Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Alman ogrencilerin gecim derdi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Ağu 11, 2011 5:18 pm

Gunumuzde Almanya\'da yuksek ogrenim goren ogrencilerin baslica kaygisi sinavlardan yuksek not almak degil, gecim derdi oldu. Ogrencilerin gecinebilmek icin ayda 800 euroya ihtiyaci var.

Alman Ogrenci Birligi\'nin verdigi bilgiye gore Almanya\'da bir ogrenci ogrenim masraflarini karsilamak ve gecinebilmek icin ayda yaklasik 800 euroya ihtiyac duyuyor. Buna bazi eyaletlerde yaklasik 500 euroluk yuksek ogrenim harci da ekleniyor. Yani ailesinin maddi durumu masraflarini karsilamaya yetmiyorsa, ogrencinin isi hayli zorlasiyor.

Savas 26 yasinda ve Koln yakinlarindaki Gummersbach\'ta makine muhendisligi okuyor. Uc kardesi var. Hepsi okula gidiyor. Ailesinden maddi destek gormeyen Savas\'in ogrenimine devam etmek icin tek secenegi var; hem okumak, hem calismak. Savas, "Simdiye kadar bircok farkli iste calistim. Su anda part-time yasli bakiminda calisiyorum. Bir yandan da Ogrenci Temsilciligi\'ndeki gorevimden de bir miktar kazaniyorum. Ogrenim ve sigorta masraflarini karsilayabilmek icin yaz tatillerinde de calismam gerekiyor" aciklamasini yapiyor.
Bazi eyaletlerde yuksek ogrenim harci 500 euroyu buluyor

Her 4 ogrenciden 3\'u calisiyor

Almanya\'daki yuksek ogrenim goren her dort ogrenciden ucu bir yandan da calisiyor. Hatta bircogu gerekli parayi kazanabilmek icin birden fazla iste calismak zorunda. Savas bazen bunun bile yetmedigini ve bu nedenle 10 yildir ek olarak ders de verdigini belirtiyor.

Ote yandan yabanci ogrencilerin cilesi bununla da bitmiyor. Avrupa Birligi uyesi olmayan ulkelerden gelen ogrencilerin yilda en fazla 90 tam veya 180 yarim gun calismalarina izin veriliyor.

Tum bunlari goze alan ogrencilerin onundeki bir diger engel de ogrenimlerini aksatmayacak bir is bulmak. Italyan asilli Gian okulla beraber yurutebilecegi bir is bulabilmek icin oldukca ter dokmus. Gian, "Yaklasik 2,5 yil boyunca bir internet firmasinin cagri merkezinde musteri temsilcisi olarak calistim. Idare ederdi diyebilirim. Calisabilecegim saatleri belirleme ozgurlugune sahiptim. Sinavlar oncesinde daha az calisabiliyordum. Ama donem boyunca gercekten zorlayiciydi. Haftada iki gun calisiyordum. Bu iki gun haliyle derslere giremiyordum ve bunu daha sonra telafi etmem gerekiyordu" diyor.

Cozum kredi almak mi?

Bu yorucu temponun herkese uygun oldugu soylenemez. Bu nedenle giderek daha fazla universite ogrencisi, ogrenim masraflarini kredi alarak karsilamaya basladi.

Her dort ogrenciden ucu calisiyor

Kuzey Ren Westfalya Eyaleti Tuketici Merkezi\'nin finans uzmani Stefanie Laag ogrenim kredilerine supheyle yaklasiyor. Laag\'a gore kredi almak son care olmali: "Temel olarak bir kredi borcunun altina girmeden once, ozellikle de konu ogrenim kredisiyse tum maddi kaynaklar bir kez daha gozden gecirilmeli. Yani once bir durum degerlendirmesi yapilmali. Aileden destek alinabilir mi? Ogrencilere kredi seklinde verilen devlet bursundan faydalanmak mumkun mu? Zira bunlarin genellikle sadece bir bolumu geri odeniyor. Parttime calisilabilir mi? Tum bunlara ragmen mali bir acik soz konusuysa, o zaman bunu krediyle kapatma yoluna gidilmeli. Boylece altina girilen maddi yuk mumkun oldugunca sinirlandirilabilir."

Uzmanlar ogrencilerin maddi sikinti bas gostermeden once yani ogrenimlerinin basinda maddi konularda bazi kararlar almasinin, sonradan sikintiya dusulmesini onleyecegine dikkat cekiyor.

Deutsche Welle Turkce

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Prş Ağu 11, 2011 5:22 pm

Guzel bir konuya deginilmis, bakalim neler gelcek basimiza Oguz Bey (:
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 11, 2011 7:56 pm

Sanki burada calismiyoruz:)valla is bulamadim kursada basladim para lazim :)celik kapi pvc takiyoruz:Pyani vucut aliskin orada calisir;)

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Cum Ağu 12, 2011 1:37 am

buna benzer bir baslikta 2-3 hafta once bazi arkadaslar kira dahil 550 euro harciyoruz dediler.siegendeydi yanilmiyorsam...

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Sal Kas 01, 2011 9:04 pm

800 eur mu 600eur mu isi yasayanlar yanitlasin ltf?
Degismeyen tek sey degisimdir!

