Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya da Dunya dan Ogrenci Manzaralari

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Tem 18, 2011 1:48 am

Almanya da bir cok ulkeden hem is sebebi nedeniyle hem de egitim sirasinda farkli farkli ulkelerden insanlarla tanismak zorunda kaldim. Fakat her insan farkli olmasina ragmen, genelde belli bir ulkeden gelen ogrencilerin sordugu soru kaliplari hemen hemen aynidir.

Ornegin Suriye den gelen ogrencilerin nerdeyse tamami Almanya ya TIP egitimi almak icin gelmistir, keza diger arap ulkelerinde de durum aynidir. Araplarin cogunlugu buraya TIP okumaya gelir ve en cok donen muhabbet TIP da en dusuk NC ile hangi universiteler aliyor arastirmasidir.

Pakistan ve Hindistan dan Almanya ya sadece master ogrencileri gelir. Bachelor okumaya gelen ogrenci sayisi cok azdir ve en cok bolum olarak da Informatik - Bilgisayar Muhendisligi vb- bolumleri okurlar. Gelmeden once butun pakistanli veya hintli ogrenciler surekli olarak burs imkanini sorarlar. Maddi durumlari genelde cok kotudur, fakat calismak da istemezler is imkanlari olsa da pek. Pakistanli veya hintli bir ogrenciyle konusursaniz muhabbet %90 burs uzerine doner.

Nepal li ogrencilere gelince, hayatinizda taniyacaginiz belki en net ve kibar insanlardir. Fakat ayni zamanda yanlis anlasilmasin en gerizekali insanlar ordan gelir. Oyle seyler sorarlarki, hani su bizim sitedeki on komik ozel mesajlar bolumundeki mesajlar onun yaninda hic bisey. Ornegin bir ogrenci bana soruyor mailden; bir kurun fiyati ne kadar? Cevabi veriyoruz ornegin 100 lira. Sonrasinda gelen mail de sunu soruyor Nepalli: Peki iki kurun fiyati ne kadar? Nepalde ogrenciler 4 yasinda okula baslar ve pazarlari da tatil degildir. Bizde okul 11 veya 12 yil surer, onlarda 15 yil okula gitmelerine ragmen ve ilkokuldan itibaren ingilizce egitim almalarina ragmen, universite bitirmemislerse Nepal de Studienkolleg yapmak zorundadir. ee almanlar da biliyor az cok.:)

ispanyol veya italyadan gelen ogrenciler ise birbirinin kopyasidir. Genelde muhabbet aksamlari nereye takildigin uzerinedir. Ogrenci partilerinin vazgecilmez ve populer katilimcilaridir. DSH surecini cok basarili gecerler ama universitede genelde 2 veya 3. semester de birakirlar.

Brezilya dan gelen ogrenciler cok qool takilmaya calisirlar. Genelde muhabbet futbol uzerine doner.

Cinli ogrencilere gelince, genelde onlar bitkisel hayat yasadiklari icin kontak kuramazsiniz. Cok fazla konusamazlar. Buraya geldiklerine yeni dogmus cocuk gibi davranirlar. Omurleri genelde PC basinda gecer. Belki sasiracaksiniz ama beyinleri cok yavas isler. Bana gore bir turk ogrencinin 2 saat de anlayacagi bir dersi onlar 10 saat calisarak anlayabilirler. Ama cinli o 10 saati calisir hic usanmadan ve ara vermeden, ama bizim turk o 2 saati calismamak icin herturlu bahaneyi yaratir kendine:)

Afrikali ogrenci pek fazla yoktur. Sadece Dortmund civarinda yogun olarak gordum. Genelde derslere pek gelmezler, gelseler de mutlaka gecikirler. Sinifin mazotu olmaya calisirlar. Yani hani su surekli espri yapip ders disinda ne kadar konu varsa ve bilhassa tanrinin da verdigi lutuflarla belden asagi konusmaya bayilirlar.

