Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 12 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt May 05, 2012 3:43 pm

Tabiki haklisin ama tum yetki onlarda yapacak bisey yok dedigim gibi keske bir a1 alsaydin en azindan.Bende ankaradan basvurdum bugun 12. gunum umarim hayirlisi olur senin icin;)

mhmtkrdg

Mesaj gönderen mhmtkrdg » Cmt May 05, 2012 3:52 pm

insallah ikimiz icin en hayirlisi olur bende 24.04 de basvurdum .hayirlisi diyelim ama tanidiklarin coguda 2.de aldi a1 olmadan.
soyle; dogrularim yanlislarinin irzina mi gecti !

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt May 05, 2012 9:18 pm

[quote]mhmtkrdg tarafindan yazilan metin:

selam.a arkadaslar 2. defa basvurdum ogrenci vizesi icin belgelrim
1.dortmund TU kabul belgesi (davetiyesi)
2.dil kursu kayit belgesi kabulu yani (temmuzda basliyor)
3.bloke hesap
4.1.marttan beri almanyada aktif olan saglik sigortm
5.lise transkip,ikametgah ....vs
6. iyi niyet mektubu
(yani hic eksik yoktu evraklarda tam takir )
once fotokopide evraklari duzenlettim sira bana geldiginde iceri girdim yine ayni kadina denk gelmistim merhabalastik.
bana ogrenci vizesimi (evet dedim)
daha once basvurdun mu (evet red aldim)
evraklarinda degisiklik yaptin mi (hayir yapmadim )
tamam dedi disarida bekle seni cagiracam dedi 10 dk sonra cagirdi ve 60 euro istedi verdim tamamdir islemlerin bizden cvp bekle dedi .sizce olumlu bir gorusmemi arkadaslar red yeme sansim var mi tekrardan ve ne kadar beklemem gerek erken cvp gelmesi gerek miyor mu?:Z[/quote]

mhmtkrdg@@ kardes oncellikle gecmis olsun insallah 2.sefer vizeni hakkinda hayilriis neyse o olsun diyorum...

2. gorusmede konusmalar ne oldu ki ? Ne konustunuz genellike.....ilk gorusmeden daha iyi miydi...biraz daha detayli soylermsin...
So geht nicht !

mbasalak

Mesaj gönderen mbasalak » Cmt May 05, 2012 11:33 pm

[quote]ERDAL tarafindan yazilan metin:

Merhaba arkadaslar

Bugun pasaportum elime ulasti ve 117. gunde red cevabi aldim hic birsey anlamis degilim red verecekdilerse niye bu kadar beklettiler 4 ayim bosa gitti simdi ne yapmam gerekiyor?[/quote]
Erdal gecmis olsun senin adina baya uzuldum :(,vize beklerken boyle olmasi zor olmus.
Itiraz sureci baya suruyor ona gore hareket etmen lazim,once neden red verdiklerine dair verilen yaziyi iyi kavra ona gore eksikleri gider,bloke hesapsa bloke hesap gereken ne varsa yapmaya calis elimizden geldigince sana yardimci olmaya calisiriz.
-Zaman en buyuk hazine Sabir ise en gerekli bir nimettir.-

mbasalak

Mesaj gönderen mbasalak » Cmt May 05, 2012 11:36 pm

[quote]mhmtkrdg tarafindan yazilan metin:

selam.a arkadaslar 2. defa basvurdum ogrenci vizesi icin belgelrim
1.dortmund TU kabul belgesi (davetiyesi)
2.dil kursu kayit belgesi kabulu yani (temmuzda basliyor)
3.bloke hesap
4.1.marttan beri almanyada aktif olan saglik sigortm
5.lise transkip,ikametgah ....vs
6. iyi niyet mektubu
(yani hic eksik yoktu evraklarda tam takir )
once fotokopide evraklari duzenlettim sira bana geldiginde iceri girdim yine ayni kadina denk gelmistim merhabalastik.
bana ogrenci vizesimi (evet dedim)
daha once basvurdun mu (evet red aldim)
evraklarinda degisiklik yaptin mi (hayir yapmadim )
tamam dedi disarida bekle seni cagiracam dedi 10 dk sonra cagirdi ve 60 euro istedi verdim tamamdir islemlerin bizden cvp bekle dedi .sizce olumlu bir gorusmemi arkadaslar red yeme sansim var mi tekrardan ve ne kadar beklemem gerek erken cvp gelmesi gerek miyor mu?:Z[/quote]
Ayni evraklarla tekrardan basvurmak yerine bence en azindan basit bir seviye dil sertifikasi alsaydin sana daha yararli olurdu diye dusunuyorum,yinede hayirlisi olsun.

