Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turkiye\'de bote yerine Almanya\'da yazilim yada bilgisayar muhendisligi okunabilirmi ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
LeOCMaN

Turkiye\'de bote yerine Almanya\'da yazilim yada bilgisayar muhendisligi okunabilirmi ?

Mesaj gönderen LeOCMaN » Cmt Ağu 13, 2011 9:29 pm

Merhaba ben araniza yeni katildim.

Aslinda hic aklimin ucunda yoktu almanya ancak babamin bir is arkadasinin fikriyle arastirma geregi hissettim.

Almanyada sirketleri var eger almanyayi secersem dil egitiminden sonraki sene bu sirkettede calisaagim okulla birlikte. Ancak ben sunu merak ediyorum.

Burada bote kazanacagim buyuk ihtimalle bu sene. Bunun yerine almanyada bilgisayar muhendisligi yada yazilimla alakali bir bolumde okuyabiliyormuyum ? Ben yazilim uzmaniyim 3 senedirde calisiyorum, sertifikamda var.

Bende ingilizce var almancanin a\'sini bilmem. Ilk sene onun icin universitenin dil okuluyla basliyacagim.

Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Cmt Ağu 13, 2011 11:53 pm

elbette okunur. turkiyede bilgisayar ve ogretim teknolojileri bolumunu ozel ya da devlet farketmez kazandiktan sonra almanya da bilgisayar muhendisligi okuyabilirsiniz.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzr Ağu 14, 2011 12:07 am

Sanirim bu bolum YGS-1 ile yerlestiriliyor. Isiniz cok zor, ya munihte takilirsiniz yada sansa bir kabul alirsiniz. Uni-asisst ise hicbir sekilde kabul etmez.

ossie

Mesaj gönderen ossie » Pzr Ağu 14, 2011 5:10 am

@mirage bende bote dusunuyorum munihte takilirsiniz derken neyi kasttettiniz acaba

LeOCMaN

Mesaj gönderen LeOCMaN » Pzr Ağu 14, 2011 11:07 am

Tesekkurler arkadaslar ilginiz icin.

Evet ygs-1 ile aliyor. Aslinda bu durumun olusacagini bilseydim turkiyedeki ozel uni.lerden bilgisayar muh. olanlari yazardim ve gelirdi buyuk ihtimal. Ancak 2 gunluk bir mevzu iste.

Sirket ya berlinde yada bremendeydi tam hatirlayamadim. O yuzden sirketin bulundugu sehirdeki universiteleri tercih etmek durumundayim.

Isimiz zor ise, peki bote yerine bilgisayar programciligi kazansam vede almanyadada bunun karsiligi vardir sanirim 2 yillik ona gecis yapsam ve bitirdigimde bilgisayar muh.\'den devam etmeye calissam ? olurmu boyle birsey.

@serhat45 yada @mirage ikinizin yorumlari arasinda ki fark neden kaynakli olabilir diye sorsam ? Sanirim sizlerde almanyada ogrencisiniz.

Gercekten kafam karisti arkadaslar, 1 hafta sonra aciklanacak sonuclar. Karar vermem gerekiyor. Yardimlariniz icin tesekkurler.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzr Ağu 14, 2011 3:23 pm

Ben daha gidemedim Almanya\'ya ama senin yasadigin sorunu bizzat 1 1.5 ay yasadim her kafadan bir ses cikar cunku Almanya da her ogrecinin dosyasi ayri incelenir. Iktisattan Mimarlik kabulu alanlar var iken senin YGS-1 puani ile Informatik kabulu alman cok zor degil.

Ama baska carem yok diyorsan, herhangi bir HS\'ye basvurunu yap ulkeye gir sonra tek tek okullar ile gorus basvurunu yap. Sayet buradan bu isi cozmen cok zor. Uni-asisstten uzak dur.