Gelelim bizim Turk ogrencilerine. :) Almanya da okuyan turk ogrencisinin anatomisi diye bir yazi yazmistim daha once. Turk ogrenci dil kursundaysa donen muhabbet su sekilde olur;

- Dortmund da bir kursa basladim..
- eee?
- Hocayi sevmedim, turk dusmaniydi sonra Bochum da bir kursa gectim.
- sonra?
- Orda da sinifi sevmedim pek ayak uyduramadim,
- hmm, peki huseyin iki gundur kursa neden gelmedin? ( Bu soruyu carsamba sorarsin)
- Abi cumartesi 5 saat calistim uykusuz kaldim. Bu arada gelecek ay bi dsh deneyim diyom, sence en basit dsh nerdedir abi?
- git huseyin bi isine ya..

denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Pzt Tem 18, 2011 6:19 am

ahaha super yazi olmus, parmaklarina saglik. En cok cinliler guldurdu beni :D Artik hangi millet ne sekilde davraniyor az cok kafamda bir prototip olustu. Eglenceliydi okumak. Tesekkur ettim!
F. Deniz

SalarNbr

Mesaj gönderen SalarNbr » Pzt Tem 18, 2011 8:15 pm

Super olmus ,,,

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Pzt Tem 18, 2011 10:03 pm

Yazilanlarin hemen hepsine katilmakla beraber, kisinin arkadaslarinin milliyetleriyle farkinda olmadan yaptigi genellemeler, yeni tanistiginiz birinin milliyetini kolayca tahmin edebilmeyi sagliyor. Ben de birkac sey ekleyeyim madem, ha bir de final haftasi, bir Turk ogrenci olarak ders calismamak icin anlamsiz bir hareket yapmaliyim :)

Hem dil kursunda, hem universitede etrafimda en cok Cinli oldugu icin en cok genellemeyi yapabilecegim insanlar Cinliler. Universitedeki dil sinifini kadro olarak 25 Cinli, 1 Bulgar, ben ve bir arkadasim olmak uzere iki Turk bitirdik. Cinli ogrencilerin dille ilgili ciddi sorunlari var, hem Ingilizce hem Almanca\'da telaffuzda zorlaniyorlar, hani kendi dillerinin seslerini cikarmadan temiz bir Ingilizce ya da Almanca duymadim diyebilirim ama Ingilizce, Almanca biliyorsaniz anlayabiliyorsunuz, daha vahimleri oldugu icin, idare edilebiliyor. Dil ogrenirken dilbilgisi kurallarini ezberlemeleri, herhangi bir sayisal derste, sorulari ve cevaplari ezberlemeleri, hocanin bu onemli dedigi seyleri not edip harfi harfine ezberlemelerinden yola cikarak hayatlarinin ezber oldugunu soyleyebilirim :) Bir de yurtta, evde falan kalacaksaniz, uyarmis olayim, yaptiklari bir tencere yemegin kokusu 3 ay mutfaktan cikmiyor. Camasir suyuyla dalin o mutfaga, yok yok. Kendileri de ayrica pek titiz degiller, komun halinde yasarlar, diger milletten kisilerle cok diyaloga girmezler, elektronik sozluk asigidirlar, en sevdikleri yemeklerin icerisinde kesinlikle pirinc bulunur.

Hintli ve Pakistanlilar, Ayrica Nepalliler, eger Informatik ya da elektrotechnik okuyacaksaniz onlardan en az 7-8 kisi olacak etrafinizda. Bir millet Ingilizceyi bu kadar yerel dile benzetebilir, konustuklari dil anlasilmazdir ama genelde yardimseverdirler. Universitedeki Pakistanlilar \'in geneli erkekti, Hindular karmadir. Dillerinde ve kulturlerinde kuzey guney ayrimi oldugu icin kendi aralarinda bile yerel dilde anlasamayip Ingilizce(msi o dili) konusurlar. Buna Nepalliler de dahildir. Pakistanlilarla ayrica yurtta falan kalacaksaniz bina dedikoducusu komsu teyzeyi aramaniza gerek yoktur, hangi saatte geldiginiz, kiminle geldiginiz, ne yediginizi ictiginizi raporlarlar, siz unutursunuz, onlar unutmazlar :)

Ruslar, Ukraynalilar Almanca konusmamasi gereken milletlerdendir, katlanmak resmen iskencedir. Ingilizce konusmamalari da eksiklik sayilmaz. Genelde derslerde "onceden biliyordum ben" havasi Ruslardadir. Bulgarlari da ayni kefeye koyabiliriz sanirim. Tanidigim tum Rus ve Bulgarlar disarida calisarak egitim hayatini devam ettiriyorlardi. Bulgarlar, gorduklerimin icerisinde bize en cok benzeyen millet ama Almanca konusma sekilleri ne yazik ki daha cok Ruslari andirir.