mhmtkrdg

Mesaj gönderen mhmtkrdg » Pzr May 06, 2012 1:49 pm

ilkinde resmen beni soru bonbardimanina tutmustu gorevli bayan...2.de hic dedigim gibi soru sormadi evraklara bakti tamam dedi bizden cvp bekle yani VE DIL SERTIFIKASI burda 3 ay en erken benim icin buyuk bi kayip olur zaman kaybi olurdu maddi acidanda kayip olurdu sertifika olsa sansi vercekleri garantimi vizeyi neyse hayirlisi diyelim beklemekten baska care yok allah hepimize sabir versin

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzr May 06, 2012 1:57 pm

Ya neye gore dil kursunu basaramayacagini dusunurler ki bi insanin, bu adam dil sinavlarina girip te kazanamamis desen anlarim, a1 baslamis bitirememis desen anlarim ama millet kursa gitmeden basarileceginizi dusunmuyoruz demek , tamamen kisiye hakaret ve saygisizliktan baska birsey degildir! Milletin psikolojisi bozuluyor beklerken , okullardan kayitlarini sildiriyorlar ve acikta kaliyorlar dogal olarak,bende red yeseydim bu durumda olacaktim ve o an ki tekrar universiteye hazirlanma psikolojisi zaten iyice herseyden sogutmustu , 1 ay boyunca cevremdeki herkes niye gitmiyorsun dediklerinde her zaman ayni cevabi vermekten usanmistim buradaki herkes gibi , insanlar neden bu kadar ciddiyetsiz olurlar ki.Ben red yemedim cok sukur , ama beni dil hususunda hic kursa gitmedigimi soyledigim de resmen ; o zaman ne isin var burada , der gibi suratima bakiyordu kadin.. Zaten kabulumuzun uzerinde yazmiyor mu koskocaman , bu ogrenci dil kursu yapacak , dsh yi verecek ondan sonra gecerse okulumuza alinacak diye....

mhmtkrdg

Mesaj gönderen mhmtkrdg » Pzr May 06, 2012 2:03 pm

evet arkadasim katiliyorum sana bende anlamiyorum yani 2. red olursa almanyada avukata basvurcam almanyadaki tanidiklar araciligiyla kardesim benim anlimda mi yaziyor okumak icin gelmiyor musum yok efendim basaramazmisim falan gercekten psikolojim alt ust oldu red yedikten sonra gorevlinin merhamnetine dayanarak red verilir mi akla mantiga aykiri bi durum

Metin K

Mesaj gönderen Metin K » Pzt May 07, 2012 1:53 am

76. gunude devirdk
76 gundur vizemden haber bekliyorum :D
rekoru kircam yakinda galiba
o degilde yavas yavas kufur edesim geliyor bu serefsizlere.
bu saaten sonrada red gelirse onlarin sopunu soyunu xxxx :D

mhmtkrdg

Mesaj gönderen mhmtkrdg » Pzt May 07, 2012 7:45 am

metin arkadasim yuzu deviripde red alanlar var allah yardimcimiz olsun hmmm

mhmtkrdg

Mesaj gönderen mhmtkrdg » Pzt May 07, 2012 10:41 am

arkadaslr az once gorustum konsoloslukla sesi cok tatli bi bayan cikti telefona ona ben 24.de ogrenci vizesi icin basvurmustum islemlerim ne durumda dedim dedi bi saniye mahmut bey almnyadan sisteme dusmus cevp yok bekliyeceksiniz

