Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yabanci Ogrencilere Uyum Projesi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Pzr Haz 19, 2011 6:50 pm

Almanya\'da ogrenim goren yabanci ogrencilerin buyuk bir kismi sosyal sorunlar nedeniyle okulu birakip ulkelerine donuyorlardi. Baslatilan bir projeyle, nitelikli isgucu acisindan onem tasiyan ogrenciler geri kazaniliyor. Oglen yemegi vakti. Berlin Humbolt Universitesi\'nin kantini tiklim tiklim dolu. Alman ogrencilerle yurtdisindan gelen ogrenciler ayni siraya girip yemek aliyor. Ancak daha sonra ayri masalarda yemek yiyorlar. Guney Koreli He Yang, bu durumundan pek memnun gorunmuyor ve sunlari soyluyor: ‘\'Alman halkini tanimak hic kolay bir sey degil. Kimi, nerede ve nasil taniyacaksiniz ki? Onlarla ornegin bu kantinde tanisip dost olmak gercekten zor diyebilirim. "
Neden birakiyorlar? Federal Egitim ve Arastirma Bakanligi\'nin yaptigi bir arastirmanin sonucuna gore, Almanya\'da universiteye giden yabanci kokenli ogrencilerin ucte biri, Almanlarla iletisime gecmenin hem kampus icinde hem de disinda zor oldugunu dusunuyor. Ozellikle kiralik ev bulmak ve egitim sistemine alismakta zorlaniyorlar. O nedenle yabanci kokenli ogrencilerin universiteyi birakma oranlari hic de dusuk degil. Bu soruna cozum getimek icin Alman Akademik Degisim Servisi DAAD tarafindan iki yildir, kisa adi "PROFIN" olan Yabanci Universite Ogrencilerininin Uyumunu Destekleme Programi yurutuluyor. DAAD Genel Sekreteri Dorothea Ruland, birkac yil oncesine kadar yuzde 70\'i bulan Universite egitimini yarida birakan yabanci ogrenci oranin, bu programin da katkilariyla belirgin bir dusus kaydettigini soyluyor: ‘\'Bu oran son yillarda yuzde 20 dusus gosterdi. Tabii bunun tek sebebini programin hayata gecirilmesi olarak gormek yanlis olur ama yine de buyuk katkisi olduguna eminim. Ancak geriye okulu birakan yuzde 50\'lik bir oran kaliyor ki, bu da hâlâ cok yuksek bir rakam. ‘\'
Projeye, 12 milyon euro
Almanya capinda yabanci ogrencilerin daha kolay uyum saglamalari icin 100 ayri universitede 132 degisik proje yurutuluyor. Ornegin Hannover\'deki Leibniz Universitesi\'nde farkli kulturlerin birbirlerini tanimasi icin egitim gruplari olusturulmus. Koln\'de ise meslek orgutleri, Universite ve belediye, yabanci ogrencilerin uyumunu kolaylastirmak icin ortak proje ve programlar yurutuyor. Bilgilendirme hizmetleri, dil egitimi ile cesitli sosyal, kulturel ve sportif etkinliklerle Alman toplumunun kapilarinin yabanci ogrencilere daha kolay aralanmasi amaclaniyor. Bunun yanisira yasadiklari ortamin hoslarina gitmesini saglamak ve egitimlerini tamamladiktan sonra onlari Almanya\'da kalmaya tesvik etmek de hedefleniyor. Federal Egitim ve Arastirma Bakanligi\'nin bu projeye 12 milyon Euro ayirmasinda, Almanya\'daki kalifiye is gucu aciginin da buyuk payi olsa gerek.
"Universitelerin de sayginligi artiyor" Projenin ucuncu yilinda daha fazla Alman ogrenciyi, yabanci ogrencilere rehber olarak projeye kazanmak hedefleniyor. Ancak yabanci kokenli ve Alman ogrencilerin esit konumda olduklari bir platformda bulusmasina buyuk onem veriliyor. Bremen Universitesi Kulturlerarasi Egitim kursusu ogretim gorevlisi, Prof. Yasemin Karakasoglu, bu bulusmadan her iki tarafin da kârli cikmasini hedeflediklerini belirtiyor ve bunu soyle ozetliyor: ‘\'Ogrencilerin yeni meslekî imkanlar konusunda birbirleri ile bilgi ve gorus alisverisinde bulunabilmelerine, farkli dil ve kulturlerin isleyisini kavramalarina yardimci olmak istiyoruz. Ayrica yurtdisina cikma olanagi bulamayan Alman ogrencilerimize de farkli kulturleri tanima firsatini ayaklarina getirmis oluyoruz. "
Prof. Karakasoglu, yabanci ogrencilerin topluma uyumunun universitelere de cok sey kazandirdigini dusunuyor ve ‘\'Universiteler ne kadar farkli uluslara kucak acarsa, sayginligi da o kadar artiyor" diyor.
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Pzr Haz 19, 2011 6:53 pm