Neden boyle bir sorun yasacaksin onuda aciklayayim. Alman devletinin Turkiye den gelen ogrenciler icin belirledigi kriterler var bunlara code card diyorlar. Senin durumun 2. ve 3. card\'lara uygun ama STK yada 2 sene okuman lazim, STK da yapmak istemiyorsun anladigim kadariyla bu yuzden anabin.de bazli sartlar kosar ise universite isin cok zor ama sakin negatif dusunme herseyin bir yolu var fakat bu yolu ancak almanya da bulabilirsin burada biraz zor. Eger burada halledeyim gideyim der isen DS nin danismanlik paketini al cok bilgili arkadaslar sana yardimci olacaklar herseyini hallederler.

STK: Studienkollege - Hazirlik koleji

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzr Ağu 14, 2011 3:36 pm

[quote]ossie tarafindan yazilan metin:

@mirage bende bote dusunuyorum munihte takilirsiniz derken neyi kasttettiniz acaba[/quote]

FH Ingolstadt ile gorusmustum bu konuyu, bana "Zeugnisanerkennungsstelle in Munchen" de takilirsiniz cunku onlar OSS ve Diplomanizi kontrol ederler demisti. Bu yuzden takilirsiniz dedim ama anladigim kadariyla bu kontrol merkezi sadece Munihte degil buyuk universitelerde de var. Kucuk universiteler de bunlara yolluyor kontrol etsinler diye(en azindan ben boyle anladim)...

Bir not: Biz sadece yasadiklarimizi anlatiyoruz, lutfen geleceginizi benim veya baskalarinin soylediklerine gore yonlendirmeyin kendi arastirmanizi yapin. Bunlar sadece benim yasadiklarim belki siz yasamiyacaksiniz..

Iyi Calismalar

LeOCMaN

Mesaj gönderen LeOCMaN » Pzt Ağu 15, 2011 2:14 pm

@mirage tesekkurler.

HS dedigin dil okulu sanirim ?

Universiteyi kazandigim halde hazirlik almak istemiyorum evet. Anabin.de bazli sartlar nedir, arastirdim ama bulamadim birsey. Link falan verirsen konu hakkinda sevinirim.

Yada ben soyle yapsam. Orayada bote okumak icin gitsem. Yani burada kazandigim bolumu okumak icin gitsem. Ilk sene sonunda gecis yapma sansim falan yokmudur ?

Terimlere yabanciyim kusura bakmayin. Arastiriyorum yarim yarim biseler ogreniyorum. Tahmin ediyorumki bu sorular daha oncede cogu kez sorulmustur. Ancak nasil arayacagimi bilmedigim icin buradan sizleri rahatsiz ediyorum. Tekrar kusura bakmayin.

Danismanlik alirim.Ancak daha gidip gitmeyecegimi bile netlestirmedim dolayisiyla on bilgi topluyorum.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzt Ağu 15, 2011 2:37 pm

HS Hochschule nin kisaltilmisi, Turkcesi Yuksekokul demek ama Almanya da uygulamali bilimler universitesi olarak gecer. Turkiye de ki Yuksekokullar ile karistirmayin.

http://www.anabin.de/Xml/xmlZeugnisListe.asp?Land=36

Su linkten "Lise Diplomasi einer 12-jaehrigen allgemeinbildenden Sekundarschule" secenegini seciyorsun. Eger duz lisede ve 12 senelik okuduysan bunu sececeksin.

1. kart TM-TS-MF-DIL puan turlerinden yerlesenler icin.
2. kart YGS puan turu ile yerlesenler icin fakat bu kazandigin bolumde 2 senelik basarili bir egitim istiyor.
3.kart YGS puan turu ile yerlesenler icin ama hemen gidip okumak istiyorsan ilk once bir sinavdan geciceksin sonra STK ya gireceksin ( Hic onermem )
4. kart ise sadece Onlisans diplomasi ve YGS puani istiyor.

Simdi, sana en uygun hangisi bilmiyorum ama ne onerirsin dersen soyle kucuk HS\'lere bir basvuru yap kabulunu al ulkeye gir. Uni-asisst ile basvuru alan okullardan ise uzak dur, hic sansini deneme bile.