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzt May 07, 2012 10:48 am

Mahmut almanya ya gondermeleri bile bence cok iyi;)Sen ankaradan mi basvurmustun ? Acaba ben de mi arasam 23 de basvurdum ben de.

kilikyali

Mesaj gönderen kilikyali » Sal May 08, 2012 12:31 pm

110. gun sonra gelen itiraz mektubum 6 sayfa ve suan cevirtecek arkadasim yok yardimci olacak birileri varmi acaba? sanirim bu kadar uzun yazdiklarina gore reddimin gerekcesini anlatmislar ve bana berlin idare mahkemesinin yolu gorundu.
[center][small]Birgun kaybedegin seylerin degerini bil.[/small][/center]

kilikyali

Mesaj gönderen kilikyali » Sal May 08, 2012 1:00 pm

bundan sonra egitim hayatiniza almanyada devam etmek icin konsolosluklara danismak gerekiyormus. Alman universitelerindeki o profesorler felan hikaye onlar bu isten anlamazlar bilmezler en iyi tespiti konsoloslukta calisan, insani 5 dakikada basarisiz olacagina kanaat getiren kisilere danismaliymis. Yani Siz isterseniz OKUL birincisi olun.Konsoloslukta calisan kisilere artik Kendilerini Tanri mi ilan etmisler, muneccim mi adi herneyse, sizin geleceginizi gordugunu sanan insanlarla fikir edinmek lazimmis.

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Sal May 08, 2012 4:53 pm

Kilikyali cok gecmis olsun yazik ve dedigin gibi maalesef.Imkanin varsa birakma pesini dava olayina gir.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal May 08, 2012 6:09 pm

Cevirtebildin mi ne demisler ?

kilikyali

Mesaj gönderen kilikyali » Sal May 08, 2012 7:57 pm

Evet arkadaslar almanyadaki arkadasim bana cevirdi ve ben bu isin pesini kesinlikle birakmayacagim. Alman kulturune gore bazi seyler normal olabilir ama hakaret olarak algiladigim ve o kadar sacma sapan sebepler varki asagida ankara alman konsoloslugunun Red gerekceleri.

Sayin Senkucuk,

baska bir kisinin yazdigi bir mektup ile red kararina itiraz
ettiniz ve tekrar durumunuzu incelememizi istediginiz.

Bu cevap incelememizin sonucudur.

1. Ankaradaki 19.12.2011 tarihinde gonderilen mektup yerine bu
mektubumuz geciyor.
2. Basvurunuz dil kursu ve ondan sonraki universitesi egitimi icin
red ediliyor.

Bu karar sizin basvurdugunuzda soylediklerinizle ve ucuncu sahisin
yazdigi itirazdaki sebeblere gore verilmistir.

18 Kasimda ogrenci vizesi istediniz. yabancilar polisinin
katilimiyla bu basvurunuz red edildi. Bu redden sonra itiraz ettiniz.

Itiraziniz tekrar yapilmis iyi bir incelemeden sonra -tekrar yabancilar polisinin katilimiyla- basarisiz.

Almanyanin buyuk bir ilgi alani yabancilarin almanyadaki universtelerde
ve meslek yuksek okullarinda okumasi. Ama hic kimse universtede
okumak icin bir vize alma hakki oldugunu iddaa edemez. Almanyada
okumak sansi ve imkani otomatikmen bir vize hakki olusturmuyor.
Sizinki gibi durumlarda bir inceleme sonucunda prosedurlere gore karar
veriliyor.

Vize almak icin gereken sartlar yerinde oldugunda, yabancilar polisine
karar yolu aciliyor. Bu kararda basvuranin ozel ilgi alanlari ve istekleri,
planlari vizeyi yanlis yere kullanma tehlikesi ile bagdastiriliyor ve kontrol
ediliyor . Konsolosluk burda su dusuncelere vardi:

Vizeyi yanlis sey icin kullanma tehlikesi nezaman dogar? - Basvuran
baska yollardan dolayi vizeyi alamayacagi icin egitimi bahane olarak
gosterirse.

