Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TU Berlin Innovation Management and Entrepreneurship

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
tugrulcebe

Mesaj gönderen tugrulcebe » Cum Tem 22, 2011 10:34 am

Merhabalar,

ODTU Bilgisayar Muh den 2009 da 2.6 yla mezun oldum ve 1.5 seneden fazla Yazilim Muhendisi olarak calismaktayim.

TU Berlin Innovation Management and Entrepreneurship programina basvuru yaptim bu sene halen sonucunu beklemekteyim. Bu bolum hakkinda gorusleriniz ve giris kosullari hakkinda beni bilgilendirebilirmisiniz.

Ayrica Duisburg Essen Universitesi Msc Computer Engineering programina da basvuru yaptim bu bolum hakkinda da beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Tugrul

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Cum Tem 22, 2011 4:19 pm

Merhaba,

Ben de Turkiye\'de bilgisayar muhendisligini 3.09 ortalamayla bitirdim, sonrasinda Almanya\'da iki universiteye basvurup kabul aldim ve tercihimi, sehrin konumu nedeniyle Duisburg-Essen Uni\'den yana kullandim. TU Berlin\'deki program hakkinda pek bilgim yok ama uc asagi bes yukari sistemin benzer oldugunu dusunuyorum, Uni Due hakkinda bilgi vermek gerekirse, reliable systems ve interactive systems and visualization olmak uzere iki tane uzmanlasma alani var, yogun bir program-Turkiye\'deki master\'lara pek benzemiyor- ders programina web sitesinden erisebilirsiniz. Derslerin bir kismi Almanca veriliyor ama sinavda dil secebiliyoruz. Okulda ya da etrafta part time olarak is olanaklari mevcut. Baska sorunuz olursa da seve seve yanitlarim :)

tugrulcebe

Mesaj gönderen tugrulcebe » Cum Tem 22, 2011 5:38 pm

Merhaba,

Mesajiniz icin tesekkurler. Ben visualization yapmayi dusunuyorum ve almancam net bi sekilde sifir. DSH sinavina giris isteniyor mu? Okulun websitesinde ozel kurslardan bahsetmis sanirim. Son olarak benden lise karne notlarimi istediler saka gibi ama oyle. Lise karnemi bulmaya calisiyorum su ara bulursam gondericem.

Tu Berlin deki Innovation Management hakkinda bilgisi olan arkadaslar yok muu ?

Tugrul

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Tem 22, 2011 5:59 pm

TU Berlin hakkinda genel sorulara cevap veririm ama o bolumu bilmiyorum. TU Berlin hakkinda sorun varsa sorabilirsin.

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Cmt Tem 23, 2011 12:19 am

[quote]tugrulcebe tarafindan yazilan metin:
Merhaba,

Mesajiniz icin tesekkurler. Ben visualization yapmayi dusunuyorum ve almancam net bi sekilde sifir. DSH sinavina giris isteniyor mu? Okulun websitesinde ozel kurslardan bahsetmis sanirim. Son olarak benden lise karne notlarimi istediler saka gibi ama oyle. Lise karnemi bulmaya calisiyorum su ara bulursam gondericem.

Tugrul[/quote]

Lise notlarinizin sadece son senesi yeterli olacaktir, bence de sacma bir uygulama ama degerlendirme kriterlerinde onu da notlandiriyorlarmis. Eger kabul alirsaniz zaten B1 seviyesine gelene kadar gitmeniz istenecek okulla anlasmali kurslarin listesi gonderilecek, okul oncesinde bu kurslardan birine baslayabilirsiniz. Ben de 0\'a yakinsayan Almancamla tek kura katilmistim sadece. Istenilen seviyeye geldiginizde ne zaman oldugu fark etmeksizin universiteye kayit yaptirabileceksiniz. Universitede seviye sinavi yapiliyor, bir dil sinifina yerlestiriliyorsunuz, ona gore tez alana kadar C1 seviyesine gelmeniz bekleniyor.

tugrulcebe

Mesaj gönderen tugrulcebe » Cmt Tem 23, 2011 3:23 am

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:
TU Berlin hakkinda genel sorulara cevap veririm ama o bolumu bilmiyorum. TU Berlin hakkinda sorun varsa sorabilirsin.[/quote]