Ve Almanlar, Turkiye\'deyken surekli onlarin prensipli insanlar, duygusuz ve soguk insanlar oldugu uzerine gudulenmistik. Gecen Turk bir arkadasima asik olup karsilik gormedigi icin sokak ortasinda aglayan bir Alman gordum mesela, klasik prototipe uymayan onlarcasi var. Muhendislik okuyan Almanlarda genelde bir asosyallik mevcuttur ama islerini iyi yaparlar, bencildirler, mesela bir notu paylasacaklari zaman sizin bilginizi olceler, umut vaad etmediginizi dusunurlerse paylasmazlar. Ucten fazla kisinin oldugu projelerde eger bir Alman varsa kesin o grubu o yonetir. Calisma saatlerini kafasina gore duzenler, mazeretiniz oldugunda biz basliyoruz, isin bitince gel der. Bir projeden ve dersten o tarz bir Alman yuzunden ayrilmistim. Diger uyelerin dile getiremedigi gerekceleri bir bir yazmistim, sesini cikaramayan Hintli bir arkadas, "hep boyle yapan Turkler oluyor, susup notunu alacaktin, ne diye adamla zitlastin" demisti. Calisma tarzi acisindan Almanlarin bazi huylari katidir, bize gore degildir.

Genelleme yapmanin dayanilmaz hafifligi belki ama benim de goruslerim boyle. Bir de baslik Manzaralari diye duzeltilse tam olurdu :)

denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Sal Tem 19, 2011 2:11 am

Acaba Almanya\'ya gecis yapmaktan vazgecmeli miyim :D Ne ararsan var maasallah, Viyana kadar karisikmis sasirdim dogrusu :O Bu kadar iyi tespitler yapmis olmaniz korkunc :D Sanirim Almanya\'da sirf sistem degil insanlar da engel teskil edebiliyor. Ruslar ile ilgili olan paragraf cok ilgincmis. Okurken baya eglendim ama basima gelsin istemem ne yalan soyliyim.. Manzaralar icin tesekkurler, aydinlandim :D
F. Deniz

hypatia

Mesaj gönderen hypatia » Sal Tem 19, 2011 2:16 am

Physiker ve Jeanne arkadaslarimizin gozlemlerine katiliyorum.Gercekten cok guzel anlatmislar.Benim de cinli arkadaslar ile anilarim oldu.Gercekten yemek yapmaktan anlamiyorlar.Baligi kaynatip (sadece balik) balik corbasi diye bana sunmuslardi.Ayip olmasin diye yemege calismistim.Korelilerin daha iyi yemek yaptigini soyleyebilirim ve korelilerin daha akilli ve daha cana yakin oldugunu dusunuyorum.Japonlar; korelilerden de cinlilerden de daha soguklar.Hep gulumsuyorlar ama hepsi bu.
Benim sinifimdaki ispanyollar hep kendi aralarinda konusuyorlar.Basta onlara bu yuzden kizmistim ama sonra nedenini anladim.Iclerinden biri siniftan diger insanlarla konusmaya calisti ve bir Bulgar bir Makedonyali resmen kizi konustuguna pisman ettiler.Muhabbetin nerden basladigini yakalayamadim ama belirgin olarak Ispanyollardan hoslanmadiklarini soylediklerini duydum.Kizin yanina gidip Turklerin Ispanyollari sevdigini soyledim.Kiz sok olmus bir sekilde Ispanyollari kimse sevmez diyordu.Gercekten uzulmus diger 2 arkadasi kinamistim.Acikcasi ben 3 Bulgar kisisi tanidim burda ve asil ben onlardan hoslanmadim.Hollandalilar cok sicak kanli ve gercekten sempatik insanlar.Kaldigim yurtta en cok Amerikalilari sevmistim.Kapilarini hic kapatmiyorlar, hicbi seye surat asmiyorlar, surekli neseliler ama iste onlara da denk gelmek zor cunku staj yd erasmus amacli geliyorlar.Dil kursunda rastlamak pek olasi degil.Almanca konusmaya gelince ben en cok uzakdogulularin konusmasini anlayamiyorum."Z" leri "C" gibi okuyorlar.Ornegin "zuzumachen" diyeceklerine "cucumachen" gibi bir ses cikiyor..Tabiki biz Turklerin de arasi "Z" ile mukemmel degil.Ozellikle benim, "ts" sesi cikarmak her zaman kolay olmuyor.Italyanlar her kelimenin sonuna "e" koyuyor :D Buara Almanlarin "n" si bizim "m" gibi ve bizim "m" imiz onlarda "3 tepeli n" gibi.Umarim anlatabilmisimdir :s

denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Sal Tem 19, 2011 2:30 am

O son dedigin ne yaa :D n ve m muhabbeti? hmmm ben burada almanca daha konusamiyorum kursu halledip oraya gelecem insallah.
F. Deniz

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Tem 19, 2011 11:35 pm

jeanne ve hypatia nin yorumlarina aynen ben de katiliyor cok guzel tespitler yapmislar.:) yurt ortami da bir baska gercekten. Elle yemek yiyen pakistanlilar, ocakta buyuk bir tavanin uzerinde bocek kizartan cinliler, kovboy cizmesi gibi biseyi kocaman bir tencerede kaynatmaya calisan afrikalilar, agzini surekli sapurtadarak yemek yiyen ruslar, bulundugu blogun dayisi olmaya calisan turk ogrenciler vs..

bi de erasmus partileri vardir. genelde buraya eglenip gezip icin yatmaya gelirler. bu partilerde farkli farkli ulkeden gelen ogrenciler arasinda her zaman ulkeler arasi karsilastirmalar yapilir sirinlik olsun diye diger dillerden bir kac kelime ogrenip soylemeye calisirlar sonra salak salak gulerler.:P

denizf35

Mesaj gönderen denizf35 » Pzt Şub 04, 2013 10:34 am

Ahahaha ya evet o erasmus olayi isin eglence yani sirf.. Yani yurt disinda egitim gormeye gelmekle erasmus programi ile tatile gelmek gibi bir fark var ortada, orasi bariz. Daha bir iki gundur bu muhabbet geciyor oda arkadasimla aramizda. Erasmus ile gelmek vardi diye dalga gectik valla onlar kadar rahati yok. Olsun ama farkli bir ulkede egitim gormenin de artilari yeterince var. Asil onemli olan da zoru basarabilmek degil mi... Daha baska ornekler gormeyi 4 gozle bekliyorum. Devami gelsin :D
F. Deniz

DilekkY

Mesaj gönderen DilekkY » Sal Şub 05, 2013 8:54 pm

Baslik ve yazilar,yorumlar iyi olmus.

birkan

Mesaj gönderen birkan » Cmt Şub 16, 2013 5:37 am

gayet eglenceliydi :)

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Şub 16, 2013 3:12 pm

Cinliler bolumune bayildim hakaten ole ama :D
Bizim ust kata oturan cinliler gecen hafta her aksam sanki halli saha maci oynanan yer gibi ses cikariyorlardi.Gitik arkadasla derdimizi ( biraz sesiz olurmusnuz ) anlatana kadar 10 dk gtiti...
Alama yetenegi bazillarinda gec oluyor ama bu bir gercek adalar dunyayi ele alaya basladi bile...
Cinli ogrencin yabancillar polisinde ayri odasi bile var...
So geht nicht !