Egitim hayati basvuran kisinin en onemli sebebi olmasi lazim ve basvuranin
egitimi kabul edilebilcek normal bir zaman icinde bitirebilmesi lazim. Universteyi
bitirme hedefiyle okumasi lazim. Bu almanyanin yabancilara egitim imkani
actigini, fakat bunu sadece ciddi okuma hedefi oldugu surece oldugunu gosterir.

Bu konuda supheler mantiga sigmayan veya eksik bilgilerden dolayi (cok az
almanca ve ingilizce) dogabilir. Almancayi ve ingilizceyi iyi bilmek sart degil
almanyada dil kursuna ve universteye gidebilmek icin, ama bu konu basvurunun
ciddi olup olmadigina dahil ve almanyada okumakla yeterince ilgilenip ilgilenmedigi
hakkinda netice verebilir.

En onemlisi § 5 I Nr. 1 AufenthG kanununa gore maddi imkanlarin guvende , saglanmis
olmasi. Maddi imkanlariniz hakkinda yeterince bilgimiz yok. Bir garantorluk belgesi
aldik, fakat sadece ziyaret amacli ve 3 aylik bir sure icin. (?????????????)

Zaten yanliz bu sebep yuzunden bile red almak zorundasiniz.

Bu vize red kararinda onemli olan sebeplerin arasinda, universteye baslamadan
once dil kursuna gitmek istediginizi eklemek istiyoruz. Cok az almanca konusuyorsunuz,
halbuki turkiyede cok sayida almanca okuma imkanlari var, kalite olarakda
iyi olan. Hic inandirici degil, turkiye ve almanya arasinda okadar baglanti olmasina
ragmen orada almanca ogrenememek. Orda almanca ogrenmenin mumkun oldugunu
kanitlayan bir cok vizeye basvuran kisi var, ozellikle doguguneyde. O insanlar hep
aile birlesimi icin basvuruyorlar ve almanca sertifikasina sahipler. Anlasilan yeterince
caba sarf etmediniz sertifika almak icin ve almancanin sizin konusabileceginiz
yapabileceginiz bir dil olup olmadigini ogrenmek icin. CVnize baktigimizda, hayatinizda
almanca ogrenmek icin yeterince zamaniniz vardi. Informatikdeki o cok onemli
ingilizce bilgisini sizinle konustugumuzda hic olmadigini ogrendik.
Almancanin eksikligide buraya gelmeniz icin bir sebep olarak gosterilemez.

Sizin konu olarak kalifiye, ders olarak bilginizle ilgilide supheliyiz.
Almanyadaki universte sadece formal olarak, yani yazili sartlar varmi, ona bakiyor.
Iki yillik myo egitimden sonra bu sartlari siz yerine getiriyorsunuz. Fakat kimse
akademik hayatinizi degerlendirmiyor. Bu Vize sureci ve proseduru icin fakat cok
onemli.

Siz yazin 2004de turk gymnasiumu bitirdiniz. Sizin kendi soylediginize gore tam 3
kere turk yuksek ogretim sinavina girmek zorunda kalmissiniz. 2005de sadece uzakta
okuma (sanirim acik ogretimden bahsediyorlar) sansi kazandiniz ve 2 sene okudunuz.
Bununla ilgili bir ispat vermediniz bize ama. 2007de Mersinde bilgisayar okuyabilir-
missiniz ama yazilmamissiniz. 2008de tekrar yuksek ogretim sinavina katildiniz ama
sadece 2 yillik okuma hakki kazanmissiniz (oda oglen/aksam gitmek icin - bu almanya
da normal yuksek egitimle es seviyede gorulmuyor).

3 kere ossye girdiginiz ve sadece 2 yillik bir myo okuma hakki kazandiginiz icin,
turkiyede sadece orta seviyede bir basariya sahip bir ogrenci olmussunuz.
4 yillik bir universite egitimi icin turkiyede bile yetmemis sizin tahsiliniz.
2 yillik myo egitimizde kalite olarak daha dusuk. Notunuz iyi ve orta arasinda
olsa bile, 4 yillik bir uni okumak arasindaki fark buyuk.