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Kas 01, 2011 9:34 pm

[quote]mavisim tarafindan yazilan metin:

800 eur mu 600eur mu isi yasayanlar yanitlasin ltf?[/quote]

o birazda kisiden kisiye gore degisiyor mesela benim giderim
250EU yurt
150-200EU yiyecek
200EU kurs
35EU sigorta
25EU internet
25EU telefon

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Sal Kas 01, 2011 9:40 pm

kursu saymazsan 535 euro oluyor sanirim,nerde yasiyorsun onur

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Sal Kas 01, 2011 9:43 pm

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

kursu saymazsan 535 euro oluyor sanirim,nerde yasiyorsun onur[/quote]

Yemek masraflarini eklemeyi unuttun herhalde :)
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Sal Kas 01, 2011 9:54 pm

yooo kursu eklemez isek; 250+200+35+25+25: 535 eder ama kurs parasi haric dedim 200 euro yani.Ben kursu ailemden alicam ona guvenip kendime gore hesap yapiyorum :D :D :D

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Kas 01, 2011 10:00 pm

onu nasil yapacan Mehmet.Ogretmen mi var ailede;)

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Sal Kas 01, 2011 10:07 pm

yok eren iyice sivadik:D ahaha parasini ailem zaten direk vericek demek istedim,yani orda calisirken dusunmem gereken genel giderlerim olucak,okul ve dil kursu degil.ha aylik takviyelerde olucagi icin bir is yeter yani bana makaledeki gibi kasmak durumunda kalmam umarm:D

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Kas 01, 2011 10:58 pm

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

kursu saymazsan 535 euro oluyor sanirim,nerde yasiyorsun onur[/quote]
essende yasiyorum birde sunu hatirlatayim ki burada is bulmasi cok basit degil turkiyeden bile daha zor diyebilirim anca turk isverenlerden bulabiliyorsunuz onlarda calisma iznini falan bahane ediyor yani ilk 1 yili calismadan karsilayabilecek sekilde hazirlanmanizi oneririm.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Sal Kas 01, 2011 11:26 pm

ilk donemim mannheimda olucak gibi,is var o konuda sikintim yok ama orda da hayat essene gore daha pahali diye biliyorum :S :(

dj_fukyy

Mesaj gönderen dj_fukyy » Sal Mar 27, 2012 3:20 pm

Merhaba sevgili arkadaslar ben yaklasik 1,5 yildir Sachsen eyaleti - TU Bergakademie Freiberg de master yapmaktayim.Gecinebilmek icin 2 ayri iste calisiyorum ,size cok onemli bir sorum olacakti , bazi yabanci arkadaslar 1 -2 ayligina buyuk sehirlerde bulunan fabrikalarda calismaya gidiyorlar ve aylik 1.300 ile 2000 euro arasinda para kazaniyorlar bana Zeitfirmen lerin bu isi ayarladigini soyledi..sizin boyle bir bilginiz varmi? daha once boyle bir tecrubesi olan oldu mu`? bana tavisylerde bulunabilirmi? Simdiden cok tesekkur ederim..

saygilarimla:)

GK

Mesaj gönderen GK » Çrş Mar 28, 2012 5:42 am

evet gidenler oluyor hatta tanidiklarim 2 ay bole calisip 5 6 ay calismiyorlar sonra yine ayni sekilde calisiyorlar bole geciniyorlar :) bende bole bir is bulmaya calisiorum suan olmadi 400 euro calismaya baslicam artik

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Çrş Mar 28, 2012 9:49 am

Bunlar yaz tatilinde mi oluyor? 2 ay tam gun calisip bu paralari alinca geriye 30 tam gun yada 60 yarim gun calisma hakki kaliyor. Bu islerde calisinca sonrasinda 5-6 ay calismayacak kadar para biriktirilir mi ki?

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Mar 29, 2012 4:46 pm

ben suan haber bekliyorm bi leihfirmadan mesela 2 ay vollzeit caliscam ders programima baktigimda sadece 2 ayda 2 hafta okula gidemicem o kadar yani 2 ay calissam aileden gelicek paraylada bi 8 ay rahat gotururum :) bole yapiyor burda cogu kisi zaten

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Mar 30, 2012 2:17 pm

3 aylik calisma ile elbette butun bir yilin masrafini cikartamazsiniz. Ancak 3/2 ni kazabilirsiniz yalniz kazanciniz 6 bin euro yu gecerse paranin 4/1 lik kismini vergi olarak vermek zorundasiniz. 6 bin euro\'ya kadar vergiden muafsiniz.

6 bin euroyu gecmeniz cokta kolay degil zaten ama yinede soylemekte fayda var.

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cum Mar 30, 2012 6:29 pm

Ogrenci icin aylik 400 Euro sinirini unuttuk sanirim :)

technonur

Mesaj gönderen technonur » Sal Nis 03, 2012 5:16 pm

[quote]bjk_oguz tarafindan yazilan metin:

Ogrenci icin aylik 400 Euro sinirini unuttuk sanirim :)[/quote]

oyle bir sinir yokki... o sadece aushilfe olarak calisirsan gecerli olan birsey..