sevinirim aklima geldikce size sormaya devam edecegim..Simdiden cok tesekkur ederim..

mirage

Mesaj gönderen mirage » Sal Eyl 27, 2011 10:50 pm

Butun sorularinizin cevaplari forumda ve makaleler de bolca mevcut. Lutfen arama yapin.

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Sal Eyl 27, 2011 10:50 pm

Merhaba.

1-) Istedigin bolumu burada devlet veya vakif universitelerinden birinde kazanman gerek ve kazandigin bolum ve o bolume yakin bolumler okuyabilirsin. Mesela isletme kazandiysan isletme, iktisat, lojistik gibi.

2-) Halanlarin orda olmasi sana kalicak yer saglar. Ayrica sartlar uygunsa ve isterlerse sana garantorde olabilirler.

3-) Almanca icinde ya burda bi dil kursuna gidersin almancani bi seviyeye kadar belgelersin ve az cok dil hakkinda bilgi edinmis olursun. Ya da gitmezsin ama tavsiye olarak tabi gitmen cok kolaylik saglar okul kabulu ve vize asamasinda.

4-) Almanya\'ya gidecegin kesinlesirse oncelikle okumak istedigin bolumu kararlastirman ve o bolumu burda kazanman gerek. Devlet veya vakif universitelerinin 4 yillik bolumlerinden olmasi lazim tabi bu bolumun. Ayrica istersen dil kursuna da gitmen senin yararina olur.

5-) Normal butceli bi okul derken ne demek istedin tam anlamadim ama hemen hemen her universitenin gelir gideri ayni ama eyalet olarak farkli gelir giderin olur. Eger sen Hamburg\'da okumayi dusunuyorsan orasi Almanya sartlarinin biraz ustunde pahali yani. Ama senin kalicak yer sikintin olmazsa pek sikintin olacagini dusunmuyorum. Ama genel olarak herseyi icinde bi ogrenci senelik 6 bin € la gecinebilir rahat bi sekilde. Aylik 600 € olarak hesaplarsak.

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Sal Eyl 27, 2011 10:53 pm

[quote]mirage tarafindan yazilan metin:

Butun sorularinizin cevaplari forumda ve makaleler de bolca mevcut. Lutfen arama yapin.[/quote]

Genc arkadas daha yeni Mirage uzun uzun cevapladim ben baksin ordan :D Ilk seferde bole iyi davranmak cevaplamak lazim en kolay sorulari bile maksat ayagi alissin genclerin :D Hem ilkin gunahi yoktur bosver :D

FurkanY

Mesaj gönderen FurkanY » Sal Eyl 27, 2011 10:56 pm

[quote]mirage tarafindan yazilan metin:

Butun sorularinizin cevaplari forumda ve makaleler de bolca mevcut. Lutfen arama yapin.[/quote]
Kusura bakmayin forumda bir iki gundur bulunmaktayim.
Daha dikkatli olurum.

FurkanY

Mesaj gönderen FurkanY » Sal Eyl 27, 2011 10:57 pm

[quote]Ogun tarafindan yazilan metin:

Merhaba.

1-) Istedigin bolumu burada devlet veya vakif universitelerinden birinde kazanman gerek ve kazandigin bolum ve o bolume yakin bolumler okuyabilirsin. Mesela isletme kazandiysan isletme, iktisat, lojistik gibi.

2-) Halanlarin orda olmasi sana kalicak yer saglar. Ayrica sartlar uygunsa ve isterlerse sana garantorde olabilirler.

3-) Almanca icinde ya burda bi dil kursuna gidersin almancani bi seviyeye kadar belgelersin ve az cok dil hakkinda bilgi edinmis olursun. Ya da gitmezsin ama tavsiye olarak tabi gitmen cok kolaylik saglar okul kabulu ve vize asamasinda.

4-) Almanya\'ya gidecegin kesinlesirse oncelikle okumak istedigin bolumu kararlastirman ve o bolumu burda kazanman gerek. Devlet veya vakif universitelerinin 4 yillik bolumlerinden olmasi lazim tabi bu bolumun. Ayrica istersen dil kursuna da gitmen senin yararina olur.

5-) Normal butceli bi okul derken ne demek istedin tam anlamadim ama hemen hemen her universitenin gelir gideri ayni ama eyalet olarak farkli gelir giderin olur. Eger sen Hamburg\'da okumayi dusunuyorsan orasi Almanya sartlarinin biraz ustunde pahali yani. Ama senin kalicak yer sikintin olmazsa pek sikintin olacagini dusunmuyorum. Ama genel olarak herseyi icinde bi ogrenci senelik 6 bin € la gecinebilir rahat bi sekilde. Aylik 600 € olarak hesaplarsak.[/quote]
Cok tesekkur ederim,merak ettigim bir konuda dil bilgim iyi degil belirttigim gibi orda ogrenmeme olasiligim var midir yada zorla ogretirler mi kolay ogrenilir mi bilginiz varsa paylasirsaniz cok memnun olurum. :)

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Sal Eyl 27, 2011 11:02 pm

Dil ogrenip ogrenmemen artik sana kalmis. Zorla ogretirler mi diye de bisey yok sen istemedikten sonra sonucta sana kimse bisey yaptiramaz, ogretemez :D Yani kisacasi kolay ogrenmek, zor ogrenmek senin elinde. Her gun duzenli guzel bi sekilde calisirsin, dilin konusuldugu yerlerde bulunursun ne bileyim iste dil ogrenme istegin varsa, hevesin de yerindeyse yetenegin de varsa cabuk ogrenirsin.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Sal Eyl 27, 2011 11:03 pm

kolay bir dil degil, duzgun bir kursla ve duzenli calismayla 1 yilda icinde gerekli dili yaparsin. ama kurstan sonra evde kendin tek basina da calismali ve sokakta da pratik yapmalisin. bol bol da televizyon izle belli bir sureden sonra.