2004den sonraki gidisatiniz cok kritik. Akademik hayatinizda cok aralar, kesintiler var.
8 yillik bir egitimde tek iki yillik bitirilmis bir myo egitimi var. Konusmanizda almanyada
master yapma dusuncesini belirtmissiniz. Bu fakat mumkun degil. Almanyada
bastan universtede bir bachelor sonucuyla biten bolum okumaniz gerek. Bunun
icin ama bastan almanca ogrenmeniz gerek. Yani onemli degerli vakit kaybedeceksiniz
ileride yapmak istediginiz meslek icin.

Turkiyedeki akademik hayatin sizin icin zor oldugu icin, almanyada dogacak daha
buyuk sorunlar goruyoruz, almanca bilginizin cok az oldugunu vurgulayarak.

Akademik hayatinizin sinirlarina siz turkiyede gelmissiniz zaten. Niye yabanci
bir ulkede, daha herseyi ogrenmek zorunda oldugunuz bir ulkede basarili
bir egitim tamamlamak istediginize anlam veremiyoruz. Bu dogup buyudugunuz
ulkede zordu zaten. Bu yuzden almanyada ciddi bir egitim hedefi goremiyoruz sizde.

Dusunulmus ve duzenli bir hayat plani icin hic ip uclarimiz yok.
Vizeye 18 kasimda basvurdunuz, halbuki uc gun sonra gießenda a1 kursu basliyor.
Bu bile kursun basarili olmayacagini gosterir. Kurs bitmis bile.

Baska cok buyuk bir problem, oturum adresi olarak , sizin garantorunuz olan sadece sizi ziyaret olarak gelebileceginizi soylemis. O sadece ziyaret icin geleceginizi
soylemisti. . Dil kursu ve universite oturum yerinizden 270km uzakta.Mantik disi.
Bu yuzden cok ciddi tereddutlerimiz var, dil kursun ve universtenin gercek
almanyaya gelme sebepleriniz olduguna.

Bu konu icersinde dikkatimizi ceken, sizin kendi 18 kasimda
soylediginiz gibi, 3 yildir es cinsel hayat arkadasiniz olmasi. Kemerde bi otelde
tanismissiniz, calistiginiz yerde. Ondan sonra yogun gorusmeleriniz olmus ve kendisi iyi turkce biliyormus. Bu yuzden konsolosluk, yabancilar polisi
ve sizin kendi soylediklerinizden dolayi asil amaciniz hayat arkadasinizin yaninda
olmak. Dil kursu ve universte sadece almanyaya gelebilmek icin bahane olarak
gorultu.

Almanyanin devlet olarak olan ilgisi, almanyaya bir kontrolden geciripde
basvuranlara gecisi saglamak ve hak ve hukugun yanlis yonde kullanilmamasi
amaciyla almanyada dil kursu ve universte okuma konusunda cok SIKI
kurallar kullanmak ve oyle karar vermek zorundayiz. Yukarida berlittiklerimizden
dolayisize positiv bir cevap veremeyecegimizi soylemek zorundayiz.

Vize basvurunuzu red ediyoruz.

Bu karara karsi 1 ay icinde berlin idare mahkemesine yazili olarak veya elektronik
sekilde dava acabilirsiniz. Mahkemede konusma dili almanca. Bu davada davaci
davaliyi (yani almanya federal cumhuriyetini) ve dava konusunu belirtilmek zorunda.
Sebep olarak elde olan ispatlar ve gerceklerde soylenmeli. Davaya cok sayida kopya
koyunmasi lazim, butun taraflarin eline bir tane gecebilmesi
icin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 08, 2012 9:30 pm

