Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hersey dahil aylik masrafiniz?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
onurhan

Mesaj gönderen onurhan » Pzr Mar 09, 2014 11:31 pm

[quote]cgrymnl tarafindan yazilan metin:

[quote]onurhan tarafindan yazilan metin:

[quote]cgrymnl tarafindan yazilan metin:

Ben Brandenburg eyaletine bagli Frankfurt Oder\'deyim. Berlin\'e cok yakinim ve fiyatlar burayla asagi yukari ayni, ama Berlin\'de para harcamani cezbedecek fazlaca sey var, burada yok :)

*Sigorta ucreti 50 degil yaklasik 80 €..Bu arada tavsiyem Teknische Krankasse\'yi tercih etmeniz yonunde..Ben cahillik edip DAK\'ya uye oldum, TK\'ya uye olan arkadaslarim 1 sene sonunda 160 € "dividend" geri aldilar

* Yurt ucreti 160 € veriyorum,tabi ki hersey dahil.

* 15 € fix telefona, 10 € da Turk berberde sac kesimine gidiyor :) 20 € da Mcfit\'e veriyorum.

Yani benim icin "sabit ucret" ≈ 300 €

Eger benim gibi sigara ve alkol konusunda sosyal iciciysen ya da hic icmiyorsan ve disarida yememeye ozen gosterirsen "degisken ucretin" 250 €\'ya kadar dusebilir.

Baska bir seye de dikkat cekmek istiyorum. Gecen sene yurtta Almanlarla ev paylasiyordum ve icimden yemek yapmak gelmiyordu cunku herkes kendisi icin alisveris yapip kendisi icin pisiriyordu. Ya da aldigim seyler israf oluyordu. Aylik ortalama masrafim 700 €\'yu buluyordu.

Bu sene Azeri ev arkadasim var, arada sirada da kiz arkadasim geliyor. Disarida yemek yememeye ve topluca yemek yapip yemeye basladik. Su an aylik toplam masraflarim 550 € duzeylerinde. Ama gercekten "pinti" bir yasam surduruyorum :D[/quote]

Hocam ben Istanbul\'da 2 misli daha fazla harciyorum :) yaklasik 3 senedir tek basima yasiyorum zaten az cok nerelerden tasarruf yapacagim konusunda bilgi sahibiyim. Sigaram yok. Orta seviye alkol tuketicisi sayilirim :) Cok fazla luks tuketmedikce bende ucuk fiyatlar harcayagimi dusunmuyorum ancak gelmeden tum detaylari bilmem lazim.

Peki hocam siz kursa mi gidiyorsunuz yoksa okul mu?[/quote]

Benim okul..Hatta bu hesaplamalarim icinde iki kere vermis oldugum Semesterbeitrag\'da mevcut o yuzden o harcamalari da cikartirsam aylik harcamam hemen hemen 500 €\'ya kadar dusuyor.

Ben spora da gittigim icin duzgun beslenmeye ve bol bol protein almaya calisiyorum. Harcamalarimin belki cogu buna gidiyor. Et burada Turkiye\'ye gore cooook ucuz ama bence tadi daha kotu,gerci zamanla alisiyorsun. Tavuk belki Turkiye\'den daha bile pahalidir Turkiye\'deki fiyatini hatirlamiyorum. Burada paket tavuk gogsunun kilosu yaklasik 7-8 €.

Kahve bagimlisiyim 15 €\'ya kahve makinesi aldim filtre kahvenin kilosu yaklasik 10€. Polonya sinirinda yasadigim icin bazen bazi gerecleri Polonya\'dan aldim (mesela kahve termosu 5 €...) Okulun ders notlarini yazdirmak icin de Polonya\'daki fotokopicilere gidiyoruz..

Anladigim kadariyla Almanya ile Turkiye arasindaki en buyuk fark emek ucretinin burada yuksek, yuksek teknoloji urunlerinin ise Turkiye\'de yuksek olmasi, ki mantikli olan da bu. Yani sac kesimi, terzi, tamir, hatta cafe-restorandaki yiyecek-icecek ucretleri (garsonlarin maasinin yuksek olmasi sebebiyle) Turkiye\'ye gore cok daha yuksekken; cep telefonu, laptop, otomobil , otomatlardan alinan icecekler, dondurulmus hazir gidalar vs. Turkiye\'ye gore daha ucuz oluyor. Spor ise Avrupa ulkelerinde temel bir ihtiyac ve dolayisiyla ucuz. Biz de ise luks ve anlamsiz pahali..