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 26, 2013 3:35 pm

Bir de kesinlikle pakistanli, hintli ve banglades lilere ingilizce konusmak yasaklanmali. Tek kelime bile anlamiyorum konustuklarindan, tek bir ton duyuyorum sanki(dangurugunguru).
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 28, 2013 4:02 pm

7 yildir londrada yasayan bir arkadasim, ingilizceyi en iyi almanlarin konustugunu soylemisti. Gramatik olarak farklilik gostersede cumle yapilari birbirine cok benziyor. Zaten ozellikle cok iyi ingilizce bilen bir ogrenci digerlerine gore almancayi daha kisa surede ogreniyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 01, 2013 12:56 am

Alin size aksansiz Ingilizce konusan bir Alman :D

Baden-Wurttemberg eski baskani ve Avrupa Birligi Enerji Bakani:
http://www.youtube.com/watch?v=-RrEQ8Ovw-Q

Almanya Disisleri Bakani
http://www.youtube.com/watch?v=2WL5mhca6Ck

Turkiye Disisleri Bakani
http://www.youtube.com/watch?v=dMTsDBaUYVI

Buda bizim Kultur bakani :

http://www.youtube.com/watch?v=e7u7mrqaM8o
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

irhemt

Mesaj gönderen irhemt » Cum Mar 01, 2013 4:24 am

Bizim kultur bakanini da yunanlilara kilitlemisler yorumlarda:)

Karthus

Mesaj gönderen Karthus » Cum Mar 01, 2013 6:37 pm

http://www.youtube.com/watch?v=dABo_DCIdpM

Bahsi gecen cogu ulkenin aksani var.Bir izleyin derim

suna cok guldum ya
http://www.youtube.com/watch?v=W2UHboNFQ38

TOLGA817

Mesaj gönderen TOLGA817 » Pzt Şub 10, 2014 1:41 pm

Turkleri bilmem ama digerleri bizzat gordum duydum yasadim abi
Tek kelimeyle mukemmel analiz etmissin :)

cparty

Mesaj gönderen cparty » Sal Şub 11, 2014 4:51 pm

evet Genelleme yapmanin dayanilmaz hafifligi cok dogru :) ama sonra pismanlik hissetirebiliyor :)benim fazla maceram olmadi sadece 2 almanla wg de yasadim bi erkek bi kiz. almancam ilk aylarda kotuydu ama yinede pata kute normal hayatta idare ediyordum, ama bunlar mutfakta ne zaman konussa anlayamiyordum bigun sordum artik sizi anlamiyorum dedim neyce bu nelerden konusuyorsunuz diye sordum, arkadas ah sen anlamazsin normal dedi biz cogunlukla isten derslerden konusuyoruz dedi ( ama her 1 oturum en az 2 saat)bende nazikce gulumsedim achso dedikten ve sonrada bu insanlarim ulkesinde yasamak zorunda oldugum icin baya bi duygulanmistim :))

1

Mesaj gönderen 1 » Çrş Şub 12, 2014 1:52 am

saka maka, adamlar bir masaya oturduklarinda saatlerce egitim ve is uzerine konusabiliyorlar. bizde de "ya 11 puanlik fark kapanir mi?", "yok la nereye kapaniyor", "yav ersun yanal\'in takimlari ikinci yari dususe geciyormus oyle duydum", "yok la yalan o", " olur mu yav bir git isine", "sen git olum". yani spor konusmak kotu bir sey degildir. ama bir analiz yok, bir teknik yok. kati bilmem ne yarisi. "almanlar turkleri disliyor" sozu genel olarak da yalan, biz turkler oturdugumuz zaman adamlarla 2 dakika sohbet edemiyoruz. "ja, ja, genau, stimmt, achso, hmmm, jaaaa". bulundugum okuldan ve programimdan dolayi surekli almanlar ile grup calismalari yapiyorum. daha bugune kadar "ya bir sus seni mi dinleyecegiz cahil barbar" diyeni veya isteksiz bakislar atani gormedim. cool bir ulkeden gelmeyince, is seviyede bitiyor. yoksa amerikalilar kasila kasila ancak "ik bin george" dese dahi, herkes "hahahhahahahaha das war schon gellllll? cool", cunku adamlar cool. ama nah cool iste. cocukla 1 ay ayni evde bulundum, cocuk 1 ay boyunca bastan sona tum amerikan dizilerini izleyip bitirdi, bazen de benim uyudugumu sanip her gece masturbasyon yapti. ama adamlar cool iste... neyse. kissadan hisse, o yuzden daha baska ozellikler ile on plana cikmamiz gerekiyor. bu da almanya\'ya yeni gelecek olanlara bir mesaj olsun, gelecege varsin. iyice okuyun ve sindirin, gerekli yerlerin altini keceli kalemle cizip dolunayda gomun. eheh.