Tekrardan gecmis olsun. Lutfen yanlis anlama ama vize basvurusunda red yemek icin herseyi yapmisin. Okul gecmisin konusunda evet, ortalamanin altinda bir performans ve vize icin en buyuk red gerekcesi o gosterilebilir. Vize sansinin zaten normal bir basvurusu olmasinda bile dusuk oldugunu belirtebilirim. Ama senin durumunda daha once cok sayida red yiyen ogrenci gordum ama iyi bir basvuru yapip vize alan bir kac ogrenci de gordum(2-3 yil oss sonrasinda myo bitirip, hic almanca sertifikasi olmadan basvuru yapma).

mbasalak

Mesaj gönderen mbasalak » Sal May 08, 2012 10:11 pm

Kilikyali gecmis olsun, gurkanin dediklerinin ustune bir sey eklemeye gerek yok,onun soylediklerini dikkate al sana yararli olur diye dusunuyorum.Tekrardan gecmis olsun

kilikyali

Mesaj gönderen kilikyali » Sal May 08, 2012 10:52 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Tekrardan gecmis olsun. Lutfen yanlis anlama ama vize basvurusunda red yemek icin herseyi yapmisin. Okul gecmisin konusunda evet, ortalamanin altinda bir performans ve vize icin en buyuk red gerekcesi o gosterilebilir. Vize sansinin zaten normal bir basvurusu olmasinda bile dusuk oldugunu belirtebilirim. Ama senin durumunda daha once cok sayida red yiyen ogrenci gordum ama iyi bir basvuru yapip vize alan bir kac ogrenci de gordum(2-3 yil oss sonrasinda myo bitirip, hic almanca sertifikasi olmadan basvuru yapma).[/quote]

Gurkan bey yanlis anlamam tabiki,siz bu konuda benden daha tecrubelisiniz gorusleriniz benim icin elbette onemli. Sunu belirteyim bu red gerekceleri beni hic mi hic yansitmiyor. Mesela ben konsolosluktaki gorevli kadina, garantorum bir alman hic bir zaman o garantorum benim "hayat arkadasim ifadesini kullanmadim" yani benim GAY olabilecegim kanaati bile beni cildirtiyor. Egitim hayatimda mesela hic bosluk yok. Durust olmaya calistim. evet 2004 yilinda mezun oldum, 2005 te maliye okudum 2006 da biraktim, 2007 yilinda Mersin unide okudum ve unin sartlarini ve egitimi bana hicbirsey kazandiramayacagini anlayinca biraktim 2008 de tekrar myo girip 2010da iyi bir not ortalamasi ile bitirdim ve suan bitirdigim bolumle ilgili bircok sertifikam var ve o meslegi yapiyorum.Calisma belgeleri vs.vs. bunlarin pek onemi olmasin. Konsolosluktan ciktigimda konusmami burada yazmistim,bircok arkadaslarim gorusmemin guzel gectigini soylemislerdi red geldi ve 3.5 ay sonra bugun cevabi geldi. Gulsemmi aglasam mi bilemiyorum. Ben bu konusmalarin hicbirisini yapmadim,Ayrica benim 3 aylik garantorluk belgem yok! Benim egitim masraflarimi karsilayacak diye 6 aylik dedikleri o belgeden var.Hep sacmalamislar, Yani HER maddesinin bende curutecek belgeleri var.

Tekrar tekrar okuyorum,yani bende bu konuya varacak gorusmede boyle birsey hic konusulmadi veya olmadi. Konsoloslugun verdigi cevap anlayamadigim boyutta,tamam egitim konusu biraz karisik okulu birakmisim tekrar baslamisim sonucta ben bitirdigim bolumu devam ettiriyorum. Peki sizce konsoloslugun bu karari hem vicdani hemde hukuki mi? Benim egitim hayatimda basarili olup olmayacagimdan onlara ne veya bana alman hukuku egitim hakkini vermis ben basvurmusum, red vermeleride hukuki mi acaba.
Sizce idare mahkemesi sonucu ne olabilir, yani objektif olalim,sonuc burada kotu bile olsa ben basvuracagim ve bu isin sonuna kadar gidecegim.Buradada butun arkadaslarimlada bunu paylasacagim.

Kilitli