Ben de Istanbul\'dan geliyorum ve benim yasadigim sehir Dogu Almanya\'nin kucuk bir sehri oldugu icin gercekten burada Istanbul\'a kiyasla cok daha rahatim ekonomik anlamda. Hele ki ogrenciyken aldigin Semesterticket altin degerinde. Sosyal devlet dedikleri sey bu iste, ogrenciye her ay 80 tl akbil ucreti itelemiyorlar. Gerci burada Almanlar da biz yabanci ogrencilere boyle saglik sigortasi adi altinda yuzyilin tecavuzunu uyguluyorlar ama ne yapalim her guzelin bir kusuru vardir.[/quote]

Hocam detayli cevaplariniz icin cok tesekkurler. Az cok kafamda harcamalarima dair bir resim olusmaya basladi. Su an yanitini aradigim sorular, Berlin\'de ve diger bolgelerdeki yurt imkanlari. Ornegin sizin yurt ucretiniz Turkiye\'den daha ucuz :) Odalar tek kisilik degil mi sadece banyo, mutfak ortak.? Berlin\'de ulasim bile yukaridaki uye arkadasimizin da yazdigina gore ogrenciye uygun degil. Isler bu noktada biraz karisti.

sharkdiver1992

Mesaj gönderen sharkdiver1992 » Pzt Mar 10, 2014 12:12 am

Aynen 3 odali apartman dairesinde, her odada 1 kisi kalacak sekilde yasiyoruz. Almanya\'da bildigim kadariyla asagi yukari hep boyle zaten. Bazen 5 kisilik ya da tek kisilik evler bile mevcut.

Berlin ile Frankfurt Oder arasinda tabi ki fiyat farklari olmasi normal. Hele ki kirada belki +50-70 € oynayabilir ama tabi ki bu benim bahsettigim universitenin yurtlari. Universitenin resmi ogrencisiyken kalabilecegin, cuzi evler. Disarida ozel olarak oda ararsan bu fiyatlar epey yukselir.

Yanlis yonlendirmek istemiyorum ama bildigim kadariyla bircok universite, ogrencilerine belli bir ucret karsiligi "Semester-ticket" sunuyor. Cogu zaman bu ucreti zaten farkinda olmadan bile donemlik harc ucretini yatirirken veriyorsun. Simdi diyeceksin ki "E o zaman aylik akbilden ne farki kaldi?"..Farki su, aylik yaklasik 15-20 € karsiliginda yasadigin EYALET icerisinde bedava toplu tasima araclarini kullaniyorsun.

Dil kursuyla ilgili, o surecte olanlarla ilgili hicbir fikrim yok. O surecte belki bu imkanlarin hicbirinden yararlanamiyorsundur,bilemiyorum. Ama benim ogrencilik donemim boyle.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzt Mar 10, 2014 1:12 am

Berlin icin konusursak dil kursu suresince "Semester Ticket" yok, nedeni de Berlin\'deki universiteler sartli kabul vermediklerinden Berlin\'de bir universiteye kayitli olamiyorsun. Yine ayni nedenden dolayi bir "Studentenwerk" yurdunda da kalamiyorsun, cunku her donem basinda yurtlarda bizden ogrenci belgesi talep ediliyor. Bir WG\'ye cikmak istersen ortalama 200-300 arasi verirsin yine yerine de bagli olmak sartiyla (20-25 m^2 oda), daha ucuza kalanlar da var ama pek kalinacak gibi degiller. Saglik sigortasi icin dil kursu boyunca sanirim Care Concept yaptiriyorlar genelde ve ucreti 33 euro olmasi lazim. Ancak universiteye baslayinca bu sigorta kabul gormuyor ve "normal" sigorta yaptirman gerekiyor. Onun ucreti ise 80 euro civari. Aylik ulasim biletine baktim sitesinden ve sanirim bir arkadasim dil kursundayken "Monatskarte Auszubildende/Schuler" su biletten aliyordu. Fiyati 55 euro su an. Dil kursu yaparken "Auszubildende" sayilirsin tahminim.

onurhan

Mesaj gönderen onurhan » Pzt Mar 10, 2014 1:12 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Berlin icin konusursak dil kursu suresince "Semester Ticket" yok, nedeni de Berlin\'deki universiteler sartli kabul vermediklerinden Berlin\'de bir universiteye kayitli olamiyorsun. Yine ayni nedenden dolayi bir "Studentenwerk" yurdunda da kalamiyorsun, cunku her donem basinda yurtlarda bizden ogrenci belgesi talep ediliyor. Bir WG\'ye cikmak istersen ortalama 200-300 arasi verirsin yine yerine de bagli olmak sartiyla (20-25 m^2 oda), daha ucuza kalanlar da var ama pek kalinacak gibi degiller. Saglik sigortasi icin dil kursu boyunca sanirim Care Concept yaptiriyorlar genelde ve ucreti 33 euro olmasi lazim. Ancak universiteye baslayinca bu sigorta kabul gormuyor ve "normal" sigorta yaptirman gerekiyor. Onun ucreti ise 80 euro civari. Aylik ulasim biletine baktim sitesinden ve sanirim bir arkadasim dil kursundayken "Monatskarte Auszubildende/Schuler" su biletten aliyordu. Fiyati 55 euro su an. Dil kursu yaparken "Auszubildende" sayilirsin tahminim.[/quote]

Oncelikle ilginiz icin cok tesekkurler.

Peki hocam Hangi eyaleti daha cok tercih ediyor dil kursu ogrencileri. Semester Ticket alinabildigi yurtlarda kalinabilen bolgeler mevcut mu?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzt Mar 10, 2014 4:53 pm

Duisburg, Hannover taraflarinda cok Turk ogrenci varmis. Forumda okudugum kadariyla orada sartli kabul alabildigin icin dil kursu suresince de Semester Ticket alip, yurtlarda kalabiliyormussun.