Gercekten Almanyadaki ogrencilerle ayni ortamda oturup arkadas olmak cok mu zor yada Almanyadaki insanlari tanimak gercekten bu kadar zor mu?:|:|
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

helennpeanuts

Mesaj gönderen helennpeanuts » Pzt Haz 20, 2011 8:55 pm

[quote]baran burak tarafindan yazilan metin:
Gercekten Almanyadaki ogrencilerle ayni ortamda oturup arkadas olmak cok mu zor yada Almanyadaki insanlari tanimak gercekten bu kadar zor mu?:|:|[/quote]

Su anda Studienkolleg\'deyim, birkac tane Alman disinda neredeyse her ogrenci yabanci. Ama yine de o Alman ogrencilerle arkadaslik kurmayi zor bulmuyorum, gayet cana yakin insanlar kendileri.

Bu durum biraz insanin kendi karakterine de bagli bence, herkes girisken degildir. Ayrica yabanci bir ortamda bulunmanin verdigi endise de bu giriskenligi bastirabilir. Ama korkacak bir sey yok, yani birisiyle arkadas olmaya calisirsaniz alabileceginiz en kotu cevap "git buradan" tarzi bir sey olacaktir...

emilie

Mesaj gönderen emilie » Sal Haz 21, 2011 3:01 am

Kolndeki dil kursumda Korelilerin Almanca konusmasina sahit oldum bir kac defa,uzgunum ama her agizlarini actiklarinda siniftaki "yabanci ogrencilerin" gulmekten karinlarina agrilar giriyordu. Bir kere telafuzlari sifir ve kesinlikle dilleri Almancaya donmuyor. Bu sekilde nasil arkadaslik kurabileceksin ki bir Almanla? El isaretleriyle mi??

Asyalilar mizac olarak cekingen ve mesafeli insanlardir. Almanlara ayrimci ve fasist mi diyorsunuz? Uzgunum ama Korede ve Japonya\'da ayrimin krali yapiliyor. O yuzden bir Korelinin Almanla arkadas ol(a)mamasini cok normal goruyorum.

Elbette tum Almanlara da sutten cikmis ak kasik diyemem (Turk milletinin hepside cok harika degil) ama zaten herkeslede arkadas olabilememiz imkansiz. Eminim o kadar Almanin arasinda bile sizi anlayacak birileri cikacaktir. Cok kulturlulugun tadini cikarin arkadaslar,ben bazen sadece Turk gormekten sikiliyorum kendi ulkemde,keske bizde boyle cok kulturlu bir ulke olsaydik,degisik insanlar gorup farkli kulturleri cok uzaklara gitmeden ogrenebilirdik diyorum o zaman.

Hangi ulkeden arkadasiniz olursa olsun hemen onu yargilamak ve genellemek yerine empati kurun,anlamaya calisin ve kendi kulturunuzu ve dusunce yapinizi onlara anlatin. Inanin o zaman her seyin daha iyi olmaya basladigini goreceksiniz.

Ve en onemlisi herkesi ve seyi sevin , sevin ,sevin ve hos gorun. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 21, 2011 9:21 pm

Millette almanla arkadas olma cabasi var ve bu caba icin yalakalik yapip hatta kendi milletini almanlarin yaninda kotuleyen tipleri gorunce cinlerim tepeme cikiyor. hayatinda domuz yememis bir adamin, uni partisinde almanlarin icine girebilmek icin domuz sandvici yemesi vs.. bu tip yalakalari cok gordum gercekten. almanlarla bayagi icli disli oldum, ailemde de bir alman var. ve insan olarak cok iyi anlayisli olmalarina ragmen, arkadas olarak cok bayiyorlar.yani espri anlayislari cok berbat ve aptalca bir espriye yarim saat sesli ve yapmacik bir sekilde gulen insanlarla da oturup saatlerce muhabbet edemem.

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Çrş Haz 22, 2011 10:56 pm

[quote]Okyanus tarafindan yazilan metin:
[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Millette almanla arkadas olma cabasi var ve bu caba icin yalakalik yapip hatta kendi milletini almanlarin yaninda kotuleyen tipleri gorunce cinlerim tepeme cikiyor. hayatinda domuz yememis bir adamin, uni partisinde almanlarin icine girebilmek icin domuz sandvici yemesi vs.. bu tip yalakalari cok gordum gercekten. almanlarla bayagi icli disli oldum, ailemde de bir alman var. ve insan olarak cok iyi anlayisli olmalarina ragmen, arkadas olarak cok bayiyorlar.yani espri anlayislari cok berbat ve aptalca bir espriye yarim saat sesli ve yapmacik bir sekilde gulen insanlarla da oturup saatlerce muhabbet edemem. [/quote]

aynen abi kendi milletini satan adamlar herkesin sinirini bozuyor. bugun milletini satan yarin neyini satar belli olmaz.

ama espri konusunda beni gecemezler ehehe.[/quote]

konsoloslukta da yap espiri sana kesin vize verirler :)