Master icin not ortalamasi kissasi var mi? Programin web sitesinde yazmiyo ve programda uni assistle yaptim referans mektubu dahi istenmedi. Guzel bir program fakat selection procedurleri var

http://www.eim.tu-berlin.de/uploads/med ... rdnung.pdf

bu sitede gorulcegi uzerine ben not ortalamami cevirince sanki sansim kalmiyomus gibi duruyo. Ortalamam 2.6 ve 1.5 seneden fazla is deneyimim var. Giris kosullari hakkinda her ne kadar bolumden bolume degissede beni bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Tugrul

tugrulcebe

Mesaj gönderen tugrulcebe » Cmt Tem 23, 2011 3:26 am

[quote]Jeanne tarafindan yazilan metin:
Merhaba,

Tugrul[/quote]

Lise notlarinizin sadece son senesi yeterli olacaktir, bence de sacma bir uygulama ama degerlendirme kriterlerinde onu da notlandiriyorlarmis. Eger kabul alirsaniz zaten B1 seviyesine gelene kadar gitmeniz istenecek okulla anlasmali kurslarin listesi gonderilecek, okul oncesinde bu kurslardan birine baslayabilirsiniz. Ben de 0\'a yakinsayan Almancamla tek kura katilmistim sadece. Istenilen seviyeye geldiginizde ne zaman oldugu fark etmeksizin universiteye kayit yaptirabileceksiniz. Universitede seviye sinavi yapiliyor, bir dil sinifina yerlestiriliyorsunuz, ona gore tez alana kadar C1 seviyesine gelmeniz bekleniyor.[/quote]

Gicik bi durummus okula kaydi yaptiramamak cok kotu. Dersler ingilizce degil mi neden almanca egitimini okula devam ederken alamiyorum. Bu kuru gecmek ne kadar zaman aliyor? Son olarak Duisburg Essen universitesinin rankingi o kadar iyi olarak gormemistim Almanya da okulun taninirligi ne durumda. Okul sonrasi is ve okurken is olanaklari hakkinda beni bilgilendirebilirsen sevinirim.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Tem 23, 2011 1:30 pm

O bolumun alim sartlarini falan pek bilmiyorum. Ama sen sansini arttirmak icin 1.5 yillik is deneyeminin oldugunu gosteren bir belge ve referans mektubu yollarsan sansin biraz daha artar. Bolumun ingilizceyse, almanca icin C1 isticeklerini de sanmam en kotu A2 veya B1 isterler. En detayli bilgiyi studienberatungtan mail atarak isteyebilirsin. http://www.studienberatung.tu-berlin.de/

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Cmt Tem 23, 2011 3:48 pm

Gicik bi durummus okula kaydi yaptiramamak cok kotu. Dersler ingilizce degil mi neden almanca egitimini okula devam ederken alamiyorum. Bu kuru gecmek ne kadar zaman aliyor? Son olarak Duisburg Essen universitesinin rankingi o kadar iyi olarak gormemistim Almanya da okulun taninirligi ne durumda. Okul sonrasi is ve okurken is olanaklari hakkinda beni bilgilendirebilirsen sevinirim.[/quote]

Soyle ki okula sartli kayidiniz oluyor ama kursa devam eden ogrenci statusunde oluyorsunuz, okul kartiniz ve durumunuzla ilgili bir belge veriliyor. Bu karti yemekhane, kutuphane, yurt ve eyalet icerisindeki ucretsiz toplu tasima icin kullaniyorsunuz. Eger basit Almancaniz varsa A2 ve B1 toplam 4 ayda bitirip okula baslayabilirsiniz, lisansta secmeli olarak 1 yil aldigim Almanca ile sadece 2 aylik B1 kursunu tamamlamistim ben. Derslerin hepsi Ingilizce degil, Ingilizce dokuman, Almanca anlatim seklinde, Almanca ders, Ingilizce alistirma seklinde verilenler de var. Sinavlar ise Ingilizce-Fransizca-Almanca secenekli olabiliyor. Ayrica lisansta aldiginiz bazi dersleri saydirma gibi avantajiniz da var. Universite sanayi ve is merkezleri acisindan dinamik bir yerde, gerek Ruhr bolgesi, gerek Koln, Dusseldorf gibi yerlere yakin olmasi ve deneyimli olmaniz nedeniyle is bulmaniz kolay olacaktir.

Almanya\'da okullar arasi seviye farki pek yok, zira universitelerin yani sira ingilizcesi applied university olarak gecen yuksek okullar da oldukca taniniyor. Burada genelde degerlendirme bolum uzerinden yapiliyor. Duisburg Essen Bilgisayar bil. master olarak Almanca konusulan ulkeler ve Hollanda arasinda en iyiler arasinda, surdan bakabilirsiniz: http://ranking.zeit.de/che2011/en/quick ... eft_f8=465