Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Verpflichtungserklaerung ile Oturum Uzatma(Frankfurt am Main)

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Çrş Tem 06, 2011 2:55 pm

Merhaba,

Bugun oturum iznimi ilk defa uzatma amacli Frankfurt am Main\'daki Auslaenderbehorde\'ye gittim. Orada ogrendigim birkac seyi sizlerle paylasmak istiyorum.

Ben vizemi Istanbul\'dan 14 Mayis\'ta aldim, Finanzierungsnachweis olarak babamin gelir belgelerini gosterdim ve noter onayli bir Verpflichtungserklaerung ile olayi kapattim. Yani benim garantorum Almanya\'da degil, Turkiye\'de.

Bunun icin ben ayni noter onayli Verpflichtungserklaerung\'un Auslaenderbehorde\'de gecerli olacagini dusundum, ama yanilmisim.

Tabii gorevli kisi(sagolsun cok kibardi) guzel bir sekilde bunun gecerli olmadigini anlatti ve yapmam gerekenleri anlatti. Ben de simdi size anlatiyorum ki sonradan boyle sinir bozucu bir duruma dusmeyin benim gibi;

Bu yazdiklarim Frankfurt am Main icin gecerlidir, diger sehirlerde farkli uygulamalar olabilir.

Turkiye\'den bir garantorunuz varsa getirmeniz gerekenler;

- Kontoauszuge der letzten 3 Monate ohne Unterbrechung, aus denen ersichtlich ist,, dass sie regelmaeßig Geld vom Verpflichter erhalten.

- Verpflichtungserklaerung Ihrer Eltern oder Dritter; ausgestellt durch die deutsche Botschaft im Heimatland.

Bu alti cizili olan yer durumu degistiriyor. Noter onayli bir Verpflichtungserklaerung gecerli degil yani. Bu belgeyi alabilmek icin Istanbul/Izmir konsolosluklarina garantorunuzun gelirini belli eden(Maas bordrosu, calisir belgesi, hesap dokumleri) fakslamasi gerekiyor. Bunun ardindan tum bunlar konsoloslukta kontrol ediliyor ve yeterli gorulurse onaylatiliyor.

Sonraki adimda garantorunuz konsolosluga cagiriliyor(pasaportla gitmesi gerek, yoksa iceri almiyorlar - imis). Burada bir form dolduruyor garantorumuz ve bunlarin hepsi konsolosluk tarafindan sizin ikamet ettiginiz sehrin Auslaenderbehorde\'sine(bu senaryoda Frankfurt\'a) gonderiliyor.

Simdilik daha belgeleri toplama asamasindayim, babam tabii kafayi yemis durumda, yeter artik diye isyan ediyor. Hakli da=), ama elimden bir sey gelmiyor. Umarim en kisa sure icinde sonuclanacak bu durum. Gelismeleri buraya yazmaya calisacagim.

Umarim birine yardimci olur bu yazim.

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Çrş Tem 06, 2011 9:42 pm

helen cok tesekkurler bu guzel paylasim icin.her seyi cok guzel ifade etmissin ve bu aciklama arsivde yerini alacaktir.sitemiz adina tesekkur ederim.

ywzslm

Mesaj gönderen ywzslm » Çrş Tem 06, 2011 11:34 pm

bu guzel bilgi icin cok tesekkur ederim ben hala daha gummersbach da ikinci yil tekara uzatirken bankada ne kadar gostermemiz gerekiyor bir turlu bulamadim

dj_fukyy

Mesaj gönderen dj_fukyy » Prş Tem 07, 2011 10:18 pm

banka hesabnda 500 euro gostermen yeterli , oturumunu uzatmak icin

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Tem 08, 2011 2:51 am

[quote]ywzslm tarafindan yazilan metin:
bu guzel bilgi icin cok tesekkur ederim ben hala daha gummersbach da ikinci yil tekara uzatirken bankada ne kadar gostermemiz gerekiyor bir turlu bulamadim
[/quote]

Selamlar , tekrar vize uzatacagin yabancilar dairesi bloke hesap isteyebilir.(Orn Duisburg her yil tekrardan bloke hesap istiyor.) Eger boyle ise tek yol ; bloke hesap istemeyen baska bir sehire tasinman.

Diger durumda ise en az soyle 500-600-1000 Euro arasi bir miktar olursa hesabinda iyi olur.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Tem 08, 2011 2:55 am

Selamlar helennpeanuts;

Basina gelen sey artik konsoloslugun dusmus oldugu icler acisi bir durumun gostergesi...
Oradan vizeni alirken sorun olmuyorda burada sorun oluyor,pes artik!

Belki baska bir sehirde olsan sorun cikarmayabilirlerdi.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Cmt Tem 09, 2011 3:37 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
Selamlar helennpeanuts;

Basina gelen sey artik konsoloslugun dusmus oldugu icler acisi bir durumun gostergesi...
Oradan vizeni alirken sorun olmuyorda burada sorun oluyor,pes artik!

Belki baska bir sehirde olsan sorun cikarmayabilirlerdi.[/quote]

Icler acisi durumun disinda, "mumkunse biz bu cocuklara nasil yardim etmeyiz?" mantalitesindeler.

Benim Turkiye\'den bir garantorle basvurdugum besbelli, nereye basvurdugum da belli. Oradayken deseler bana "Bakin boyle bir belge var, oturum uzatma icin gerekli. Hazir buradasiniz, halledelim hemen."

Yok olmaz, beni(ve tabii diger ogrencileri) ille surundurecekler... Zevk aliyorlar cok belli.:D

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Pzt Tem 11, 2011 2:03 pm

Evet, gelisme oldu onu yazayim istiyorum;

Gecen hafta garantorumun finansal belgeleri konsolosluga yollamasindan sonra(yaninda bir de Almanca yazilmis mektup yolladik, belgeleri neden gonderdigimizi, ne istedigimizi anlasinlar diye) bugun garantorumu konsolosluga cagirmis bulunmaktalar.

Formu doldurttuktan sonra onaylayip garantorume geri verdiler, o da bana bugun ya da yarin posta yoluyla ulastiracak belgemi. Yani telefonda bana soyledikleri gibi benim ikamet ettigim sehrin polisine konsolosluk yollamiyormus.

Acik konusmak gerekirse daha uzun surmesini bekliyordum, ama ya sans ya da tesaduf diyeyim cok kisa surdu=). Almanya\'daki egitimim suresinde sadece bir kez yapmam gerektigi goz onunde bulundurulursa pek de zor bir yontem degil.

Umarim yardimci olmusumdur, herkese basarilar ve iyi sanslar diliyorum!

GK

Mesaj gönderen GK » Pzt Tem 11, 2011 10:58 pm

niye bu kadar uzatiyorlar anlamiyorum benim garantorum 15 dk icinde belgeyi almisti bazi eyaletlerde uygulama farkli sanirim.

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Pzt Tem 11, 2011 11:01 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:
niye bu kadar uzatiyorlar anlamiyorum benim garantorum 15 dk icinde belgeyi almisti bazi eyaletlerde uygulama farkli sanirim.[/quote]

Bu Turkiye\'den garantor icin yapilan uygulama, Almanya\'da garantorun olunca farkli uygulama sanirsam, biraz daha hizli ilerliyor olabilir.