Fakat karar vermek icin en once okul ile goruseceksin durumunu anlatan bir mail yazman gerekiyor. Sana muhtemelen anabin.de adli siteyi gostercek yada gonder bakalim diyecek.

O kazandigin bolumun karsiligi sorun degil, onemli olan hangi puan turu ile kazanmis olman istersen birebir ni bul ama almazlar.

Kolay Gelsin simdiden

LeOCMaN

Mesaj gönderen LeOCMaN » Pzt Ağu 15, 2011 2:59 pm

Bunlarin hicbirisi bana uygun degil ki :D

2 ve 3 biraz yaklasiyor ama 2\'de 2 senelik bir egitim istiyor diyorsun. Ben yeni yerlesecegim bolume bundan dolayi buda olmuyor. 3\'ude sen onermiyorsun.

Bu sekilde kriterlere uymadan basvuru yapmamin bir anlami varmi ki ? Birde kucuk hs\'lerden hangisini onerirsin ?

uni-ass..t \'ide bir arastiriyim bakiyim neymis :D

Tesekkurler @mirage

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzt Ağu 15, 2011 3:09 pm

Iste diyorum ya o yuzden hs lere basvur, uni-assist universiteye kayit icin asistanlik yapan bir kurulus. Bazi uniler yabanci basvurulari uni-asisst uzerinden aliyor.

Sen bu unilerden uzak duracaksin, ustteki sartlardan hicbiri sana uymuyor o yuzden kucuk sehirlerde ki HS lere basvur ama sansin cok az o yuzden danismanlik al diyorum :)

LeOCMaN

Mesaj gönderen LeOCMaN » Pzt Ağu 15, 2011 3:45 pm

Almanya derken buradakinden de olmayalim :D

Sonuclar bi aciklansin bakalim bende iyice dusunuyum su bir hafta. Bu sekilde gitmem :D Yada rusya,bulgaristan gibi bir yere giderim napiyim. :)

@mirage tesekkurler

zifa

Mesaj gönderen zifa » Sal Ağu 16, 2011 5:19 pm

4senelik bir bolum olduktan sonra sikinti yok. Yeni sistemi bilmiyorum ama almanlarin lys1 yada lys2 hakkinda cok iyi bir bilgi icerisinde olduklarini sanmiyorum. Onemli olan 4 senelik bir bolume yerlesmek gerisi olur zaten. Yazilim yada bilgisayarla ilgili bir bolume yerlesecegin kanaatindeyim. Cunku ben Turkiye\'de bilgisayar muhendisligini kazandim ve burada Tubingen universitesi molekuler tip dan kabul aldim. Yani iki farkli bolum. Ev arkadasimda hatta ulkesinde Iktisat okudugu halde burada biyolojide diplom ogrencisi. Okumak istedigin bolumu okumak istedigin universiteye basvuru yaparken biraz duygusal bir mektup yazarsan %95 ihtimalle kabul alirsin ki sertifikan olmasi da ayrica buyuk bir arti senin icin. Diye dusunuyorum.

ossie

Mesaj gönderen ossie » Çrş Ağu 17, 2011 10:41 am

sitede arastirdim fakat bulamadim arkadaslar burada bilgisayar ogretmenligini kazanip gitsem ve burada 1 yil okusam almanyada stk yapma zorunlulugum kalkiyor mu ve ogretmenlik oldugu icin muhendislige kabul alabilir miyim.ayni ctis\'teki gbisorunlar cikartir mi uni-assist?

mirage

Mesaj gönderen mirage » Çrş Ağu 17, 2011 1:03 pm

YGS puani ile sansiniz dusuk ama olmayacak diye birsey yok. Uni-assistten ygs puani ile kabul almak istiyorsaniz 2 yil basarili bir egitimi ortaya koymalisiniz(yani kazandiginiz bolumde) yada stk ..

Bunuda beklemiyeceginize gore YGS ile kucuk sehirlerde ki HS lere basvuru yapabilirsiniz en azindan ulkeye girene kadar.

Cok buyuk hayaller kurmamanizi oneririm zira isiniz biraz zor

Tek tek hslere mail atarak bilgi alabiliirsiniz.